[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
De nem a nyugat határvidéke, hanem Oroszországé!
Hát éppenséggel mikor Ukrajna megkapta a határviék nevet,Oo mint olyan nem is létezett.Még csak Moszkvai Nagyfejedelemség,és a Kazanyi Kánság,Krimi Kánság,és a Lengyel-Litván perszonálunio messze elzárta a térségtöl a muszkát.A lengyelek és az Oszmán Birodalom határvidéke.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
Igen, a legjobb példa arra, hogy diplomácia útján le lehet zárni az ilyen faszmutogatásokat. Csak az orosz megkapta a komplett kelet-európai blokkot, országonként egy potenciális Kubával.
Hú,de nagyon nem.Egyrészt az usák nem támadta meg közvetlenül Kubát,csak támogadta a kubai "kontrákat" (ahogy közvetlenül Nicaraguát sem támadta meg).
Másrészt,az usák csak akkor lépett,mikor az oroszok atomfegyverzetet telepitettek Kubába,addig nem.
És Kelet-Közép Europa meg orosz megszállás alá került,De soha nem volt Oo része.Ahogy Ukrajna sem ősi orosz föld,déli fele főleg nem.Kievi Rusz viking alapitású.Oo a 17.századi kozákfelkelések révén jelent meg a térségben,a Krimet meg a 18.század végén foglalják el,Nagy Katalin alatt (aki meg német(.
Hagyjuk már a muszka propit.Ne nyeljük be,köpjük ki.KKE önként,és pont az oroszoktol félve lépett be a NATOba.És most derült ki,hogy Harkov meg Odessa ténylegesen nemzetiségére orosz többségű lakossága sem fogadta virágessővel az orosz állam hadseregét,inkább fegyveresen ellenáll nekik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
No,hogy még egy kis takaritani valóval rontsak a helyzeten.
Kubai hasonlat azért is sántit,mert Kubát az USA segitette hozzá a függetlenséghez.Spanyol gyarmat volt,mikor az USA elfoglalta (egy frissen elbukott felkelés utóharcai még folytak a szigeten,de a spanyolok már lényegében leverték azt az usák beavatkozáskor).És az USAnak 59ben lett volna nemzetközi jogi alapja a kubai beavatkozásra,de közvetlenül azt nem tette (támogatta a kubai "kontrák" Disznő öbölbéli partraszállását,de közvetlenül nem vett részt benne végül.CIA szerette volna,ha az USAF fegyveres támogatást nyújt,tervek is születtek rá,de végül nem kapták meg az engedélyt rá).Sőt,az USAnak most is lenne nemzetközi jogi alapja közvetlen fegyveres beavatkozásra,csak esze ágában sincs.A Budapesti Memorandum,amit Oo felrugott (több másik,Ukrajna függetlenségét és területi integritását garantáló orosz nemzetküzi jogi szerződéssel együtt-és van köztük olyan,amit már Putyin irt alá).
Itt bizony Oo az,ki beletojt a ventillátorba.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Az APS ellen meg visszatér a jó öreg páncéltörő ágyú, amit ugye igen egyszerű imigyen kiszámítani, de nehogy megelőzzük a korunkat erre felkészülve, valami önjáró csodával, amire még mindig jó minden szar régi harckocsiágyú is.
Az nehéz is lenne, mivel a ruszkik már sorozatban gyártják hozzá az okosító kitet.
A konfliktus elején látszódtak ezek a magányosan bóklászó tankok, azok szerintem konkrétan eltévedtek/leszakadtak a rajtól.
Amióta ez a lövészárok-darálós mód működik, én azt látom, jóval óvatosabban használják a tankjaikat az oroszok.
Szerintem egyszerűen mostanra már majdnem elérték az elégséges szintet. (Azt azért tudni kell, h a 2. Világégés alatt 10 ezer szám csattogtak erre a tankok, és keveselték a fiúk. Azóta nem lett 10szeres szorzó se lőtávra, se sebességre, se ezek összegére.
Remek példa. Az USA közelkülföldjeben valahogy tüske. Ami miatt majdnem kirobbantott, egy atomháborút. Persze a megbuktatott kormány kérésére bevonulunk az országodba totál demokratikus, ha az usa követi el. Lásd Grenada, Panama, Dominika. Ahogy az is, ha a kapitáldemokrácia nevében mészárolják le a faludat, lásd Korea, Vietnám, Irak, Szíria. Persze nekem mucsai magyarnak valamiért nem adja, hogy mi a különbség. De belátom, ehhez nem vagyok elég képzett ideológiailag.
Hát éppenséggel mikor Ukrajna megkapta a határviék nevet,Oo mint olyan nem is létezett.Még csak Moszkvai Nagyfejedelemség,és a Kazanyi Kánság,Krimi Kánság,és a Lengyel-Litván perszonálunio messze elzárta a térségtöl a muszkát.A lengyelek és az Oszmán Birodalom határvidéke.
Éppenséggel lényegtelen. Mert mint ország nem létezett.
Másrészt,az usák csak akkor lépett,mikor az oroszok atomfegyverzetet telepitettek Kubába,addig nem.
És ugyan mond már meg, hogy egy szuverén ország belügyeibe milyen jogon is próbált beaavatkozni az USA. Kérlek térj ki arra is, hogy miért is a törökországi atomfegyverek után merült fel a téma a Szovjetunióban.
Ja igen ha már itt tartunk beszélgessünk egy kicsit, hogy hova is lett az európai védelmi együttműködés, és miért is vétózta meg a szent USA, annak ellenére, hogy a Szovjetunió még abba is belement volna, hogy az USA nem európai országként a része lehet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
Persze a megbuktatott kormány kérésére bevonulunk az országodba totál demokratikus, ha az usa követi el
Valójában nem nagyon tett olyat az USA.Se Kubába,se Nicaraugába nem vonult be-pedig a kubai alkotmány alapján megtehették volna (ők irták,mikor elfoglalták a spanyoloktol)
Oroszok hány helyre is vonultak be,leverni a bábkormányuk elleni felkeléseket?tavaly példul Kazasztánba.Ne felejsd el ezeket se....
És ugyan mond már meg, hogy egy szuverén ország belügyeibe milyen jogon is próbált beaavatkozni az USA
Az USA NATO szerződés keretében,bejelentett módon-oroszok meg titokban.Ebböl az USA arra következtetett,hogy meglepetésszerű támadásra szánják őket az oroszok.
Szó se róla,az USA se szent,hanem egy alapvetően önérdekű nagyhatalom-de az oroszokhoz képest kiscserkészek.(de csak hozzájuk képest.....).
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Valójában nem nagyon tett olyat az USA
Grenada, Dominika, Panama, Korea, Vietnám.
Á dehogy. Semmi ilyesmit nem tett.
Oroszok hány helyre is vonultak be,leverni a bábkormányuk elleni felkeléseket?tavaly példul Kazasztánba.Ne felejsd el ezeket se....
1945 óta durván 4. Már ha Kazasztánt számoljuk.
53
Szó se róla,az USA se szent,hanem egy alapvetően önérdekű nagyhatalom-de az oroszokhoz képest kiscserkészek.(de csak hozzájuk képest.....).
Ezt amúgy az a durván 50 millió halott is tudja?
Vagy ők csak járulékos veszteség?
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 972
113
És most derült ki,hogy Harkov meg Odessa ténylegesen nemzetiségére orosz többségű lakossága sem fogadta virágessővel az orosz állam hadseregét,inkább fegyveresen ellenáll nekik.
Az ki van csukva!
Orosz nemzetiségű biztosan nem harcol Ukrajna oldalán.
Még ukrán sem.
Azok mind lengyel, meg usa meg mindenféle nato nyugdíjas katonák!
Mind a sokan a front teljes vonalán!
Teli lenne a net az oroszok által Ukrajnában elfogott nato-nyelvű rádióforgalmazással, de a tugggyukkik törlik egyből!
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 010
23 251
113
Ezzel tudod, hogy mi a probléma? Az oroszokat sokszor még az oroszok lakta részeken sem fogadták újongva. Azoknak az embereknek a döntő része akik Ukrajnában élnek (mindenre való tekintettel) azok hátuk közepére sem kívánják a szoros kapcsolatokat az oroszokkal. Ők a nyugattal akarnak szoros kapcsolatokat es most ezért harcolnak. Ha ez nem így lenne már rég megbuktatta volna az ukrán nép a jelenlegi kormányt.
Azt se tudod mirol beszélsz, fogalmad sincs hányan jártak át dolgozni az ukránok közül Oroszországba, de biztosan azért mentek, mert annyira szarul érezték magukat ott, arról sincs fogalmad, hogy az "oroszbarát" kormányok idején mennyibe került kint az élet, az átlag ukránnak, és ugyanez az élet mennyivel lett drágább amióta más a politikai berendezkedés, de biztos igazad van, biztos szeretnek az emberek ott is minden szarért többet fizetni, mint pár évvel ezelőtt!

Hát hogyne ... hány ukránnal vagy napi kapcsolatban, hogy ilyen veretes faszságot írsz? Fogalmad sincs arról, milyen volt kint az élet, meg milyen most az élet, illetve erről sincs!!
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 930
48 644
113
HistoryLegends összefoglaló, Artemovszk, Ugledar és Kremennaja a téma:
Artemovszknál az utolsó ellátási útvonal teljes kontrolljáért mennek a harcok, illetve elkezdtek Észak felé nyomulni a Wagneresek (Szeverszk déli átkarolásához).
Ugledarnál megy az adok-kapok, az oroszok minioffenzíváját visszaszorították.
Kremennaja viszont úgy tűnik, a Szeverszket Északról átkaroló bekerítés központja lesz. A srác szerint 60 ezres orosz erő ücsörög az erdőben (ez szerintem túlzás). Az ukránok lepattantak (volt valami offenzíva), majd utána az oroszok elkezdtek keményen nyomulni nyugatnak.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 443
12 410
113
No,hogy még egy kis takaritani valóval rontsak a helyzeten.
Kubai hasonlat azért is sántit,mert Kubát az USA segitette hozzá a függetlenséghez.Spanyol gyarmat volt,mikor az USA elfoglalta (egy frissen elbukott felkelés utóharcai még folytak a szigeten,de a spanyolok már lényegében leverték azt az usák beavatkozáskor).És az USAnak 59ben lett volna nemzetközi jogi alapja a kubai beavatkozásra,de közvetlenül azt nem tette (támogatta a kubai "kontrák" Disznő öbölbéli partraszállását,de közvetlenül nem vett részt benne végül.CIA szerette volna,ha az USAF fegyveres támogatást nyújt,tervek is születtek rá,de végül nem kapták meg az engedélyt rá).Sőt,az USAnak most is lenne nemzetközi jogi alapja közvetlen fegyveres beavatkozásra,csak esze ágában sincs.A Budapesti Memorandum,amit Oo felrugott (több másik,Ukrajna függetlenségét és területi integritását garantáló orosz nemzetküzi jogi szerződéssel együtt-és van köztük olyan,amit már Putyin irt alá).
Itt bizony Oo az,ki beletojt a ventillátorba.
te egy helyen tanultál a szörhigginszel, igaz?
Jól hozzátok a kettős mércét.
Szégyen amit műveltek.

Ne zavarjon, hogy merkelék beismerték, hogy csak átbaszták az oroszokat.
Ne zavarjanak a tények egyikőtöket sem, túliskolázottak.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 371
45 706
113

Ukrajnának már lehet atomfegyvere – Skshipchak​

Ukrajnának már lehet atomfegyvere – javasolta Waldemar Skrzypczak lengyel tábornok.
„Nem zárom ki, hogy Ukrajnának vannak nukleáris fegyverei, mert az ukránoknak van atomerőműveik, tudósaik, laboratóriumaik, know-how-jaik. Vagyis mindenük megvan ahhoz, hogy legyen ilyen fegyverük.
Elvileg ma már senki sem tiltja meg az ukránoknak, hogy ezt megtegyék” – mondta a Radio ZET-tel folytatott beszélgetés során.
Источник: https://rusvesna.su/news/1675826806

Vukics Ferenc az ukrajnai háborúról


Robert C. Castel
ÜTKÖZÉSJELZŐ KIKAPCSOLVA
A neves szaklap, a Foreign Affairs feltett egy kérdést egy sor szakértőnek.
A kérdés, pontosabban az állítás, a következőkèppen hangzik:
"A háború legvalószínűbb kimenetele egy kompromisszumos lezárás aminek a keretében Ukrajna kénytelen lesz lemondani a területe egy részéről."
A szakértőket felkérték, hogy jelezzék, hogy egyetértenek-e vagy sem az állítással és jelezzék azt is, hogy milyen fokon biztosak a válaszukban.
A válaszokban semmi olyan meglátás nincs amit egy közepes felkészültségű magyar újságírótól már ne olvastunk volna.
Ez már önmagában eléggé aggasztó.
A felmérés mégsem tekinthető időpazarlásnak mivel igen sokat elárul a szakértői szakma szociológiájáról.
Helyhiányában, csupán néhány felületes meglátást szeretnék itt megosztani.
1. A megkérdezettek szinte kivétel nélkül angolszászok, illetve az anglo-szféra intézményeiben dolgoznak. A világ többi része egyszerűen nem létezik Foreign Affairs számára.
2. A kompromisszum lehetőségét valószínűnek tartó szakértők általában az idősebb korosztályhoz tartoznak.Ők még ismerik és félik a háborút.
3. A fiatalabbak, akik már a következmények nélküli moralizálás Mátrixában nevelkedtek, sokkal inkább hajlamosak arra, hogy elvessék a kompromisszum lehetőségét. Számukra a háború csupán egy absztrakt gondolat.
4. Gyakorlatilag egyetlen szakértő sem meri felvetni akár az elméleti lehetőségét egy orosz győzelemnek.
5. Gyakorlatilag egyetlen szakértő sem fejti ki, hogy hogyan is fogja Ukrajna legyőzni Oroszországot.
Az elemzők nagy része a morális állásfoglalást adatokon alapuló tényként prezentálja.
Igazán markáns állásfoglalást többnyire csak azoktól hallunk akik emeritusként függetlenítve vannak a politikailag kényelmetlen válaszok megélhetési következményeitől.
A szkepticizmus, az axiómák megkérdőjelezése, a független, önálló gondolkodás már nem érték, hanem üldözendő eretnekség.
A szakértők feladata az lenne, hogy egy kellemetlenül sípoló ütközésjelzőként figyelmetessenek minket a ránk leselkedő veszélyekre.
Az ütközésjelző csipogóját kikapcsolták, de az is lehet, hogy végképp elromlott.
Vakon száguldunk bele az előttünk tátongó északába.
 

TID

Well-Known Member
2022. március 2.
112
846
93
Arrafelé 5 milliárd dodónál kezdődik egy kormánybuktatás tarifája (by Victoria Nuland). Ennyit a ruszkik nem szántak rá.
Egyébként, ez a 5 milliárd ez csak az összeg amit a Núland asszony nyilvánosan elismert, hogy ilyen olyan módon fű alatt még mennyi folyhatott be az országba az eléggé kérdéses.
 

laci74

Well-Known Member
2015. december 26.
1 334
12 994
113
Ezzel tudod, hogy mi a probléma? Az oroszokat sokszor még az oroszok lakta részeken sem fogadták újongva. Azoknak az embereknek a döntő része akik Ukrajnában élnek (mindenre való tekintettel) azok hátuk közepére sem kívánják a szoros kapcsolatokat az oroszokkal. Ők a nyugattal akarnak szoros kapcsolatokat es most ezért harcolnak. Ha ez nem így lenne már rég megbuktatta volna az ukrán nép a jelenlegi kormányt.
"Az oroszokat sokszor még az oroszok lakta részeken sem fogadták újongva."Sok videó van még fent hála a netnek ami bemutatja,hogy az ATO néven érkező ukrán csapatokat 2014-ben milyen fogadtatásuk volt a civilek részéről Donbasban.Az én szakmunkás fejemmel nézve a dolgokat úgy látom,hogy Donbasban módszeresen írtották terrorizálták az orosz ajkú,gondolkodású lakosságot ezzel még az amnesty international is foglalkozott 2014-ben.Az "Ukrán vezetés" a receptet az Einsatzgruppétól merítette.Donbas minden régíója megkapta a saját büntető büntető zászlóalját.Mariupoli résznek jutott az Azov,Luhangszki rész az Aidar.A középső részre ment a donbas,dnypro-1 stb náci társaság "nevelni"az orsz lakosságot,és erre pontosan nyolc évük volt a demokratikus nyugat beleegyezésével segítségével minden szinten ideértve Minszk1,2.Nagyon remélem,hogy az oroszok minél többet felmorzsolnak ebből a sátánista csordából,mert lehet hamarosan hivatásosként azért fogod szidni az oroszokat,hogy félmunkát végeztek.Fenyegetést már heti szinten kap az ország Ukrán részről.
 

Renitens

Well-Known Member
2022. február 26.
1 913
16 837
113

A New York Times dezinfója lenne...?

:oops: :)

New York Times: Nehéz a helyzet, Ukrajna vesztésre áll.​


2023. FEBRUÁR 08. - 08:06


Ukrajna vesztésre áll a háborúban, ezért hoztak döntést a NATO tagországai arról, hogy modern harckocsikat adnak át nekik” – fogalmazott Christopher Caldwell.

ukraine-flag.jpg


Az amerikai lap újságírója úgy látja, a döntés, hogy az Egyesült Államok M1 Abrams típusú harckocsikat ad át Ukrajnának, „gyors reakció volt egy súlyos problémára”.


A probléma az, hogy Ukrajna vesztésre áll a háborúban. És abból, amit látunk, nem amiatt, hogy a katonái rosszul harcolnak, vagy az emberek elvesztették volna a hitüket, hanem amiatt, hogy a háborúból egy első világháborúhoz hasonlít anyagháború lett […]. Az ilyen háborúkat – mint az első világháborút is – az az oldal nyeri, amelynek több tartaléka van demográfiailag és az ipari erőforrásokat tekintve
– írta a The New York Times szerzője, hozzátéve, Oroszország lakossága a háromszorosa Ukrajnáénak, a gazdasága egyelőre hadi szempontból „érintetlen” maradt, és a katonai eszközeik is fejlettebbek (leszámítva a nyugatról érkezett eszközöket).

Mindemellett az újságíró azt sem rejtette véka alá, hogy azért Oroszország is gondokkal küzd: egyrészt nem volt elég katonájuk a fronton (ezt próbálják most orvosolni a tömeges sorozással), és az ukránok gyakran érzékeny csapásokat tudnak végrehajtani ellenük, javarészt a nyugatról érkezett HIMARS-rakétarendszerek segítségével.

Amerika akadályozza a békét

A szerző úgy látja, ennek értelmében mindkét félnek lenne oka arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön, de Joe Biden kormányzatának más tervei vannak.

Mint írta: az amerikai kormány abban bízik, hogy a tankokkal növelhetik Ukrajna győzelmi esélyeit, és elérhetik, hogy a harc ne úgy végződjön, mint az első világháború, hanem úgy, ahogy a második világháború is zárult (amikor az orosz harckocsiknak szintén nagy szerepük volt Németország vereségében).

„De a bideni stratégiának van egy csúnya neve is: eszkaláció. Egy bizonyos pont után az Egyesült Államok már nemcsak »segít«, vagy »tanácsokat ad«, vagy »eszközöket szállít« Ukrajnának”, hanem átveszi Ukrajna helyét Oroszország legfőbb ellenségeként a csatatéren” – írta az szerző, feltéve a kérdést:

Kivel visel hadat Oroszország – Ukrajnával vagy az Egyesült Államokkal? Az biztos, hogy Oroszország kezdte az Oroszország és Ukrajna közti háborút. De ki kezdte az Oroszország és az Egyesült Államok közti háborút?

Miért vártak eddig a németek a harckocsikkal?

A The New York Times szerzője azt is megemlíti, hogy az Egyesült Államok végül azért járult hozzá az Abrams harckocsik leszállításához, mert Olaf Scholz német kancellár ezt szabta feltételként ahhoz, hogy ők is átadják a Leopardokat. Mint írta, Scholz az 1980-as években, ifjú szocialistaként még az európai lefegyverzésért küzdött, és valószínűleg ő maga sem gondolta volna, hogy pár évtizeddel később ő lesz Hitler óta az első kancellár, aki német tankokat küld az orosz frontra.

Megjegyezte azt is, hogy a döntést a németek nem csak Scholz miatt halogatták eddig, hiszen a korábbi háborúkból is megpróbáltak már kimaradni: 2003-ban Gerhard Schröder német kancellár ellenezte az iraki inváziót, 2011-ben pedig Angela Merkel is hasonló álláspontot foglalt el azzal kapcsolatban, hogy be kell-e avatkoznia a Nyugatnak Líbiában Moammer Kadhafi ellen.

„A németek álláspontja utólag mindkét esetben bölcsnek bizonyult” – vélte a szerző, megjegyezve azt is, ettől még nem biztos, hogy a mostani háborúban jogos volt a halogatásuk.

Ez bizonyítja: Amerika hadviselő féllé vált

Az újságíró ezután arra tért ki, hogy a modernebb eszközök szállítása miért jelent az eddiginél nagyobb szerepvállalást a háborúban. Mint írta, az Ukrajnának átadott, fejlett vezérléssel rendelkező eszközöket az amerikai hadsereg információs hálózata működteti, ez utóbbi pedig olyan szolgáltatási hálózat, amely az ukrajnai harcosoktól függetlenül működik, és teljesen sosem lesz megosztva velük.

Tehát az Egyesült Államok részt vesz ezekben a katonai műveletekben, abban a pillanatban, amint megtörténnek. Most már küzdő félnek számít – véli a The New York Times szerzője, megemlítve azt is, hogy tavaly tavasszal szintén az amerikaiaktól érkezett adatokkal tudta Ukrajna elsüllyeszteni az oroszok fekete-tengeri zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót, és akár a szilveszterkor történt, a nyugati hírszerzések szerint több száz halálos áldozattal járó makijivkai rakétacsapásban is szerepe lehetett a külső segítségnek.

Nagy hozzájárulást igényelnek majd a bonyolult technológiával rendelkező Abrams harckocsik, amelyeknél alapos kiképzésre és javításokra lesz szükség a háborúban való bevetésükhöz. A szerző szerint az is elképzelhető, hogy amerikai mérnököket is Ukrajnába kell küldeni emiatt.

Bár Joe Biden hangsúlyozza, hogy a harckocsik nem jelentenek „offenzív veszélyt” Oroszországra, hanem csak Ukrajna védelmét szolgálják, az orosz politikai vezetés és a lakosság ezt valószínűleg nem így látja. A szerző végül azzal zárta sorait, hogy az ukrajnai háború alapvetően nem a Nyugaton gyakran hangoztatott értékekről szól, hanem egy klasszikus, államok közti háború a birodalmak határain, amelynek a tétje nem más, mint a terület és a hatalom.

Ebben a konfrontációban Putyinnak és Oroszországnak kevesebb jó lehetősége van arra, hogy meghátráljanak, mint azt az amerikai döntéshozók vélhetően gondolják. Sokkal több késztetésük lehet viszont arra, hogy az Egyesült Államok után másszanak az eszkaláció létráján – írta a The New York Times szerzője.