[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 186
113
Vontatható, vagy önjáró? Lőtávja mennyi? Milyen űrméretű?
Abasárra ezek szerint tüzér laktanya kellene.
Pl. ez is jó lenne. Tipikus hegyivadász ágyú.
Tudom, nem kell, mert nekünk ez elavult. Ezt az érvelést is el lehet fogadni, de akkor az aknavetőt kell, mint a fő hegyivadász tűzérséget előállítani.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Pl. ez is jó lenne. Tipikus hegyivadász ágyú.
Tudom, nem kell, mert nekünk ez elavult. Ezt az érvelést is el lehet fogadni, de akkor az aknavetőt kell, mint a fő hegyivadász tűzérséget előállítani.
https://en.wikipedia.org/wiki/OTO_Melara_Mod_56 inkább ez bár a 76mm egyértelműen könyebb. a 105 viszont elterjedtebb nagyobb púsztítóerővel bír.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
MRSI képességnél nemtudom miért gondoljátok hogy lövés elött közvetlen számítják ki a röpályát ? @dudi ha ilyet csinálnak akkor már előre tudják a következő 1-2 csöemelkedést és a gránátokhoz a megfelelő számú hajítótöltet oda van készítve. sőt már a gránátok is átvannak törőlgetve. nem adhock kezdenek el MRSI-t lőni a tüzérek sem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
MRSI képességnél nemtudom miért gondoljátok hogy lövés elött közvetlen számítják ki a röpályát ? @dudi ha ilyet csinálnak akkor már előre tudják a következő 1-2 csöemelkedést és a gránátokhoz a megfelelő számú hajítótöltet oda van készítve. sőt már a gránátok is átvannak törőlgetve. nem adhock kezdenek el MRSI-t lőni a tüzérek sem.
Igen és csak a visszarúgás miatti esetleges elmozdulást kell korrigálni. Mondjuk nagyon jól kiképzett kezszem kell hozzá, hogy az időből ne csússzanak ki ezáltal a gyakorlatban nem sok esély volt valóban kivitelezni.
Az, hogy az automatika mindent újraszámol és beállítja a löveget azonnal nagyon megkönnyíti a dolgot.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Igen és csak a visszarúgás miatti esetleges elmozdulást kell korrigálni. Mondjuk nagyon jól kiképzett kezszem kell hozzá, hogy az időből ne csússzanak ki ezáltal a gyakorlatban nem sok esély volt valóban kivitelezni.
Az, hogy az automatika mindent újraszámol és beállítja a löveget azonnal nagyon megkönnyíti a dolgot.
ezt nem is tagadtam egy szóval sem. sőt mégcsak ráutaló célzást sem tettem. még azt sem állítóttam hogy eggyik vagy másik jobb vagy rosszabb.
egyszerűen csak megjegyeztem hogy a lőelemek előrre ki vannak számolva ilyes fajta alkalmazás esetén. és megvannak téve a szükséges előkészületek.
és mivel a gránátok egyszerre történő becsapódása a lényege az MRSI nek ezért komoly röpálya módosításokat amúgy sem tudna csinálni ... ezért előrre kiszámólt adatokból kell dolgozni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
MRSI képességnél nemtudom miért gondoljátok hogy lövés elött közvetlen számítják ki a röpályát ? @dudi ha ilyet csinálnak akkor már előre tudják a következő 1-2 csöemelkedést és a gránátokhoz a megfelelő számú hajítótöltet oda van készítve. sőt már a gránátok is átvannak törőlgetve. nem adhock kezdenek el MRSI-t lőni a tüzérek sem.
Én is ezt akartam írni neki, csak még nem telt le a 2 órám.
Lehet szerintem is a D-20-al MRSI-t lőni, mint ahogy az M-777-tel is szoktak.
De meg lennék lepve, ha már 3 lövedékkel is meg tudnák csinálni.
A fő probléma se nem a kiszámítás, sem a töltés, esetleg a gyors irányzás lenne, sokkal inkább a gyík lőtávolság.
Ha megvan a célpont, akkor a lőelemeket előre papíron simán kiszámíthatják. A tölteteket előre bekészítik. A töltést meg tempósan megcsinálják. Az irányzás meg piti dolog ebből a szempontból. Maga a hátrarúgás is előre kalkulálható.
Ahogy írtam a fő probléma az lehet, hogy jó, ha pár kilométerre tud ellőni. A kicsit hosszabb töltési idő, a kicsit lassabb irányzás, a jóval kisebb hatótáv (és emiatt repülési idő) együttesen behatárolják a képességet.
Arról nem is beszélve, hogy mivel 1 löveg adja le az összes lövést, így ugyan azt a pozíciót 3 különböző lövedék alapján sokkal pontosabban tudják felderíteni a bemérő radarok. Azaz sokkal pontosabb lesz a választűz. A D-20-at meg nem annyi idő összepakolni, mint egy PZH-t, vagy egy EVA-t.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 413
113
ezt nem is tagadtam egy szóval sem. sőt mégcsak ráutaló célzást sem tettem. még azt sem állítóttam hogy eggyik vagy másik jobb vagy rosszabb.
egyszerűen csak megjegyeztem hogy a lőelemek előrre ki vannak számolva ilyes fajta alkalmazás esetén. és megvannak téve a szükséges előkészületek.
és mivel a gránátok egyszerre történő becsapódása a lényege az MRSI nek ezért komoly röpálya módosításokat amúgy sem tudna csinálni ... ezért előrre kiszámólt adatokból kell dolgozni.
A lebonyolításra múltkor volt egy jó videó a NEMO-ról.
Ott konkrétan az automata töltőbe olyan kivető töltetekkel kell bepakolni a gránátot, ahogy a céladatnak megfelelően a számítógép kilistázza a töltőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Zeze and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Én is ezt akartam írni neki, csak még nem telt le a 2 órám.
Lehet szerintem is a D-20-al MRSI-t lőni, mint ahogy az M-777-tel is szoktak.
De meg lennék lepve, ha már 3 lövedékkel is meg tudnák csinálni.
A fő probléma se nem a kiszámítás, sem a töltés, esetleg a gyors irányzás lenne, sokkal inkább a gyík lőtávolság.
Ha megvan a célpont, akkor a lőelemeket előre papíron simán kiszámíthatják. A tölteteket előre bekészítik. A töltést meg tempósan megcsinálják. Az irányzás meg piti dolog ebből a szempontból. Maga a hátrarúgás is előre kalkulálható.
Ahogy írtam a fő probléma az lehet, hogy jó, ha pár kilométerre tud ellőni. A kicsit hosszabb töltési idő, a kicsit lassabb irányzás, a jóval kisebb hatótáv (és emiatt repülési idő) együttesen behatárolják a képességet.
Arról nem is beszélve, hogy mivel 1 löveg adja le az összes lövést, így ugyan azt a pozíciót 3 különböző lövedék alapján sokkal pontosabban tudják felderíteni a bemérő radarok. Azaz sokkal pontosabb lesz a választűz. A D-20-at meg nem annyi idő összepakolni, mint egy PZH-t, vagy egy EVA-t.
igen abban van eltérés hogy milye távólságra képes eggyiik vagy másik löveg ezt a képességet elérrni és hogy ez hány lövést takar.
és hogy mennyi előkészület kell a tüz kiváltásához.


vontatottak esetében meg már jóval az ukrán konfliktus elött írtam hogy egyszerűen magárahagyják az ágyút . ha szükséges.

a tüzérségi ellentűz nem minden esetben áll fent ahol ellentűzre lehet számítani oda a vontatott korlátozottan alkalmas csak.
a tüzérség nem minden esetben tartózkodik az ellenséges lövegek hatótávólságában. Az önjáró páncélozottak épp ezért veszéjesek mert olyan helyen is megjelenhetnek ahol korábban nem ellentűz esélye nem vólt várható kategóriába sorolhatóan...

ha pl egy ellenséges roham szétzúzása a célja egy egység-alegysének és megvan a megfelelő tűzerő akkor oda nyugodtan operálhat a lőtávólsága maximumának közeléből. tehát ha ellentüzet akarnának vezetni rá vagy drasztikusan nagy lőtávólsággal kellene rendelkeznie az ellenek vagy a peremvonalhoz közelebb kellene tást foglalnia. amivel célpontá teszi magát az ellen hasonló eszközeinek amik azzal a célal vannak a közelbe hogy a hasonló próbálkozásokat elhárítsák...

megint más a helyzet pl egy bakhmutszerű szituációban ahol az orosz tüzérség nyugodtan dolgozhat met az ukránok nemtudnak hathatós választ adni az orosz tüzérségnek.