• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 094
113
Mármint melyik? A külső üzemanyag tartályokról nem tudok nyilatkozni, de a teknő oldal néhány variánsnál kapott. Az Abramshez hasonlóan megnövelt vastagságú oldalpáncéllal rendelkezik/het a küzdőtér oldalán. Lásd például ezen a Leopard 2A5DK-n.
Leo_2_hull_side_enlarged_add-on_armour_from_2A5DK.jpg

Vagy itt, bár ez nem emlékszem már, hogy milyen típusú Leó... A5 vagy A6 esélyesen.
Leo_2_hull_side_add-on_armour.jpg

Emellett a kötényezést is lecserélték gumi és kevlárborítású perforált lemezre, ami talán minimálisan jobban véd.

Persze ez nem sok változtatás, de nem igaz, hogy nem erősítették azt a részt.


Biztos vagy ebben? Én képeket láttam, miszerint KZ-6-os "demolition charge"-ot szerelnek a Lancet 3-ba, amelynek 215 mm RHAe az átütése, ezzel bármilyen RPG-7 variánstól elmaradva, nem hogy a 29-estől... (PG-7V (1961): 260 mm RHAe)

FrSao6yWYAMUs9c.jpg


FsOxVt4WcAE6F3A.jpg
A HTKA fôoldalàn lehet, hogy van egy PDF a Leopard 2 jelenkori vàltozatairól. :hadonaszos: Abból talàn meg tudod àllapírani milyen verzió.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 053
113
Biztos vagy ebben? Én képeket láttam, miszerint KZ-6-os "demolition charge"-ot szerelnek a Lancet 3-ba, amelynek 215 mm RHAe az átütése, ezzel bármilyen RPG-7 variánstól elmaradva, nem hogy a 29-estől... (PG-7V (1961): 260 mm RHAe)

Én feltételeztem a kumulatív repesz töltetet, és a töltet súlya alapján analógokat kerestem.
Írásod alapján bele futottam ebbe:

Ha ez ténylegesen csak HE lőszer lenne, nem ütné át a tank oldalát, sőt, nem látnánk olyan videókat ahol egyértelműen átszúrja a töltet pl. a tüzérségi rendszerek páncélját hosszában.
A megoldás a talányra ez lehet:
"The charge is housed in a hemispherical sheet steel casing with a fuze well located in the top centre of the charge."
Ez alapján nem HEAT hanem EFP+HE típusú a lőszer. Ami kisebb átütést, de nagyobb felületű rombolást eredményez.
A képen az A betű az EFP töltet:
iu



Szóval köszönöm, hogy utána kerestél! Új információval bővült a tudásunk :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 057
113
Én feltételeztem a kumulatív repesz töltetet, és a töltet súlya alapján analógokat kerestem.
Írásod alapján bele futottam ebbe:

Ha ez ténylegesen csak HE lőszer lenne, nem ütné át a tank oldalát, sőt, nem látnánk olyan videókat ahol egyértelműen átszúrja a töltet pl. a tüzérségi rendszerek páncélját hosszában.
A megoldás a talányra ez lehet:
"The charge is housed in a hemispherical sheet steel casing with a fuze well located in the top centre of the charge."
Ez alapján nem HEAT hanem EFP+HE típusú a lőszer. Ami kisebb átütést, de nagyobb felületű rombolást eredményez.
A képen az A betű az EFP töltet:
iu



Szóval köszönöm, hogy utána kerestél! Új információval bővült a tudásunk :)
Necseszd meg......Most elmélkedtem róla,hogy a következő logikus lépés az EFP töltetes dronok megjelenése lesz.......Namondjuk én nagyobb hatótávú EFP töltetre gondoltam,de a kisebb hatótávú EFP is EFP.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 053
113
Necseszd meg......Most elmélkedtem róla,hogy a következő logikus lépés az EFP töltetes dronok megjelenése lesz.......Namondjuk én nagyobb hatótávú EFP töltetre gondoltam,de a kisebb hatótávú EFP is EFP.

Ha a Lancet kap egy sima bolti lézertávmérőt akkor akár a tanktól 30 méterre is felrobbanhat, az EFP ugyan úgy kirepül majd, átütése nem csökken. Akkor nincs az az APS rendszer ami tudna ellene tenni.
De addig amíg nincs APS addig ez a megoldás sem szükséges. Sőt, közvetlen csapódással több kárt okoz a HE résszel kombinálva.
De innen nézve tényleg csak filléreken múlik az APS-ek ellen is hatékony drón.

Ennyibe kerül és ilyen méretű ma egy olyan lézertávmérő, amely majdnem alkalmas a feladatra:

Megjegyezném, sajnos nincs pénzem szabadalmakat bejegyeztetni, pedig lenne pár jó ötletem :(
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 057
113
Ha a Lancet kap egy sima bolti lézertávmérőt akkor akár a tanktól 30 méterre is felrobbanhat, az EFP ugyan úgy kirepül majd, átütése nem csökken. Akkor nincs az az APS rendszer ami tudna ellene tenni.
De addig amíg nincs APS addig ez a megoldás sem szükséges. Sőt, közvetlen csapódással több kárt okoz a HE résszel kombinálva.
De innen nézve tényleg csak filléreken múlik az APS-ek ellen is hatékony drón.

Ennyibe kerül és ilyen méretű ma egy olyan lézertávmérő, amely majdnem alkalmas a feladatra:

Megjegyezném, sajnos nincs pénzem szabadalmakat bejegyeztetni, pedig lenne pár jó ötletem :(
Nyugodj bele,amire mi csak gondolni tudunk,azt már dedikált fejlesztőmérnökök rég kitalálták.
És van olyan APS.Iron Fist képes lekapni kb 70 méterig.És mint agyalogtam róla,ha beleintegrálnák a Mongoose-3 elfogót,akkor 300méterig.....
186593-e8c592bc45259c2d34511c73c126dc0c.jpg

Nemhogy egy Lancet dront,egy Krasznopol gránátot le tudna kapni......
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
171
486
63
Én feltételeztem a kumulatív repesz töltetet, és a töltet súlya alapján analógokat kerestem.
Írásod alapján bele futottam ebbe:

Ha ez ténylegesen csak HE lőszer lenne, nem ütné át a tank oldalát, sőt, nem látnánk olyan videókat ahol egyértelműen átszúrja a töltet pl. a tüzérségi rendszerek páncélját hosszában.
A megoldás a talányra ez lehet:
"The charge is housed in a hemispherical sheet steel casing with a fuze well located in the top centre of the charge."
Ez alapján nem HEAT hanem EFP+HE típusú a lőszer. Ami kisebb átütést, de nagyobb felületű rombolást eredményez.
A képen az A betű az EFP töltet:
iu



Szóval köszönöm, hogy utána kerestél! Új információval bővült a tudásunk :)
Könyörgöm, a KZ-6-os egy HEAT shaped charge. Nem EFP. Nem HE vagy Frag. Nem tudom ez honnan jött...
A lényeg, hogy átüt kb bármit, ami nem kompozit, a T-55/T-62 frontpáncéljával bezárólag. Egy SPG nem ellenfél ennek, ahogy nem túl rossz szögben egy MBT kötényezett ERA-zatlan oldala sem. Teljesen egyértelmű ez szerintem.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Nekik emberük nem volt elég, az oroszoknak meg eszük. Mind a két banda a nekik optimális elvet alkalmazta.
A kurszki csatában a németek 9:1re vezettek. Az oroszok meg többen voltak.
Melyik alternatív valóságban vezettek a németek 9:1-re?
Még a németeknek legjobb számításokkal is maximum 3:1 volt az élőerő, és technika vesztesége az oroszoknak. Ha meg a teljes hadműveletet nézzük, élőerőben lemegy az egész 2:1-re a többi marad 3:1. Csak a szovjet ellentámadást megint nem szeretjük emlegetni, mert ott beza a nímetek vesztettek több embert, és nem a gaz muszka.
hőkamerával éjjel látóval jobban elvannak látva a nyugati gépek és vélhetően a gyalogságuk is. Az orosz cuccok nagy részébe francia hőképtechnika volt, csak az már nem jön nekik. Sajátból meg korábbi generációs van nekik.
Amúgy az megvan, hogy azt a francia cuccot licenszben gyártják, nem vásárolják a galloktól?

kell félreérteni nem azt mondom hogy nem kell harckocsi meg nyilván ez egy összetett dolog.De megkérdem hol a csapatlégvédelem.? Hogy van az hogy ezek a filléres eszközök ezerszámra kukázzák a nehéztechnikát..Ez a dróntec
Csak megint feltaláljuk a melegvizet, amikor újra kiderül, hogy ha az ellenfél képes kezelni olyan 100+éves fenyegetést, mint a repülés, akkor visszajutunk oda, ami nagyjából napoleon óta igaz: a tüzérség a csatatér istene.
 
W

Wilson

Guest
Érdemes elolvasni....

Csúnyán felsültek az ukrán Leopard 2-esek – Most akkor mégsem ez a világ legjobb tankja?...​


 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 994
113
Érdemes elolvasni....

Csúnyán felsültek az ukrán Leopard 2-esek – Most akkor mégsem ez a világ legjobb tankja?...​


Ez a lényeg:

"Az igazság az, hogy a zaporizzsjai események abszolút nem azt mutatják, hogy a Leopard 2-esek „rossz tankok” lennének, a harcjárművek elvesztése többnyire hadvezetési, műveleti, személyzeti hibákkal magyarázható.

A legnagyobb hiba – akár műveleti tervezési szinten, akár csupán „megfigyelőként” -, azt feltételezni, hogy ezek a harckocsik önmagukban háborúdöntő tényezőnek számítanak.
"

A világ legjobb és legrosszab tankja ugyanúgy elakad ha aknárafut és ugyanúgy megsemmisül ha felülről telibe kapja egy 152mm-es gránát.
 
W

Wilson

Guest
Ez a lényeg:

"Az igazság az, hogy a zaporizzsjai események abszolút nem azt mutatják, hogy a Leopard 2-esek „rossz tankok” lennének, a harcjárművek elvesztése többnyire hadvezetési, műveleti, személyzeti hibákkal magyarázható.

A legnagyobb hiba – akár műveleti tervezési szinten, akár csupán „megfigyelőként” -, azt feltételezni, hogy ezek a harckocsik önmagukban háborúdöntő tényezőnek számítanak.
"

A világ legjobb és legrosszab tankja ugyanúgy elakad ha aknárafut és ugyanúgy megsemmisül ha felülről telibe kapja egy 152mm-es gránát.
Illetve...

"A Leopardok tették a dolgukat

Valójában a Leopard 2-esek abszolút nem teljesítettek rosszul a körülményekhez képest: tették, amit ilyen helyzetben egy harckocsinak tennie kell. A harcjárművek többsége több dróntámadás és tüzérségi találat után sem semmisült meg: megvédték a kezelőket, a páncélzatot láthatólag nem ütötte át az ellenséges tűz, amíg a személyzet a járműben tartózkodott. A Leopardokat többnyire azért kellett elhagyni, mert mozgásképtelenné váltak (egy részük ráadásul úgy tűnik, kezelői hiba és nem orosz találat "


Ha jól látom @Green Leader írta a cikket ezúton szeretnék neki gratulálni jól összefoglalta a lényeget és nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy ezen kommentek egy része a fórumon került "publikálásra"...

"A harctéren lángoló Leopard 2-esekről készült fotók alatt számos olyan kommentet lehetett olvasni, melynek lényege az volt, hogy a német harckocsitípus valójában túl van sztárolva, egyáltalán nem lehet jogosan „a világ legjobb tankjának” nevezni, hiszen még a modern 2A6-osok is a nem irányított orosz tüzérségi rendszerek és filléres FPV-dróntámadások martalékává váltak."
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 688
113
Eddig se adtunk àt semmit.
Rà utaló jelek se voltak nem értem ezeket a blődségeket honnsn szeditek.
Szeretném azt hinni, hogy az EU-nak nem lesz ekkora hatalma egy, az EU gazdagabb országaival épp komoly beszerzési tárgyalásokat folytató hadiipari cég felett.
Csak mert az EU-s pénzeinket sem kellett nekünk átadnunk pl ukrajnának, megtették ezt helyettünk mások.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 014
54 009
113



Az elsőt vajon miért hagyta el a személyzet?
Nem látszik sem sár,sem égésnyom, találat,a lánc sincs mellette.
A második az kajakra elsüllyedt,a jobb oldala elakadt mintamókus,nekem gyanús, hogy egy ukrán harckocsizó elakad véletlenül ilyen terepen, szerintem eladják az Oroszoknak, ahogy annó eladtak minden nyugati cuccot,ezek így, felmálházva,egy vagyont érhetnek az illetékes Orosz hatóságoknak.