• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113
Az egyik Airbus prosi szerint a "taktikai hatótávolság" 200 nm vagyis 370 km. Szolnokról felszállva ez tényleg lefedi a Kárpár-medence nagy részét.
Ja, hat ha meg mondjuk Afrikabol kell kimenekiteni valakiket, akkor majd a tobbit hozzagondoljak. Vagy visznek nekik babgulyast az arab boribe.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 112
36 589
113
Ja, hat ha meg mondjuk Afrikabol kell kimenekiteni valakiket, akkor majd a tobbit hozzagondoljak. Vagy visznek nekik babgulyast az arab boribe.
Mert Afrikáig nincs tankolási lehetőség a földön? Meg majd csak úgy engedik berepülni a helinket?
Nem biztos hogy egy távoli evakiálási feladatra H225M a megoldás...
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113
Mert Afrikáig nincs tankolási lehetőség a földön? Meg majd csak úgy engedik berepülni a helinket?
De, hogyne lenne. Leszallnak valamelyik arab allamban, begurulnak a kutra es megtankolnak. Ez persze senkinek nem szur szemet, igy ugyanolyan titokban tovabb is repulnek majd, a harom allammal odebb ottragadt/elfogott/stb emberekert. Egyertelmu.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 112
36 589
113
De, hogyne lenne. Leszallnak valamelyik arab allamban, begurulnak a kutra es megtankolnak. Ez persze senkinek nem szur szemet, igy ugyanolyan titokban tovabb is repulnek majd, a harom allammal odebb ottragadt/elfogott/stb emberekert. Egyertelmu.
Legutóbbi menekítés Szudánból volt, és ott Dzsibutiban szállt le a honvédségi Airbus gép , autókkal mentek az ott ragadtakért - ha jól tudom.
Persze, lehet Entebbeihez hasonló akcióra készülni, de kérdés, hogy mi ennek a valószínűsége: megéri-e erre költeni...
Szerintem a már előrehaladott állapotú helikopterneknél drága lehet utólag beszerelni. Talán az utolsó SOF gépek esetében lehet hogy rá kerül a töltőrúd...
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113
Legutóbbi menekítés Szudánból volt, és ott Dzsibutiban szállt le a honvédségi Airbus gép , autókkal mentek az ott ragadtakért - ha jól tudom.
Persze, lehet Entebbeihez hasonló akcióra készülni, de kérdés, hogy mi ennek a valószínűsége: megéri-e erre költeni...
Latod, pontosan olyasmire gondoltam. Pont a valoszinusege miatt muszaj arra kolteni, mert az ilyen extrem helyzetekben azon is dol el a kivitelezhetoseg, hogy evekkel elotte meg lett-e rendelve ra peldaul a toltocsonk.
Szerintem a már előrehaladott állapotú helikopterneknél drága lehet utólag beszerelni.
Minden draga, nem ez a kerdes. Viszont ha van, akkor maris van extra kepesseg a kovetkezo 30 evre.
Talán az utolsó SOF gépek esetében lehet hogy rá kerül a töltőrúd...
En is abban bizom.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem volt olyanról szó, hogy a H-145M bepasszírozható egy tehergépbe? 2 szopókás H225M és az, hogy pár kis tesó akár közeli repterekre átpakolható, az sok mindenre elég lehetne. De lehet csak én emlékszem rosszul.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113
Nem volt olyanról szó, hogy a H-145M bepasszírozható egy tehergépbe? 2 szopókás H225M és az, hogy pár kis tesó akár közeli repterekre átpakolható, az sok mindenre elég lehetne. De lehet csak én emlékszem rosszul.
De, van rola video is az Atlasban, az A-400M doksiban, YTrol linkeltem anno.

Emellett az Atlasba a Pumat is bepakoltak:

 
  • Tetszik
Reactions: kw3v865 and Vogon

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A KC-390-be pont nem fér be sajnos, csak pápai C-17-esekebe meg az Atlasba...németek utóbbival vittek kettő 145-öst az afganisztáni menekítéshez...

Nem fontos a saját teher gép. Ha Afrika közepéről akarunk embereket kimenteni vagy más akció, ott nem kell feltétlen számolni egy nemzetközi embargóval, mint ahogy egy szomszédos állammal szemben nem számolunk nemzetközi segítséggel.
Ilyen távoli bevetéseknél lehet szerintem számolni azzal, hogy a NATO partnerek segítenek. Például kifuvaroztatunk egy-két ilyen kis gépet és egy áradás sújtotta területen tudunk élelmiszercsomagokat szállítani elzárt területekre. Vagy amit az igények megkívánnak.

Lokális konfliktusnál meg éppen mindegy lesz az, hogy el tudnánk vinni 1000 km-rel odébb.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 855
6 788
113
Nem fontos a saját teher gép. Ha Afrika közepéről akarunk embereket kimenteni vagy más akció, ott nem kell feltétlen számolni egy nemzetközi embargóval, mint ahogy egy szomszédos állammal szemben nem számolunk nemzetközi segítséggel.
Ilyen távoli bevetéseknél lehet szerintem számolni azzal, hogy a NATO partnerek segítenek. Például kifuvaroztatunk egy-két ilyen kis gépet és egy áradás sújtotta területen tudunk élelmiszercsomagokat szállítani elzárt területekre. Vagy amit az igények megkívánnak.

Lokális konfliktusnál meg éppen mindegy lesz az, hogy el tudnánk vinni 1000 km-rel odébb.
Ezert is mondom, hogy nem a heliket kell tudnia cipelni a tehergepnek, hanem a gyalogsagi eszkozoket, pl 8x8-at jo lenne.

A heli, meg barmilyen repuloeszkoz lokalis konfliktusnal odarepul es kesz.
Tavolinal is legalabbis kirepul a meleg zonabol, aztan majd valahol osszeszedjuk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 011
66 423
113
Hat nem tudom, lóvizibiliti ék,de piros az ablakkeret. :D
Most ugy őszintén, van olyan hulye aki ezt a benga repulo teherautot nem veszi eszre de a felsegjelet kiszurja?
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 621
5 413
113
Hat nem tudom, lóvizibiliti ék,de piros az ablakkeret. :D
Most ugy őszintén, van olyan hulye aki ezt a benga repulo teherautot nem veszi eszre de a felsegjelet kiszurja?
Azok a KI-lökhető ablakok (vészkijárat),viszont nemtom miért kívül piros...