Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ez hogy lett 6.gen?
Friss hírek.
Szaúd-Arábia és Dél-Korea hivatalosan is előmozdítja a közös fejlesztést 6 generációs harcosként.
A védelmi minisztérium 30-i tisztviselője szerint a Védelmi Fejlesztési Ügynökség (ADD) és a HM magas rangú tisztviselői napokkal ezelőtt szigorúan titkosan látogattak Szaúd-Arábiába.
Az ADD Dél-Korea legtitkosabb fegyverfejlesztési osztálya.
Konkrétan mindkét ország közösen fejleszti a 6 generációs vadászgépet és a MUM-T-t, az UCAV-t.
A dél-koreai kormány azt is hangsúlyozta, hogy a fejlesztési időszak drasztikusan csökkenthető a KF-21 sikerének köszönhetően.
Különféle pusztító stratégiai rakéták és UCAV a KF-21-hez nagy sebességgel fejlesztés alatt állnak.
Nevezetesen, a KF-21 erős érzékelőkkel és számítási képességekkel rendelkezik, és ezen keresztül a KF-21 kiváló elektronikus hadviselési változat lehet.
Levegő-levegő rakéta (rövid, nagy hatótávolságú), nagy hatótávolságú lopakodó cirkálórakéta (KALCM), sugárzás elleni rakéta, szuperszonikus cirkálórakéta (többcélú), hiperszonikus cirkálórakéta (többcélú), légből indítható ballisztikus rakéta, EMP rakéta és még sok más.
Ezeken a rakétákon keresztül a KF-21 szinte bombázó szerepet tölt be.
Alapvetően a legtöbb Dél-Koreával kapcsolatos fegyverügyet titkosként kezelik.
Főleg a közel-keleti régióban.
Már régen fontos fegyvereket exportáltak az Egyesült Arab Emírségekbe és Szaúd-Arábiába, de ezek egy részét nemrégiben felfedték.
Az átfogó együttműködés hamarosan kialakul.
Közben elolvastam, hosszú távú terv és a KF-21 fejlesztése alapján akarják majd eccer megcsinálni szaudi pézen.Szerintem csak elírta.
Valszeg a jelenlegit alapul veszik , az ötödiket átugorják , egyből a hatodikra ugranak rá!Vhol olvastam hogy saját hajtómű fejlesztésbe fogtak , én már semmin nem lepődök meg!Ez hogy lett 6.gen?
Ez hogy lett 6.gen?
Igen azóta végigolvastam.Korea partnerre akar lépni Szaúd-Arábiával a vadászgép-fejlesztési programban
![]()
Korea wants to partner with Saudi Arabia for fighter development program
Korean daily newspaper, ASIA ECONOMY, reported on January 30 that Korean government delegation visited Saudi Arabia last week in order to suggest the co-develowww-globaldefenseaerospacepost-com.translate.goog
Global Defense & Aerospace Post
Az ASIA ECONOMY című koreai napilap január 30-án arról számolt be, hogy a koreai kormánydelegáció a múlt héten Szaúd-Arábiába látogatott, hogy javaslatot tegyen a vadászrepülőgép-program közös fejlesztésére.
- 입력 2024.01.30 19:30
Az ASIA ECONOMY tájékoztatása szerint a Nemzetvédelmi Minisztérium és az ADD (Védelmi Fejlesztési Ügynökség) tisztviselőiből álló koreai delegáció udvariassági felhívással fordult Khaled bin Hussein Al-Biyari alelnökhöz is.
A látogatás során Korea köztudottan bemutatja a koreai repülőgép-fejlesztési programját, amely szerint az 5. generációs, KF-21 Block III fejlesztését tervezi a KF-21, 4,5 TH generáció fejlesztésével . Korea hangsúlyozta, hogy a KF-21 Block III fejlesztésével a 6. generációs MUM-T (Manned-Unmanned Teaming) átfutási ideje jelentősen lerövidíthető.
Ettől az évtől 2032-ig 120 darab KF-21-es repülőgép készül.
Mit értesz ez alatt?
Nincs egyértelmű hivatalos definíciója az 5. generációnak, legtöbb esetben a 4+/4.5 gépektől a belső fegyvertér, alacsony észlelhetőség, a kiemelkedő tolóerő/tömeg-arány és a supercirkálás képessége különbözteti meg. AESA Radar, passzív érzékelők, modern avionika, szenzorfúzió, stb ezekkel többé-kevésbé csúcsra húzhatóak a 4+/4.5gen gépek utólagos korszerűsítéssel is, de előbbiekkel történő ellátásuk nehézkes, ahhoz új sárkány/hmű kell.
(Ha már itt tartunk a 6. generációs lépés elvileg az ember vezette és pilóta nélküli eszközök együttműködésének lehetősége, valamint az opcionálisan vezethetőség /ha olyan küldetés adódik, el lehet küldeni távvezérelve pilóta nélkül is/ lesz, de ugye ennek sincs exact definíciója. Egyesek ide sorolják a változtathatú áramú hajtóművet is, amit ugye a YF-22 és YF-23-ban is tesztelt YF-120 erőforrás tudott is, de végül a versenyben alulmaradt az YF-119-cel szemben.)
A fentieket tekintve nézzük:
- belső fegyvertere van? igen
- minimális radarkeresztmetszet: ezt ugye emberi szemmel nehéz megállapítani, és nagyon részletes, ill. közeli fotókat sem láthattunk még, de formára sokkal kidolgozottabbnak tűnik, mint a PAK-FA/T-50/Szu-57, látszik, hogy az F-22 iskoláját próbálták követni. A radarabszorbens borítás hatékonyságát is nehéz szemmelverni.
- szupercirkálás: az erős hajtóművek és a belső fegyvertér miatt esélyes, hogy milyen sokáig tudja fenntartani, azt megint szemmel megmondani...
- kimagasló tölőerő-tömeg arány: szigorúan "autóskártyázva" (a TUSAS közzétett adatai szerint) 2x128kN tolóerő hmű a 27tonnás MTOW-hoz, azaz 1 tonnára kb 9.5kN jut (hasonlításként az F-22 két db 156kN-os erőforrás 38tonnás MTOW-hoz, ami 1 tonnára 8,2 kN, figyelmen kívül hagyva, hogy a Raptor tipik repült konfigja kb 30tonna körül mozog, azaz tonnánként 10,5 kN-os tolóerő jut)
- elektronika: a hírek szerint helyi fejlesztésű AESA radar, EW rendszer, magas szenzorfúzió, korszerű avionika kerül(t) bele
Az biztos, hogy sárkányszerkezet tekintetében átugrották a koreaiakat (akik ugye majd a KF-21 Block3-nál jutnak el oda), a belső fegyvertér hiánya nyilván hatással van az RCS-re is. Részemről nevezhető 5. generációsnak a török gép, pláne, hogy a Szuhoj PAK-FA/T-50/Szu-57 is annak lett nevezve, holott sárkányszerkezet kialakításnál kevésbé feküldtek rá az alacsony RCS-re.
6. generációsnak mondott vadászbombázók topikban már több mint 10 éve azt találgatjuk hogy mi lesz, hogy lesz, de még mindig nem tudjuk. Majd ha az első ilyen gép repülni fog, talán kiderül. Amit eddig 6. generációsnak mondanak (NGAD, FCAS, Tempest), ott úgy tűnik hogy nem lesz ekkora sebesség.Én úgy tudom a 6gen a hiperszónikus lenne.
6. generációsnak mondott vadászbombázók topikban már több mint 10 éve azt találgatjuk hogy mi lesz, hogy lesz, de még mindig nem tudjuk. Majd ha az első ilyen gép repülni fog, talán kiderül. Amit eddig 6. generációsnak mondanak (NGAD, FCAS, Tempest), ott úgy tűnik hogy nem lesz ekkora sebesség.
.6. generációsnak mondott vadászbombázók topikban már több mint 10 éve azt találgatjuk hogy mi lesz, hogy lesz, de még mindig nem tudjuk. Majd ha az első ilyen gép repülni fog, talán kiderül. Amit eddig 6. generációsnak mondanak (NGAD, FCAS, Tempest), ott úgy tűnik hogy nem lesz ekkora sebesség.
.
.
Szerintem a 6. generacios gepek elsö peldanya, elöfutara a török Kizilelma dron. Ez a pilotanelkuli vadaszgep koncepcio lesz a 6. gen.
.
A többi terv, NGAD, FCAS, Tempest inkabb a mostani 5.gen fejlesztesenek tunik, 5.5, 5+ es hasonlo szamokat tennek rajuk.
.BTW mondjuk ilyenkor kicsit csodálkozni szoktam, hogy a svédek ezt az LW hub conceptet egy olyan pici, nem stealth kasztnira képzeli el, mint a JAS-39E/F. Szerintem az arra nem ideális, mert se APS, se LO tulajdonságok, vagyis a kötelék (mert a 6.th gen már nem egyetlen gépről, hanem emberes/nem emberes kötelékekről szól) agyközpontja nem megfelelően védett...
.
.
Szerintem a 6. generacios gepek elsö peldanya, elöfutara a török Kizilelma dron. Ez a pilotanelkuli vadaszgep koncepcio lesz a 6. gen.
.
A többi terv, NGAD, FCAS, Tempest inkabb a mostani 5.gen fejlesztesenek tunik, 5.5, 5+ es hasonlo szamokat tennek rajuk.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..