Egy techdemo olyan mint a japán gép annak idején. A jenkiknek kell még 12 év hogy elő álljanak egy 6 gén géppel.Sokan mondjátok hogy egy yf23 lesz,hát ha az lesz akkor kb egy f22-es f35 szenzoraival. Annyiért kár csinálni. Én továbbra is hiszek a rajzoknak hisz nemzekozileg is a legtöbb 6 gen farok és függő vezersík nélküli. Az eus gépet meg lexarom mert még egy f22 szintű cuccot sem csináltak de ok már 6 gen gépnek nevezik a makettet amit csináltak.
Azért ettől én kicsit más irányba indulnák el ebben a kérdésben.
A PCA egésze (mely az NGAD légi komponense, nevesen F-X és F/A-XX) 6.th gen, ahol azt kell vizsgálni, hogy mi az, ami az előző generációtól megkülönbözteti.
Ahogy az 5.th gen jellemzői az LO szerkezet, az integrált avionika és a szupercirkálás (meg pár egyéb, pl. jobb autonómia, kevesebb maintenance igény, stb...) az előző genhez gépest, úgy itt inkább a szélesebb spektrumú LO és az AI jelenléte (LWhez alap, bár azt egy másik személy is elvégzi, RIO rejoice
), illetve nagyobb hatótávolság, meg a szokásosak. Legalábbis ez a felszín.
Szerintem a legnagyobb dobása ennek a gennek (ahogy a Stealth megjelenése a harcászati vadászgépeken volt az 5.th-ben) az az integrált thermal management bevezetése. Vagyis végre a hulladékhővel is kezdeni akarnak valamit, ami üdvözítő, hiszen:
- Az egyre több elektronika egyre több hőt termel – ehhez meg hűtőlevegő kell, amit be kell vezetni, aztán meg ki, ezek nyílásokat jelentenek, meg kiengedett hőt. És kőkemény veszteség.
- A nagyon akart irányított eneregiájú eszközök meg aztán mégtöbbet – Na ezek aztán jelenleg piszokul nem hatékonyak, a felhasznált energiából nagyrészt hőt csinálnak. Viszont számítanak rájuk, így a tervezőknek számolni kell ezekkel.
- És a hajtómű veszteségével is ideje lenne végre kezdeni valamit – itt van a legnagyobb előrelépési lehetőség, ami kb. forradalmasítaná az egész GT repülést.
A GT esetén ugyanis az égőtérben lezajló égés hője szinte teljesen veszteség, nekünk onnan a reaktív tolóerő kell – igazából minden szempontból a legideálisabb az lenne, ha ezt a hőt fel tundánk használni (hőcserélők ma is vannak, de hasznuk nem túl nagy). A termoelektromos áram kinyerése (gondolom a Seebeck jelenség segítségével, bár fene tudja) lenne az egész PCA legnagyobb előrelépése, hiszen így feloldható lenne a gordiuszi csomó, a hatótáv növeléséhez nem kéne egy bazi nagy vasat létrehozni (és belekerülni az F-111 spirálba). Vagyis nem erőből megoldani a kérdést, hanem a fedélzeten meglévő erőforrások (értsd keróban kötött energia) jobb kihasználásával.
Erről a dologról a legnagyobb a kuss, összvissz egyetlen említés van kinn a témában, miszerint a PCA concept workben az LM eltárolja a hőt, míg a Northrop átalakítja, és ez a legnagyobb eltérés a két tervezet között. Ahogy Roper annó megmondta, a gépek olyanok, mint egy repülő termosz, annyi hő van bennük, amivel kezdeni kell valami.
Vagyis a gépnek a belseje lesz az igazi mérnöki csoda, hogyan oldják meg mindezt, meg hogy az elképesztő termelési/fogyasztási csúcsokat hogyan képesek kezelni. Ha ehhez hozzáveszzük, hogy a tervek szerint az ADVENT hajtóművek teljesítményének esetenként 25-45 százalékát is le kívánják venni elektromos áram termeléshez (mondjuk ez talán egy jó irány az AO által felvetett túl nagy teljesítményhez, ha a kiáramló gáz nagyobb részét leexpandáltatjuk a turbinában a villamos áram termeléshez), úgy a belső szerkezet valami gyökeresen más lesz, mint amit ma ismerünk. Na ez az, ami az én fantáziámat annyira mozgatja ebben a témában
Na ez lenne a PCA igazi nagy dobása, nem a függőleges vezérsík elhagyása - de ez egy fekete program, így csak okoskodhatunk...
A Thermal Management témában egy jó írás, akit érdekel az ilyemi:
https://www.researchgate.net/publication/291282528_Power_and_Thermal_Management_for_Future_Aircraft