Nem értem, miért kezelik sokan axiómaként, hogy egy Ukrajnát ért orosz atomcsapásra a NATO / USA egy Oroszországra mért atomcsapással válaszol. Én teljesen valószerűtlennek tartok egy ilyen forgatókönyvet.
Sokkal valószínűbb, hogy az oroszok azért jelezték előre a mogyoró indítását, mert a rakéta emelkedési szakaszában a távolfelderítő eszközökből származó adatok alapján még nem lehet egy ilyen pályán induló eszközről eldönteni, hogy Ukrajnában fog becsapódni, vagy esetleg sokkal nyugatabra.
Oroszországot nem az USA esetleges ellencsapása tartja vissza ma az atomfegyver bevetésétől hanem az, hogy
a) ebben az esetben tényleg az egész világ szemében pária állammá válhat és a jelenleg semleges, vagy részben baráti államok is elfordulhatnak tőle
b) nem megsemmisíteni akarják Ukrajnát / az ukrán lakosságot, hanem csak vissza terelni az akolba. Egy atomcsapás után viszont kevésbé értékes lenne már számára is ez a nyáj
c) a többség (nem a politikai elit és nem a nacionalisták) még mindig testvérnépként tekint a másikra mindkét országban. Ne feledjük, a lakosság többsége még a SZU-ban született, ahol Ukrajna és Oroszország mai területei csak közigazgatási egységet és nem államhatárt jelöltek.
Magánvéleményem, hogy az USA nemcsak Ukrajnáért, de néhány Kk Európai államért sem kockáztatna totális atomháborút. A németekért talán már igen, hiszen valahol mégis csak meg kell húzni a határt.
Magánvélemény 2: ez a stratégiai fék addig működik, míg az orosz hadsereget nem szorítják túlságosan sarokba. De minél tovább tart a háború, annál több esély van ilyen helyzet létrejöttének. Ezért lenne fontos szinte mindenki számára (kivéve Ukrajnában jelentős gazdasági érdekeltségeket felhalmozó befektetőket / oligarchákat), hogy a háborút minél előbb feladja Ukrajna. Megnyerni nagy valószínűséggel úgysem tudják, ellenben míg folyik, minden nap rengeteg értéket vesztenek gazdaságilag és emberélet formájában egyaránt.