Meg idén februárra is...Tavaly decemberre is tervezték…
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Meg idén februárra is...Tavaly decemberre is tervezték…
Rossz helyre tetted.![]()
2,4 E megtekintés · 258 reakció | Trump segít ➡️ PAKS2 épül❗️ | Szijjártó Péter
Trump segít ➡️ PAKS2 épül❗️.www.facebook.com
Vajon mi lesz ennek az ára?
Ha ez sem lesz többszörös beker áru - mint az orosz gáz helyett a mostani EU-s gáz.. És a kiégett fűtőelemet az USA hazafuvarozza? Mert az orosz kész visszavinni ujrafeldolgozásraMax. lehet majd amcsi nemcsak orosz fűtőelemeket használni az atomerőműben. Ez még csak előny.
Ha jól tudom ma is lehetséges sőt tárolunk is Bátaapátinál fűtőelemeket. Ennek a tárolónal a bővítése zajlott/zajlik. És a Mecsekbe is volt tervezve egy.Ha ez sem lesz többszörös beker áru - mint az orosz gáz helyett a mostani EU-s gáz.. És a kiégett fűtőelemet az USA hazafuvarozza? Mert az orosz kész visszavinni ujrafeldolgozásra
Gondolom nem Magyarországon kerülne izotóp szétválasztásra és újra csomagolásra. Tehát ismét csak az a gazdasági kérdés h ki mit mennyiért kínál. Ha a politika dönt a gazdaságpolitika helyett - az sosem jól jön ki..Ha jól tudom ma is lehetséges sőt tárolunk is Bátaapátinál fűtőelemeket. Ennek a tárolónal a bővítése zajlott/zajlik. És a Mecsekbe is volt tervezve egy.
Alapvetően ezen fűtőlemeknek jelen technológia szerint az 5-10%-a lett felhasználva, tehát 90%-nyi potenciál ott van bennük. Ebben az irányban jól haladnak a fejlesztések, hogy újra legyenek az atomerőművekben hasznosítva. Úgyhogy ha nem szallitják el nem biztos hogy hosszú távon rosszul járunk.
Az atomerőműkérdés mindig politika!!Gondolom nem Magyarországon kerülne izotóp szétválasztásra és újra csomagolásra. Tehát ismét csak az a gazdasági kérdés h ki mit mennyiért kínál. Ha a politika dönt a gazdaságpolitika helyett - az sosem jól jön ki..
2000 előtt még divat volt a kis - közepes hulladék hordóban tengerbe süllyesztés is..Az atomerőműkérdés mindig politika!!
Az is hogy kitől veszed az energiát.
Egyébként Nyugaton hol tárolják a kiégett fűtőelemeket mondjuk a franciák??
Ezekből látszik hogy mekkora hiba volt az oroszokkal megállapodni az atomerőmű építésről. 11 év alatt nem jutottunk el odáig, hogy az első betont leöntsük. Az emirátusokban a dél Koreaiak 12 év alatt eljutottak a szerződéstől a kereskedelmi üzemig.Itt az első, nyilvános beismerés, hogy 2014-óta Paks II építésében mi is szankciós szivatón voltunk - Bide'-nek hála...
Erről itt régebben már írtam a fórumon - az EU állandó "furkálásai"-ról.
És még megkaptuk, hogy az oroszok nem értenek hozzá stb.. stb.. Ne csodálkozzunk, hogy se az eredeti ütemterv, se a kölségvetés nem tartható..
Igy jár az az ország, térség ahol a politika győzedelmeskedik a gazdaságpolitika (ész) felett..
![]()
Az Egyesült Államok feloldotta a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos szankciókat
Trump elnök úr ott segít, ahol tud, most épp a rezsicsökkentés fenntartásában.444.hu
Az orosz 3+ reaktorok színvonalában a világelsők közé tartozik, ezt a NAÜ + Rotchild tanulmányaikban leírták. Csupán gazdasági - politikai érdekből lettünk megszivatva a 2014 óta történő akadályoztatással, ha az nem lenne, már rég működne az erőmű.Ezekből látszik hogy mekkora hiba volt az oroszokkal megállapodni az atomerőmű építésről. 11 év alatt nem jutottunk el odáig, hogy az első betont leöntsük. Az emirátusokban a dél Koreaiak 12 év alatt eljutottak a szerződéstől a kereskedelmi üzemig.
A magyar kormány az oroszoktól akart erőművet venni. A Rothchild meg azt írta le, amit a megrendelő kért. Fel sem merült például hogy legyen pályázat.Az orosz 3+ reaktorok színvonalában a világelsők közé tartozik, ezt a NAÜ + Rotchild tanulmányaikban leírták. Csupán gazdasági - politikai érdekből lettünk megszivatva a 2014 óta történő akadályoztatással, ha az nem lenne, már rég működne az erőmű.
Úgy gondolod hogy Orbán 2014 januárjában ( 1 hónappal a Majdani Forradalmi Játékok eredmény hírdetése előtt rosszul döntött ? Rothchild Neki adott igazat)
Abban leírtak szerint a beruházás igen frankó, műszakilag fejlett (naponta rángatható a Zöldenergia igény szerint) az üzemeltetési költség (fűtőelem - atomerőmű üzemeltetése, fenntartása) 6,50 Ft / Kwh), beruházás szempontjából is igen kedvező - mert a blokkok 80 + évre épülnek. Tehát mit akarhattunk már ennél jobbat? mert az már nedves vágyálom kategória..
Ha állandóan nem akasztanak be nekünk, az üzembe helyezés idén v jövőre megtörtént volna
Események, akadályozási módszerek:
Ezek szerint nem gondolod hogy esetleg olyan dolgokba léptünk bele , amely külső, anyagi - politikai érdekek mentén állandóan valamiért szivatóra tesz ? (Anyám én nem ilyen lovat akartam...)
- Engedélyezési eljárások: a magyar hatóságok (pl. Országos Atomenergia Hivatal) szigorú és hosszadalmas vizsgálatokat végeztek.
- EU-s vizsgálatok: az Európai Bizottság versenyjogi és állami támogatási vizsgálatokat folytatott 2015–2017 között.
- Műszaki és adminisztratív késések: hiányzó részlettervek, módosítási kérelmek, stb.
- 2022-től geopolitikai feszültségek (orosz–ukrán háború) miatt egyre érzékenyebb lett a projekt politikai megítélése is. (Bide' ferde szemmel nézett még Paks-ra is...) Most lett feloldva Paks II amerikai utasításra történt szankciózgatása (Trump).
Ide teszek egy kis 86 oldalas Rothchild elemzést, szakmailag remélem nem kifogásolható a következtetései:
![]()
2015_Economic analysis of Paks II - for publication.pdf - Shared via TeraBox
TeraBox offers up to 1024GB of free cloud storage. Download the app for secure storage and file sharing anytime, anywhere.1024terabox.com
Függősèg?? Te komolyan letudtad írni ezt a mostani eu-s gazadaságpolitikai időkben?A magyar kormány az oroszoktól akart erőművet venni. A Rothchild meg azt írta le, amit a megrendelő kért. Fel sem merült például hogy legyen pályázat.
Sokan (köztük én is) már 2014 -ben hibának gondoltuk hogy az oroszoktól veszünk erőművet, mert ezzel tovább erősítettük az amúgy is túl nagy orosz energetikai függésünket. Egy atomerőművel ezt jelentősen lehetett volna csökkenteni.
vehettünk volna atomerőművet a fransziáktólSokan (köztük én is) már 2014 -ben hibának gondoltuk hogy az oroszoktól veszünk erőművet, mert ezzel tovább erősítettük az amúgy is túl nagy orosz energetikai függésünket
Dél koreát kifelejtetted. Nekik van technológiájuk és ipari kapacitásuk is. A cseheknél és a lengyeleknél építenek atom erőművet.vehettünk volna atomerőművet a fransziáktól
csak akkoriban azok már évtizedek óta nem adtak át egyet se egyen dolgoztak (flamanville 3) de az meg állatorvosi lónak látszott mert már minden határidőt és költségtervet sokszor túlléptek kétségesnek látszott hogy elkészül-e valaha (később elkészült)
vehettünk volna kóreait japánt vagy usákiait, csak azoknak egyetlen európai referenciája nem volt, az európai engedélyeztetésről látszott hogy nagyon el fog nyúlni valahova a beláthatatlanba kitolva az ütemezést
na így maradtak a ruszkik, akiknek volt új fejlesztésű modern cucca volt egy rahedli európai referenciája pld. itt pakson is
achtung, ez már a narancsrendszer előtt is evidens volt, a döntéselőkészítés még a gyurcsánykormány idejére nyúlik vissza
a fő probléma hogy a fenti problémakör nagyobbrészt ma is fennáll, azzal a változással hogy a fransziák most már tudnak atomerőművet (epr) csinálni, de a kapacitásaikat le is kötötte a macron háztáji projektekre
így aztán, paks 2 vagy orosz lesz vagy nem lesz
ezen változtatni igazából csak az tudna ha brüsszelben szembehugyoznák a zöldökörkört és elfogadnának egy európai atomerőműépítési programot, erre érdemes lenne az érintett (franszia, kóreai, japán, talán usákiai) szereplőknek kapacitásokat építeniük
de brüsszelben egyelőre zöld a többség, napot meg szelet akarnak, ami olajat szenet és gázt jelent mert azt lehet folyamatosan fel-alá kapcsolgatni, az atomot meg az összes ezirányú fejlődés mellett se inkább csak napi ciklusokban, korlátozottan, azt is az üzemidő rovására
említettem koreát, de azok idén írtak alá a cseheknél (dukovany), innen indul a papírmunka, első kapavágás a '30-as években várható, gyakorlatban minden azon múlik hogy az eu támogatja vagy gáncsolja. a formális támogatás egy dolog, az engedélyeztetés gyakorlata meg egy másikDél koreát kifelejtetted. Nekik van technológiájuk és ipari kapacitásuk is. A cseheknél és a lengyeleknél építenek atom erőművet.
A Rothchild Bankház a neki ilyen kis piti ügyben azért nem kockáztatja a szava hihetőségét, és tisztán Nyugati érdekeket képvisel, orosz befolyás nélkül... Ha végigolvastad a dokumentumot, abban láthattad hogy a tényekre támaszkodva állította össze, nem mellédumált - a tanulmány készítésében jelentős szerepet kaptak itteni szakemberek is . Ha bármelyik is ad a hírnevére, azért egy ilyen tanulmányban nem szokott hülyeségeket írni.A Rothchild meg azt írta le, amit a megrendelő kért.
20 éven keresztül az EU-ban az orosz gáz részaránya nem lépte túl a 40%-ot. A magyar kormány hibája, hogy jó minőségű (kevés inert és szennyezés) gázt vásárol onnan , ahol a legolcsóbb?mert ezzel tovább erősítettük az amúgy is túl nagy orosz energetikai függésünket.
Május 22-én a RAND kiadta a “Will Europe Rebuild or Divide? The Strategic Implications of the Russia-Ukraine War for Europe’s Future” (RR-A3141-5) című jelentését, amely kifejezetten a következő európai háborúk előkészítéseként értelmezi az orosz–ukrán konfliktus tapasztalatait.
Gyakorlatilag minden kisebb nagyobb folyónk jó magas töltések között folyik. Pl. A Berettyó fölött amikor elmegyek, mindig csak bámulom, hogy egy ilyen kicsi pataknak mekkora töltést építettek. Ráadásul sok helyen még az eredeti medernél is lejjebb folyik a folyó, mert kimosta a medert. Persze értem a lényeget, 10-20 évente van egy nagyobb árvíz, olyankor azt is meg kell fogja. Viszont az év 99%-ban meg csak egy apró patak folyik ott. Ha már ott vannak a nagy töltések, miért nem építenek kisebb duzzasztó gátakat vagy akár fenék küszöböket? Minimális befektetéssel 1-2 métert lehetne duzzasztani a folyókat, így növelve a talajvíz szintet, és mint írtad a párolgást, vízi életteret.A vízmegtartó képességet már mintegy másfél évszázada elszúrtuk a Vásárhelyi terv végrehajtásakor (ez is egy Szent Tehén, mint a Zöldenergia tehene) - a hegyek felöl érkező vízek nem ártereken való megtartása, elpárologtatása, talajvíz szint megörzés volt a cél hanem a minél gyorsabb megszabadulás nyílegyenes keskeny mesterséges medrekkel a víztől.
Ez a rohanó víznek sikerült a XIX sz-végén elmosnia Szegedet, holott a szabályozások előtt nem volta ilyen gyors, és magas szintű árvízek az ott lakók emlékei szerint.
Jól látható a szomszédos Kárpátalján és Ukrajna folyói mentén - ez a gátrendszer jóval szélesebb életteret ad, mint a Magyarországiak..
Nem mellesleg a nagybirtokos gazdák érdekeit is szolgálta ez akkor - az árterek mocsarak lecsapolásával próbáltak újabb szántó területekhez jutni - ez csak félig sikerült, mert a természet is kinlódik, időnként vissza akarja ezt foglalni (belvíz, belvízkár).
Ideje lenne a környezetvédelemnek ezt is gorcső alá vetni és amennyit lehet, ezekből a területekből vissza illene állítani. Hatására nemcsak a térség talajvize nőne meg - hanem az erősebb párolgás újabb esőfelhőket generálna.. Mellesleg az öshonos élővilág is regenerálódhatna valamennyire (pld halak ívóhelyei és növendékek élőhelye)
Nagyon sok erőművünknél nem lesz gond a vízszint csökkenéssel - csak kis tározó tavat kell mellé tenni pár hűtőtoronnyal (ahol nincs). Persze ez is pénz - most kell majd fizetni az eddig elszúrt, több mint évszázados vízgazdálkodásért.
a kis bajszos sztorija messze nem az első a történelembenMár a kis Bajszos kora is megmutatta, hogy gazdasági válságból, embargózgatásból a politikusok egyetlen kiútja - a háborúk (de)generálása
Gyanakszom, a befektetés nem lenne minimális. Azok a gátak jó, ha a tetőzés pár napját kibírják és ahhoz is erős támogatást igényelnek.Gyakorlatilag minden kisebb nagyobb folyónk jó magas töltések között folyik. Pl. A Berettyó fölött amikor elmegyek, mindig csak bámulom, hogy egy ilyen kicsi pataknak mekkora töltést építettek. Ráadásul sok helyen még az eredeti medernél is lejjebb folyik a folyó, mert kimosta a medert. Persze értem a lényeget, 10-20 évente van egy nagyobb árvíz, olyankor azt is meg kell fogja. Viszont az év 99%-ban meg csak egy apró patak folyik ott. Ha már ott vannak a nagy töltések, miért nem építenek kisebb duzzasztó gátakat vagy akár fenék küszöböket? Minimális befektetéssel 1-2 métert lehetne duzzasztani a folyókat, így növelve a talajvíz szintet, és mint írtad a párolgást, vízi életteret.
Az idézett Berettyó gátját jól ismerem, évtizedeket éltem a térségben. Kb berettyóujlalu - Szeghalom (50 km) egy nyílegyenes, kiásott mesterséges szakasz. Ahogy írtad, azért ez nem egy stabil, mesterséges építmény, nagyobb árvizeknél lesegetni kell még az ürgelyukakat is, nehogy összeboruljon az eléggé spórolósra szűkre méretezett gátrendszer.Gyanakszom, a befektetés nem lenne minimális. Azok a gátak jó, ha a tetőzés pár napját kibírják és ahhoz is erős támogatást igényelnek.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..