A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
769
2 309
93
Áruljatok már el ha megint lenne egy Dél-szláv válság honnan lenne kiképzett katona?Mert most kiképzés helyett a határon vannak.Azt nem fogjátok fel,hogy nem laktanyai üldögélés helyett van a határ hanem kiképzés helyett.

Igazad van.De ha az amúgy is létszámhiánnyal küszködő rendőrség szemszögéből nézzük,nekik napi szintű feladataik vannak,amelyek érintik a civil társadalmat.És ha a társadalom úgy érzi hogy nincs megfelelően megvédve,akkor az senkinek nem jó.A közbiztonság kérdése nagyon könnyen megváltoztathatja a társadalmi megitélését a kormánynak,és ez fontos nekik,még hacsak látszatból is.Szerintem ha megint lenne egy balkáni balhé,akkor is leszarnák hogy a honvédségünk önvédelemképtelen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Nagy Csaba

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Igazad van.De ha az amúgy is létszámhiánnyal küszködő rendőrség szemszögéből nézzük,nekik napi szintű feladataik vannak,amelyek érintik a civil társadalmat.És ha a társadalom úgy érzi hogy nincs megfelelően megvédve,akkor az senkinek nem jó.A közbiztonság kérdése nagyon könnyen megváltoztathatja a társadalmi megitélését a kormánynak,és ez fontos nekik,még hacsak látszatból is.Szerintem ha megint lenne egy balkáni balhé,akkor is leszarnák hogy a honvédségünk önvédelemképtelen.
Ez így nem teljesen igaz. Legfőképpen addig amíg az érdekeiket nem sértik egy pontig,határvonalig. Egyébként egy balkáni balhénak nagyobb visszhangja lenne most mint korábban. Itt már "nagyhatalmi érdekek dukálnának" Ebből kifolyólag onnantól kezdve nem pattoghatunk úgy mint a pincsi. Mert könnyen megyünk a süllyesztőbe. Onnantól kezdve a főnökök részéről parancs lesz. Magyarán egy balhé esetén jó eséllyel minket is bele rángatnának. És közben kapni fogunk egy jó nagy "büdös" pofont. Sajnos ép nem azok akik miatt itt tart a valóság. Tehát egy újabb délszláv krízis nagyon de nagyon veszélyes játszma lenne a kormányunk részére. De ez már közép europai topik!
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
841
4 259
93
Sajnálom, ha a honvédségünk döglödik, nem öröm nekem sem. De 40k rendörséget ugy számoljátok, hogy szétszorva mindenhová, kapitányságokon, örsökön. Sok ember nem is mozgathato a beosztása miatt, ráadásul a 24orás szolgálatot ki kell adni. ez kb az állomány harmada aki váltásban adja a 12 orákat. tehát kb 15,000 rendör nyomja a 12-24 12-48-at. Kiveszel pár embert 1-1 helyröl lefelezed az adott területen a közterületi állományt. Az sem fasza, ha 40 km-röl mennek küldésra a járörök.Másrészt Szolnokon dolgoztam, sok 88as jött át hozzánk töletek az elmult 10-15 évben.Mindegyik csak pislogott a munkateher miatt, nálunk sem faszverés megy, bárki bármit gondol. Nincs honnan embert elvenni,csak ugy ha más tulorábol adja a szolgálatot.Ez odáig fajult, hogy konkrétan van aki "pihenni" megy a határra. gondolÉs még egyszer: a lakosságnak most közbiztonság kell, nem egy elvontnak érzett, majdani veszéllyel szembeni katonai felkészültség. egyébként meg belsö rend nélkül megette a fene az egészet.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ezen kívül azt sem látjátok,hogy a határ miatt az állomány úgy felhígult,hogy olyanokkal van tele minden alakulat akikre kiskanalat sem bíznál nem hogy éles fegyvert!
Mindig minden szakmaban ez a szoveg megy. Biztosra veszem, hogy a te generaciodra is ezt mondtak az idosebbek. :)
Jo lenne mar kilepni ebbol az ordogi korbol. Tessek turelmesen oktatni oket es csak a gyepeseket pedig kiszorni. Az nem fog menni, hogy csak gyalazzatok az ujakat aztan meg sirtok, hogy nincs ember. Egyebkent is krisss-t kritizald! O volt ott a tanito bacsi. :D
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Valaki elmagyarázná a magyar honvédség milyen koncepció alapján van összeállítva?
Néztem neten milyen egységek vannak és milyen eszközeik, nem igazán értem hogy így mire lehet használni őket.

Úgy értem, az egész honvédség egy motorizált lövész hadosztályra emlékeztet támogató egységekkel amik biztosítják hogy mindenre legyen válasz. (Légvédelem, Vegyi, Utász, Tüzér stb..) De maga a mag motorizált lövész dandárokból áll, 15(!) tankkal meg néhány konkurs BRDM-el. Ez gyakorlatilag egy zászlóaljnyi gépesített technika. Ezzel nem lehet támogatni a honvédséget egy támadás alatt, mert hát nyilvánvalóan néhány nap alatt elvesztenénk a teljes gépesített állományt. Ráadásul a gépek is elavultak, rengeteg helyzetben nem képesek ellátni a feladatukat (PL: a tankok egy km felett nem igazán tudnak megmérkőzni a modernebb tankokkal, így nem lehet őket használni egy csomó terepen.)

Tehát valaki felvilágosítana hogy egy esetleges külföldi támadást milyen módszerrel verne vissza a honvédség?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
45 198
113
Valaki elmagyarázná a magyar honvédség milyen koncepció alapján van összeállítva?
Néztem neten milyen egységek vannak és milyen eszközeik, nem igazán értem hogy így mire lehet használni őket.

Úgy értem, az egész honvédség egy motorizált lövész hadosztályra emlékeztet támogató egységekkel amik biztosítják hogy mindenre legyen válasz. (Légvédelem, Vegyi, Utász, Tüzér stb..) De maga a mag motorizált lövész dandárokból áll, 15(!) tankkal meg néhány konkurs BRDM-el. Ez gyakorlatilag egy zászlóaljnyi gépesített technika. Ezzel nem lehet támogatni a honvédséget egy támadás alatt, mert hát nyilvánvalóan néhány nap alatt elvesztenénk a teljes gépesített állományt. Ráadásul a gépek is elavultak, rengeteg helyzetben nem képesek ellátni a feladatukat (PL: a tankok egy km felett nem igazán tudnak megmérkőzni a modernebb tankokkal, így nem lehet őket használni egy csomó terepen.)

Tehát valaki felvilágosítana hogy egy esetleges külföldi támadást milyen módszerrel verne vissza a honvédség?
Ki a támadó? Viccen kívül a jelenlegi szomszédainkat reálisan vissza tudnánk tartani bármilyen stratégiai céljuktól, kivéve az Ukránokat, bár náluk meg egyéb problémák vannak. Komolyabb ellenfél meg úgy menne át rajtunk, ahogy akar, menetből.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 474
120 972
113
Mindig minden szakmaban ez a szoveg megy. Biztosra veszem, hogy a te generaciodra is ezt mondtak az idosebbek. :)
Jo lenne mar kilepni ebbol az ordogi korbol. Tessek turelmesen oktatni oket es csak a gyepeseket pedig kiszorni. Az nem fog menni, hogy csak gyalazzatok az ujakat aztan meg sirtok, hogy nincs ember. Egyebkent is krisss-t kritizald! O volt ott a tanito bacsi. :D
Kösz :D az enyémek még 1 hónapig képzésben vannak.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Ki a támadó? Viccen kívül a jelenlegi szomszédainkat reálisan vissza tudnánk tartani bármilyen stratégiai céljuktól, kivéve az Ukránokat, bár náluk meg egyéb problémák vannak. Komolyabb ellenfél meg úgy menne át rajtunk, ahogy akar, menetből.

Mondjuk Románia a beszerzései után.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 935
78 185
113
Mindig minden szakmaban ez a szoveg megy. Biztosra veszem, hogy a te generaciodra is ezt mondtak az idosebbek. :)
Jo lenne mar kilepni ebbol az ordogi korbol. Tessek turelmesen oktatni oket es csak a gyepeseket pedig kiszorni. Az nem fog menni, hogy csak gyalazzatok az ujakat aztan meg sirtok, hogy nincs ember. Egyebkent is krisss-t kritizald! O volt ott a tanito bacsi. :D

Amikor én bevonultam előbb a fizikai alkalmasságin meg kellett felelni az orvosi és pszichológiai mellett ma már ez sem kell.És még sorolhatnám a különbségeket napestig.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igazad van.De ha az amúgy is létszámhiánnyal küszködő rendőrség szemszögéből nézzük,nekik napi szintű feladataik vannak,amelyek érintik a civil társadalmat.És ha a társadalom úgy érzi hogy nincs megfelelően megvédve,akkor az senkinek nem jó.A közbiztonság kérdése nagyon könnyen megváltoztathatja a társadalmi megitélését a kormánynak,és ez fontos nekik,még hacsak látszatból is.Szerintem ha megint lenne egy balkáni balhé,akkor is leszarnák hogy a honvédségünk önvédelemképtelen.

Ezzel vitatkoznék. Mivel elég jelentős nem mozdítható vagyonuk van a politikusoknak és a haveri körüknek, így nekik is létfontosságú, hogy az ország biztonságban legyen. Mit gondolsz mihez kezdenének, ha elfoglalnák az országot? Mindenüket veszítenék ők is. Max a bankszámlákon lévő pénz maradna, ha maradna. Mostanság még azokat is lefoglalják, ha egyes államok úgy akarják.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Mondjuk Románia a beszerzései után.

Előbb várjuk meg, mit fognak tényleg megvenni. Mert lassan már azt is bejelentik, hogy a teljes US Armyt megveszik.
No meg ha meg is vesznek mindent, nagyon kíváncsi vagyok, hogy meddig lesznek üzemképesek. 1996-ban 110 Mig-21-et modernizáltak, aztán pár éve már állítólag csak 16 volt üzemképes belőlük.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Amikor én bevonultam előbb a fizikai alkalmasságin meg kellett felelni az orvosi és pszichológiai mellett ma már ez sem kell.És még sorolhatnám a különbségeket napestig.
Jol van, na! En is tisztaban vagyok a helyzettel. (Nemreg oromkodtem az oldalon, hogy ma legalabb fiatal apolokat is latok. Azt viszont "elfelejtettem" mondani, hogy a felet harom honapon belul kirugjak, mert idiota.:eek:) De azert kicsit jol esett Krisss-t szivatni. :)
Szivesen! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Előbb várjuk meg, mit fognak tényleg megvenni. Mert lassan már azt is bejelentik, hogy a teljes US Armyt megveszik.
No meg ha meg is vesznek mindent, nagyon kíváncsi vagyok, hogy meddig lesznek üzemképesek. 1996-ban 110 Mig-21-et modernizáltak, aztán pár éve már állítólag csak 16 volt üzemképes belőlük.

Akkor csak úgy általánosságban hogy kell elképzelni a felhasználását a haderőnknek? A motorizált gyalogság csinál egy bufferzónát ami mögött a technikákat mozgatják és ott vetik be ahol szükséges vagy hogy? Nem értem hogy lehet felhasználni valamit ami ennyire egyoldalú.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 935
78 185
113
Akkor csak úgy általánosságban hogy kell elképzelni a felhasználását a haderőnknek? A motorizált gyalogság csinál egy bufferzónát ami mögött a technikákat mozgatják és ott vetik be ahol szükséges vagy hogy? Nem értem hogy lehet felhasználni valamit ami ennyire egyoldalú.

Kerítésőrzés...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Akkor csak úgy általánosságban hogy kell elképzelni a felhasználását a haderőnknek? A motorizált gyalogság csinál egy bufferzónát ami mögött a technikákat mozgatják és ott vetik be ahol szükséges vagy hogy? Nem értem hogy lehet felhasználni valamit ami ennyire egyoldalú.
Nem kell ilyeneken agyalnod. Nincs semmire koncepció, ami technikánk meg van az meg vagy sz@r, vagy nincs hozzá semmi. Az egész Honvédség egy nagy alibizés. Szóval nyugalom.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss