Zumwalt osztály / DDG-1000 (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Én kb visszavezetném az egészet Vietnámig illetve a hazaérkező koporsókig. Mostanra gyakorlatialg odáig jutottak, hogy veszteség nélkül kell(ene) lehozni mindent. Az RCS csökkentést azt mi tudjuk, hogy csökkentett észlelhetőség, azonban politikusi körökben ez láthatatlanként fut/van eladva (ezzel elhet eladni k minden hülyeséget: az ellenfél nem is fogja látni!). Most már kb a harci budinak is csökkentett észlelhetőségűenk kell lenni, kerül amibe kerül.
Ez azért nem igaz, mert a US Navy számára az F-35C félig kolonc projekt, ők az Growler + Super Hornet párossal (szerintük), nagyon jól elvannak.

Azért megnézném, hogy dobule digit area deinal SAM-ek ellen mennyire vitézkednének stealth nélkül...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 026
113
Ez azért nem igaz, mert a US Navy számára az F-35C félig kolonc projekt, ők az Growler + Super Hornet párossal (szerintük), nagyon jól elvannak.

Azért megnézném, hogy dobule digit area deinal SAM-ek ellen mennyire vitézkednének stealth nélkül...
Zavaró rendszerek és mennyiségi fölény/stand off fegyverek kérdése az egész. Nem csak a stealth létezik ha rendszerek mérkőznek meg, s általában azok mérkőznek meg. Én elhiszem nekik, hogy ellenének nélküle, ha ők úgy gondolják.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ez azért nem igaz, mert a US Navy számára az F-35C félig kolonc projekt, ők az Growler + Super Hornet párossal (szerintük), nagyon jól elvannak.

Azért ez így ebben a formában nem igaz. Az 1990-es években ugye volt saját lopakodó bombázójuk a pipeline-ba, az A-12. Lelőtték.
Aztán az F/A-X programmal kerestek saját lopakodó többfeladatú vadászbombázót. Ezt a programot beolvasztották a JAST, majd innen a JSF programba.
A 2000-es években a NAVY elkezdett érdeklődni a lopakodó csapádmérő UCAV-ok irányába, ez volt az X-47 programcsalád. Aztán jött a NAVY-n belül a pilóta-lobby, és az UCAV ellenség lett a beszerzéseknél.
Az US NAVY továbbra is "jól meglenne" az F-35C nélkül, de azért szépen lassan tolja az F/A-XX programot, ami egy két hajtóműves többfeladatú vadászbombázó lenne...
 
M

molnibalage

Guest
.
Az US NAVY továbbra is "jól meglenne" az F-35C nélkül, de azért szépen lassan tolja az F/A-XX programot, ami egy két hajtóműves többfeladatú vadászbombázó lenne...
Az F-35C mellé kb. semmi értelme bármilyen más stealth gépet kifejleszteni deckre... Az a lassan tolás is akkora, hogy mock-up vagy koncepció már legalább van...?
Az X-47B-nek is azok tettek keresztbe, akiket írtál.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Cifu

"Ebben igazad van, de felderíteni attól még fel kell annak, aki az ASM-et indítja. Élek a gyanúval, hogy a radar-műholdaknál se mindegy, hogy mekkora a hajó RCS-e, tehát ott is javíthatja az esélyeit.
Tehát itt van előnye az lopakodásnak. Hogy pontosan mekkora? Na ezt szerintem senki sem tudja... "


Persze, hogy fel kell deríteni, de ez igazából akkor lenne kihívás, ha az óceán közepén kellene megtalálni. De ez egy olyan hajó amit az ellenség partjai mellé küldenek 100-200 km-nyire. Így én semmi kihívást nem látok a dologban, egy komolyabb haditengerészeti járőr repülőgép valószínűleg megtalálja, hogy merre kószál a Zumwalt.
Ha pedig tüzet nyit az ágyúval, akkor egy félkomoly haderő lényegében azonnal beméri a lövedékek repülési pályája alapján.

Amúgy ennek az osztálynak a totális ellentéte a svéd Visby, amely szintén nem rendelkezik erős fegyverzettel, ellenben értelmes konstrukció.
Ugyanis az egy teljesen kompozit építésű, alig 72 méter hosszú lopakodó korvett. A svédek állítása szerint a hajó egy azonos méretű , hagyományos korvetthez képest 99%-al kisebb RCS-vel rendelkezik..... Ez azért egy elég durva adat, ha igaz.
E mellet nagyon komolyan csökkentették az IR kibocsátást, és növelték a hajó sebességét is (65+ km/h)
És ami még nagyon fontos, hogy a saját partok védelmére szánták!
Ezt azért emelem ki, mert az ottani partstruktúra mellet a támadó ellenség tényleg nagyon nehezen képes csak megtalálni egy olyan hajót, mint a Visby.
Ebben az esetben egy valóban hatékony eszközről beszélünk, míg a Zumwalt esetében szerintem egy nagyon drága ökörségről.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

"Kisebb chaff felhővel is maszkolható a hajó. (Már, ha van ilyen eszköz a Zumwalton.)"

Ez természetes így önmagában igaz. DE.
Már a 70's évek elején elkezdtek a szovjetek kettős rávezetésű ASM-eket is gyártani.
A P-120 Malakhit például aktív radar+ IR rávezetéssel rendelkezik.
És még azt se mondhatjuk, hogy ritka lenne, hiszen közel 1000 db-ot gyártottak belőle amennyire én tudom.
P-120-Malakhit-Siren-2S.jpg


Szerintem a piros "kupakos" rész az IR érzékelő. És a rakéta átmérőjéből fakadóan a radar sem lehet kicsit.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Kisebb chaff felhővel is maszkolható a hajó. (Már, ha van ilyen eszköz a Zumwalton.)"

Ez természetes így önmagában igaz. DE.
Már a 70's évek elején elkezdtek a szovjetek kettős rávezetésű ASM-eket is gyártani.
A P-120 Malakhit például aktív radar+ IR rávezetéssel rendelkezik.
És még azt se mondhatjuk, hogy ritka lenne, hiszen közel 1000 db-ot gyártottak belőle amennyire én tudom.


Szerintem a piros "kupakos" rész az IR érzékelő. És a rakéta átmérőjéből fakadóan a radar sem lehet kicsit.
Nem tudom, ezt az ASM-et nem ismerem, de a H-31, KSR-5, H-22 és egyéb nagy sebességű ASM és társain soha nem láttam IR érzékelőt. (A Tom Clancy féle Red Strom Rising könyben van a Kingfishnek, de az a könyv 30+ éves, igen sok technikai pontatlanság van benne.)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Amúgy ennek az osztálynak a totális ellentéte a svéd Visby, amely szintén nem rendelkezik erős fegyverzettel, ellenben értelmes konstrukció.
Ugyanis az egy teljesen kompozit építésű, alig 72 méter hosszú lopakodó korvett. A svédek állítása szerint a hajó egy azonos méretű , hagyományos korvetthez képest 99%-al kisebb RCS-vel rendelkezik..... Ez azért egy elég durva adat, ha igaz.
E mellet nagyon komolyan csökkentették az IR kibocsátást, és növelték a hajó sebességét is (65+ km/h)
És ami még nagyon fontos, hogy a saját partok védelmére szánták!
Ezt azért emelem ki, mert az ottani partstruktúra mellet a támadó ellenség tényleg nagyon nehezen képes csak megtalálni egy olyan hajót, mint a Visby.
Ebben az esetben egy valóban hatékony eszközről beszélünk, míg a Zumwalt esetében szerintem egy nagyon drága ökörségről.

Természetesen távol álljon tőlem, hogy összemossam a Visby-t a Zumwalt-al, de azért öntsünk tiszta vizet a pohárba:

  • Az első egység úgy állt hadrendbe, hogy nem volt radarja! Egy navigációs radart felszereltek a híd fölé, de ennyi. A Sea Giraffe radart ha jól rémlik valamikor a 2000-es évek végén kapta csak meg.
VisbyFoto.jpg

  • A hajóosztály eredetileg rendelkezett volna légvédelmi rakétarendszerrel, a Dél-Afrikai Umkhonto-IR Block 2 rendszert szánták számára 12db VLS-el (a finn Hamina-osztályú korvettek ugyan ezt a rakétát kapták), de a költségek miatt végül ezt lehúzták a programból.
  • Szintén kaptak volna 2x 6db ALECTO tengeralattjáró-elhárító reaktív tengeri bombavetőt, ezt is 2007 körül lehúzták a tervekből.
  • Eredetileg nem volt csalivetője az osztálynak, 2004-ben megállapodtak, hogy a Rheinmetall MASS csalivetőket rendelnek és építenek be. Ám 2007-ben hagyták csak jóvá a költségvetésben, és 2009 körül kerültek fel.
  • A vontatott szonár körül is ment a huzavona, ez is csak 2007 után került fel a Visby-re.
  • Noha eleve integrálva lett volna az RBS 15 Mk.2 (/Mk.3) hajó elleni robotrepülőgép, csak 2012-ben történt meg a valódi integráció, 10 évvel az első egység átadása után!
  • A 2x2 400mm-es torpedóvetőcsövek integrációja szintén elhúzódott, a Visby a 2000-es évek végén tesztelte először.
  • A fentiek miatt az első egységek hosszú ideig valójában mindössze az 57mm-es gépágyúval bírtak fegyverzet gyanánt. Bő tíz év kellett, amíg megkapták a torpedó és hajó elleni rakétafegyverzetüket.
Félreértés ne essék, imádom a Visby-t az innovációja miatt. De lássuk be, azért a "valóban hatékony" eszköz több, mint 10 évvel a rendszerbe állítása után lett. Az első években nem volt éppenséggel több, mint egy lopakodó képességű part-menti járőrhajó...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
molnibalage

"Kisebb chaff felhővel is maszkolható a hajó. (Már, ha van ilyen eszköz a Zumwalton.)"

Ez természetes így önmagában igaz. DE.
Már a 70's évek elején elkezdtek a szovjetek kettős rávezetésű ASM-eket is gyártani.
A P-120 Malakhit például aktív radar+ IR rávezetéssel rendelkezik.
És még azt se mondhatjuk, hogy ritka lenne, hiszen közel 1000 db-ot gyártottak belőle amennyire én tudom.
P-120-Malakhit-Siren-2S.jpg


Szerintem a piros "kupakos" rész az IR érzékelő. És a rakéta átmérőjéből fakadóan a radar sem lehet kicsit.

Tegyük hozzá, hogy az 1980-as évek óta a hadihajók csalivetőibe raknak IR csalit is. ;)

https://upload.wikimedia.org/wikipe...amayuki_(DD-129)_launches_IR_decoy_flares.jpg
https://i0.wp.com/defense-update.co...Sagami-Bay-Japan-flares725.jpg?resize=696,339
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

A hangsebesség fölött repülő típusok mind radarosak. A modernebbek kettős aktív/passzív radarvezérlésűek.
A P-120 lényegében a szovjet/orosz Harpoon/Exotec, csak a szovjet rakéta korábban állt hadrendbe, mint a két említett nyugati.
Úgy tudom, hogy majd a Kalibr lesz az utódja, de még jelenleg is rendszerben van a P-120 majd 50 éve :rolleyes:
De arról, hogy közben mennyit fejlesztettek rajta arról nem tudok semmit.

Cifu

"Félreértés ne essék, imádom a Visby-t az innovációja miatt. De lássuk be, azért a "valóban hatékony" eszköz több, mint 10 évvel a rendszerbe állítása után lett. Az első években nem volt éppenséggel több, mint egy lopakodó képességű part-menti járőrhajó..."

Ez így van, nem is vitatom. De ma már egy teljes értékű hajóról beszélünk, amelyet egy 10 milliós ország fejlesztett és épített meg. És valósan képes ellátni a neki szánt feladatott. Ellentétben a Zumwalt-al.

"Tegyük hozzá, hogy az 1980-as évek óta a hadihajók csalivetőibe raknak IR csalit is. ;)"

Gondolom ennek a P-120 lehetett az oka.
Bár a képeket elnézve egy fogadáson én nem a hajókra tennék :p
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ez így van, nem is vitatom. De ma már egy teljes értékű hajóról beszélünk, amelyet egy 10 milliós ország fejlesztett és épített meg. És valósan képes ellátni a neki szánt feladatott. Ellentétben a Zumwalt-al.

Minden rossz indulat nélkül: ~10 év után volt erre képes.
A Hamina-osztályt a 5,5 milliós Finnország hozta össze, és nem kellett 10 év, amíg az előre eltervezett képességeit megkapta. ;)
Értem, hogy mire akarsz rámutatni, de azért valahol nehéz egy mérlegre tenni a kettőt. Azért az US NAVY menet közben 75db AEGIS hadihajóval rendelkezik például.

Gondolom ennek a P-120 lehetett az oka.
Bár a képeket elnézve egy fogadáson én nem a hajókra tennék :p

Nem tudom biztosan, azért az első (dedikált) IR önirányítású ASM a Penguin volt. 1972-től...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Nagyobb távolságról (300 km +)még mindig némi előnyt jelent a lopakodás repülőgépfedélzeti/hajófedélzeti/partvédelmi lokátorral történő felderítés ellen. Tehát úgy hatolhat be 300km-re éjjel, hogy az ellenség (pl kínai hajóraj, mesterséges sziget) nem tud róla.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Cifu

Túl sok lopakodó hajó nincs, szóval nehéz referencia pontot találni. A 75 db AEGIS-es hajót meg szintén nem vitatom el az USA-tól, nekem a Zumwalt-al van bajom.
A svédeknél meg nem a tervezéssel és építéssel vagy a logikus elképzelésekkel volt gond, hanem azzal, hogy sajnálták rá a pénzt. Inkább segílyke lett belőle, nem hadihajó....
Az USA-nál fordítva történt. Volt lóvé, de minden más problematikus volt, legfőképpen maga az alkalmazásról szóló elképzelés.

A Penguin is jó példa IR-s ASM-re.!
De maximum nyugaton lehetett az első, mert amennyire én tudom a P-120-at 1969-től kezdték gyártani, 1972-ben hajókon, 1973-ban pedig már tengeralattjárókon is rendszerbe állt.
Ezen a téren szerintem egyezzünk ki döntetlenben :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Amúgy az a kemény, hogy ennek a nyomi hajónak 7.5 milliárd dollár darabja... És csak 3 db készül belőle.

Még véletlenül sem akarom azt állítani, hogy értek a haditengerészethez. DE, ha nekem azt mondja valaki a pentagonban, hogy "Figyi! Itt van 20 milliárd dollár. Ebből meg kellene oldani a tengerész gyalogos srácok tűztámogatását" akkor én 100%, hogy nem egy ilyen hajót terveztetek és gyártatok le!

Egy kicsit csatahajó mániás vagyok, de igazából ennyi pénzből fel lehetett volna újítani/korszerűsíteni mind a 4 db IOWA osztályú csatahajót.
Azon is volt 32 db Tomahawk meg 16 db Harpoon, 5 db tűzfelderítő drón, nah meg 9 db 406 mm-s ágyú.
Ennyi pénzből korszerűsíteni lehetett volna a 406 mm-s ágyúkat, hogy nőjön a lőtávolság. A lövedékeknél is lehetett volna rakéta póthajtást alkalmazni, meg GPS-s irányító rendszert. Ekkora kaliberbe könnyebben bele is fér.
Ha nagyon extrémkedni akarunk akkor lehetett volna hozzá tervezni automata töltőt is, így csökkentve és védve a személyzetet.
E mellé még jöhetett volna némi RIM-162 aztán készen is vagyunk.
Megkockáztatom, hogy 20 milliárd dollár helyet került volna az egész projekt 10 milliárdba, és 3 db helyet 4 db hajójuk lenne, sokkal potensebb képességekkel.
Amúgy is az ilyen hajókat csak a 3. világ beli országok ellen lehet bevetni. :)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Amúgy az a kemény, hogy ennek a nyomi hajónak 7.5 milliárd dollár darabja... És csak 3 db készül belőle.

Még véletlenül sem akarom azt állítani, hogy értek a haditengerészethez. DE, ha nekem azt mondja valaki a pentagonban, hogy "Figyi! Itt van 20 milliárd dollár. Ebből meg kellene oldani a tengerész gyalogos srácok tűztámogatását" akkor én 100%, hogy nem egy ilyen hajót terveztetek és gyártatok le!

Egy kicsit csatahajó mániás vagyok, de igazából ennyi pénzből fel lehetett volna újítani/korszerűsíteni mind a 4 db IOWA osztályú csatahajót.
Azon is volt 32 db Tomahawk meg 16 db Harpoon, 5 db tűzfelderítő drón, nah meg 9 db 406 mm-s ágyú.
Ennyi pénzből korszerűsíteni lehetett volna a 406 mm-s ágyúkat, hogy nőjön a lőtávolság. A lövedékeknél is lehetett volna rakéta póthajtást alkalmazni, meg GPS-s irányító rendszert. Ekkora kaliberbe könnyebben bele is fér.
Ha nagyon extrémkedni akarunk akkor lehetett volna hozzá tervezni automata töltőt is, így csökkentve és védve a személyzetet.
E mellé még jöhetett volna némi RIM-162 aztán készen is vagyunk.
Megkockáztatom, hogy 20 milliárd dollár helyet került volna az egész projekt 10 milliárdba, és 3 db helyet 4 db hajójuk lenne, sokkal potensebb képességekkel.
Amúgy is az ilyen hajókat csak a 3. világ beli országok ellen lehet bevetni. :)

Azért tegyük hozzá, hogy a Zumwaltnak 140 fős legénysége van, kevesebb, mint tizede, mint az Iowa-knak. Emberhiányos helyzet van a NAVY-nél is, tehát szögről leakasztani 4x 1800 embert azért komoly kihívás lehetne nekik is.
A másik oldalról pedig tegyük hozzá, hogy azért a Zumwalt egy garmadányi új technikai fejlesztést hozott össze, itt kísérletezték ki, építették be először. Mk.57 VLS indítókat, AN/SPY-3 AESA radar (még ha utólag az AN/SPY-6-hoz képest kissé vérszegény), integrált teljesen elektromos meghajtás, kompletten integrált hajófelügyeleti rendszer (ami nagyban automatizált és központilag kezelhető elemeket jelent, így csökkentve a személyzet létszámigényét), és így tovább.
Az AGS és társai kudarcok, nem vitás. De ettől még egy csomó dolgot itt kísérleteztek ki.
Hosszú távon a Zumwalt-ok még értékes egységek lehetnek, ha egyszer (oké, elfojtott mosoly) a railgunok és lézerágyúk valóban elérik a valóban hatékony hajófedélzeti fegyverek szintjét, mivel könnyen integrálhatóak lesznek a Zumwalt osztályra.

Ilyen szempontból én azért úgy vélem, hogy jobb befektetés 3 Zumwalt, mint 4 Iowa reaktiválása....
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Amúgy az a kemény, hogy ennek a nyomi hajónak 7.5 milliárd dollár darabja... És csak 3 db készül belőle.

Még véletlenül sem akarom azt állítani, hogy értek a haditengerészethez. DE, ha nekem azt mondja valaki a pentagonban, hogy "Figyi! Itt van 20 milliárd dollár. Ebből meg kellene oldani a tengerész gyalogos srácok tűztámogatását" akkor én 100%, hogy nem egy ilyen hajót terveztetek és gyártatok le!

Egy kicsit csatahajó mániás vagyok, de igazából ennyi pénzből fel lehetett volna újítani/korszerűsíteni mind a 4 db IOWA osztályú csatahajót.
Azon is volt 32 db Tomahawk meg 16 db Harpoon, 5 db tűzfelderítő drón, nah meg 9 db 406 mm-s ágyú.
Ennyi pénzből korszerűsíteni lehetett volna a 406 mm-s ágyúkat, hogy nőjön a lőtávolság. A lövedékeknél is lehetett volna rakéta póthajtást alkalmazni, meg GPS-s irányító rendszert. Ekkora kaliberbe könnyebben bele is fér.
Ha nagyon extrémkedni akarunk akkor lehetett volna hozzá tervezni automata töltőt is, így csökkentve és védve a személyzetet.
E mellé még jöhetett volna némi RIM-162 aztán készen is vagyunk.
Megkockáztatom, hogy 20 milliárd dollár helyet került volna az egész projekt 10 milliárdba, és 3 db helyet 4 db hajójuk lenne, sokkal potensebb képességekkel.
Amúgy is az ilyen hajókat csak a 3. világ beli országok ellen lehet bevetni. :)
Azokon nem volt VLS, Aegis rendszer. De egy jópár 200 mm-es ágyúnak ma is lenne létjogosultsága. A 406 mm túl nagy de 200. ..240 mm között még mindig értelmes lenne 3...4 darab
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Azokon nem volt VLS, Aegis rendszer. De egy jópár 200 mm-es ágyúnak ma is lenne létjogosultsága.

AEGIS ezeken se lesz. :)
A 200 (203) mm-es ágyúknak hol lesz létjogosultsága? Amekkora helyigényük van, túl sokat nem nyújtanak, ha mondjuk a hajót helyette Ground-Launced SDB-vel (GLSDB) szereled fel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Cifu

Elfogadom a véleményedet.
Bár én a Zumwaltos innovációkkal megvártam volna amíg eljön az idő az AB-k utódlására.

Roni

Ha jól tudom akkor 80 db indító cella van összesen.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
200mm-ből lőhetsz kaliber alatti nyíllövedéket ami a hatótávolságot 150 km fölé emeli. Elvileg ez jóval olcsóbb mint robotrepülőzni, bármilyen kis értékű célpontra bár a Zumwalt PGM -jei érthetetlen okból túl drágára sikeredtek.