A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Keves Leo2 vs. Sok orosz hk. Rendszeresitese. Hiaba kisebb az orosz technilogia log./hr igenye sokkal tobb kellene belole. Bar a modern cuccok itt is ott is kb. Ugyanazt igenylik.


Az ex-orosz -modernizált- technikából békeidőben 150 körülit MBT-t van értelme használni ("vetésforgóban"), a többi ezalatt tárolva! Ha élesedik a helyzet, akkor fokozatos feltöltés! Igy szokott lenni rendes helyeken, remélem mi is azok közt vagyunk/leszünk! :)

Én föleg passzív védelmi elemeket tartok célszerünek/vettem figyelembe, pont azért mert a megfizethetetlen/drágán pótolható/drágán karbantartható technika békeidőben is gyorsan "amortizálódik", élesben meg villámgyorsan :(! Ezt vontam le a tapasztalatokból!
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
286
220
43
Számomra csak az nem világos, hogy a 3 dandár milyen szerkezettel lenne felállítva és hol lennének

Mivel jelenleg elvileg Tatán van 1 harckocsi zszl., 2 lövész zszl., 1-1 tüzér és páncéltörő osztály, logisztika zszl
Debrecenben 2 lövész zszl, logisztikai zszl
Hódmezővásárhelyen 1-1 lövész és műszaki zszl.

Ha szeretnénk 1 közepes-nehéz-könnyű dandárt akkor kénne
3 harckocsi, 3 lövész, 2 müszaki, 2 logisztikai zszl, 2 tűzér osztály, 2 felderítő szzd.
Hova kerülnének, mind ember stb elosztásban...?
Ehhez mennyi ember kénne és ebből mennyi hiányzik.

Ja és a könnyű dandárról még nem is beszéltünk, de tételezzük fel, hogy Szolnokra gondoltak ( bocs Dudi:)).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 985
66 235
113
Ahogy én látom a minőségi tanárt nem lehet potolni. Nem 6-10éveseknek de 18+ esetén sem. Nálunk folyamat tolják az on-line kurzusokat és tökéletesen tudjuk, hogy harmad annyit nem ér mindha kapunk jó szakembertől egy tantermit.

Az a baj, hogy amit én írtam se jobb. És ebben a pillanatban az ország végleg ketté szakadt. És sajnos nagyon kevés lesz az a réteg aki megengedheti a gyerekeinek a privát oktatást. Tippre jóval 10% alatt van.

De ez már elindul oviban is. Van állami ovi ahol 30-35 gyerekre jut egy ovonő, meg van az alapítványi ahol 20ra jut kettő. A probléma, hogy a második havi 50-100-200eft.
A minőségi tanár már nyugdíjas, vagy a vidámparkban van. 20-40 éve már csak azokat küldték tanárnak akik más szakmára nem voltak jók. Viszont a szülők presztizsbol nem engedhették meg hogy a gyerekük diploma nélkül legyen. Legyen diplomás, de esze nincs, dolgozni még nem tud. Hát akkor legyen tanár, majd el lebecol valami iskolában. Hozzánk is jönnek "tanárok" fiatalok, negyven alattiak. Ha belegondolok hogy ezek gyerekeket oktatnak hát nem csodálkozom hogy xar a Pisa teszt. Másrészt ha gyerek sincs akkor minek annyi tanár? Óvoda meg ... Nekem épp ellenkezőjéről van tapasztalatom. 25 gyerek az átlag/csoport, de fele folyton beteg, erre jut két ovoneni + 1 dadus/csoport. Állami óvoda. A szomszéd településen is, ott pl kb 40 gyerek jár összesen, 3 óvónő van.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 230
3 613
113
Szerintem a 350 és a 150 harckocsi is irreális. Nem lenne rá emberanyag. A gyalog bakából is kevés van és alig van utánpótlás. A mai fiatalok akiket minden téren csúcstechnika vesz körül (telefon, autó, számítógép stb.) meg végkép nem akarnának beülni golyó fogónak semmilyen özönvíz előtti T-72-be sem, bármennyi páncél is legyen rajta.
Tisztelet a néhány fanatikusnak.
Inkább jelentkeznek bármi másnak a seregben mint harckocsizónak. Az internet korában elég sok T-72-es kilövéses videót látni. Kilövik őket a levegőből, repülővel, helikopterrel. Kilövik őket a földről tankkal, egyéb harcjárművel, és még a gyalogság is ATGM-mel vagy egyéb csalárd módon. Nem is beszélve a harckocsi aknákról. Elég szar lehet a mai világban egy öreg acélkoporsóban ücsörögni nemhogy egy újban azt sem tudva merről és mikor jön az áldás. A mi T-72-ink nem egy amerikai Abrams vagy egy német Leopard szinvonal. Azokban naprakész audió, vizuális, elektronikus felderítés áll rendelkezésre + high tech páncélzattal, zavarással és elhárítással. Ki akarna beleülni egy rozzant trabantba mikor mindenki más jobb járművel furikázik és még egy gyalogos is veszélyes lehet rád?
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Számomra csak az nem világos, hogy a 3 dandár milyen szerkezettel lenne felállítva és hol lennének

Mivel jelenleg elvileg Tatán van 1 harckocsi zszl., 2 lövész zszl., 1-1 tüzér és páncéltörő osztály, logisztika zszl
Debrecenben 2 lövész zszl, logisztikai zszl
Hódmezővásárhelyen 1-1 lövész és műszaki zszl.

Ha szeretnénk 1 közepes-nehéz-könnyű dandárt akkor kénne
3 harckocsi, 3 lövész, 2 müszaki, 2 logisztikai zszl, 2 tűzér osztály, 2 felderítő szzd.
Hova kerülnének, mind ember stb elosztásban...?
Ehhez mennyi ember kénne és ebből mennyi hiányzik.

Ja és a könnyű dandárról még nem is beszéltünk, de tételezzük fel, hogy Szolnokra gondoltak ( bocs Dudi:)).

Kicsit kijavítanám. Debrecenben 1 lövész zászlóalj (nem 2) + 1 felderítő zászlóalj, a logisztikai zászlóalj Hajdúhadházon van.
Hódmezővásárhelyen 2 lövész zászlóalj (nem 1).

A könnyű dandár esetében Szolnokra gondolnak. Bár a nevében "különleges rendeltetésű dd" a "könnyű" kategóriába tartozik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 791
77 906
113
Kicsit kijavítanám. Debrecenben 1 lövész zászlóalj (nem 2) + 1 felderítő zászlóalj, a logisztikai zászlóalj Hajdúhadházon van.
Hódmezővásárhelyen 2 lövész zászlóalj (nem 1).

A könnyű dandár esetében Szolnokra gondolnak. Bár a nevében "különleges rendeltetésű dd" a "könnyű" kategóriába tartozik.

Semmi köze nincs a különleges rendeltetésű dandárnak egy könnyű lövész dandárhoz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

vantsy

Active Member
2014. június 16.
286
220
43
Kicsit kijavítanám. Debrecenben 1 lövész zászlóalj (nem 2) + 1 felderítő zászlóalj, a logisztikai zászlóalj Hajdúhadházon van.
Hódmezővásárhelyen 2 lövész zászlóalj (nem 1).



A könnyű dandár esetében Szolnokra gondolnak. Bár a nevében "különleges rendeltetésű dd" a "könnyű" kategóriába tartozik.


Köszi nem tudtam, de a felderítők ha jól tudom kiváltak a dandárból és önálló ezred lettek csak semmi hír erről.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
286
220
43
Köszi nem tudtam, de a felderítők ha jól tudom kiváltak a dandárból és önálló ezred lettek csak semmi hír erről.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Itt nem tudom mért emeled ki a honvédelmet, hogy kevés. Vagy akkor emeld ki az oktatás/EÜt is.

Azért mert a polgárokat, politikai hovatartozás nélkül pont az oktatás-eü érdekli legjobban a honvédelem sokkal kevésbe, max akkor ha helyzet van.
A költségvetési linket azért tettem be hogy légy szíves nézd meg a számadatokat, mennyit fordítanak erre vagy arra.
Namost a válaszodból kiderül, hogy bele se kukkantottál. Akkor neked is mondom, csak az eü-be 200 mrd-dal többet locsolnak mostanság, zusammen. És mielőtt még európaiuniózná, akkor csak szólok, hogy abból amit a keleti államokból profitálnak bőven futja.

A legutóbbi volt nőm szakmai tanár volt, nettó 240-e volt, délután egykor legkésőbb már otthon volt.
Persze nem kezdő, de kezdésnek sehol nem fizetnek nettő 240-et. Akik velem jártak tanárképzőbe, szintén nem pályakezdők, de a 250 megvan.
A tanulók eredményei nem elsősorban a tanáron múlnak, hanem a diák-tanár közös munkán, plusz értelmes, korszerű tananyagon. De az elsajátítás terhe az elsősorban a gyereken van, volt, és lesz.
Tényleg. A leépítés 1990ben indult el és nagyon durván. És nem 1999ben a NATOba való belépésünkel, ne adj isten CFEvel. 97ben árnyékai voltunk saját magunknak.

Aki egy picit is rendelkezett némi racionális látásmóddal, az pontosan tudta, hogy a VSZ mennyiségek és rendszerek a feloszlás után - nem csak nálunk - sehol nem maradnak fönn. Még a nem olyan balfék módon privatizáló csehszlovákok és lengyelek se gondolták azt, hogy nem lesz leépítés.
Ezt komplexen kell nézni, az akkori gazdasági lehetőségek függvényében pl., továbbá a bebetonozott tisztek lobbitevékenysét is górcső alá vehetnénk. És esetleg a sorkatonaság cakkpakk megszüntetésével - nem egy esetlegesen átalakított korszerűvé tett verzióval - kampányoló szadesz felelősségét is fel lehetne vetni esetleg.....
Én is Újszentivánra kerültem volna kiképzés után.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 791
77 906
113
  • Tetszik
Reactions: endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Azért mert a polgárokat, politikai hovatartozás nélkül pont az oktatás-eü érdekli legjobban a honvédelem sokkal kevésbe, max akkor ha helyzet van.
A költségvetési linket azért tettem be hogy légy szíves nézd meg a számadatokat, mennyit fordítanak erre vagy arra.
Namost a válaszodból kiderül, hogy bele se kukkantottál. Akkor neked is mondom, csak az eü-be 200 mrd-dal többet locsolnak mostanság, zusammen. És mielőtt még európaiuniózná, akkor csak szólok, hogy abból amit a keleti államokból profitálnak bőven futja.

A legutóbbi volt nőm szakmai tanár volt, nettó 240-e volt, délután egykor legkésőbb már otthon volt.
Persze nem kezdő, de kezdésnek sehol nem fizetnek nettő 240-et. Akik velem jártak tanárképzőbe, szintén nem pályakezdők, de a 250 megvan.
A tanulók eredményei nem elsősorban a tanáron múlnak, hanem a diák-tanár közös munkán, plusz értelmes, korszerű tananyagon. De az elsajátítás terhe az elsősorban a gyereken van, volt, és lesz.


Aki egy picit is rendelkezett némi racionális látásmóddal, az pontosan tudta, hogy a VSZ mennyiségek és rendszerek a feloszlás után - nem csak nálunk - sehol nem maradnak fönn. Még a nem olyan balfék módon privatizáló csehszlovákok és lengyelek se gondolták azt, hogy nem lesz leépítés.
Ezt komplexen kell nézni, az akkori gazdasági lehetőségek függvényében pl., továbbá a bebetonozott tisztek lobbitevékenysét is górcső alá vehetnénk. És esetleg a sorkatonaság cakkpakk megszüntetésével - nem egy esetlegesen átalakított korszerűvé tett verzióval - kampányoló szadesz felelősségét is fel lehetne vetni esetleg.....
Én is Újszentivánra kerültem volna kiképzés után.

Téves.

idézek:
1979 - első adósságválság, költségvetési megszorítások, a honvédelmi költségvetés megnyirbálásának kezdete

1983 - első leépítések, átszervezések, csökkentése
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 968
18 514
113
http://www.defence24.com/715612,arm...in-its-t-72-mbt-modernization-market-research

Lengyel T-72M1 (miénkkel egyező alapverzió) modernizálási kiírás. Kis mértékű modernizálás várható anyagi okok miatt, az új toronnyal ellátott NATO löveges változatokra a Leo 2PL modernizációs csomag prioritása miatt nincs pénz.

Nem vegyes az összetétel ? Ne feled, a Fehér oroszoktól is vettünk tankokat, azokból is lehet a most még meglévők között. Azok nem biztos hogy ugyanazok mint a Lengyel verziók.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo