A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

D

danielblack

Guest
Az a 37 db T-72 m1 azért eldönthet még egy csatát is. Teszem fel elég szorult helyzetbe kerül egy lövész zászlóaljunk, mivel kicsi a haderő, nincs aki a felmentésükre siessen, minden alakulat 100%-osan lefoglalt... Na most innentől két lehetőség adott. Az egyik szerint nem kukáztuk, hanem megtartottuk a 72-eseket tartalékba, amely húzós helyzetben, hk zászlóalj szintű ellentámadással felmenti a szorult helyzetben lévőket.... Vagy kukáztuk őket és marad a semmi... SAA szerű, home made upgrade-el már értékelhető erő, ha óvatosan bánsz az alkalmazásával, és ha együtt veted be őket. Nyilván 1-1 t-72 perceket élne egy modern háborúban... Azonban ahogy dudi is írta, a löveg még tud valamit. Együttes erővel támadva, ha nincs ellenséges helikopteres támogatottság a helyszínen, akkor még értékelhető erőt is képviselhetnek.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Pár éve adtuk el az utolsó még vmire jó T72ket Cseheknek. Volt is belölle botrány mert RIA bedobta, hogy Ukrajnának szállítunk. https://index.hu/belfold/2014/08/19/tavaly_nyar_ota_tudunk_az_elado_tankokrol/
Csehek azóta már tovább adták őket.

Tavalyi utolsó infom, hogy kb 10db T72 van nagy nehezen életben tartva. Minden más már csak alkatrészbázis de már annak sem jó. Magyar már nincs mit modernizálni. Nem mellesleg T72re sose volt Cseh/Lenygel féle modernizációnk.
37 van Tatan, a modernebb (mar a tobbihez kepest) verziok.
 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Sziasztok! Engedjétek meg hogy én is leirjam a szerintem legmegfelelőbb haderő fejlesztést. Évek óta olvasom a HTKA-t kérlek ne cincáljatok szét .
Szóval: Románia közel 10mrd eurot szán fejlesztésre, tehát nekünk is erre kellene konvergálni. Én elhibázottnak tartom a 1 könnyű/1 közepes / 1 nehéz dandár koncepciót. Ugyanis az ország és a honvédség mérete (mindkettő kicsi) miatt inkább megfelelőbb lenne az 1 könnyű / 2 “nehéz” dandár. Az hogy hadrendbe állitunk majd 200 x fajta apc-t, 100 y fajta ifv-t és mondjuk 60 z fajta mbt-t, ez a mi (sajnos) magyar “karbantartási kulturánkkal” katasztrófa lesz már közép távon, ráadásul ahogy többen irtátok nem ad arra alapot hogy legyen bármilyen új magyar hadiipar. Ezért a lehető legtöbb eszközt egy plattform-ra kell helyezni, valamint potens fegyvereket kell beszerezni és nyilván ezért ennek ára van, de a himző és a viztisztitó képesség mellé végre lenne honvédelmi képesség is.
Én a következőket képzelném el:
2 nehéz dandár cv 90 alapon:
2x 60db cv90120 light battle tank ár:$1,2 Mrd. (lehet megköveznek sokan de szerintem eza modern LBT fényéveket ver a mi T-72-re és megkockáztatom hogy simán felveszi a versenyt a környező modernizált MBT-kel is, persze T72 marad, ezt a verziot gyártanánk utoljára, ha pedig a helyzet megkivánja még mindig beszerezhetünk majd valamilyen MBT pl leo 2a7 2026-os program után)
2x 50db cv9040 ár: $700Mio
2x 50db cv9030 spike atgm-el ár:$800Mio (ha jól tudom ilyen torony van már a lengyeleknek)
2x 24 db cv90 amos 120mm aknavető ár: $384Mio
2x 6db cv90 FCV ár: $84Mio(forward control vehicle) parancsnoki
2x 6db cv90 FOV ár:$84Mio(forward observation vehicle) felderitő
2x6 db cv 9040 AAV ár: $84Mio- 40mm légvédelem Bofors Defence TriAD turret- csapat légvédelemnek
2x 6 db cv90 Mistral ár:$84Mio (na ilyen nincs de nem hiszem hogy nem lehet a mistralt integrálni rá) csapat légvédelemnek
2x 6 db cv 90 ARV ár: $72Mio- műszaki mentő, karbantartó jármű

CV gyártás összesen (licenseben legalább 60-70% Mo-n) : ~$3,5mrd. Btr persze marad, és majd “Hunyadi 2036” tervben váltanám a tartalékosoknak egy CV 90 alapon saját magunk által fejlesztett 8x8-assal.

Tűzérség: nyilván itt is a legjobb az lenne ha a cv90 plattformra ratudnánk integráltatni egy 155mm tornyot (de ezt majd csak a jövőben tudnám saját tervezésben elképzelni) amugy meg addig is caesar 155mm önjáró 2x 18db ár: $6Mio / db + tűzérségi radar + D20 felújitás Összesen: ~ $300Mio

Légierő/légvédelem:
Gripen marad egyelöre igy ahogy van csak fegyver kell hozzá kb. $100 Mio csomag ( meteor, iris és gps bombák). Max egy új NG század a következő 2026 utáni programban.
Helikopter: itt is egy plattform kell, szerintem nem véletlen hogy a csehek a UH-1 N mellett tették le a voksukat, én is ezt választanám megspékelve AH-1 Z. Logisztikailag a legjobb döntés ha akarunk dedikált harci helit, a kettő 85%ban megegyezik alkatrészben.
Szóval: 14db full-os UH-1 N (mint a cseheké) ár: $47Mio / db + 8db fapados ár: 27Mio/db képzés/SAR/Medevac feladatokra
14db AH-1 Z harci heli ár: $ 60Mio/db
és persze maradna a 2 mókus alapképzésre
Szállitó: meglévő airbusok
mellé 3 db KC390 ár: $100Mio/db (cseheknek is lesz)
Légvédelem: Mistral marad (szerintem jó is)
Manpad - ez a vonat elment
KUB felújítás: erre az MBDA már kidolgozott egy koncepciót nekünk és a cseheknek Spada 2000 alapján aspide rakétával- ezt meglépném, én kb. $150 Mio-ra becsülném a költségét. Terület védelemre beszereznék a németektől MANTIS-t 4 egységet ( Bundeswehr wiki szerint 2egységet kb. $150Mio vett lőszerrel cakk-pakk)
Hogy még inkább több lépcsős legyen a légvédelem (román patriot beszerzés- 7 üteg után) nekünk is kell ez a kategoria, de én a SAMP/T vennén francia/olaszoktól 3 üteg szeritem első körben elég ár: $1,35Mrd.

Legfontosabb!!!!: egyéni felszerelés 10000 hivatasos + 20000 tartalékosra nézve átlag $15000 per katona / total program költség $450 Mio (nyilván a hivatásosra több menne) meglenne minden amire csak Dudiék vágynak ( modern fegyver/ éjjellátó/ ruha cipő stb.) Nagyob sok jó kézifegyver van a piacon, én max annyit mondanék hogy legyünk előre (“jövőbe”) látóak, ha jól emlékszem volt egy cik talán a háborúmüvészetén hogy az USA szerint a jövő fegyvere valahol az 5.56 - 7.62 között lesz, szoval probájunk meg olyan fegyvert beszerezni ami mondjuk átalakitható 6.50- például.

Teljes saját Zrinyi 2026 programom költsége valahol $8.1-8.5 Milliárd lenne (összehasonlitva a román €10Mrd szerintem egyáltalán nem elrugaszkodott plána ha figyelembe veszük hogy ők azért eddig is jobban megbecsülték azt ami nekik van és ami ráadásul hozzánk képest nem kevés)

Összehordtam hetet havat, sorry . Ja és sorry a helyesirásért, teloról nyomtam.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
37 van Tatan, a modernebb (mar a tobbihez kepest) verziok.

Ilyen alapon aztán BM-21ünk és valag sok D-20unk is van. Csillag hangár alatt 20éve.

ha akárki komolyan gondolta a T72ket akkor nem kellett volna bagóért azokat eladni Cseheknek 2015ben. De senki se gondolta komolyan.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Na de ha abból tényleg csak 10 db működtetésére vagyunk képesek, akkor nincs is értelme a 72-ről egy szót sem ejtenünk...
De nem annyit mukodtetunk. Kalocsarol, inkurrenciarol lettek Tatara hordva, tehat ezek be lettek uzemelve. Nem csak hadrendben vannak, hanem uzemkepesek is.
Aztan ha valaki benfentes Tatarol mast mond, akkor lehet nem. De addig nincs semmi jele annak, hogy csak 10 darab lenne uzemben.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 389
7 912
113
Török sabra M60a1 alvázon. A türcsik kihozták az alvázból a maximumot amit lehetett. Igaz izraeli segítséggel ami látható is rajta. Sztem sokkal jobb megoldású mint az olasz? leonardo modernizálás.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
A fő problémánk imo hogy láthatólag nincs célunk. Innen nincs koncepcionk. Nem tudjuk mit akarunk. 27év alatt sikerült kb mindent lenullázni. Mindezt úgy, hogy annyira keveset nem költünk rá.

Románok se költöttek rá 2017ig sokkal többet mint mi sött. Mégis nézd meg mit tud, mije volt 2017ben a román és mije a magyar hadseregnek.

fixen hiszem, hogy amíg ez nem változik meg beszerzésekben, modernizácioban... se érdemes gondolkodni. Határozzák meg mi a fő feladat. Rakjanak/rakjunk mögé megfelelő koncepciót. Ha ez megvan jöhet csak a technikai... fejlesztés eszközök egy szép 10éves tervel. Ha ez megvan akkor és csak akkor legyen hozzá anyagi keret is rendelve. Addig fölös rá adhoc modon költeni mert lesz belölle mi24 felújítás. Ami azért jó mert migráns ismeri a hangját. És ezt lenyilatkozzák
 
D

danielblack

Guest
Sziasztok! Engedjétek meg hogy én is leirjam a szerintem legmegfelelőbb haderő fejlesztést. Évek óta olvasom a HTKA-t kérlek ne cincáljatok szét .
Szóval: Románia közel 10mrd eurot szán fejlesztésre, tehát nekünk is erre kellene konvergálni. Én elhibázottnak tartom a 1 könnyű/1 közepes / 1 nehéz dandár koncepciót. Ugyanis az ország és a honvédség mérete (mindkettő kicsi) miatt inkább megfelelőbb lenne az 1 könnyű / 2 “nehéz” dandár. Az hogy hadrendbe állitunk majd 200 x fajta apc-t, 100 y fajta ifv-t és mondjuk 60 z fajta mbt-t, ez a mi (sajnos) magyar “karbantartási kulturánkkal” katasztrófa lesz már közép távon, ráadásul ahogy többen irtátok nem ad arra alapot hogy legyen bármilyen új magyar hadiipar. Ezért a lehető legtöbb eszközt egy plattform-ra kell helyezni, valamint potens fegyvereket kell beszerezni és nyilván ezért ennek ára van, de a himző és a viztisztitó képesség mellé végre lenne honvédelmi képesség is.
Én a következőket képzelném el:
2 nehéz dandár cv 90 alapon:
2x 60db cv90120 light battle tank ár:$1,2 Mrd. (lehet megköveznek sokan de szerintem eza modern LBT fényéveket ver a mi T-72-re és megkockáztatom hogy simán felveszi a versenyt a környező modernizált MBT-kel is, persze T72 marad, ezt a verziot gyártanánk utoljára, ha pedig a helyzet megkivánja még mindig beszerezhetünk majd valamilyen MBT pl leo 2a7 2026-os program után)
2x 50db cv9040 ár: $700Mio
2x 50db cv9030 spike atgm-el ár:$800Mio (ha jól tudom ilyen torony van már a lengyeleknek)
2x 24 db cv90 amos 120mm aknavető ár: $384Mio
2x 6db cv90 FCV ár: $84Mio(forward control vehicle) parancsnoki
2x 6db cv90 FOV ár:$84Mio(forward observation vehicle) felderitő
2x6 db cv 9040 AAV ár: $84Mio- 40mm légvédelem Bofors Defence TriAD turret- csapat légvédelemnek
2x 6 db cv90 Mistral ár:$84Mio (na ilyen nincs de nem hiszem hogy nem lehet a mistralt integrálni rá) csapat légvédelemnek
2x 6 db cv 90 ARV ár: $72Mio- műszaki mentő, karbantartó jármű

CV gyártás összesen (licenseben legalább 60-70% Mo-n) : ~$3,5mrd. Btr persze marad, és majd “Hunyadi 2036” tervben váltanám a tartalékosoknak egy CV 90 alapon saját magunk által fejlesztett 8x8-assal.

Tűzérség: nyilván itt is a legjobb az lenne ha a cv90 plattformra ratudnánk integráltatni egy 155mm tornyot (de ezt majd csak a jövőben tudnám saját tervezésben elképzelni) amugy meg addig is caesar 155mm önjáró 2x 18db ár: $6Mio / db + tűzérségi radar + D20 felújitás Összesen: ~ $300Mio

Légierő/légvédelem:
Gripen marad egyelöre igy ahogy van csak fegyver kell hozzá kb. $100 Mio csomag ( meteor, iris és gps bombák). Max egy új NG század a következő 2026 utáni programban.
Helikopter: itt is egy plattform kell, szerintem nem véletlen hogy a csehek a UH-1 N mellett tették le a voksukat, én is ezt választanám megspékelve AH-1 Z. Logisztikailag a legjobb döntés ha akarunk dedikált harci helit, a kettő 85%ban megegyezik alkatrészben.
Szóval: 14db full-os UH-1 N (mint a cseheké) ár: $47Mio / db + 8db fapados ár: 27Mio/db képzés/SAR/Medevac feladatokra
14db AH-1 Z harci heli ár: $ 60Mio/db
és persze maradna a 2 mókus alapképzésre
Szállitó: meglévő airbusok
mellé 3 db KC390 ár: $100Mio/db (cseheknek is lesz)
Légvédelem: Mistral marad (szerintem jó is)
Manpad - ez a vonat elment
KUB felújítás: erre az MBDA már kidolgozott egy koncepciót nekünk és a cseheknek Spada 2000 alapján aspide rakétával- ezt meglépném, én kb. $150 Mio-ra becsülném a költségét. Terület védelemre beszereznék a németektől MANTIS-t 4 egységet ( Bundeswehr wiki szerint 2egységet kb. $150Mio vett lőszerrel cakk-pakk)
Hogy még inkább több lépcsős legyen a légvédelem (román patriot beszerzés- 7 üteg után) nekünk is kell ez a kategoria, de én a SAMP/T vennén francia/olaszoktól 3 üteg szeritem első körben elég ár: $1,35Mrd.

Legfontosabb!!!!: egyéni felszerelés 10000 hivatasos + 20000 tartalékosra nézve átlag $15000 per katona / total program költség $450 Mio (nyilván a hivatásosra több menne) meglenne minden amire csak Dudiék vágynak ( modern fegyver/ éjjellátó/ ruha cipő stb.) Nagyob sok jó kézifegyver van a piacon, én max annyit mondanék hogy legyünk előre (“jövőbe”) látóak, ha jól emlékszem volt egy cik talán a háborúmüvészetén hogy az USA szerint a jövő fegyvere valahol az 5.56 - 7.62 között lesz, szoval probájunk meg olyan fegyvert beszerezni ami mondjuk átalakitható 6.50- például.

Teljes saját Zrinyi 2026 programom költsége valahol $8.1-8.5 Milliárd lenne (összehasonlitva a román €10Mrd szerintem egyáltalán nem elrugaszkodott plána ha figyelembe veszük hogy ők azért eddig is jobban megbecsülték azt ami nekik van és ami ráadásul hozzánk képest nem kevés)

Összehordtam hetet havat, sorry . Ja és sorry a helyesirásért, teloról nyomtam.
Jól összeszedett, érdekes koncepció. ;)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 389
7 912
113
A fő problémánk imo hogy láthatólag nincs célunk. Innen nincs koncepcionk. Nem tudjuk mit akarunk. 27év alatt sikerült kb mindent lenullázni. Mindezt úgy, hogy annyira keveset nem költünk rá.

Románok se költöttek rá 2017ig sokkal többet mint mi sött. Mégis nézd meg mit tud, mije volt 2017ben a román és mije a magyar hadseregnek.

fixen hiszem, hogy amíg ez nem változik meg beszerzésekben, modernizácioban... se érdemes gondolkodni. Határozzák meg mi a fő feladat. Rakjanak/rakjunk mögé megfelelő koncepciót. Ha ez megvan jöhet csak a technikai... fejlesztés eszközök egy szép 10éves tervel. Ha ez megvan akkor és csak akkor legyen hozzá anyagi keret is rendelve. Addig fölös rá adhoc modon költeni mert lesz belölle mi24 felújítás. Ami azért jó mert migráns ismeri a hangját. És ezt lenyilatkozzák
Kicsit off:
Én meg az ő hangjukra is kíváncsi leszek akkor amikor a Balkánon ismét kitör majd az "iszlám" féle balhé. Lásd Albánia,Bosznia,Koszovo. Egy Puffadó puskaporos hordó az egész koceráj,akkor bezony azoknak a Horvátországi ingatlanoknak az értéke le fog esni a béka alá. Nem beszélve a várható következményekről. Elég bármilyen kisebb nagyobb csetepaté a közelünkben és bármikor láng vagy tűzcsóva lehet belőle. Akkor mihez fogunk kezdeni? Nato? Nagy ívben (leszar) minket. Lehet hogy lesz egy két maszatolás. De lábtörlők vagyunk azon a bizonyos asztalon. Visszatérve. Félő hogy semmihez. Ugyan azt a pofont fogjuk kapni az élettől mint ami most megy kint ukránban. Ugyanaz a vonal lesz csak a körítés lesz másabb.Meg fognak jelenni a szép fizetett magán zsoldos "seregek" Mert első lesz az egyéni harácsolt értékek védelme és másodlagos tényező lesz itt bármiféle ország védelem. Ebből következik hogy ugyanúgy meg lesznek a saját mocskos balhéik az akkori (jelenlegi) vezetőknek,harácsolóknak mint mos. És a kezdve az országot védő katonáktól,rendőröktől a kisemberekig mindenki le lesz sz...a. A lényeg hogy ők ők ne bukjanak sokat és egy elhúzódó konfliktus esetén a vagyonkáikat átmentsék szebb nyugisabb tájakra.
ON.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Duplán lesz -hadiiparba "hoztuk össze-, de szerintem erősen ide is tartozik:



fip7 said: ↑

...Az alacsony sűrűségű műanyag, pedig önmagában is jó a HEAT ellen, más anyagokkal kombinálva még hatásosabb. Lásd. T-72 alap "textolit" páncélzatát.
Mind a két megoldás a 70's évek szovjet technológiai szintje. :)
Az Iraki NERA meg annyira volt hatásos, hogy a világ végéről is kilőtték a T-55-öseiket.


Az idézett forrás is jelezte, hogy kinetikai lövedékek ellen rosszabb mint a BDD.
Arra más megoldás kell: NERA(Haji)+BDD, vagy más...

Ezt tudjuk biztosan (szerintem) gyártani, a súlytöbbletet tudjuk kezelni(kb. +2-3T, a megfizethetetlen/gyárthatatlan technológiához képest), a technológia hiányt nem (így)!


LMzek

fip7 said: ↑

Nem elrontani akarom a kedvedet, de pont azért tudunk ezekről a technológiákról, mert már nagyon elavultak. És ennek ellenére jó néhányat mégsem tudna a magyar ipar legyártani....
De ha képesek is lennénk rá, minek gyártsunk 70's évek beli páncélzati technológiákat? :rolleyes:
Egy modern RPG megeszi őket reggelire ;)
Kattints ide a kinyitáshoz...

Azért tartom jónak, mert a "szétpáncélozott" koncepció 2-3 szoros átépíthető mennyiséget tenne lehetővé($.€,¥,¢... ugyebár nem unlimited nekünk).
Győztes(-esélyes) technikai/létszám/pénzügyi kombinációt próbálok faragni.

Vissza a technikához: izrael is "szétpáncélozta" a T-55-t, az oroszoknak(SzU) is volt Super-MBT tervük: első 1 méter; szendvics-páncél (belül)! Bizony: BDD!!! (Na jó: továbbfejlesztett)
.

Szivem szerint nem kb. 35 csúcs Leo-t szeretnék(amire lenne pénz), hanem 350 átépített T-xx-t, "sz@rrá páncélozva", "olcsón", hogy az ATGM többe kerüljön, mint a tank.
A csúcs Leo-"részére" van a "szomszédonként" min. 50 top-ATGM! (b@szott drágán, az a jó :- )

DE 350 ÖSSZESEN NINCS!!!

Ezt nekik: :p

Ezért jobb (győztes kompromisszum) szerintem a nagy mennyiségű , (olcsón) átépített , személyvédett eszköz( lásd: T-34 v. Tigris ).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 761
77 840
113
Khöm.... A világ hk állományának hány százalékán van Thropy szintű aktív védelem...? Jaj...
Ezzel szemben azt látom, hogy low intenstiy conflitban a vak hk-t szarrá lövik ATGM-mel a világ végéről. Meg mást is. 30+ éves TOW-val...

Ha inteligens lőszert meg a legmodernebb ATGM-et feltételezzük az IFV-nem akkor a harckocsinak is feltételezhetünk aktív védelmi rendszert...Mert az intelligens lövedék sem elterjedtebb...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 761
77 840
113
"Jó példa a legutóbbi arab-izraeli balhét ahol a Trophy lealázott minden ATGM-et..."

Ott az AMAP APFSDSt is üti. Eddig mindig volt válasz.

A terep, tanya, fasor mindig az IFVnek kedvez. Nem magában az IFV a veszélyes bár ha bekopog előről 10db APFSDS meg 10db okos/repeszfelhős azt nem közöni meg egy tank sem. Főleg ha azonnal utána megy az ATGM. Mire ATGM közelbe ért már aktív rendszer csoda ha müködik repeszek miatt. Szóval a terep a gyalogságnak kedvez. A nagy távolság az ATGMnek. Innen egy IFV a benne lévőkkel életveszélyes bármilyen tankra. Ha fogadni kéne, vagy megmondani melyiknek nagyobb általánosságban a harcértéke én simán az IFVt mondanám.

Miért kedvezne az IFV-NEK a terep és miért nem kedvez a harckocsinak?Ezt magyarázd el kérlek.Ezen kívül szerinted a harckocsik csak bután mennek előre szétlövetni magukat?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Duplán lesz -hadiiparba "hoztuk össze-, de szerintem erősen ide is tartozik:



fip7 said: ↑

...Az alacsony sűrűségű műanyag, pedig önmagában is jó a HEAT ellen, más anyagokkal kombinálva még hatásosabb. Lásd. T-72 alap "textolit" páncélzatát.
Mind a két megoldás a 70's évek szovjet technológiai szintje. :)
Az Iraki NERA meg annyira volt hatásos, hogy a világ végéről is kilőtték a T-55-öseiket.


Az idézett forrás is jelezte, hogy kinetikai lövedékek ellen rosszabb mint a BDD.
Arra más megoldás kell: NERA(Haji)+BDD, vagy más...

Ezt tudjuk biztosan (szerintem) gyártani, a súlytöbbletet tudjuk kezelni(kb. +2-3T, a megfizethetetlen/gyárthatatlan technológiához képest), a technológia hiányt nem (így)!


LMzek

fip7 said: ↑

Nem elrontani akarom a kedvedet, de pont azért tudunk ezekről a technológiákról, mert már nagyon elavultak. És ennek ellenére jó néhányat mégsem tudna a magyar ipar legyártani....
De ha képesek is lennénk rá, minek gyártsunk 70's évek beli páncélzati technológiákat? :rolleyes:
Egy modern RPG megeszi őket reggelire ;)
Kattints ide a kinyitáshoz...

Azért tartom jónak, mert a "szétpáncélozott" koncepció 2-3 szoros átépíthető mennyiséget tenne lehetővé($.€,¥,¢... ugyebár nem unlimited nekünk).
Győztes(-esélyes) technikai/létszám/pénzügyi kombinációt próbálok faragni.

Vissza a technikához: izrael is "szétpáncélozta" a T-55-t, az oroszoknak(SzU) is volt Super-MBT tervük: első 1 méter; szendvics-páncél (belül)! Bizony: BDD!!! (Na jó: továbbfejlesztett)
.

Szivem szerint nem kb. 35 csúcs Leo-t szeretnék(amire lenne pénz), hanem 350 átépített T-xx-t, "sz@rrá páncélozva", "olcsón", hogy az ATGM többe kerüljön, mint a tank.
A csúcs Leo-"részére" van a "szomszédonként" min. 50 top-ATGM! (b@szott drágán, az a jó :- )

DE 350 ÖSSZESEN NINCS!!!

Ezt nekik: :p

Ezért jobb (győztes kompromisszum) szerintem a nagy mennyiségű , (olcsón) átépített , személyvédett eszköz( lásd: T-34 v. Tigris ).

Ez ok de a logisztikai human eroforras oldalat is nezd a dolognak.

Ugy lehet sot szinte biztos hogy sokkal dragabban jossz ki.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Ez ok de a logisztikai human eroforras oldalat is nezd a dolognak.

Ugy lehet sot szinte biztos hogy sokkal dragabban jossz ki.

Nem "buktatom le magam", hogy mentalista vagyok és tudok a gondolataidban olvasni. Ezért inkább rákérdezek, hogy mire is gondoltál, kicsit bővebben? :)
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Nem "buktatom le magam", hogy mentalista vagyok és tudok a gondolataidban olvasni. Ezért inkább rákérdezek, hogy mire is gondoltál, kicsit bővebben? :)

Keves Leo2 vs. Sok orosz hk. Rendszeresitese. Hiaba kisebb az orosz technilogia log./hr igenye sokkal tobb kellene belole. Bar a modern cuccok itt is ott is kb. Ugyanazt igenylik.