A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 209
11 031
113
A csehek liszenszben gyártották a Pandur-2-est és állítólag megvan a joguk másoknak is gyártani. Van még egy ormótlan lengyel fejlesztés, ez a Hipopotam 8x8.
http://worlddefensereview.blogspot.sk/2012/09/hipopotam-8x8-heavy-amphibious-wheeled.html

Lyééélyzush!

A jövőben akár 3 különböző páncélozott platform is bekerülhet a fegyverzetbe:
1. IFV láncos
2. APC 8x8
3. MRAP 4x4

"het". Szóval, ha jönne magától, nem bántanák? :D
MRAP már meg minek? Van így is hányféle?
Tényleg, szarjunk bele, gyártassunk KOMONDORokat, azt jóidő. Ha mást nem, tapasztalatot nyerünk vele. Ha eleve újonnan készül a doboz, akkor könnyen lehet variálni a felépítményeket. Még akkor is, ha drágább, mint valamelyik lerakatból kimustrálni MAXXPRO-kat.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Lyééélyzush!



"het". Szóval, ha jönne magától, nem bántanák? :D
MRAP már meg minek? Van így is hányféle?
Tényleg, szarjunk bele, gyártassunk KOMONDORokat, azt jóidő. Ha mást nem, tapasztalatot nyerünk vele. Ha eleve újonnan készül a doboz, akkor könnyen lehet variálni a felépítményeket. Még akkor is, ha drágább, mint valamelyik lerakatból kimustrálni MAXXPRO-kat.
Addigra a ma használt MRAP-ok nyugdíjba vonulnak.
Az új MRAP lehet akár török is:)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Figyelembe kell venni a mai demográfiai viszonyokat is amiket sokan figyelmen kívül hagynak. Pl Borsodban egy erősebben fertőzött vidéken labdába ................... De Miskolcon ha lett volna valamilyen laktanya akkor talán még sikeresen is lehet (tet) volna) toborozni. Ugyanis a város ürül kifelé :( Aki teheti és nem köti oda semmi húz elfelé. Egy sikeres programhoz viszont pár megyében laktanyára is szükség lenne,lehetőleg minél gyorsabban. Kezdetnek egy kisebb is megtenné: Láttuk ahol van és van lehetősége a MH toborozni pl Tartalékosságba ott lehet eredményeket elérni. Debrecen,Győr. Ahol lehet még remény toborzásra pl különböző programokon keresztül. Zala,Veszprém,Somogy Pécs környéke,Szabolcs Nyíregyháza környéke, Szeged környéke, Miskolc környéke tehát olyan megyei szintű városokban ahol van ipar és felsőoktatás is. Vidéken például Borsod egyes vidékein,Szabolcs egyes vidékein felejtős. Magyarán ősze lehet szedni azt a pár ezer embert (10-15 ezer főt tartanék reálisan hogy ekkora létszámot be lehet szervezni tartalékos rendszerbe) akikre lehet már lehet építkezni. De ehhez programok és koncepciók kellenének. Úgy mint Iskolák felé Lásd már valamilyen szinte beindult pl Debreceni egyetem. Vagy olyan koncepció amely jó a munkáltatónak és jó a munkavállalónak is. Pl az a 120 órás felkészítő alapismereti képzés utána évenként vagy havi vagy negyedévre leosztva 2-3 napos pl hétvégi továbbképzés,képzés. Valamint "csak" rendelkezésre állási szerződés. Így a munkáltatónak is szabadabb a keze és a munkavállalónak is. Ezekből lehet az alap pl egy ÖTT rendszerbe. Mint írtam a szerződéssel rendelkezők lehetnének a raj illetve szakasz parancsnokok,beosztottak,gépjárművezetők. A sima rendelkezésre állási szerződésesek meg kiélhetik az igényüket mint közkatonák max tizedes rangig,illetve az esetleges továbblépésnél pl munkahely váltásnál a kezük se lenne annyira megkötve.Ha meg magasabb posztot,rangot szeretnének akkor felkínálni számukra a szerződést. Magyarán ők lennének az igazi "sorosok" a szercsis ÖTT kal együtt.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Régi cikk, gondolom más is olvasta, de emlékeztet arra, hogy mi is a megyar haderőreform..

A tüzérdandár júniusi, éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatán úgy tűnt, sikerült a honvédelmi minisztert meggyőzni a tűztámogatás, ezen belül a tüzérség fontosságáról. A legutolsó sajtóhírek szerint azonban a honvédelmi miniszter ismét a kecskéhez fordult tanácsokért káposztaügyben, s hagyta magát meggyőzni vezérkara által arról, hogy a majd 23 ezer fős központi szervek rendszerben tartása fontosabb, mint a védelmi képességeket biztosító csapatoké.

"Nem kell nekem tüzérség, ha én a tankjaimmal megindulok, csak az Atlanti-óceán állíthat meg" - mondta Lőrincz Kálmán vezérőrnagy valamikor régen, amikor a Magyar Néphadsereg legfiatalabb tábornokaként a tatai harckocsizó hadosztály parancsnoka volt. Ez a felfogást már a Varsói Szerződésben sem fogadták el, nemhogy a NATO-ban.


már 15 éve...
http://nol.hu/archivum/archiv-118658-100003
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Régi cikk, gondolom más is olvasta, de emlékeztet arra, hogy mi is a megyar haderőreform..

A tüzérdandár júniusi, éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatán úgy tűnt, sikerült a honvédelmi minisztert meggyőzni a tűztámogatás, ezen belül a tüzérség fontosságáról. A legutolsó sajtóhírek szerint azonban a honvédelmi miniszter ismét a kecskéhez fordult tanácsokért káposztaügyben, s hagyta magát meggyőzni vezérkara által arról, hogy a majd 23 ezer fős központi szervek rendszerben tartása fontosabb, mint a védelmi képességeket biztosító csapatoké.

"Nem kell nekem tüzérség, ha én a tankjaimmal megindulok, csak az Atlanti-óceán állíthat meg" - mondta Lőrincz Kálmán vezérőrnagy valamikor régen, amikor a Magyar Néphadsereg legfiatalabb tábornokaként a tatai harckocsizó hadosztály parancsnoka volt. Ez a felfogást már a Varsói Szerződésben sem fogadták el, nemhogy a NATO-ban.


már 15 éve...
http://nol.hu/archivum/archiv-118658-100003
Látom a kellő mennyiségű tüzes víz elfogyasztása után nem csodálkozok rajta ha ilyeneket állítottak.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Figyelembe kell venni a mai demográfiai viszonyokat is amiket sokan figyelmen kívül hagynak. Pl Borsodban egy erősebben fertőzött vidéken labdába ................... De Miskolcon ha lett volna valamilyen laktanya akkor talán még sikeresen is lehet (tet) volna) toborozni. Ugyanis a város ürül kifelé :( Aki teheti és nem köti oda semmi húz elfelé. Egy sikeres programhoz viszont pár megyében laktanyára is szükség lenne,lehetőleg minél gyorsabban. Kezdetnek egy kisebb is megtenné: Láttuk ahol van és van lehetősége a MH toborozni pl Tartalékosságba ott lehet eredményeket elérni. Debrecen,Győr. Ahol lehet még remény toborzásra pl különböző programokon keresztül. Zala,Veszprém,Somogy Pécs környéke,Szabolcs Nyíregyháza környéke, Szeged környéke, Miskolc környéke tehát olyan megyei szintű városokban ahol van ipar és felsőoktatás is. Vidéken például Borsod egyes vidékein,Szabolcs egyes vidékein felejtős. Magyarán ősze lehet szedni azt a pár ezer embert (10-15 ezer főt tartanék reálisan hogy ekkora létszámot be lehet szervezni tartalékos rendszerbe) akikre lehet már lehet építkezni. De ehhez programok és koncepciók kellenének. Úgy mint Iskolák felé Lásd már valamilyen szinte beindult pl Debreceni egyetem. Vagy olyan koncepció amely jó a munkáltatónak és jó a munkavállalónak is. Pl az a 120 órás felkészítő alapismereti képzés utána évenként vagy havi vagy negyedévre leosztva 2-3 napos pl hétvégi továbbképzés,képzés. Valamint "csak" rendelkezésre állási szerződés. Így a munkáltatónak is szabadabb a keze és a munkavállalónak is. Ezekből lehet az alap pl egy ÖTT rendszerbe. Mint írtam a szerződéssel rendelkezők lehetnének a raj illetve szakasz parancsnokok,beosztottak,gépjárművezetők. A sima rendelkezésre állási szerződésesek meg kiélhetik az igényüket mint közkatonák max tizedes rangig,illetve az esetleges továbblépésnél pl munkahely váltásnál a kezük se lenne annyira megkötve.Ha meg magasabb posztot,rangot szeretnének akkor felkínálni számukra a szerződést. Magyarán ők lennének az igazi "sorosok" a szercsis ÖTT kal együtt.


ö.. ugye tudod hogy csakzértis alapon a gombhoz akarjátok varrni a kabátot, egy értelemetlen rendszerrel?

Igaz még egy szót se hallottam, pld emlékeim szerint, hogy szervezetileg egy esetleges hadiállapot estén hogy a francba akarjátok alkalmazni a max karikásostorral hadonászó önkénteseket.

(Azért karikásostor, mert az egy olyan eszköz ami ugye átlépi a hangsebességet...
)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Régi cikk, gondolom más is olvasta, de emlékeztet arra, hogy mi is a megyar haderőreform..

A tüzérdandár júniusi, éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatán úgy tűnt, sikerült a honvédelmi minisztert meggyőzni a tűztámogatás, ezen belül a tüzérség fontosságáról. A legutolsó sajtóhírek szerint azonban a honvédelmi miniszter ismét a kecskéhez fordult tanácsokért káposztaügyben, s hagyta magát meggyőzni vezérkara által arról, hogy a majd 23 ezer fős központi szervek rendszerben tartása fontosabb, mint a védelmi képességeket biztosító csapatoké.

"Nem kell nekem tüzérség, ha én a tankjaimmal megindulok, csak az Atlanti-óceán állíthat meg" - mondta Lőrincz Kálmán vezérőrnagy valamikor régen, amikor a Magyar Néphadsereg legfiatalabb tábornokaként a tatai harckocsizó hadosztály parancsnoka volt. Ez a felfogást már a Varsói Szerződésben sem fogadták el, nemhogy a NATO-ban.


már 15 éve...
http://nol.hu/archivum/archiv-118658-100003
És ez azóta csak rosszabb lett
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 928
78 168
113
ö.. ugye tudod hogy csakzértis alapon a gombhoz akarjátok varrni a kabátot, egy értelemetlen rendszerrel?

Igaz még egy szót se hallottam, pld emlékeim szerint, hogy szervezetileg egy esetleges hadiállapot estén hogy a francba akarjátok alkalmazni a max karikásostorral hadonászó önkénteseket.

(Azért karikásostor, mert az egy olyan eszköz ami ugye átlépi a hangsebességet...
)

Jajj ne nevettesd ki magad!Nem arra vanbak te!Sikerként propagálni meg homokzsákot pakolni vannak!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
ö.. ugye tudod hogy csakzértis alapon a gombhoz akarjátok varrni a kabátot, egy értelemetlen rendszerrel?

Igaz még egy szót se hallottam, pld emlékeim szerint, hogy szervezetileg egy esetleges hadiállapot estén hogy a francba akarjátok alkalmazni a max karikásostorral hadonászó önkénteseket.

(Azért karikásostor, mert az egy olyan eszköz ami ugye átlépi a hangsebességet...
)
Látom számodra csak azért is minden elképzelés úgy ahogy van ....................
Itt nem IQ bajnok arabusokról van szó akiket még több hónap alatt se tudnál megfelelő mennyiségben,minőségben kiképezni hanem értelmesebb emberekről. Akiket egy megfelelő rendszerrel egy elfogadható szintre ki lehet képezni,felkészíteni. Látom nálad az über jól felszerelt és kiképzett katonák lehetnek mint beszámítható tényezők. Nem IDF ben meg USA ban élünk hogy ezt megtehessük.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
ja, bocs azt hittem...
valami "anyaalakulat, ahová szükség esetén beballagnak..."

de úgy látszik túl ortodox vagyok...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Jajj ne nevettesd ki magad!Nem arra vanbak te!Sikerként propagálni meg homokzsákot pakolni vannak!
Dudi egy jó nagy Tiszai árvíz esetén ugyan úgy pakolnád azt a homokzsákot mint én tartalékos baka :) Árvíznél nincs olyan hogy én meg te kivétel. Ó kisebbségit meg közmunkást aligha foggól látni azon a gáton.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Látom számodra csak azért is minden elképzelés úgy ahogy van ....................
Itt nem IQ bajnok arabusokról van szó akiket még több hónap alatt se tudnál megfelelő mennyiségben,minőségben kiképezni hanem értelmesebb emberekről. Akiket egy megfelelő rendszerrel egy elfogadható szintre ki lehet képezni,felkészíteni. Látom nálad az über jól felszerelt és kiképzett katonák lehetnek mint beszámítható tényezők. Nem IDF ben meg USA ban élünk hogy ezt megtehessük.

Szóval semmi koncepió.

És gyorsan tisztázzunk valamit: arabok nem idóták, még ha ezt is próbálják tolni sokan.
Ha a rendszer nem hibás, ugyanolyan jó katonává képezhetők és bitang jó harcosok tudnak lenni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mihez képest drága? Boxerhez képest olcsó. Meg a horvátoknak telik rá? A nehézhez meg mindig láncos kell... A rozsomák meg kerekes (APC és IFV felépítésben is vásárolható, bár én már APC-re raknék 30 milinél kissebbet)
enigma_l1.jpg

Ez sem láncos,de egy BMP-2est alighanem megesz reggelire.Én speciel Pumába ülve is respektálnám.Terepjáró képessége nem sokkal rosszabb,mint egy láncosé,de hadműveleti mozgékonysága nagyságrendel jobb
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 463
120 939
113
enigma_l1.jpg

Ez sem láncos,de egy BMP-2est alighanem megesz reggelire.Én speciel Pumába ülve is respektálnám.Terepjáró képessége nem sokkal rosszabb,mint egy láncosé,de hadműveleti mozgékonysága nagyságrendel jobb
Na és azt honnan tudod, hogy a terepjáró képessége milyen? A BTR papíron átmegy mindenen mert 8x8-as mégis simán fenn akad, meg elássa magát. Az a baj, hogy BMP-2 is már túlvan a 30- életévén. Számoljunk már valami viszonylag modern cuccal.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Na és azt honnan tudod, hogy a terepjáró képessége milyen? A BTR papíron átmegy mindenen mert 8x8-as mégis simán fenn akad, meg elássa magát. Az a baj, hogy BMP-2 is már túlvan a 30- életévén. Számoljunk már valami viszonylag modern cuccal.
Ha fennakad,a láncos is tehetetlen.Lásd hk és a harckocsiakasztó.Viszont az europai uthálózat jó.Valamivel rosszabb terepképpességet bőven ellensúlyozza a sokkal jobb összesitett mozgékonyság.És számunkra fontos,hogy jóval olcsóbb,könnyebb a fentartása a kerekesnek.BMP-3as torony van rajta,de erősebb a páncélzata.És van a neten videó a csapázásairol.Különben valaki belinkelte,hogy az emirátusi"gyártó"(finn test,orosz torony,francia elektronika,amerikai hajtómű,mit gyártanak bele ők?) volt Bp-en tárgyalni harcjárműeladás ügyében.Tarackos változata már kész,de lesz Pansir légos,,és tervezik 105/120mm-es belga tornyos változatát is
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg