A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
De gumist a gumissal kell hasonlítani.A kamiont sem a pick uppal méred össze.
Teljesen nyilvánvaló,hogy a láncos jobb terepjáró képességű.

Miért lennének szinte mozgásképtelenek?

Erre a kérdésedre válaszoltam!

Ez alapján melyik gumist kellett volna hasonlítanom, melyik gumissal??????

...de az is lehetséges: mindegyik nagyon sz@r a hasonló tudású lánctalpassal.

Az ÚJ gumis is rosszab mint egy régi lánctalpas, az izraeli T-55-höz képest pedig még a "béna papír-tigris" is hízelgő minősítés!

Nekem nem szimpatikus a gumis technikával "gyártott" post-humus hős!



Idézem kb. a nagyon jó mondást:

"... a harcban -majd- az ellenség adja életét a hazájárt, ne a magyar katona...!"


Nekem EZ szól T-55/72 verzió mellett!


Az a kevés gumis, amire szükség lehet, a BTR-ből kihozható, én semmilyen új gumist nem tartok jónak!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 729
113
Erre a kérdésedre válaszoltam!

Ez alapján melyik gumist kellett volna hasonlítanom, melyik gumissal??????

...de az is lehetséges: mindegyik nagyon sz@r a hasonló tudású lánctalpassal.

Az ÚJ gumis is rosszab mint egy régi lánctalpas, az izraeli T-55-höz képest pedig még a "béna papír-tigris" is hízelgő minősítés!

Nekem nem szimpatikus a gumis technikával "gyártott" post-humus hős!



Idézem kb. a nagyon jó mondást:

"... a harcban -majd- az ellenség adja életét a hazájárt, ne a magyar katona...!"


Nekem EZ szól T-55/72 verzió mellett!


Az a kevés gumis, amire szükség lehet, a BTR-ből kihozható, én semmilyen új gumist nem tartok jónak!
Hát erre azt tudom mondani, hogy olvastam egy cikket (plusz lengyelek is mondták), hogy vittek ki Rosomakot Afganisztáni misszióba, 7 RPG találatot kapott a gép, + számtalan kézifegyvert, de saját keréken jött ki a településről.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Hát erre azt tudom mondani, hogy olvastam egy cikket (plusz lengyelek is mondták), hogy vittek ki Rosomakot Afganisztáni misszióba, 7 RPG találatot kapott a gép, + számtalan kézifegyvert, de saját keréken jött ki a településről.


Ez jó hír, de melyik RPG, amelyik "duplán számít"?

A tetepviszonyok nagyon mások, mint itthon/környéken! Szerintem a terepjáró tulajdonságok rengeteget számítanak Európában!

Ukrajnai tapasztalatok?

Ha tippelnen kellene: nagyon sok:nagyon kevés arányban nyernének a lánctalpasok!

De erről az ukrán-topikosokat kérdezzük, engem is érdekel!
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 520
15 021
113
Van egy ártatlan 5-letem.... Az egész Honvédség legyen igazolt futballista. Következmények:
1. A NATO vállalásnak azonnal eleget tennénk (2%)
2. A futballistákra van pénz, tehát lenne HK, heli, szállítógép, tüzérség, talán még ruha és bakancs is...
3. Senki nem merné azt mondani, felesleges...
4. Az össze orvost és ápolót is be lehetne sorozni :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Hát erre azt tudom mondani, hogy olvastam egy cikket (plusz lengyelek is mondták), hogy vittek ki Rosomakot Afganisztáni misszióba, 7 RPG találatot kapott a gép, + számtalan kézifegyvert, de saját keréken jött ki a településről.
Milyen RPG-vel? Van egy sanda gyanúm, hogy pakisztáni sufnigyártmány az eredetihez képest töredéke hatékonysággal, mint az ottani kombattánsok által fogyasztott lőszer java is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 729
113
800px-Polish_Rosomak_in_Afghanistan.jpg


Rosomak M1M
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Lehetséges, de az a Rozsira rá volt pakolva az IFV kompozit armor pakk.

Nem is védelmét vitatom, hanem , hogy mennyit fut "110 gáton"(terepen :) ), meg a horror-árát, egy "TECSO-gazdaságos-átépített" T-55/72-vel szemben!

"Hiába" szimpatikusa Rosomak, amikor a várható veszteség%-ot nézem...

159041-12364-73.jpg



Achzarit_armored_personnel_carrier%2C_2011.jpg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kerekesnek jobb a hadműveleti mozgékonysága,láncosnak a harcászati mozgékonysága.Európában jó az uthálozat,és veszonylag kis haderőknek kell méretükhöz képest nagy területen.Megintcsak a dél-afrikaiakkal példálozom.Ugyanezzel a roblémával áltak szemben,csak sokkal nagyobb léptékben.És kerekes járműcsaláddal oldották meg a kérdést.A kzhiedelemmel ellentétben,nem csak gerillákkal kerültek szembe,hanem a kubai hadsereg java is ott volt.Komoly összfegyyvernemi hadmúveletek is folytak.Afrikai terepet meg nem mondanám könnyűnek
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 729
113
Nem is védelmét vitatom, hanem , hogy mennyit fut "110 gáton"(terepen :) ), meg a horror-árát, egy "TECSO-gazdaságos-átépített" T-55/72-vel szemben!

"Hiába" szimpatikusa Rosomak, amikor a várható veszteség%-ot nézem...

159041-12364-73.jpg



Achzarit_armored_personnel_carrier%2C_2011.jpg
Shariddal kitárgyaltuk, akinek volt szerencséje ezeket a dögöket élőben látni, hogy egy ergonómiai rémálom amibe alig férnek be. Ezekből van olyan változat ami felfegyverzett torony, vagy legaláb egy UWS modul hordozására képes ?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Shariddal kitárgyaltuk, akinek volt szerencséje ezeket a dögöket élőben látni, hogy egy ergonómiai rémálom amibe alig férnek be. Ezekből van olyan változat ami felfegyverzett torony, vagy legaláb egy UWS modul hordozására képes ?


"Sajnos" nem fizetnek érte, ezért nem is az izraeli változat vásárlása mellett vagyok, hanem hasonló hazai átépítést tartom a legjobb megoldásnak, akár az eredeti toronnyal, de ágyú helyett 30-50mm közötti gpu-val, ha meg egy aknavető is, akkor meg "ébresszetek fel, mert álmodok" kategória lenne :) !

A "megspórolt" ágyú-lőszer súlyból (3-5T) nagyon szép teljesítményű kompozitot lehet "ráépíteni"! 200-300 db ilyen IFV/APC bármelyik 2-3 szomszédot elfoglalna (+150 MBT) addig, amíg a V4-ből "beszáll" valaki!

;)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
Kerekesnek jobb a hadműveleti mozgékonysága,láncosnak a harcászati mozgékonysága.Európában jó az uthálozat,és veszonylag kis haderőknek kell méretükhöz képest nagy területen.Megintcsak a dél-afrikaiakkal példálozom.Ugyanezzel a roblémával áltak szemben,csak sokkal nagyobb léptékben.És kerekes járműcsaláddal oldották meg a kérdést.A kzhiedelemmel ellentétben,nem csak gerillákkal kerültek szembe,hanem a kubai hadsereg java is ott volt.Komoly összfegyyvernemi hadmúveletek is folytak.Afrikai terepet meg nem mondanám könnyűnek

Bár nem jártam Dél- Afrikában, de gyanítom, hogy kevésbé telített vízzel a talajuk, mint itt nálunk, és az eső sem esik annyit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 559
77 394
113
A gumikerekesnek nem csak a sár meg a laza talaj az ellensége hanem az egyenletlen talaj már úgy önmagában.Pl egy 1 méter széles és 1 méter mély csatorna egy gumikerekes járműnek leküzdhetetlen akadálya láncos meg észre sem veszi.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Bár nem jártam Dél- Afrikában, de gyanítom, hogy kevésbé telített vízzel a talajuk, mint itt nálunk, és az eső sem esik annyit.
Akkor nézz meg egy természetfilmet.Namibia sivatag,de Angola már nem.Észak Angola esőerdő,déli fele szavanna.Oriási árterek,és szabdalt vidékek eggyaránt vannak
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 414
8 641
113
A gumikerekesnek nem csak a sár meg a laza talaj az ellensége hanem az egyenletlen talaj már úgy önmagában.Pl egy 1 méter széles és 1 méter mély csatorna egy gumikerekes járműnek leküzdhetetlen akadálya láncos meg észre sem veszi.

Hát azért attól függ milyen gumikerekesről beszélünk. Patria AMV-nek (Rosomak) nem szabadna hogy különösképpen gond legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A gumikerekesnek nem csak a sár meg a laza talaj az ellensége hanem az egyenletlen talaj már úgy önmagában.Pl egy 1 méter széles és 1 méter mély csatorna egy gumikerekes járműnek leküzdhetetlen akadálya láncos meg észre sem veszi.
2tengelyesnek probléma.4tengelyesnek már nem akkora.Láncos mindig is jobb lesz bizonyos helyzetekben.De összeségében már nem biztos,hogy az előnyök megérik a hátrányokat.Olyan ez mint az úszóképesség.Hol kell,hol nem?
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram