MiG-25 Foxbat (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Allesmor Obranna

Lenne egy buta kérdésem.
A MIG-25+ R-15 eredeti kombináció helyet lett volna értelme egy MIG-25+R-29 alternatív kombinációnak?
Persze ezzel kisebb lett volna a végsebesség, de alacsonyabb sebesség tartományban nem lett volna hasznosabb a MIG-23-as R-29-s hajtóműve?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 174
113
Allesmor Obranna

Lenne egy buta kérdésem.
A MIG-25+ R-15 eredeti kombináció helyet lett volna értelme egy MIG-25+R-29 alternatív kombinációnak?
Persze ezzel kisebb lett volna a végsebesség, de alacsonyabb sebesség tartományban nem lett volna hasznosabb a MIG-23-as R-29-s hajtóműve?

Nekem is eszembe jutott, de egyrészt az R-29-es hamar kikopott a szovjet dizájstruktúrában, nagyon gyorsan elléptek az R-35-felé (jó, akkor tegyük fel úgy a kérdést, mi lett volna, ha R-35-öst kap a MiG-25-ös család) másrészt túl sok dolgot kellett volna átszabni.
Az R-29/35 levegőátfutása 110kg/sec volt, az R-15-ösé 135kg/sec. Nem baj, mondhatnánk, de a sűrítési viszony már nagyobb bukta. Az R-29/35-ös család 14 körül sűrített, az R-15-ös "csupán" 4.5-öt ért el, de itt a Mach 2.5 feletti dinamikus kompresszió miatt végül az az árva öt fokozat is 11 feletti kompressziót tudott.
Egy R-29-es itt szétment volna.
Az R-15-ös lényegi része a jókora átmérőjű forszázskamra, amihez szép nagy törzshátsórészt csináltak, ezzel szemben az R-29-es család jóval kisebb átmérőjű, vitte volna magával a függőleges és vízszintes vezérsíkok bekötéseit is. Ezt végül a hasonló méretű MiG-31-esnél meg is lépték, mégpedig okosan.

Az R-29/35 annyival nem tudott volna többet, mint az amúgy jóval nehezebb D-30F6-os, ami bár tényleg sokkal nehezebb, de legalább jóval erősebb és sokkal gazdaságosabb.

A MiG-25 dizájnnak kb 1974-76 körül már vége volt. A MiG-31-es koncepció akkorát lépett mindenestül az újratervezett irányba, amihez képest egy esetleges R-29/35-össel szerelt variáns csak felesleges helyben toporgás lett volna.
 

wankel

Well-Known Member
2016. december 23.
1 040
4 967
113
DgY_HP9VQAEoUbl.jpg
DgZCdcfUwAANqn1.jpg
DgZAh1IU0AAatZK.jpg
DgY_8GCV4AE3BUW.jpg
DgY_jdRU8AA-dL3.jpg
DgY_EwuVMAAXNSM.jpg

Viktor Balenko hadnagy MiG-25-öse Hakodate-ban, 1976 szeptember 6-án.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
M

molnibalage

Guest
Ha jól értem akkor ez egy légiharc leírása az Öböl-háborúból MiG-25-ösök és F-15C-k között. Csak pont azt nem értem mi lett a vége. Hogy "lehetséges" F-15 lelövés? Vagy ők lőttek le 1 MiG-et? Bocs de ehhez gyenge az angolom, a gugli translate meg elmehet a xxx-ba!
Pont azért linkeltem az F-15 topikban is, mert oltári nagy katyvasz nekem is az írás. Az elején F-15C-s eset emlegetése. Aztán egy F-15E-é, amit Volhov szedett le. Ez igazolt, ott van minden kill listán.

Aztán az említett légiharc, hogy állítólag beduin hozott valamit a gépből. Hogy a gép egészét miért nem találták meg, amikor MSS F-18-asát igen, meg ki volt a pilóta és miért nem hiányzott senkinek, ahogy a gép sem, arra már nem fordított a cikk semmit...
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Mert a beduin "talált" egy Sas roncsot?? Honnan tudja egy mezei beduin, hogy az egy F-15ös roncsa? :D
Biztos tanulták a beduin iskolában! :p
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Pont azért linkeltem az F-15 topikban is, mert oltári nagy katyvasz nekem is az írás. Az elején F-15C-s eset emlegetése. Aztán egy F-15E-é, amit Volhov szedett le. Ez igazolt, ott van minden kill listán.

Aztán az említett légiharc, hogy állítólag beduin hozott valamit a gépből. Hogy a gép egészét miért nem találták meg, amikor MSS F-18-asát igen, meg ki volt a pilóta és miért nem hiányzott senkinek, ahogy a gép sem, arra már nem fordított a cikk semmit...


Az addig tiszta, hogy a cikk szerint az F-15E éjszakai lelövését az tette lehetővé a lérak. számára, hogy 25-ösök elkergették a zavaró EF-111-eseket.
Nekem onnantól zavaros, hogy elkezdenek egymásra rakétákat indítgatni. Mert ha a 25-ös elismerten egy légköri zavar miatt létrejött radarfantomra lőtt, akkor mit igazoltak neki? Az meg, hogy az F-15-ösök vagy 6 Aim-7est indítottak, amiből 3 (!) bedöglött, 1 elment a málnásba, a maradék 2 meg elvesztette a célt (pontosabban a vadászok radarja), mert a leszálló gépek annyira lelassítottak! Nem tudom ezt hogy álmodta meg a cikk írója, de a 25-ös leszállósebessége cirka 330 +/- 10 km/h. Ha azt nem képes követni a Sasok doppler radarja, akkor azt ki kell dobni! Szóval ez olyan "megtörtént" hajózó sztori szagú! De a csúcs nekem az benne, amikor az irakiak azt hiszik, hogy a leszálló gépeket követő rakéták F-15E-kről a reptérre kilőtt Mawerick-ek voltak! Ha-ha-ha!
Az meg, hogy csóró beduin mit talált... Amikor 90-ben összecsúszott és leperecelt a 2 taszári 21-es, behozták ami maradt belőlük. A Görbe gépe még csak - csak emlékeztetett hajdani önmagára, de a másik a MÉH egyik fémhulladék kupacára hasonlított a leginkább. Ha nem tudom, hogy mi volt, lehet én sem mondom meg. Nem a típust, de azt sem, hogy vadászgép volt! Pedig azt nem is rakéta hozta le!
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 828
31 841
113
Pont azért linkeltem az F-15 topikban is, mert oltári nagy katyvasz nekem is az írás. Az elején F-15C-s eset emlegetése. Aztán egy F-15E-é, amit Volhov szedett le. Ez igazolt, ott van minden kill listán.

Aztán az említett légiharc, hogy állítólag beduin hozott valamit a gépből. Hogy a gép egészét miért nem találták meg, amikor MSS F-18-asát igen, meg ki volt a pilóta és miért nem hiányzott senkinek, ahogy a gép sem, arra már nem fordított a cikk semmit...

A cikk szerint az irakiak igazoltak egy korábban "valószínű" légi győzelmet az as-Sammarai nevű pilótájuknak a beduin csempész által talált roncs alapján, de azt is írja, hogy as-Sammarai előbb egy fantom célra indított egy R-40RD-t, majd az F-15C-k ellen, ami az irakiak szerint megrongálta az egyik F-15C bal hajtóművét, de valójában Sammarai túl korán kifordult, és a a rakéta ballisztikus pályán repült tövább, elveszítve a "lock"-ot (mivel már nem világította meg a radar a célt): "According to Iraqi sources, “As the missile thundered towards them, the F-15s split, the missile going for the left Eagle, going off below it and causing damage to the left engine of the USAF fighter.” In reality, as-Sammarai’s early turn away from the Eagles had broken the radar lock and the missile went ballistic."