[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Nincs koze boki trefajahoz. Mar par hettel korabban is jottek ilyen hirek.

Vót.

Oké. Nem tudtam, nem láttam itt. Jahh, a hírek... Kéne bizonyíték is. Amit pl. annyira elvárnak itt is pl. a Szkripal-ügyben... Vagy ez csak akkor kell, ha az oroszok érintettek?

Ez nem csak Drabik mantraja. Az Assaddal beszelo riporter is rakerdezett erre. Azt valaszolta, hogy nem kerestek meg hivatalosan, de hallott ilyen tervekrol.

A google earth-t kezelni képesek is kiröhögik az ilyesmit. Persze tudom, már ez is megugorhatatlan léc sokaknak...

Nem egysegesek. Van komcsi szekularis es szunnita muzulman is kozottuk.

Még mi sem vagyunk egységesek. Lásd a tegnapi tüntikét. Amúgy én a szíriai kurdokról beszéltem, nem pedig úgy általában a kurdokról... Öcalan... Ugye.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Még mi sem vagyunk egységesek. Lásd a tegnapi tüntikét. Amúgy én a szíriai kurdokról beszéltem, nem pedig úgy általában a kurdokról... Öcalan... Ugye.
Na jo, azert egy szivarvanyos felvonulast ne hasonlitsunk mar a k-keleti megosztottsaghoz... vagyis... oke, igazad van. :)
A google earth-et kezelni képesek is kiröhögik az ilyesmit. Persze tudom, már ez is megugorhatatlan léc sokaknak...
Nyilvan nem ezert bukott, de az Izrael ellenessege mar eleg indok volt. Azon felul minden mas csak bonusz.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Na jo, azert egy szivarvanyos felvonulast ne hasonlitsunk mar a k-keleti megosztottsaghoz... vagyis... oke, igazad van. :)

Nyilvan nem ezert bukott, de az Izrael ellenessege mar eleg indok volt. Azon felul minden mas csak bonusz.

Egyébként, bár nem ide tartozik, de remélem, hogy az avatarod lesz az elnök hat év múlva... Ugyan túlzottan nem vagyok képben, de nála alkalmasabb személyt nem látok arrafelé.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and zeal

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 302
10 580
113
1950-ben átmentek azok, amelyekből azután a Koreai Háború lett.

Hát, az se ma volt :)
Amióta én figyelem a világpolitikát (úgy 25 éve), nem nagyon emlékszem, hogy a már említett békefenntartó küldéséken kívül átment volna valami. Miután mindig egymás ellen áskálódnak az ott ülők, az egyik javaslatot az egyik oldal vétózza meg, a másikat meg a másik.
 

Premortem

Well-Known Member
2017. november 9.
442
680
93
Erkölcsileg alátámasztható szövetség?
Nem, nem ugyanazt a műsort nézzük.
Az erkölcs nem úgy működik, hogy van egy önös érdekem, ami történetesen egybeesik a másik önös érdekével, és akkor a szövetségünk alá lesz támasztva erkölcsileg. Az a szövetség érdekközösség lesz, mint mindegyik szövetség jelenleg a térségben. Erkölcsileg alátámasztható a népcsoportok önrendelkezési és önvédelmi törekvései, beleértve szunnitát, síitát, kurdot, alavitát, zsidót, arabot. Alá nem támasztható, ha ez más hasonló jogát csorbítja. Több ilyen törekvés összehangolása lenne erkölcsileg alátámasztható, erre hozták létre az ENSZt, amely nyilvánvalóan itt képtelen betölteni a feladatát, ugyanis nem egy felsőbb érdeket képvisel, csak a sok különálló és megegyezni képtelen érdek halmaza.

Pont tőled nem vártam volna efféle bugyuta és provokatív kérdést... Ki nem szarja le, mit védenek amúgy? A lényeg az lenne, hogy kihátrálnak-e abból az erkölcsileg is alátámasztható szövetségből, ha a pillanatnyi érdekük nem úgy alakul, nem?



Que? Mit? Hogy a kibaszott Szíriában a kurdok a legdemokratikusabbak/legszekulárisabbak a nagyobb nemzetiségek-csoportok közül? Mi nem ugyanazt a műsort nézzük úgy 5 éve? :eek:
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 194
20 177
113
A Mirror megbízhatóságán túl van itt egy másik kérdés is.
Ezt írják: "A second base, near Deir ez-Zor in eastern Syria, and two other regime sites were also targeted, according to reports.".

Vagyis Deir Ezzornál is bombáztak. Viszont a libanoni határtól Deir Ezzor kb. 340 km-re van.
A Delilah cirkáló rakéta hatótávja pedig kb. 250 km.

A kérdés félig szakmai: van-e Izraelnek más is, amivel elér Deir Ezzor-ig vagy bementek a szír légtérbe?
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 194
20 177
113
Pont tőled nem vártam volna efféle bugyuta és provokatív kérdést... Ki nem szarja le, mit védenek amúgy? A lényeg az lenne, hogy kihátrálnak-e abból az erkölcsileg is alátámasztható szövetségből, ha a pillanatnyi érdekük nem úgy alakul, nem?



Que? Mit? Hogy a kibaszott Szíriában a kurdok a legdemokratikusabbak/legszekulárisabbak a nagyobb nemzetiségek-csoportok közül? Mi nem ugyanazt a műsort nézzük úgy 5 éve? :eek:
Szíriában immáron 7 éve polgárháború van. A háborús időszakok pedig nem a demokrácia "kiteljesedésének" periódusai. Máshol sem. Arrafelé meg pláne nem.
A PYD(&tsai) által vezetett kvázi kurd autonómia ennek megfelelően egy diktatúra, egy katonai közigazgatás.
Igen volt választás, ott választották meg őket, a helyi demokrácia színvonalán.
Érdemi választási lehetőség viszont csak a PYD és a KDP-S irányzat vagyis az Öcalan és Barzani nézetrendszer között volt.
Nem vallási alapon szavaztak. Akkor Barzani nyert volna. De ettől még a (szíriai) kurdok többsége vallásos, szunnita. Na a vezetés, a PYD az nem.
A vallás-etnikum-politikai irányultság nem mindig kapcsolódik szorosan össze.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
nem lehetséges,hogy azért tartották őket ilyen magason mert jobban tartottak a Panzír-rendszerektől mint az öreg technikától?

Azért tartották őket ilyen magason, mert az USA arra játszik rá, hogy több hullámban indít robotrepülőgép-támadásokat Szíria ellen (ez még csak az első hullám volt), míg megérkezik a repülőgép-hordozó kötelék. Hagyják, hogy Szíria lelője szinte az összeset, mert így szépen lassan kimerül Szíria légvédelme, mire megérkeznek a nagyobb értékű vadászbombázók.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
A Mirror megbízhatóságán túl van itt egy másik kérdés is.
Ezt írják: "A second base, near Deir ez-Zor in eastern Syria, and two other regime sites were also targeted, according to reports.".

Vagyis Deir Ezzornál is bombáztak. Viszont a libanoni határtól Deir Ezzor kb. 340 km-re van.
A Delilah cirkáló rakéta hatótávja pedig kb. 250 km.

A kérdés félig szakmai: van-e Izraelnek más is, amivel elér Deir Ezzor-ig vagy bementek a szír légtérbe?

Biztonsâgosabb, ha Jordániából indítottak. Mâr ha igaz a hír
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and zsolti

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Azért tartották őket ilyen magason, mert az USA arra játszik rá, hogy több hullámban indít robotrepülőgép-támadásokat Szíria ellen (ez még csak az első hullám volt), míg megérkezik a repülőgép-hordozó kötelék. Hagyják, hogy Szíria lelője szinte az összeset, mert így szépen lassan kimerül Szíria légvédelme, mire megérkeznek a nagyobb értékű vadászbombázók.

És az oroszok csak nézik, ahogy elmegy a legutolsó szír rakéta is, ugye? Valószínű, hogy a héten el lövöldözött készlet mâr úton is van Szíria felé
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and rappali_

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 534
44 988
113
Azért tartották őket ilyen magason, mert az USA arra játszik rá, hogy több hullámban indít robotrepülőgép-támadásokat Szíria ellen (ez még csak az első hullám volt), míg megérkezik a repülőgép-hordozó kötelék. Hagyják, hogy Szíria lelője szinte az összeset, mert így szépen lassan kimerül Szíria légvédelme, mire megérkeznek a nagyobb értékű vadászbombázók.
Ez butaság, mert sokkal jobban járnak minenhogy(anyagilag és saját biztonságuk tekintetében is) ha simán sétcsapják az összes Szír SAM kilövő állást, meg radart.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Neem, b+, csak sima baleset, emberi hülyeségből kifolyólag... Ja, bocs, már majdnem elfelejtettem, hogy miben hiszel...
Na pont ezért hanyagoltam ezt a topikot sokáig, de úgy tűnik, nem eléggé sokáig... :(
Nem hiszek semmiben csak az elemi matematikában. Az egy makacs dolog. Szar vele szembesülni. Ha nem megy ne is erőltesd. Általános iskola első osztály.
800 támaszpont - 15 támaszpont
52 háborús cselekmény - 8 háborús cselekmény
Stb. Stb.............
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Hát, arra pont nem hasonlít, de egy Tomahawkra igen.
nu ischo raz druzhische....
Ezek szerint nem sok Sz-200-ast láttál...
Egyébként hol a bánatban lenne egy Tomahawkon :
Tomahawk_Land_Attack_Missile__Cruise_Missile_TLAM_flying_through_the_air._12-04-2000_MOD_45138116-e1462481289299.jpg

Egy ilyen brutális tömör fém kormányfelület???
,tWof2p-VP02HTgjH8K83vw.jpg

Ki hinné ?
7976750354_63751bc2d3_b.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Python

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93

No, akkor először megpróbálom röviden összegezni, hogy jelenleg milyen információk állnak rendelkezésre az esetről. Kicsit le vagyok merülve, ezért előre is elnézést kérek, ha száraz lenne az írás. A képeket/videókat minden esetben spoilerbe fogom tenni, különben beszarna az oldal. A képeket/videókat gyenge lelkűek inkább ne is nyissák meg, mivel felkavaró dolgokat tartalmazhatnak.

Szóval, a támadás napján először csak annyi kezdett el keringeni a neten, hogy egy pincében mérges gázok miatt több tucatnyian megfulladtak. Az áldozatok száma gyorsan emelkedni kezdett, először 40 majd 70 fölé, a legmagasabb, amit láttam, az a "180, és még nőni fog". A sebesültek száma forrástól függően 200 és 700 között mozgott. Később az is felmerült, hogy nem egy, hanem több vegyi támadást történt, ezeket a Violations Documentation Center in Syria (a továbbiakban VDC) nevű, kormányellenes szervezet összegezte ebben a rövid jelentésben. A VDC-nek van egy listája is, ahol 85 áldozat van feltüntetve, azonban csak 36 van azonosítva, ennek a számnak később még lesz jelentőssége. A jelentésben szereplő térképet külön berakom ide is, de előre megsúgom, hogy a támadás, amivel foglalkozni fogunk(a fél nyolcas) a térképen rosszul van jelölve. A másik két támadás elég egyszerűen elemeznető, ugyanis semmi nem található a neten, amit ezekhez lehetne kötni, nincs egy videó, de még egy árva kép sem.
ChemicalAttack_Map.jpg

Az esemény, ami végül az amerikai-francia-brit csapáshoz vezetett, a lázadók verziója szerint április 7-én, 19:30 körül történt, amikor egy szír helikopter vegyi anyagot tartalmazó bombát/bombákat dobott le Dúmán belül lakott területre.

A helikopterről, vagy magáról a támadásról nincs felvétel, a ledobott "bombákról" és áldozatokról viszont annál több, ezek alapján a helyszín a 33.573878, 36.404793 koordinátákon lévő három emeletes ház. Azt most külön nem részletezném, hogy miért ez a helyszín, a Bellingcat brit székhelyű "oknyomozó oldalon" van egy részletes elemzés, ami ezzel foglalkozik. Ezt a házat vizsgálták meg az oroszok április 9-én délután, a látogatásról több videó is készült(1, 2).
duma-house.jpg

Ahogy az a fenti képen is látható, a ház pincéje(balra) az utcára nyílik, a lépcsőházból(jobbra) nem lehet közvetlenül lejutni oda.

A ház alaprajza és az áldozatok elhelyezkedése jól megállapítható ebből a két videóból. Mielőtt továbbmennénk, annyit fontos megjegyezni, hogy az első videó félrevezetően van megvágva, a pincében nincsenek halottak, a vágás utáni rész a földszinten készült, a második videó végén ez leellenőrizhető. Erre a manipulációra talán magyazrázatot adhat, hogy az első hírek még pincében elgázosított emberekről szóltak.
Az alábbi képpel(nem én csináltam) jól szemléltethető, amit a két videón láthatunk.
4-7-18_Kobs_scene_layout.png

Én 33 holttestet számoltam össze a két videón összesen, többségük a földszint jobb oldali lakásban és az első emelet jobb oldali lakásban látható(17 illetve 9). Emellett 3 holttest van a lépcsőházban, és négy az utcán, közvetlenül a ház előtt. Ez csak hárommal kevesebb, mint a VDC listáján lévő azonosított áldozatok száma.

Egyelőre ennyit szántam bevezetésnek, ezt csak azért írtam le, hogy mindenki tisztában legyen alapszinten az eset körülményeivel. A következő részben lesznek érdekesebb dolgok, "bombák" és holttestek(lehet, hogy két poszt lesz belőle), ma este, vagy holnap, majd ahogy az időm engedi.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 315
4 656
113
No, akkor először megpróbálom röviden összegezni, hogy jelenleg milyen információk állnak rendelkezésre az esetről. Kicsit le vagyok merülve, ezért előre is elnézést kérek, ha száraz lenne az írás. A képeket/videókat minden esetben spoilerbe fogom tenni, különben beszarna az oldal. A képeket/videókat gyenge lelkűek inkább ne is nyissák meg, mivel felkavaró dolgokat tartalmazhatnak.

Szóval, a támadás napján először csak annyi kezdett el keringeni a neten, hogy egy pincében mérges gázok miatt több tucatnyian megfulladtak. Az áldozatok száma gyorsan emelkedni kezdett, először 40 majd 70 fölé, a legmagasabb, amit láttam, az a "180, és még nőni fog". A sebesültek száma forrástól függően 200 és 700 között mozgott. Később az is felmerült, hogy nem egy, hanem több vegyi támadást történt, ezeket a Violations Documentation Center in Syria (a továbbiakban VDC) nevű, kormányellenes szervezet összegezte ebben a rövid jelentésben. A VDC-nek van egy listája is, ahol 85 áldozat van feltüntetve, azonban csak 36 van azonosítva, ennek a számnak később még lesz jelentőssége. A jelentésben szereplő térképet külön berakom ide is, de előre megsúgom, hogy a támadás, amivel foglalkozni fogunk(a fél nyolcas) a térképen rosszul van jelölve. A másik két támadás elég egyszerűen elemeznető, ugyanis semmi nem található a neten, amit ezekhez lehetne kötni, nincs egy videó, de még egy árva kép sem.
ChemicalAttack_Map.jpg

Az esemény, ami végül az amerikai-francia-brit csapáshoz vezetett, a lázadók verziója szerint április 7-én, 19:30 körül történt, amikor egy szír helikopter vegyi anyagot tartalmazó bombát/bombákat dobott le Dúmán belül lakott területre.

A helikopterről, vagy magáról a támadásról nincs felvétel, a ledobott "bombákról" és áldozatokról viszont annál több, ezek alapján a helyszín a 33.573878, 36.404793 koordinátákon lévő három emeletes ház. Azt most külön nem részletezném, hogy miért ez a helyszín, a Bellingcat brit székhelyű "oknyomozó oldalon" van egy részletes elemzés, ami ezzel foglalkozik. Ezt a házat vizsgálták meg az oroszok április 9-én délután, a látogatásról több videó is készült(1, 2).
duma-house.jpg

Ahogy az a fenti képen is látható, a ház pincéje(balra) az utcára nyílik, a lépcsőházból(jobbra) nem lehet közvetlenül lejutni oda.

A ház alaprajza és az áldozatok elhelyezkedése jól megállapítható ebből a két videóból. Mielőtt továbbmennénk, annyit fontos megjegyezni, hogy az első videó félrevezetően van megvágva, a pincében nincsenek halottak, a vágás utáni rész a földszinten készült, a második videó végén ez leellenőrizhető. Erre a manipulációra talán magyazrázatot adhat, hogy az első hírek még pincében elgázosított emberekről szóltak.
Az alábbi képpel(nem én csináltam) jól szemléltethető, amit a két videón láthatunk.
4-7-18_Kobs_scene_layout.png

Én 33 holttestet számoltam össze a két videón összesen, többségük a földszint jobb oldali lakásban és az első emelet jobb oldali lakásban látható(17 illetve 9). Emellett 3 holttest van a lépcsőházban, és négy az utcán, közvetlenül a ház előtt. Ez csak hárommal kevesebb, mint a VDC listáján lévő azonosított áldozatok száma.

Egyelőre ennyit szántam bevezetésnek, ezt csak azért írtam le, hogy mindenki tisztában legyen alapszinten az eset körülményeivel. A következő részben lesznek érdekesebb dolgok, "bombák" és holttestek(lehet, hogy két poszt lesz belőle), ma este, vagy holnap, majd ahogy az időm engedi.
Köszönöm szépen! Régóta "gyanús" vagy, nem cáfoltál rá. ;)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
nu ischo raz druzhische....
Ezek szerint nem sok Sz-200-ast láttál...
Egyébként hol a bánatban lenne egy Tomahawkon :
Tomahawk_Land_Attack_Missile__Cruise_Missile_TLAM_flying_through_the_air._12-04-2000_MOD_45138116-e1462481289299.jpg

Egy ilyen brutális tömör fém kormányfelület???
,tWof2p-VP02HTgjH8K83vw.jpg

Ki hinné ?
7976750354_63751bc2d3_b.jpg
Már kinyomoztam én is, csak a képet valahogy elnyelte a blogmotor. Magyarországon szerintem nem is volt Vega.
 

wankel

Well-Known Member
2016. december 23.
1 043
4 995
113
Da1NokXWkAAcGrs.jpg:large

Állítólag vízalatti kergetőzés zajlott le egy Astute osztályú brit tengeralattjáró és két orosz Kilo között, melynek a célja az oroszok részéről az volt, hogy felfedjék a britek helyzetét, illetve a Tomahawk rakáták indítási zónáján túlra tereljék őket. Az angol hajó végül nem vett részt a támadásban.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hogy tudsz kergetni egy másik tengót anélkül, hogy a megtorpedózására hajtanál?