Puma IFV / SPz (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Harapós cicus...
Ha jól emlékszem, 2018-ra tervezik a rendszer felpakolászását ezekre a vasakra (szerződés 2015)
MELLS rendszer (aka Spike LR) a Pumán.

Puma%20MELLS%20(1).JPG


Puma%20MELLS%20(171).JPG
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 458
113
Csúszik a Puma leszàllitàsa a Bundeswehrnek. 5 éves csúszàssal, mostmàr 2020ra tervezik a 350. Puma átadàsának hatàridejét.
A bevethetőseget 2024-re tervezik.
Ezert 200 Mardert a tervezettnél sokkal hosszabb ideig, 2025-ig tartanak üzemben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
A valós harci alkalmazás alatt a harci helikről meg szuhojokról is sok minden kiderül, leálltak rendszerek, kijelzők meg miegymás. Gondolom PR on kívűl az is cél, hogy megtapasztalják PAK-FA val kapcsolatban, hogy mennyire szar, hogy mennyire le vannak maradva a konkurenciától.
Nekem tetszik a PAK-FA mint repülő, fantáziát is látok benne, de lássuk be inkább vennénak J-20-at 30-at.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Ha a felső ív dőlésszöge 10 fok, a páncélzat rajta meg 50 mm vastag akkor az 0 fokos becsapódási szög esetén 288 mm RHA. Ha erősebb az acél akkor többet is tudhat, illetve nem mellékes, hogy ilyen meredek páncélzatba nem igen tud bele fúródni semmi. (nyíl lövedék se mindig)
Az alsó ív szemre 500 mm-s, szép vastag. A tankokon se szokott vastagabb lenni. Itt az egyetlen egy kérdés az, hogy mivel töltik fel...:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and endre

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Innen egyedül a teknő elején lévő rész esetében hihető, hogy kibír egy harckocsitalálatot.

Én ott se nagyon hiszem. A glacis láthatóan papírvékony (nem is lehet ekkora felületen anyagot dolgozni bele, arra jó, hogy a 30/as gépágyút megfogja - egyébként a tetőpáncélon jópofák a tömegtakarékos tüskék), minek csinálna valaki combosabb védettséget a test alján elől, mint a legnagyobb felületen...? Az viszonylag a legjobban elrejthető, legkevésbé látszó pont. Esetleg valamivel (üzemanyag pl. fel van töltve, talán, de tippem szerint ott vagy valamilyen rétegelt páncél lehet, vagy valamilyen ballaszt anyag, esetleg csak az aknavédelmet szolgálja.

Pláne MBT ellen minek méricskélni, azzal nem szabad szemtől szembe bevetni, mert szinte garantált ki fog nyerni.. egy ilyen IFV-nél maga az is védelem, hogy a szállított gyalogság jóval hátrább van elhelyzetve, így a szemből betaláló kumulatív fejek stb. elműködnek az előtérben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Én ott se nagyon hiszem. A glacis láthatóan papírvékony (nem is lehet ekkora felületen anyagot dolgozni bele, arra jó, hogy a 30/as gépágyút megfogja - egyébként a tetőpáncélon jópofák a tömegtakarékos tüskék), minek csinálna valaki combosabb védettséget a test alján elől, mint a legnagyobb felületen...? Az viszonylag a legjobban elrejthető, legkevésbé látszó pont. Esetleg valamivel (üzemanyag pl. fel van töltve, talán, de tippem szerint ott vagy valamilyen rétegelt páncél lehet, vagy valamilyen ballaszt anyag, esetleg csak az aknavédelmet szolgálja.

Pláne MBT ellen minek méricskélni, azzal nem szabad szemtől szembe bevetni, mert szinte garantált ki fog nyerni.. egy ilyen IFV-nél maga az is védelem, hogy a szállított gyalogság jóval hátrább van elhelyzetve, így a szemből betaláló kumulatív fejek stb. elműködnek az előtérben.
Én is üzemanyagra tippeltem, vagy valamilyen más felszerelés, mondjuk akkumlátorok, ilyesmik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

kopoltyu

Well-Known Member
2017. február 3.
116
282
63
valami olyasmit olvastam (lehet regi adat ) hogy szembol a 30mm-lovedekeket birja oldalrol 14.5 mm, kiegeszito pancelzattal meg oldalrol+ a torony is birja a 30 mm-est es akkor mar 40t +a tomege. harckocsiagyu elleni vedelemrol sehol nem olvastam , meg annyi volt hogy integralnak hozza 2 vagy 2+2 harckocsielharito raketat a torony oldalara szerelve.
https://htka.hu/2010/12/07/atadtak-az-elso-sorozatgyartott-puma-harcjarmuveket/
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Ez a páncél max a kumulatív sugarat fogja meg(ott is csak a motortér miatt).Ezt egy közepesen modern harckocsiágyú+APFSDS átlövi simán.Persze nem is arra van,hogy harckocsik ellen szemtől szembe állja a sarat.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
valami olyasmit olvastam (lehet regi adat ) hogy szembol a 30mm-lovedekeket birja oldalrol 14.5 mm, kiegeszito pancelzattal meg oldalrol+ a torony is birja a 30 mm-est es akkor mar 40t +a tomege. harckocsiagyu elleni vedelemrol sehol nem olvastam , meg annyi volt hogy integralnak hozza 2 vagy 2+2 harckocsielharito raketat a torony oldalara szerelve.
https://htka.hu/2010/12/07/atadtak-az-elso-sorozatgyartott-puma-harcjarmuveket/

Igen ez a hivatalos védettsége.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Tudom nem teljesen vág témába, de a Marder A5A1 verzión miért nem fejlesztettek még ? Még elbírta volna rendszer. Illetve, a Marder miért nem lett sikeres az exportpiacon ?

Azért nem fejlesztik mert ott a Puma és az kell a német seregnek épp csak nem lehetne megindokolni ha lenne nekik modern Marderjük...
Miért nem lett exportsiker?Szerintem azért mert drága volt.Inkább vett mindenki töredék áron M113-at.Ha megnézed akkor a BMP-ket leszámítva egy IFV sem lett exportsiker,a BMP-1 is azért lett exportsiker mert amikor megjelent még nem létezett csak ez az egy IFV és gyorsan olcsóvá vált a BMP-2 megjelenésével.No meg ugye szétesett a SZU így egy halom ország örökölt BMP-ket ami azt eredményezi,hogy export nélkül lett egy rakat külföldi rendszeresítő,ezen kívül ott a VSZ akiknek nem volt választásuk venniük kellett IFV-t ha akartak ha nem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Azért nem fejlesztik mert ott a Puma és az kell a német seregnek épp csak nem lehetne megindokolni ha lenne nekik modern Marderjük...
Miért nem lett exportsiker?Szerintem azért mert drága volt.Inkább vett mindenki töredék áron M113-at.Ha megnézed akkor a BMP-ket leszámítva egy IFV sem lett exportsiker,a BMP-1 is azért lett exportsiker mert amikor megjelent még nem létezett csak ez az egy IFV és gyorsan olcsóvá vált a BMP-2 megjelenésével.No meg ugye szétesett a SZU így egy halom ország örökölt BMP-ket ami azt eredményezi,hogy export nélkül lett egy rakat külföldi rendszeresítő,ezen kívül ott a VSZ akiknek nem volt választásuk venniük kellett IFV-t ha akartak ha nem.
Én még mindig elfogadnám egy 30-as gépágyúval meg egy kis + armor packege-el, illetve egy Spike-al :D.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
A rosseb ott egye meg a Pumát. A német hadseregnek leszállított példányok majd kétharmadával problémák voltak vannak és valami iszonyat drága, majd 9 millió euroba került néhány évvel ezelőtt
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and antigonosz