Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

torsen

Guest
Ezért hívták hullaszállítónak, mert aki csak megsérült, az tuti hogy nem élte túl a szállítást benne! :D
A rugózás, komfortérzet elég szar volt benne, de cserébe egész jól lehetett vele terepen közlekedni. Csak arra kellett vigyázni, ha mélyebb, szélesebb nyomvájúkban közlekedtél, csúszkáltál a terepen, hogy ilyenkor fel ne borulj vele!
Én elég sokat hajtottam. Amikor rendesen karban volt tartva, volt hozzá alkatrész, akkor azért használható volt. 60-70km/h körül volt az utazósebessége, de ha sürgős volt akkor küldtük neki jobban is. 3X voltam vele gyakorlaton, kétszer lábon. Bajáról és Marcaliból is lábon mentem vele, volt hogy egy kis kerülővel Badacsony felé. :rolleyes:
Volt amelyik felcsernek az volt a mániája, hogy ha elhagytuk valamiért a tábort (betegszállítás, bevásárló körút, fürdeni járás), akkor oda-vissza kellett használni a szirénát-villogót, hogy előbb visszaérjünk, nehogy közben történjen ott valami. :rolleyes:

Saját gyűjtés...a "hullaszállításról".

Közös lőtérbiztosítás magyar(MN) és szovjet(CA) katonákkal, télen, havas időben. A fagyoskodás miatt mutogatással a két katona arra jut, hogy tüzet raknak. A gyűjtött fa havas, vizes, meggyújthatatlan. CA gondol egyet, elővesz egy jelzőrakétát, a farakásra irányítja és indít. Rakéta be a fadarabok közé, majd pillanatnyi habozás után újult erővel belevágódik CA belső combjába, majd befejezi működését. CA összeseik, combjából ömlik a vér. MN tanácstalan, majd eszébe jut CA hóba ásott (!) rádiója. Kikaparja, odaviszi CA-nak aki utolsó lehelletével beszól és elmondja, hogy baj van.Elájul. Kb. egy óra múlva megérkezik egy nyitott (ponyvátlan) Ural, az eszméletlen CA-t a platóra dobják, majd a fagyos, göröngyös úton elhajtanak.... a sztori végét mindenkire oda bízom, én sem ismerem.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 498
113
Saját gyűjtés...a "hullaszállításról".

Közös lőtérbiztosítás magyar(MN) és szovjet(CA) katonákkal, télen, havas időben. A fagyoskodás miatt mutogatással a két katona arra jut, hogy tüzet raknak. A gyűjtött fa havas, vizes, meggyújthatatlan. CA gondol egyet, elővesz egy jelzőrakétát, a farakásra irányítja és indít. Rakéta be a fadarabok közé, majd pillanatnyi habozás után újult erővel belevágódik CA belső combjába, majd befejezi működését. CA összeseik, combjából ömlik a vér. MN tanácstalan, majd eszébe jut CA hóba ásott (!) rádiója. Kikaparja, odaviszi CA-nak aki utolsó lehelletével beszól és elmondja, hogy baj van.Elájul. Kb. egy óra múlva megérkezik egy nyitott (ponyvátlan) Ural, az eszméletlen CA-t a platóra dobják, majd a fagyos, göröngyös úton elhajtanak.... a sztori végét mindenkire oda bízom, én sem ismerem.


A honvédet kikezelték órák alatt a jelzőrakéta túladagolásból,majd másnap reggel szolgálatra jelentkezett,és tovább szolgálta a hazáját!
:D:rolleyes:
 
T

torsen

Guest
A honvédet kikezelték órák alatt a jelzőrakéta túladagolásból,majd másnap reggel szolgálatra jelentkezett,és tovább szolgálta a hazáját!
:D:rolleyes:

És közben folyamatosan azt üvöltötte mély hangon , hogy "guráááááááá"..... ja, valahogy így.:D Amúgy a CA-ban -mint ahogy más seregben sem- hívják a katonát honvédnak. Állítólag ez magyar sajátosság.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Saját gyűjtés...a "hullaszállításról".

Közös lőtérbiztosítás magyar(MN) és szovjet(CA) katonákkal, télen, havas időben. A fagyoskodás miatt mutogatással a két katona arra jut, hogy tüzet raknak. A gyűjtött fa havas, vizes, meggyújthatatlan. CA gondol egyet, elővesz egy jelzőrakétát, a farakásra irányítja és indít. Rakéta be a fadarabok közé, majd pillanatnyi habozás után újult erővel belevágódik CA belső combjába, majd befejezi működését. CA összeseik, combjából ömlik a vér. MN tanácstalan, majd eszébe jut CA hóba ásott (!) rádiója. Kikaparja, odaviszi CA-nak aki utolsó lehelletével beszól és elmondja, hogy baj van.Elájul. Kb. egy óra múlva megérkezik egy nyitott (ponyvátlan) Ural, az eszméletlen CA-t a platóra dobják, majd a fagyos, göröngyös úton elhajtanak.... a sztori végét mindenkire oda bízom, én sem ismerem.

Ez a jelzőrakétával tüzet csiholás kísérlete máshol is divat volt...
Ismerősöm szerencséjére már napok óta esett az eső...
Meg az is szerencséje volt, hogy hiába feküdt részegen a sáros erdei úton, a begyűjtő teherautó sofőrje figyelmesen vezetett...

Amúgy ezekkel a lőtér biztosításokkal mindig csak a baj volt.
http://milstory.blogrepublik.eu/2011/03/16/245_ket_rovid_eletkep/

Honnan volt ilyenkor mindig pia? A rőzsegyűjtő nénikék/bácsikák rutinosak voltak, mindig vittek magukkal vízumot /forrásban levő bor stb.)

Parancsnoki sofőrként sok meredek sztori eljutott hozzám.:eek:
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez a jelzőrakétával tüzet csiholás kísérlete máshol is divat volt...
Ismerősöm szerencséjére már napok óta esett az eső...
Meg az is szerencséje volt, hogy hiába feküdt részegen a sáros erdei úton, a begyűjtő teherautó sofőrje figyelmesen vezetett...

Amúgy ezekkel a lőtér biztosításokkal mindig csak a baj volt.
http://milstory.blogrepublik.eu/2011/03/16/245_ket_rovid_eletkep/

Honnan volt ilyenkor mindig pia? A rőzsegyűjtő nénikék/bácsikák rutinosak voltak, mindig vittek magukkal vízumot /forrásban levő bor stb.)

Parancsnoki sofőrként sok meredek sztori eljutott hozzám.:eek:

T-62-es a Szovjeteken kívül az egész VSz-ben csak a Bulgároknak volt (azok is Jemenben, és Angolában kötöttek ki), jellemzően inkább a 3. világbeli szövetségesek kapták meg.
2018_06_27_21_15_09_Window.jpg
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
T-62-es a Szovjeteken kívül az egész VSz-ben csak a Bulgároknak volt (azok is Jemenben, és Angolában kötöttek ki), jellemzően inkább a 3. világbeli szövetségesek kapták meg.
2018_06_27_21_15_09_Window.jpg
Köszönöm. Igen, erre már a hozzászólásokban is felhívták a figyelmem.
Engem jobban lekötött akkoriban az, hogy nullakilométeres jogosítványú kopaszként üzemben, meg úton tartsam az egykörös fékrendszerű, karos lengéscsillapítós, aszinkron váltós, csak beindulni, meg leállni nem akaró motorú parancsnoki UAZ-t, hogy ne kerüljek fogdára...:confused::eek:
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
T

torsen

Guest
Ez a jelzőrakétával tüzet csiholás kísérlete máshol is divat volt...
Ismerősöm szerencséjére már napok óta esett az eső...
Meg az is szerencséje volt, hogy hiába feküdt részegen a sáros erdei úton, a begyűjtő teherautó sofőrje figyelmesen vezetett...

Amúgy ezekkel a lőtér biztosításokkal mindig csak a baj volt.
http://milstory.blogrepublik.eu/2011/03/16/245_ket_rovid_eletkep/

Honnan volt ilyenkor mindig pia? A rőzsegyűjtő nénikék/bácsikák rutinosak voltak, mindig vittek magukkal vízumot /forrásban levő bor stb.)

Parancsnoki sofőrként sok meredek sztori eljutott hozzám.:eek:


Honnan volt ilyenkor mindig pia?
Ahol én voltam a lőtér környékén lévő falvakban az emberek (némelyike) együttérzésből, sajnálatból (vagy mert a fia is éppen katona volt, hátha neki is ad valaki) mindig adott házibort, házipálinkát vagy éppen ami volt és alkoholosnak számított. Történetesen mi például ketten mentünk egyszer egy faluban és az egyik idősebb bácsi a kerítésen keresztül kinyújtott egy demizson bort, és annyit mondott "egészségükre, majd a demizsont akasszák be a kerítésen" 5 liter házibor két embernek elég jó löket.... aztán nem csak nekünk sikerült így "rekvirálni" így amikor jött értünk az őrséget összeszedő ponyvás Gaz-66 (aki volt már ilyenen, tudja, hogy tiszta klausztrofóbia, mert a ponyva miatt nem lehet felállni, csak görnyedten, előre hajolva tudsz mozogni) a ponyva alatt MINDENKI be volt állva. És ott is volt egy hős, aki rakétázni akart, történetesen pont legbelül ült. Már a kezében volt a jelzőrakéta és alig bírtuk elrugdosni, lökdösni, tolni a plató végéig, ahonnan aztán csak kilőtte. Szép lett volna ott a ponyva alatt... Hát igen az MN-ben a pia elég komoly tényező volt. Ha már itt tartunk, egy másik eset. Őrszoba és sitt egy épületben. Sittest kíséri a fogolykísérő, esik az eső, így csak az őrszoba folyosón. Majd ezt elunják, leülnek sakkozni az őrség pihenőjében (egy századból valók voltak, csak most egyikük kísért, a másik töltötte a megérdemelt egy hetet). Előkerül a házibor. Isznak. Mi is. A sittes egyre jobban beáll. Az őr már nem akar sakkozni. A sittes erőszakoskodik, végül felkapja a kísérő AMD65/5 típusú éleslőszerrel töltött fegyverét, csőre tölt, majd mindenkit (voltunk 6-7-en a helyiségben) leültet, és felszólítja a kísérőt, hogy sakkozzanak tovább. Mit ad isten, rögtön lett kedve a fickónak. Mi meg szépen apránként kiszivárogtunk a helyiségből. Ebből komoly ügy lehetett volna, de nem volt senkinek érdeke a feljelentés, mert a kísérő is hibázott, meg az egész őrszemélyzet (köztük én is) hogy ez megtörténhetett.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 951
113
A 7 forrásnál ? Én pár éve voltam ott, az épületek le vannak pusztulva rendesen.
Nem, ez a Hörman forrásnál van, mielőtt bezárták előtte két évvel újították fel és akkor épült a lépcsőházas épület. De totálkár mindkét laktanya. Na meg van még feljebb a Hét forrástól kettő. Az első az ugyanígy lepusztult , de valaha gyönyörű lehetett, a felső szint fából volt, akár egy alpesi hotel Ausztriában, egy öntött vasbeton garázssorral... Az utána következő a Keresztkút, az fel lett újítva, valami öregek otthona, vagy turista szálló lett belőle, annak az alsó szintje szép, nagy terméskövekből van rakva, tip-top kívül belül, abban még akkor jártam mikor elkezdték a felújítást. Aztán van még fent az egykor szupertitkos Keresztkút 2 ami olyan légtérfigyelős-lokátoros kis minilaktanya, inkább állomás volt és kifelé figyelt. A honvédek a határőr laktanyában laktak, határőr egyenruhát hordtak, mozgásérzékelők voltak fenn körülötte, meg egy szobányi T-72-es (?) motor volt az aggregát, ratrack is volt nekik. Na meg a nyeregtetőn is áll még két nagy antenna az egykori relé (?) állomás rég elbontott területén. Ott könnyű szerkezetes épületek voltak, a kerítés oszlopok még álltak végig meglepően jó állapotban. Szóval ez úgy mind ott van a hegyen, na meg az egykori Szálasi bunker. :)
Hörmann forrás:
13-1-1400x729.jpg

Hétforrás
22446791.jpg

Az az említett Alpesi forma:
188473_k021.thumb.jpg

A titkos lokátoros:
57871.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: honved

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 951
113
Egy másik kép abból a laktanyából, telephely.

42321906_2236621376552262_4334063356798304256_n.jpg
Ezeket még én is pont így láttam beállva. Ha jól emlékszem volt egy ilyen "udvar" ahol a tüzér motyók voltak, aztán két BMP "udvar" egymás mellett, aztán egy T-55 telephely, utána már csak Csepel teherautók voltak de nem a 344, hanem az 566.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ezeket még én is pont így láttam beállva. Ha jól emlékszem volt egy ilyen "udvar" ahol a tüzér motyók voltak, aztán két BMP "udvar" egymás mellett, aztán egy T-55 telephely, utána már csak Csepel teherautók voltak de nem a 344, hanem az 566.

Én úgy emlékezem minden zászlóalj, osztály, rendelkezett saját telephellyel. Bár szerintem igaazd lehet, több mint egy zászlóaljnyi BMP van egy telephelyen. Mert 3-as sorokban voltak egymás mögött. Azért is lóg ki az eleje, mert nem fért tető alá az első sor. Akkor a két hk.zlj. volt egy telephelyen, plusz a tüzér osztály még a légvédelemmel egy másikon. Valamint, az említett 2 BMP-1 telephely. A teherautós telephelyek nyitottak voltak, ez igaz. Beugranak lassan a dolgok. :)