A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Prezidenta fesztival interfax obratil.

Na ne kérdezzetek fordítást, rég tanultam oroszt, 1981-ig. Általánosban. :)
A prezidenta az kb elnöki. A fesztival az tuti hogy fesztivál lesz. Az interfax az interfax magyarul. Az obratil valahonnét rémlik valami felhívás vagy ilyesmi. Nem olyan nehéz ez az orosz. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azt írta, hogy "Metyisz". Gratulálok. De a buszokat kihagyta:D
Talán azért írta így mert tud oroszul, ezért jól írta. Az oroszban néhány magánhangzó (ilyen az i is) lágyítja az előtte lévő mássalhangzót, pl. a d-ből gy, az n-ből ny, és a t-ből ty lesz a kiejtésnél, a magyar átírás meg akkor szabályos minden idegen ABC-ből, ha a kimondott szöveget írjuk le, függetlenül attól hogyan írja le pl. az orosz.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
A prezidenta az kb elnöki. A fesztival az tuti hogy fesztivál lesz. Az interfax az interfax magyarul. Az obratil valahonnét rémlik valami felhívás vagy ilyesmi. Nem olyan nehéz ez az orosz. :)

Szerintem se, egyértelmű ukázokra kifejlesztve, azt tudom hogy a környékünkön élt, frontot, lágert megjárt magyar katonák is többé-kevésbé sok kifejezést fölszedtek, simán meg tudták értetni magukat.
A Metyisz is helyes. :) szerintem az obratil az inkább rajzolni, az obraz-ból gondolván.
 
T

torsen

Guest
Talán azért írta így mert tud oroszul, ezért jól írta. Az oroszban néhány magánhangzó (ilyen az i is) lágyítja az előtte lévő mássalhangzót, pl. a d-ből gy, az n-ből ny, és a t-ből ty lesz a kiejtésnél, a magyar átírás meg akkor szabályos minden idegen ABC-ből, ha a kimondott szöveget írjuk le, függetlenül attól hogyan írja le pl. az orosz.

Jaja. És pl. az orosz "há", írásmód "X" is KH-nak ejetendő. Lásd (K)harasó. A szonárok topicban gyakran emlegett Victor-III is oroszosan a "scsá" betővel kezdődik így a helyes kiejtés nem suka hanem scsuka. Emel is öreg, én is öreg vagyok, mi még tanultunk oroszul. Én. speciel 10,5 évig. (más kérdés, hogy nem tudok...:))
 
T

torsen

Guest
Ezt gyorsan felejtsd el.
A щука-t itt meghalagathatod: http://orosz-szotar.hu/?word=щука&language=russian&strictness=first

Fenti linken a legtöbb orosz kifejezést meg is lehet halgatni helyes kiejtéssel.

Köszönöm a kulturált megszólítást! Nem őriztünk együtt birkát, úgyhogy légy szíves, vegyél vissza! Lehet, hogy a Balkánon így szólítasz meg egy ismeretlen embert, de én nem a Balkánon élek!
Szívesen meghallgatom,(sic!). Meghallgattam. És tartom amit írtam. Az orosz "h" előtt van egy néma "k" csak mi ezt nem nagyon tudjuk kiejteni, a "scsá" is tartalmaz egy nem túl hangsúlyos "cs"-t! Van hagyományos "s" hang is, de annak nincs jobb alsó farkincája.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 024
113
Biztos van ennek is saját topikja, de itt nem került említésre:

Dassault Falcon 7X, a légiszállítási képességfejlesztés második fázisa
2018.08.05. 10:28 | zord | 8 komment
A főleg nagy távolságú és nagyobb létszámú, gyors személyszállításra alkalmas Airbus A319-es februári érkezése után a hétvégén Kecskeméten újabb típus, a Dassault Falcon 7X csatlakozott a honvédség látványosan bővülő légiszállító flottájához. Mivel nagy érdeklődésre számot tartó, általam szorosan követett témáról van szó, s mert mostanában igencsak ráérek, a szokottnál kissé bővebb bejegyzésben adok teret mondanivalómnak, a HM által biztosított fotózási lehetőség eredményét kísérendő.
https://legiero.blog.hu/2018/08/05/...iszallitasi_kepessegfejlesztes_masodik_fazisa
180803_ke_falcon7x_erk_1.jpg
Nem megmondtam, mit szeretnék?
 

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Talán azért írta így mert tud oroszul, ezért jól írta. Az oroszban néhány magánhangzó (ilyen az i is) lágyítja az előtte lévő mássalhangzót, pl. a d-ből gy, az n-ből ny, és a t-ből ty lesz a kiejtésnél, a magyar átírás meg akkor szabályos minden idegen ABC-ből, ha a kimondott szöveget írjuk le, függetlenül attól hogyan írja le pl. az orosz.
Igazad van, gyorsan meg is néztem. Bocsi, de hát 30 éve tanultam. Tényleg a lágyító mássalhangzók miatt Metyisz a helyes kiejtés. Ezer bocsi. Valahogy a Metisz maradt meg bennem és így is használtuk Izvinyítye
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Президента, фестивал,Интерфакс, обратил....
Azért abban megegyezhetünk, hogy a Gvozgyika az Gvozgyika oroszul, és magyarul is, ha magyarnak vallod magad és a magyar helyesírás szabályait tekinted érvényesnek magadra nézve, nem az angolszászt? (gvozdika...)[/QUOTE]
Bocsi megnéztem a régi, 30 éves orosz anyagaimat. A lágyító mássalhangzók, mint az I is miatt METYISZ a helyes kiejtése. Furi volt elsóre, mivel mindíg METISZ-nek ejtettük. Izvinyítye
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Megint a Falconról:
"A Dassault Falcon 7X típusú repülő egy könnyű, többcélú futár- és szállítógép – nyilatkozta Szénási Jenő ezredes az M1 aktuális csatorna tegnap reggeli műsorában a honvédség legújabb légijármű-beszerzéséről. A Honvédelmi Minisztérium légierő-hadfelszerelési rendszerek fejlesztési osztályának vezetője elmondta: a gép kisebb kötelékek szállítására, valamint nagy sebességű, nagy távolságú átrepülési feladatokra alkalmazható. Katonai repülőgép lesz, katonák fogják üzemeltetni."
"Az ezredes a jövőben a Falcon 7X-en szolgálókról azt mondta, számítanak azokra a Gripen-pilótákra, akik lekerülnek a nagy sebességű harcászati vadászbombázóról. – Ők nagy örömmel fogják felfedezni, hogy ezt a gépet, a Falcont a vadászgépek filozófiáját követve tervezték. Ez egy nagyon komoly teljesítményű, három hajtóműves, akár 15 ezer méteres magasságban is repülni képes repülőgép, ami a 11 ezer kilométeres hatótávot is elérheti – jegyezte meg."
https://magyaridok.hu/belfold/futar-lesz-a-honvedsegi-solyom-3364024/
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Van itt egy Indexes cikk is az elmúlt idők kormánygép/szállító beszerzéseiről. Stílusban nagyon újra nem kell számítani.
"A legvalószínűbb forgatókönyv tehát az, hogy a honvédség a gépet nem futárkodásra meg felderítésre, hanem kormányzati feladatokkal összefüggő szállításra vásárolta, és csak reflexből tagadták le az egészet, ahogy az az elmúlt években gyakorlattá vált." stb-stb-stb...
20693900_1313994_9136b12b1dbf10e392e8f78fd4c54fe6_wm.jpg

https://index.hu/belfold/2018/08/08/kormanygep_csapatszallito_honvedseg_trump/
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 515
14 971
113
Minden fejlesztés alfája és ómegája, amit a lesajnált románok megléptek! ÖSSZpárti törvényt hoztak, hogy AKÁRMILYEN kormány lesz a jövőben Romániában, a haderőfejlesztést végigviszik. Nálunk meg....... hagyjuk!
TANULNI IS KELLENE!!!!!!!