A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 388
7 908
113
Néha azért a demográfiai térképre is rá kellene nézni.
Sorkatonasághoz meg szinte nincs semmink. Nem is lenne értelme. Ezt is már kivéseztük itt.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 491
24 169
113
Amit írtál önnmagában 1 milliárd EUR.
A tankok mellé még kell kb. u.annyi IFV, tamogató járművek, mobil tüzérség, lőszer és az emberek...
Ez így együtt alaphangon min. 2.5 milliárd EUR (de inkább több...)
Szerinted mennyire reális?
2 zlj harckocsi max 5.5M Euro/db áron ~200 milliárd Ft (már a kérdés az, hogy milyet akarunk, mi fér bele ebbe az árba?)
Ugyan annyi IFV max 5.5M Euro/db akkor megint ~200 milliárd Ft (ez csak az eszköz ára minden más + költség)
.
.
.
Nagyjából 2026-ig simán rá lehetne költeni a seregre ~2000-2500 milliárd Ft-ot így.
Itt nem tudom mennyire reálisak az árak, lehet szemezgetni, útmutatónak lehet jó:
http://nationsdawnofanera.weebly.com/tanks.html
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 491
24 169
113
Írtátok, hogy mennek a laktanya felújítások, ezek a már meglévő laktanyákra mennek vagy esetleg reaktiválnak pár bezártat is?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
  • Tetszik
Reactions: megazez

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 976
66 183
113
2 zlj harckocsi max 5.5M Euro/db áron ~200 milliárd Ft (már a kérdés az, hogy milyet akarunk, mi fér bele ebbe az árba?)
Ugyan annyi IFV max 5.5M Euro/db akkor megint ~200 milliárd Ft (ez csak az eszköz ára minden más + költség)
.
.
.
Nagyjából 2026-ig simán rá lehetne költeni a seregre ~2000-2500 milliárd Ft-ot így.
Itt nem tudom mennyire reálisak az árak, lehet szemezgetni, útmutatónak lehet jó:
http://nationsdawnofanera.weebly.com/tanks.html
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 491
24 169
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
Az a 4 es fel milla az sajat maguknak annyi, nem exportra. Az exportvaltozatnak ugye tobb az ara mert ott le kell meg gyalulni, flexelni a pancelbol par cm-t ;), meg hat akkor mar legyen nemi profit is es a hadipar nem 20%-os marge -al dolgozik.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 491
24 169
113
Az a 4 es fel milla az sajat maguknak annyi, nem exportra. Az exportvaltozatnak ugye tobb az ara mert ott le kell meg gyalulni, flexelni a pancelbol par cm-t ;), meg hat akkor mar legyen nemi profit is es a hadipar nem 20%-os marge -al dolgozik.
Az MS az alapból exportra szánt variáció modernizált változata, ugyanúgy exportra csak kapott egy erősebb motort meg sosna-u rendszert. Egyiptomnak meg ilyen közel-keleti államoknak ajánlgatták.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az MS az alapból exportra szánt variáció modernizált változata, ugyanúgy exportra csak kapott egy erősebb motort meg sosna-u rendszert. Egyiptomnak meg ilyen közel-keleti államoknak ajánlgatták.
Akkor viszont rohadt olcso ha dollarban, ha euroban van.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 306
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Ezeket a számokat hol láttad? Nekem kicsit soknak tűnnek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 976
66 183
113
Az árakat én is figyelgettem pár tanknál erősen túlzóak, a T90MS-re találtam egy 2015-ös árazást ott 4,5M/db. Viszonyításnak megfelelő lehet ha erősen fog a ceruza :D mondjuk az ottani árakat elosztjuk 2-vel akkor már reálisabbnak hat
Szerintem nem túlzóak, ennyi az áruk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 388
7 908
113
Szerintem sok hülyeség amit írnak, 9 millió a Degman, 10 éve csináltak egy protót belőle és annyi, már nem is volna képes a Degman Degmant gyártani.
De 5,5 misi körül tankot csak kínait meg észak koreait találtam. Leo A6-16,A7 19, T-90MS 9,5,K2 20,stb. Az fejlesztések árai is izgalmasak.
Sabra 4,5 misi + egy régi M60,Leo2PL 5,5,T72B3M 1,T-72M1M 0,5,
Jézusom egy A7 ért 20 misi dollárban. Az euróban kb 18 lenne. Az igen. Egyébként reális ár? Na akkor az új leo-leclerc hibrid is valami 15-18 között nyithat. Sajnos reális árban nyitna.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 976
66 183
113
Jézusom egy A7 ért 20 misi dollárban. Az euróban kb 18 lenne. Az igen. Egyébként reális ár? Na akkor az új leo-leclerc hibrid is valami 15-18 között nyithat. Sajnos reális árban nyitna.
Lehet lesz az több is, mert most már kétszer akkora céget kell eltartani. :) És a tank az továbbra is fogyóeszköz... Lehet nem is akkora hülyeség egy T-72B-t kipofozni B4-re? Az még talán beleférne 5-6 misibe...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 388
7 908
113
A realitás pont az, hogy szarásig vagyunk BTR-rel, amit a jövőben cserélni kellene, a pick-up meg nem tétel.
Ha jelentkezel tartalékosnak valszeg lehet benne ismét élményed :D
2026-ig beleférne.
Kellene hozzá még legalább 10-15 ezer aktív is.
De talán 40.000-re igen. A finn rendszer (6 hónapig sorkatonák, de intenzív a kiképzés) nekem szimpatikus. Az évente bevonultatható fiatal férfiak becsült száma nálunk ~ 60.000 (wikipedia). Ha ennek tizedét vagy ötödét veszem, az évente 6-12.000 kiképzett tartalékos. Persze nem vagyok szakember, csak hangosan töprengek.
Sajnos reálisan max évente 1-2 ezer fiatalt tudnál megszólítani. Őket is leginkább az új kadét programon keresztül vagy tanulmányi támogatással. A gond ott kezdődik hogy a hazai kisebb-nagyobb cégek nem érdekeltek a tartalékosságban. Magyarán ha sikerülne elhelyezkednie feltéve ha itthon marad akkor az a 2-3 beleölt év elszállna a jó munkahely miatt. A hideg rázza ki őket a szó hallatán. Egyébként csak egy történytervezeti tolvonás lenne. Havi 2 nap kötelezően támogatni. (enyhítés hogy egy nap péntekre essen másik meg szombatra) Plusz évi 5 nap (10 nap helyzet esetén pl elhuzodó árvíz) kötelezően. Kibúvás,kiskapu nincs. Így nem is lenne szükség sorkatonaságra. Egy jól kiépített tartalékos rendszerrel így többre mehetnénk. A kisebb, nagyobb cégek meg legyenek szívesek a megváltozott geopolitika helyzetből kifolyólag hozzájárulni is azáltal hogy törvényileg kötelezővé tennénk a tartalékosság támogatását. Így is ép elegé ki van nyalva a se...k. Aki meg így is kibuvot keres mert miért ne. Akkor létszám/bevétel hányadosa esetén hozzájárulási adó. Ép ideje hogy a társadalmi szerepléshez hozzájáruljanak. Kint nyugaton egész jól működik a rendszer. Akkor ideje hogy pár év múlva itt is működjön.