Repülőnapok, haditechnikai rendezvények Magyarországon

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 337
113
Áthúzott, demót repült, leszállt? Mit csinált?

Esetleg arról tudsz valamit, hogy a komplett katonai vízi "program" miért maradt el a pesti bemutatón?

"Rohamcsónakok, illetve BMK-130M vontató motorcsónakok zászlósfelvonulása alakzatban
•PTSZ-M lánctalpas úszó gépkocsik felvonulása alakzatban, MISTRAL légvédelmi eszközök bemutatása
•harckocsikkal, technikai eszközökkel, lövegekkel terhelt harci kompok bemutatója"

Egy PTSz-nek, ponton-kompnak is nagyobb víz kell, mint a 10x nagyobb utashajóknak?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Esetleg arról tudsz valamit, hogy a komplett katonai vízi "program" miért maradt el a pesti bemutatón?

"Rohamcsónakok, illetve BMK-130M vontató motorcsónakok zászlósfelvonulása alakzatban
•PTSZ-M lánctalpas úszó gépkocsik felvonulása alakzatban, MISTRAL légvédelmi eszközök bemutatása
•harckocsikkal, technikai eszközökkel, lövegekkel terhelt harci kompok bemutatója"

Egy PTSz-nek, ponton-kompnak is nagyobb víz kell, mint a 10x nagyobb utashajóknak?

Azt mondták be, hogy az alacsony vízszint miatt maradt el, de én is hitetlenkedve fogattam.
 
  • Tetszik
Reactions: ms07

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
08.20-án négy Mi-17-est is láthattuk repülni. (701, 702, 704, 705)
Az ötödik vagy karbantartáson vagy SAR készültségben lehetett.
Szerintem működőképesség szempontjából ez rendben van.

De SAR készültség a nyugati országrészben még ma sincs a NOTAM szerint.

Hol van a 3 Mi-8-as? De ma már lett volna elég Mi-17-es is. Vagy pilótahiány van?

És hol vannak a Zlin-ek? Hogy még egy kötelékáthúzást sem sikerült velük csinálni az ünnepen (08.20. / 170 év / 100 év) ...
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
08.20-án négy Mi-17-est is láthattuk repülni. (701, 702, 704, 705)
Az ötödik vagy karbantartáson vagy SAR készültségben lehetett.
Szerintem működőképesség szempontjából ez rendben van.

De SAR készültség a nyugati országrészben még ma sincs a NOTAM szerint.

Hol van a 3 Mi-8-as? De ma már lett volna elég Mi-17-es is. Vagy pilótahiány van?

És hol vannak a Zlin-ek? Hogy még egy kötelékáthúzást sem sikerült velük csinálni az ünnepen (08.20. / 170 év / 100 év) ...

Még egy észrevétel...

A négy Mi-17-esből csak kettőn volt vibrációcsökkentő. Azaz nem a nagyjavításkor kerültek felszerelésre, hanem valahol valaki vette őket külön. De miért csak kettőt? Valószínűleg nem csak a komfortérzés miatt jó, hanem a szerkezetnek és az elektronikának is jót tesz a kisebb vibráció.

Illetve teljesen eltűntek a finn Mi-8-asokról leszerelt sárga vibrációcsökkentők. Egy időben azokat szerelték egyik gépről a másikra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Még egy észrevétel...

A négy Mi-17-esből csak kettőn volt vibrációcsökkentő. Azaz nem a nagyjavításkor kerültek felszerelésre, hanem valahol valaki vette őket külön. De miért csak kettőt? Valószínűleg nem csak a komfortérzés miatt jó, hanem a szerkezetnek és az elektronikának is jót tesz a kisebb vibráció.

Illetve teljesen eltűntek a finn Mi-8-asokról leszerelt sárga vibrációcsökkentők. Egy időben azokat szerelték egyik gépről a másikra.

Vagy átfestették őket...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 917
113
A vibrációcsökkentő nekünk valahogy nem megy. Nem értem a dolgot, de a rendszert a szovjetek még a Mi-17-esek beérkezésekor, kb 30 éve felajánlották minden géphez, de nekünk nem kellett. Azóta a világban ez elég jól elterjedt, le merem fogadni, ha lenne szándék, beszerezhettük volna minden géphez, Mi-8-ashoz, 17-eshez egyaránt. Igaz, én már láttam orosz Mi-24-esen is, bár arra ők se teszik fel sűrűn. Szóval valamiért ezt nem akarjuk átfogóan használni. Okát nem tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and fishbed
M

molnibalage

Guest
A vibrációcsökkentő nekünk valahogy nem megy. Nem értem a dolgot, de a rendszert a szovjetek még a Mi-17-esek beérkezésekor, kb 30 éve felajánlották minden géphez, de nekünk nem kellett. Azóta a világban ez elég jól elterjedt, le merem fogadni, ha lenne szándék, beszerezhettük volna minden géphez, Mi-8-ashoz, 17-eshez egyaránt. Igaz, én már láttam orosz Mi-24-esen is, bár arra ők se teszik fel sűrűn. Szóval valamiért ezt nem akarjuk átfogóan használni. Okát nem tudom.
Hogyan működik és milyen külső nyomai vannak ennek a rendszernek?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Hogyan működik és milyen külső nyomai vannak ennek a rendszernek?

A lapát bekötésével szemben egy ellensúly.a képen a világoskék elemek a lapátok közt.

8592913621_2755aa2982_b.jpg
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 917
113
10249_2.jpg


8АМТ-1250-00 forgószárny vibáció csökkentő.
Itt épp felszerelve:

original.jpg


Mi-35MSz-re szerelve:

224310.jpg


Ez egy elnöki párnás gép, fegyvertelen, viszont a vibrációmentesítés és a zajcsökkentés kiemelt fontosságú volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
10249_2.jpg


8АМТ-1250-00 forgószárny vibáció csökkentő.
Itt épp felszerelve:

original.jpg


Mi-35MSz-re szerelve:

224310.jpg


Ez egy elnöki párnás gép, fegyvertelen, viszont a vibrációmentesítés és a zajcsökkentés kiemelt fontosságú volt.

Ez pont egy olyan dolog amit tudok,hogy mire való de nem értem,hogy hogyan működik.Azt értem,hogy kiegyensúlyozza a lapátokat(mint pl az autókban a főtengelysonkák)de a lapátook nem azért vibrálnak mert belevernek az előttük haladó lapátról leváló légörvénybe?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Itt látszik kicsit majdnem felülnézetből is:

39628736_1928623423847541_6751303859026526208_o.jpg



Persze az is lehet hogy nem külön vették őket, hanem a civil Mi-8-asokkal érkeztek. Vagy tényleg csak átfestették azokat, ami a finn gépeken volt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 917
113
A lapátoknak van egy üzemszerű lengése és a tehetetlenségükből adódó továbblengése, amolyan felharmónikusok. Mivel 100%-ban nem lehet őket tökéletesen kiegyensúlyozni, valamekkora maradó vibráció mindenképpen jelentkezik. Ezen túlmenőleg ott van még a lapátok saját Kármán-féle örvénysora is, szóval ezt a komplexen rezgő rendszert elég sok faktor gerjeszti folyamatosan.


A lényeg, hogy a forgószárny agyára és azon keresztül a reduktor fogaskerekeire, illetve a reduktor lában keresztül a sárkányra minél kisebb rezonancia adódójon át.
Ezt a lehető legjobb kiegyensúlyozással próbálják meg elérni, illetve a lapátok számának növelésével. Ez utóbbi előnyös a forgószárny emelő teljesítménye szempontjából is, de hátrányos a jóval nagyobb nyomatékigény mellett a sűrűbben egymás után futó lapátok belépőéleire futó áramkép szempontjából. Nem is beszélve a sokkal nehezebb és bonyolultabb forgószárny agy és vezérlés kialakításról.
Ilyenkor jöhetnek szóba mindenféle extra vibráció csökkentők.