[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 956
113
Pár kép a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis facebook oldaláról:

43185866_2025024284227026_4903384795418984448_o.jpg

43112861_2025024270893694_8913244062002184192_o.jpg

43112861_2025024270893694_8913244062002184192_o.jpg
Ha belegondolok hogy ennyi gyakorlatilag a teljes magyar légierő...
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
Amikor a cseheknél volt a gyakorlat, volt spotter nap is...

Bizonyos spotterek bent voltak a sajtónapon... Sima halandó hobbi spottereknek nem fognak itthon sose semmit rendezni, az több százas tömeg lenne :) Ha ma lent lettem volna, akkor rakok fel egyből képet is, nemcsak a hírt :) Hétfőn voltam
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
Ha belegondolok hogy ennyi gyakorlatilag a teljes magyar légierő...

Na gondolj bele, mi van akkor? Így, hogy a sereg segge még ugyanúgy kilóg a gatyából, mint eddig, így bőven elég az egy század. Ne kezd Te is itt, mint sokan ma Face-en, a kötelék képek alatt, hogy azonnal vegyünk még Gripppppent azonnal...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 956
113
Na gondolj bele, mi van akkor? Így, hogy a sereg segge még ugyanúgy kilóg a gatyából, mint eddig, így bőven elég az egy század. Ne kezd Te is itt, mint sokan ma Face-en, a kötelék képek alatt, hogy azonnal vegyünk még Gripppppent azonnal...
Jó, jó, csak ettől még egy vadliba raj is nagyobb. Csak sokkolt hogy ennyi kb, és hogy mindez ráfért egy képre.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 498
113
https://honvedelem.hu/cikk/112986_riasztottak_a_honvedseg_gripenjeit

"Magyarország légterébe történő belépésekor nem létesített kapcsolatot a Magyar Polgári Légiforgalmi Irányítással egy francia nemzetiségű, WT-9 típusú kisrepülőgép, ezért október 18-án, a kora délutáni órákban a NATO Integrált Légivezetési Központ riasztotta a Magyar Honvédség készenléti szolgálatában lévő Gripenjeit."
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Lehet hogy már volt ez a régi videó...én még nem láttam.
Kicsit meglepett hogy azt mondja a szerelő hogy a fegyfer felfüggesztő pilonokban a nitrogén a fegyverek vészledobásához kell...
Én bevallom azt hittem hogy a Sidewinder hűtéséhez van rá szükség.
 
M

molnibalage

Guest
Lehet hogy már volt ez a régi videó...én még nem láttam.
Kicsit meglepett hogy azt mondja a szerelő hogy a fegyfer felfüggesztő pilonokban a nitrogén a fegyverek vészledobásához kell...
Én bevallom azt hittem hogy a Sidewinder hűtéséhez van rá szükség.
Engem meg a nitrogén lepne meg, mert Ostravában azt mondta a személyzet, hogy a AIM-9-nek ezt a változatát érdekes módon levegővel hűtik.
https://htka.hu/2016/10/14/ostrava-2016-nato-day/

Néhány technikai részletre is rákérdeztem. Az AIM-9L-1 hűtése nem semleges gázzal történik, hanem nagynyomású levegővel (~250 bar asszem). Számomra ez furcsa, de úgy látszik, akkor ma már képesek annyira kiszárítani a levegőt, hogy ez nem okoz problémát, nem válik ki akkor sem nedvesség, ha a levegő ilyen komoly mértékben lehűl. Az iparban -40 foknál jobb harmatpontot nem vár el senki, bár ott nem is több száz bar-os levegő rendszerek vannak.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 498
113
Engem meg a nitrogén lepne meg, mert Ostravában azt mondta a személyzet, hogy a AIM-9-nek ezt a változatát érdekes módon levegővel hűtik.
https://htka.hu/2016/10/14/ostrava-2016-nato-day/

Néhány technikai részletre is rákérdeztem. Az AIM-9L-1 hűtése nem semleges gázzal történik, hanem nagynyomású levegővel (~250 bar asszem). Számomra ez furcsa, de úgy látszik, akkor ma már képesek annyira kiszárítani a levegőt, hogy ez nem okoz problémát, nem válik ki akkor sem nedvesség, ha a levegő ilyen komoly mértékben lehűl. Az iparban -40 foknál jobb harmatpontot nem vár el senki, bár ott nem is több száz bar-os levegő rendszerek vannak.)

Azt nem kérdezted meg, hogy miért nem hordozzák soha a szárny alatt?
 
M

molnibalage

Guest
Azt nem kérdezted meg, hogy miért nem hordozzák soha a szárny alatt?
Ez még 2016-ban volt. Meg elfelejtettem.
Sajnos egyre inkább azt érzem, hogy lassan kérdezni sincs értelme kimenni, mert néha nem egészen őszintén válaszolnak a technikai dolgokban. Olyan kérdéseket kell kitalálni, amik inkább személyes és az ember-gép illetve az ember-szolgálati rendszer viszonyára vonatkoznak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 498
113
Ez még 2016-ban volt. Meg elfelejtettem.
Sajnos egyre inkább azt érzem, hogy lassan kérdezni sincs értelme kimenni, mert néha nem egészen őszintén válaszolnak a technikai dolgokban. Olyan kérdéseket kell kitalálni, amik inkább személyes és az ember-gép illetve az ember-szolgálati rendszer viszonyára vonatkoznak.


A 2018-as ostravai beszámolód mikor készül el?

Vagy már volt, csak nem találom?
 
M

molnibalage

Guest
A 2018-as ostravai beszámolód mikor készül el?

Vagy már volt, csak nem találom?
Félig készen, a nyelvtani lektorálás és videovágás hiányzik hozzák. Nem szeretném az előbbi nélkül kiadni, mert az igényesség hajt. A havi 1 bejegyzés így is meg lesz átlagban és közben már a következő HTKA és egy offline írás munkái is zajlanak háttérben.