Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ha majd annyi forrásból gazdálkodhatnak mint a kormánymédia, akkor majd ők is írhatnak olyan színvonalasan mint ők. Addig csak ez jut ki a kezeik alól ennyiért.
Szóval azért nem tudnak helyesen írni a médiában, mert nincs rá pénz? :eek:
Azért nem tudnak legalább egy wikipediát megnyitni, mert nincs rá pénz? :eek:
Értem, ez mindent megmagyaráz :D
Szóval azért nem veszik igénybe az n+1-szer ingyenes lektorálási lehetőséget, mert nincs rá pénz?
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Nekem ezen álcahálók esetén azért ott bökdösi a kiváncsiságom, hogy oké, működik a dolog, amíg nem veszi át a hőt (a meleg motortól, kipufogótól, stb.). De előbb-utóbb át fogja venni, és akkor mi lesz? Vagy annyira jól szigetel, hogy több órányi működés után sem melegszik fel?

lehet hogy az álcaháló a reklámokkal ellentétben ismeri a fizikát?
 
T

Törölt tag 008

Guest
Szóval azért nem veszik igénybe az n+1-szer ingyenes lektorálási lehetőséget, mert nincs rá pénz?
Nem mentél át a megbízhatósági teszten. Csak a magukfajtában bíznak. Ott nincs szakmaiság csak érdek. Hagyni kell őket a francba, valószínűleg 1 éven belül becsődölnek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Átteszem inkább ide, ne az F-35-ös topikot "szemeteljük".

A sóval van a gond?Mert ezek is korrózió állóak állítólag.

Igen, elsősorban a sóval. Az N690 pl. már az izzadságtól is korrodál (első kézből tudom, van ilyen acélból készült késem). VG-10 dettó. Korrózióállók persze, édesvizet jól, rövid ideig a sós vizet bírják, de a tengervíz még a legdurvább ausztenites acélokat, mint a 904L, is korrodálja

Ha kés kell, mint kés, akkor 1.4112 (az amcsiknál 440-es rozsdamentes cucc. Trükkös a hōkezelése, de 58HRC-re le lehet edzeni. Elég jó a korróziós ellenállása.

Tudom, de nekem full korrózióállóság kell (sós víz tekintetében). Ezért is mondtam, hogy acélok kizárva. :)

Amit én találtam eddig, azok a multifázisú nikkel-kobalt ötvözetek, elsősorban az MP35N és az Elgiloy. Ezeket elvileg fel lehet rántani 55-60 HRC-re 480 fokon történő 4-5 órás hőkezeléssel. A bibi az, hogy előtte nagyon komoly (kb. 80% CR) hidegalakítás kell, anélkül nem reagál a hőkezelésre.
A másik a Kínában 3J40, Japánban DSA 760 néven futó nikkel-króm ötvözet (60Ni-40Cr), ennél nem szükséges a hidegalakítás, elvileg 550 fokon történő hőkezeléssel is el lehet érni az 55-60 HRC-t.
Szóval ilyesmikre gondoltam. :)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Átteszem inkább ide, ne az F-35-ös topikot "szemeteljük".



Igen, elsősorban a sóval. Az N690 pl. már az izzadságtól is korrodál (első kézből tudom, van ilyen acélból készült késem). VG-10 dettó. Korrózióállók persze, édesvizet jól, rövid ideig a sós vizet bírják, de a tengervíz még a legdurvább ausztenites acélokat, mint a 904L, is korrodálja



Tudom, de nekem full korrózióállóság kell (sós víz tekintetében). Ezért is mondtam, hogy acélok kizárva. :)

Amit én találtam eddig, azok a multifázisú nikkel-kobalt ötvözetek, elsősorban az MP35N és az Elgiloy. Ezeket elvileg fel lehet rántani 55-60 HRC-re 480 fokon történő 4-5 órás hőkezeléssel. A bibi az, hogy előtte nagyon komoly (kb. 80% CR) hidegalakítás kell, anélkül nem reagál a hőkezelésre.
A másik a Kínában 3J40, Japánban DSA 760 néven futó nikkel-króm ötvözet (60Ni-40Cr), ennél nem szükséges a hidegalakítás, elvileg 550 fokon történő hőkezeléssel is el lehet érni az 55-60 HRC-t.
Szóval ilyesmikre gondoltam. :)
Nem tudok elképzelni olyan körülmémyt, ahol a kés a használatban olyan terhelést kapna, mint ez a DSA ötvözet. Ez egy szelepacél. Alsó hangon 800fokon, brutális terhelést, hōsokkot, korrózív/abrazív igénybevételt kap.

Full korrózióállóság... Na, ilyen nincs. Nem hiszem, hogy a tenger alatt fogsz élni, ahol PREN 30-nak megfelelō acél kellene, vagy hirtelen 150 fokos sósvízbe készülsz..

A többfázisú ötvözetekkel az a szívás, hogy egyrészt nagyon kell ismerni az anyagot, másrészt precíz paraméterek kellenek, különben egy nagyon költséges papírnehezéked lesz.

A szelepacélban az a trükk, hogy az alakítás meg hōkezelés ésszerűen van megcsinálva. Nem az egész szeleptestet keményítik. Leedzik a szelepülékkel érintkezō részt meg a vezérműtengellyel érintkezō részt gyorsan hűtik (edzik, de inkább csinálnak egy alacsony hōmérsékletű megeresztést, így kemény marad) a többit meg vagy normalizálják vagy magas hōmérséklet megeresztett állapotban hagyják.

Ne ess bele a nemlétezō elvárások csapdájába :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nem tudok elképzelni olyan körülmémyt, ahol a kés a használatban olyan terhelést kapna, mint ez a DSA ötvözet. Ez egy szelepacél. Alsó hangon 800fokon, brutális terhelést, hōsokkot, korrózív/abrazív igénybevételt kap.

Jó, hát a hőterhelés nálam nyilván nem játszik. Ez csak "off-design képesség" számomra. A lényeg, hogy a korrózióállósága, a szakítószilárdsága és a keménysége is megfelelő.

A többfázisú ötvözetekkel az a szívás, hogy egyrészt nagyon kell ismerni az anyagot, másrészt precíz paraméterek kellenek, különben egy nagyon költséges papírnehezéked lesz.

Igen... Ezért is csak akkor jöhetnek számításban, ha már a megfelelő mértékű hideghengerlés-CR után tudnék hozzájutni. És utána kínszenvedés megmunkálni a már kb. 50 HRC-s cuccot...

A szelepacélban az a trükk, hogy az alakítás meg hōkezelés ésszerűen van megcsinálva. Nem az egész szeleptestet keményítik. Leedzik a szelepülékkel érintkezō részt meg a vezérműtengellyel érintkezō részt gyorsan hűtik (edzik, de inkább csinálnak egy alacsony hōmérsékletű megeresztést, így kemény marad) a többit meg vagy normalizálják vagy magas hōmérséklet megeresztett állapotban hagyják.

Az a baj, hogy erről a 3J40/DSA 760-ról nem túl sok infó van. Ez a pdf: https://core.ac.uk/download/pdf/82293986.pdf (ja, elírtam, 600 fokon kell hőkezelni) meg valami kínai oldalon volt még egy a hidegalakítás mértékétől függően a szakítószilárdság változásáról egy táblázat. Szívósságról, nyúlásról semmi.

Full korrózióállóság... Na, ilyen nincs. Nem hiszem, hogy a tenger alatt fogsz élni, ahol PREN 30-nak megfelelō acél kellene, vagy hirtelen 150 fokos sósvízbe készülsz..
Ne ess bele a nemlétezō elvárások csapdájába :)

Már beleestem... :( Van aki bélyeget gyűjt, van aki a szado-mazo szexre gerjed, nekem meg ez jutott. :) De nem kell fullos, csak a tenger/sósvizet bírja fullosan.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Jó, hát a hőterhelés nálam nyilván nem játszik. Ez csak "off-design képesség" számomra. A lényeg, hogy a korrózióállósága, a szakítószilárdsága és a keménysége is megfelelő.



Igen... Ezért is csak akkor jöhetnek számításban, ha már a megfelelő mértékű hideghengerlés-CR után tudnék hozzájutni. És utána kínszenvedés megmunkálni a már kb. 50 HRC-s cuccot...



Az a baj, hogy erről a 3J40/DSA 760-ról nem túl sok infó van. Ez a pdf: https://core.ac.uk/download/pdf/82293986.pdf (ja, elírtam, 600 fokon kell hőkezelni) meg valami kínai oldalon volt még egy a hidegalakítás mértékétől függően a szakítószilárdság változásáról egy táblázat. Szívósságról, nyúlásról semmi.



Már beleestem... :( Van aki bélyeget gyűjt, van aki a szado-mazo szexre gerjed, nekem meg ez jutott. :) De nem kell fullos, csak a tenger/sósvizet bírja fullosan.

Nincs tengervíz álló kés, max titánból vagy kerámiából. Titánból egy Ti-6Al-4V tengervíz-álló és úgy 800-1000MPa folyáshatár, cserében annyi a keménység, amennyi.

Nincs tökéletes anyag, csak értelmes kompromisszum. A késnek rugalmasnak is lennie kell, különben hiába kemény, ha nincs rugalmas alakváltozása. Műszaki értelemben 8% alatti rugalmas alakváltozási-képesség már ridegnek tekinthetō...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nincs tengervíz álló kés, max titánból vagy kerámiából. Titánból egy Ti-6Al-4V tengervíz-álló és úgy 800-1000MPa folyáshatár, cserében annyi a keménység, amennyi.



Kerámia persze, hogy felejtős. Bááár a polikristályos wurtzite bór-nitrid érdekes anyag, jóval szívósabb, mint a jelenlegi kerámiakések cirkónium-oxidja, de ekkora méretben szerintem még sokáig nem tudnak belőle homogén tárgyakat előállítani (vagy ha mégis, akkor az ára...) és amúgy is sok még a kérdőjel ezzel az anyaggal kapcsolatban.

A Mission Knives valamilyen 1600 MPa körüli szakítószilárdságúra és 47 RC keménységűre fellőtt béta ötvözetből (John Moore, a korábbi, azóta elhunyt tulajdonos azt mondta vagy tíz éve, hogy Beta C-t használ...) csinál késeket. De a 47 HRC is túl alacsony érték.


Nincs tökéletes anyag, csak értelmes kompromisszum. A késnek rugalmasnak is lennie kell, különben hiába kemény, ha nincs rugalmas alakváltozása. Műszaki értelemben 8% alatti rugalmas alakváltozási-képesség már ridegnek tekinthetō...

Késacéloknál, különösen a korrózióállóbb és keményebb, vagyis magasabb króm és széntartalmú (mint amilyen a 440C, VG-10, stb.) késacéloknál már az 1-1.5%-os nyúlás is jó értéknek számít, ahogy láttam.

Szóval akkor az általam talált ötvözeteken kívül nem nagyon van más, ami beleférne az elvárásaimba? Tehát vagy bevállalom az azokkal járó nyűgöt és bizonytalanságot a végeredményt illetően, vagy lejjebb adok az igényekből (ez utóbbit nagyon nem akarom)...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Kerámia persze, hogy felejtős. Bááár a polikristályos wurtzite bór-nitrid érdekes anyag, jóval szívósabb, mint a jelenlegi kerámiakések cirkónium-oxidja, de ekkora méretben szerintem még sokáig nem tudnak belőle homogén tárgyakat előállítani (vagy ha mégis, akkor az ára...) és amúgy is sok még a kérdőjel ezzel az anyaggal kapcsolatban.

A Mission Knives valamilyen 1600 MPa körüli szakítószilárdságúra és 47 RC keménységűre fellőtt béta ötvözetből (John Moore, a korábbi, azóta elhunyt tulajdonos azt mondta vagy tíz éve, hogy Beta C-t használ...) csinál késeket. De a 47 HRC is túl alacsony érték.




Késacéloknál, különösen a korrózióállóbb és keményebb, vagyis magasabb króm és széntartalmú (mint amilyen a 440C, VG-10, stb.) késacéloknál már az 1-1.5%-os nyúlás is jó értéknek számít, ahogy láttam.

Szóval akkor az általam talált ötvözeteken kívül nem nagyon van más, ami beleférne az elvárásaimba? Tehát vagy bevállalom az azokkal járó nyűgöt és bizonytalanságot a végeredményt illetően, vagy lejjebb adok az igényekből (ez utóbbi nagyon nem akarom)...
Ha nem ragaszkodsz vég nélkül a "tengervízállósághoz", akkor van anyag.
Azt kell látni, hogy a korrózióállóság és keménység egymásnak "ellentétei". A nagy keménység/szilárdág rácstorzulással jár vagy idegen fázisokkal. Az egyedüli általam ismert műszaki fém, amelyik tengervíz-álló minden körülmény esetén 800MPa feletti folyáshatára van, az a Grade 23-as titán-ötvözet...

Összvér szerkezetek persze vannak (fémszort felület), de ez a kések világa.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Ha nem ragaszkodsz vég nélkül a "tengervízállósághoz", akkor van anyag.

Hát csak ez az, hogy ragaszkodnék... Persze nem ész nélkül, mert úgy tudom, hogy kb. 70 Celsius fok felett a nemesfémeken-platinafémeken kívül a legtöbb nagy szilárdságú ötvözetet megtámadja (feszültségkorrózió).


Azt kell látni, hogy a korrózióállóság és keménység egymásnak "ellentétei". A nagy keménység/szilárdág rácstorzulással jár vagy idegen fázisokkal. Az egyedüli általam ismert műszaki fém, amelyik tengervíz-álló minden körülmény esetén 800MPa feletti folyáshatára van, az a Grade 23-as titán-ötvözet...

Amennyire tudom, azért a Grade 23-asnál nagyobb (akár 1400+ MPa) szilárdságú béta ötvözetekkel sincs gond (a Beta C a Grade 19-es) alacsonyabb hőmérsékleten. Missionék négy évig áztatták tengervízben és nem volt nyoma korróziónak. Az MP35N is nagyon korrózióálló (sok agresszív közegben még a titánötvözeteknél is jobban), tengervíz elvileg még 2000 MPa-os szilárdságnál (kb. 1900 Mpa-os folyáshatár) sem okoz neki gondot, ha nem forró.