9K37 Buk / SA-11 Gadfly, 9K317 Buk-M2E / SA-17 Grizzly (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
molnibalage

Én ennyi radaros indítójárművet csak akkor érzek logikusnak ha széttelepíthetőek. (BUK M2/3) Ehhez meg ugye kell AVR kapcsolat, vagy hasonló. Viszont ha ez igaz, akkor a koncepció is elég közel áll a NASAMS-hoz. Csak ugye SARH rakétákkal még relatív olcsó is. És gondolom a BUK M3-hoz is használhatóak az SARH rakéták is. Ami azért fontos, mert nem kell minden légi célra méreg drága ARH-s rakétát indítani. (Pl. ARM, Drón, MIG-21 szintű légi cél stb...)
Viszont a BUK M3-nál már ott az ARH is, ami megint sok előnnyel jár.
A kérdés az, hogy milyen sokba kerül egy ilyen összetett rendszer....
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Én ennyi radaros indítójárművet csak akkor érzek logikusnak ha széttelepíthetőek. (BUK M2/3) Ehhez meg ugye kell AVR kapcsolat, vagy hasonló. Viszont ha ez igaz, akkor a koncepció is elég közel áll a NASAMS-hoz. Csak ugye SARH rakétákkal még relatív olcsó is. És gondolom a BUK M3-hoz is használhatóak az SARH rakéták is. Ami azért fontos, mert nem kell minden légi célra méreg drága ARH-s rakétát indítani. (Pl. ARM, Drón, MIG-21 szintű légi cél stb...)
Viszont a BUK M3-nál már ott az ARH is, ami megint sok előnnyel jár.
A kérdés az, hogy milyen sokba kerül egy ilyen összetett rendszer....
Jellemzően lefelé kompatibilitás van, tehát M3 változatnál 99,99%, hogy az M2 rakétája is használható. Csak a bibi az, hogy az M3 esetén a Stihl-1 alapú rakéta már konténeres, az régi M2 meg állványos-sínes. Viszont az M3 változatnál a Stihl-1 alapú rakéta is lehet tudtommal SARH, lásd két keretes rész, 515 és 517. oldalon a HÖT-ben.

Ha lehetséges a mix, akkor én a TELAR-okra tenném az SARH-t és a maradék TEL-re meg ARH-t, annak úgysem kell talán TELAR radarja, a Kupol is elég sanszosan. A hazai viszonyok között még ez a mennyiség overkill lenne, valójában a TEL fele is elég lenne, 6 db aktív radaros. A nagy kérdés az, hogy egyetlen TELAR-on vagy TEL-en belül lehet-e keverni. Szerintem illene kezelnie, mert az Sz-300-nál is látszik, hogy melyik tubusban melyik változat van régebbi rakéta esetén.

Ez esetben akkor a legideálisabb az egy járművön való mix lenne, mert akkor egyetlen TELAR HMZ-je is 70 km lenne egy bizonyos rakéta mennyiség erejéig, de ezek egy része aktív radaros lenne, igény és adat esetén horizont alá is tüzelhet, ha a Kupol fent van magasan Bp egyik hegyén. Egy ütegen belül tehát

no 1. TELARl 4/2 SARH/ARH
no 2. TELAR 4/2 SARH/ARH
no 1. TEL 8/4 jöhetne szóba, a TEL-en vagy ahogy jól esik, de igazándiból 12 db rakétát overkill rátenni és azt figyelembe kell venni, hogy a TEL egyben töltő jármű is a TELAR számára és azt nem lehet ezért 3. települési helynek kezelni, igazából az egyik TELAR mellé lehetne tenni, tehát a két széttelepülési hely nem lenne azonos erősségű. Szerintem. A TEL-en már nem látok AVR antennát, ott sanszonsan tényleg 5 km a limit a TEL és TELAR között.

A fentiek M3 esetén vannak. M2 változat és rakéták esetén nincs ez a rugalmasság és nem mixelhető egy TELAR/TEL-en belül, hiszen egyik konténeres, a másik rakéta meg nem.

Jó kis kombináció lehetséges, ez benne a szép. Persze ez egy szóval nem jelenti azt, hogy olcsó lenne a cucc. A rakéta árára nincs infó, de azért amennyire látni a radarok miatt egyáltalán nem olcsóbb a NASAMS-nál egy bizonyos mennyiségig és lefedettségig.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
42669489850_c6628b0e91_b.jpg

Molnibalage gondolom erre az antennára gondolsz az oldalán.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
molnibalage

Én olyan kombinációt is el tudok képzelni, hogy egy osztályt vásárol az üzemeltető, ami ugye 3 db üteg.
Egy ütegben van 2 db radaros jármű 2*6 db rakétával meg van egy szállító/indító jármű 12 db rakétával.
Ha az osztályt szét telepíted, de az ütegek részegységeit csak minimálisan rakod szét (kb. 5 km-re egymástól) akkor az is játszhat, hogy a radaros járműveken tisztán SARH van, míg a szállítón tisztán ARH. Az ARH-nak mindegy honnan kap jelet.
De tényleg, elég sok kombináció játszhat. Ütegenkénti 20-25 km-s széttelepítéssel egy osztály elvileg lefedheti a fél/harmad Magyarországot, úgy, hogy közben egymást is védik... Azért ez nem semmi :eek:
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Pontosan arról van szó, hogy látott-e már valaki olyan Buk exportot, ahol csak 1 vagy max. 2 osztály adtak el Poljana vezetési pont nélkül? Nekem lövésem sincs arról, hogy pontosan milyen export történt.

Elvileg a Finnek 3 osztályt kaptak, Poljana-ról nem tudok.
BUK-M1-ről tudom, hogy a telekód csatornájának 30km a hatótávolsága, ami pont megegyezik a komplexum 9M38M1 rakétájának maximális HMZ-vel.
Az osztály 9Sz18M1 körkörös felderítő-célmegjelölő lokátorának hatótávolsága viszont csak 160km.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
42669489850_c6628b0e91_b.jpg

Molnibalage gondolom erre az antennára gondolsz az oldalán.
Jobb oldalán két síkantenna van. A nagyobb a tűzvezető radar. Hogy felette mi van nem tudom, de ilyen elrendezésben az IFF szokott lenni. A Patriotnál is a fő antennarács alatt van az IFF antenna sor.

A telekód (AVR) antenna az a függőleges izé a tubus mögött közvetlenül, csak nincs szétnyitva, vagy legalábbis Sz-300 család esetén szétnyitható.

molnibalage

Én olyan kombinációt is el tudok képzelni, hogy egy osztályt vásárol az üzemeltető, ami ugye 3 db üteg.
Egy ütegben van 2 db radaros jármű 2*6 db rakétával meg van egy szállító/indító jármű 12 db rakétával.
Ha az osztályt szét telepíted, de az ütegek részegységeit csak minimálisan rakod szét (kb. 5 km-re egymástól) akkor az is játszhat, hogy a radaros járműveken tisztán SARH van, míg a szállítón tisztán ARH. Az ARH-nak mindegy honnan kap jelet.
De tényleg, elég sok kombináció játszhat. Ütegenkénti 20-25 km-s széttelepítéssel egy osztály elvileg lefedheti a fél/harmad Magyarországot, úgy, hogy közben egymást is védik... Azért ez nem semmi :eek:
Igen, ez az elrendezés is lehet. Ez esetben a célcsatorna sűrűség nagy, de a védett terület alig nagyobb az 1x70 km-es sugárnál. Ellenben, ha M2 esetén mondjuk kimozdítod két elemet a Kupolhoz képest 25-25 km-re, akkor az már elég durva, de ég 70 km-es HMZ mellett is.


Elvileg a Finnek 3 osztályt kaptak, Poljana-ról nem tudok.
BUK-M1-ről tudom, hogy a telekód csatornájának 30km a hatótávolsága, ami pont megegyezik a komplexum 9M38M1 rakétájának maximális HMZ-vel.
Az osztály 9Sz18M1 körkörös felderítő-célmegjelölő lokátorának hatótávolsága viszont csak 160km.
Ok, de a kérdés az, hogy mi között lehet felállítani a telekódot, tehát hogy TELAR és TEL mennyire mehet külön külön a Kupol és vezetési ponttól és az, hogy a TEL egyáltalán mehet-e külön a TELAR-tól. A Kupol hatótávolság is említésre került odafent.
 
M

molnibalage

Guest
KP és SzOC alkotja a vezetési üteget, tőle max 30km-re lehet a 3 harci üteg.
A harci üteg elemei; 2db SzOU, és 1db PZU egymástól pár száz méterre.

RUS-BUK-M1-avi-snapshot-01-52-2018-12-10-17-22-46.jpg
Ez YT-s videóból van kivágva? A távolságok sajnos nem látszanak. A HÖT-öt kinyitva viszont pislogok, mert úgy tűnik bölcs voltam. Mivel nem tudtam vagy elfelejtettem, ezért távolság nem is került bele. Ha valaha elkészül az angol fordítás, akkor azért még egy a 800 oldal is kéne, hogy ráncfelvarrást kapjon. De ez még a Holdban van...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez YT-s videóból van kivágva? A távolságok sajnos nem látszanak. A HÖT-öt kinyitva viszont pislogok, mert úgy tűnik bölcs voltam. Mivel nem tudtam vagy elfelejtettem, ezért távolság nem is került bele. Ha valaha elkészül az angol fordítás, akkor azért még egy a 800 oldal is kéne, hogy ráncfelvarrást kapjon. De ez még a Holdban van...

Ezen már láthatóak a távolságok...
16422588-1840039169612977-2642173651077613863-o.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Ezen már láthatóak a távolságok...
16422588-1840039169612977-2642173651077613863-o.jpg
Hóóóóóóó...
Ezen pont az van, hogy a zl. vezetési ponttól csak 5 km-re lehet a TELAR+TEL csoport.
A Poljanától lehet messze a zl. (osztály) vezetési pont, de az osztály vezetési ponttól már nem lehet még 25-40 km-re a SzoU és PZU.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Hóóóóóóó...
Ezen pont az van, hogy a zl. vezetési ponttól csak 5 km-re lehet a TELAR+TEL csoport.
A Poljanától lehet messze a zl. (osztály) vezetési pont, de az osztály vezetési ponttól már nem lehet még 25-40 km-re a SzoU és PZU.

Na most akkor egy vad gondolat:kiváltható a zászlóalj vezetési pont a dandár vezetési ponttal(oké,hogy ez egy nagyon drága megoldás lenne)?
 
M

molnibalage

Guest
Na most akkor egy vad gondolat:kiváltható a zászlóalj vezetési pont a dandár vezetési ponttal(oké,hogy ez egy nagyon drága megoldás lenne)?
A Buk-M1-nél úgy tudom nem és tényleg drága lenne. Az oroszoknál azonos szinten valahogy nincs kommunikáció, ezt az Sz-300-nálk is kifejti a HTÖ is.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Miért csak 5km a távolság az osztály vezetési pont és az indítók közt?Ennyin megoldható a relytett zavarásmentes kommunikáció?

A BUK alapvetően hadsereg szintű légvédelmi komplexum, aminek 4 osztálya egy dandárt alkot.
Így elvileg mindhárom támadásban lévő hadosztály-nak jut egy-egy BUK osztály, plusz egy védheti a hadsereg hc.hdm. rakéta dandárját.

Namost akkor keresztkérdés neked, hogy egy szovjet rendszerű dandár elvileg mekkora frontszakaszon támad?
;)
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 088
24 996
113
A Kupol 9S18M1-3 (СОЦ 9С18М1-3) lokátor 1m2 RCS célt maximálisan 120 km-en derít fel. A maximális felderítési hatótávolsága 150 km.
32928736.jpg

A 9A317M TELAR (COУ-SzOU) AVR antennával (Állítólag teljesen automatikus üzemmódban is tud dolgozni.)
1920px-Army-2018-17.jpg

A 9A316M TEL (ТПУ-TPU)
kxooL.jpg

chh80.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A BUK alapvetően hadsereg szintű légvédelmi komplexum, aminek 4 osztálya egy dandárt alkot.
Így elvileg mindhárom támadásban lévő hadosztály-nak jut egy-egy BUK osztály, plusz egy védheti a hadsereg hc.hdm. rakéta dandárját.

Namost akkor keresztkérdés neked, hogy egy szovjet rendszerű dandár elvileg mekkora frontszakaszon támad?
;)
A Buk-M1-nél úgy tudom nem és tényleg drága lenne. Az oroszoknál azonos szinten valahogy nincs kommunikáció, ezt az Sz-300-nálk is kifejti a HTÖ is.

Abban gondolkodok,hogy hogyan lehetne NASAMS szerűen széttelepítve alkalmazni.Mert ha kiválthatja az azért már elég nagy rugalmasságot adna a telepítésben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A BUK alapvetően hadsereg szintű légvédelmi komplexum, aminek 4 osztálya egy dandárt alkot.
Így elvileg mindhárom támadásban lévő hadosztály-nak jut egy-egy BUK osztály, plusz egy védheti a hadsereg hc.hdm. rakéta dandárját.

Namost akkor keresztkérdés neked, hogy egy szovjet rendszerű dandár elvileg mekkora frontszakaszon támad?
;)

De,hogy válaszolja kis ha jól emlékszem 5km körül van ha jól emlékszem de meg nem mondom fejből.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 088
24 996
113
A TELAR-tól egyszerűen nincs értelme a TEL-t nagyon messze vinni, mert a célcsatorna mögött nincs elég rakéta. Az ütegeknek egymást is kell védenie, átfedéssel. A légvédelmi harcászat azért nem olyan egyszerű, sok mindent figyelembe kell venni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed