A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ez inkább a tűzvezető rendszer függvénye, a felújított lengyel Leók is képesek lesznek használni a programozható DM11-et, pedig ott marad a jó öreg L44.

Igen valóban. Hát akkor még mindig nem tiszta nekem teljesen ez az A1 variáns. Pedig olyan is van hogy L44/A1. De ahogy te is mondtad PL-ben elvileg marad a sima L44 viszont képes kilőni a DM11-et.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Dactilus
A csehek ha hozzák a formájukat akkor 19 közepe vagy 20 elején jelentik be, szerintem addig mi se fogjuk mert nagyon fontos és meghatározó az IFV kérdése.(Itthoni gyártási lehetőségek/a darabszám a legnagyobb lesz az eddigi bejelentések közül/elég fontos képesség/nagyon sok mindent kell átrágni/stbstbstb)
@Shadow @fip7
A K21 nekem a kedvenc IFV-m. Fip jól leírta miért képes úszni a technika , ami fontos még hogy ne felejtsük hogy hogy a K21-et olyan ország tervezte ami konkrétan arra készül/készült hogy akár másnap támadás érheti , én ezért kicsivel nagyobbra taksálnám,mint egy pumát,9 főt is képes vinni ,sok változata van ,úszik ,előrről megfogja a 30-ast ,teljesen körül meg a 14,5x114-es(vagy a 20milist) ÉS igen nagy 40mm-es puska van rajta, nagyon szimpatikus. Mindenek ellenére hogy szerintem kitűnő választás lenne nem hiszem sajnos hogy a K21-lesz a befutó,a politika nem igazán kedvez neki és a Pumát már nagyon nézegették.Logikusabb lenne a Puma ha 35 milissel érkezne + a csehe is azt rendelnék vagy lynx-et esetleg. Ami az ASCOD-ot illeti a cseheknél,mondtátok hogy csak az ár miatt van még versenyben, szerintem az ASCOD ilyen nagyon végső megoldás lenne ha nagyon félremenne a puma/lynx üzletük.Arról nem is beszélve hogy a K21-nek én speciel nem tudom mi áll az árcéduláján de szerintem nem olcsó.
+ még akkor is ha ahogy @antigonosz mondta sanszosan sajnos csak az egy "nehéz dandár"-hoz kellő mennyiséget rendelik be, tehát szerintem 2x44-et + a kiképzők mondjuk 24 , tehát sajnos csak olyan 100-120 közötti mennyiségre számítok. :(
Arról amúgy nem volt hír vagy valami info morzsa hogy a BTR-ek akkor maradnak e végül 26 után?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Dactilus

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
A K21 nekem a kedvenc IFV-m. Fip jól leírta miért képes úszni a technika , ami fontos még hogy ne felejtsük hogy hogy a K21-et olyan ország tervezte ami konkrétan arra készül/készült hogy akár másnap támadás érheti , én ezért kicsivel nagyobbra taksálnám,mint egy pumát,
A Pumát meg egy olyan ország tervezte aki már akkor nehéz harci technikát gyártott világszínvonalon, amikor még Koreában a halászat volt a nemzeti gazdaság húzóága, és lovas harci szekéren kergették egymást..... szóval sokan lenézik a Pumát nem értem miért?? Van vele kis gond?? Melyik új technikával nincs?? Jelen pill. a legkorszerűbb IFV a placcon.... majd kijavítják a gyerekbetegségeit mire ideér, mindeni nyugodjon le a ......
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Szerintem a leendő ifv ek az úszóképessége nem olyan fontos. Inkább a védelem. Viszont azokhoz az IFV hez nem ártana beszerezni majd normális úszóképes apc ét? Rosomak (Patria) vagy valami hasonló tudásúval szerintem sokan kiegyeznének itt.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 827
113
A Pumát meg egy olyan ország tervezte aki már akkor nehéz harci technikát gyártott világszínvonalon, amikor még Koreában a halászat volt a nemzeti gazdaság húzóága, és lovas harci szekéren kergették egymást..... szóval sokan lenézik a Pumát nem értem miért?? Van vele kis gond?? Melyik új technikával nincs?? Jelen pill. a legkorszerűbb IFV a placcon.... majd kijavítják a gyerekbetegségeit mire ideér, mindeni nyugodjon le a ......

Senki nem nézi le a Pumát csak az a baj,hogy sinte harckocsi árban van...
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Senki nem nézi le a Pumát csak az a baj,hogy sinte harckocsi árban van...
Van rá pénz, számít??? :) A K21 még drágább is lenne talán??
Azt már megtanultam ha a mostani rezsim valamire azt mondja hogy kell kategória, akkor az meg lesz véve. Nem számít mennyi az annyi.... ezt kivánja meg az Európai Néppártban maradás, ennek bizony komoly ára van. De mi örülünk, mert jó technika érkezik. Mindenki boldog!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Ratamahata
A Pumát meg egy olyan ország tervezte aki már akkor nehéz harci technikát gyártott világszínvonalon, amikor még Koreában a halászat volt a nemzeti gazdaság húzóága, és lovas harci szekéren kergették egymást..... szóval sokan lenézik a Pumát nem értem miért?? Van vele kis gond?? Melyik új technikával nincs?? Jelen pill. a legkorszerűbb IFV a placcon.... majd kijavítják a gyerekbetegségeit mire ideér, mindeni nyugodjon le a ......
Félreértés ne essék , nem nézem le a pumát , örülnék ha jönne (és sanszosan az fog jönni) csak megjegyeztem hogy a K21-et olyan szellemben tervezték hogy bármikor jöhet Kim.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Elvileg olcsóbb mint a puma, mert gyengébb a tűzvezető rendszere, a németek elsősorban azt szánják exportra. 8 főt képes szállítani, így nem kéne a rajszerkezetet megváltoztatni, amit azért nem utolsó szempont (meg ha olcsóbb többet is lehetne venni)
Mondjuk a mai világban a piacról meg lehetne oldani egy jobb tűzvezető rendszert ha szükséges. Szerintem meg mire leszálítanák feltéve ha ez lenne? Addigra lehet hogy a tűzvezetésen is finomitanának.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Mondjuk a mai világban a piacról meg lehetne oldani egy jobb tűzvezető rendszert ha szükséges. Szerintem meg mire leszálítanák feltéve ha ez lenne? Addigra lehet hogy a tűzvezetésen is finomitanának.

Itt nem csak a tűzvezető rendszerről van szó szerintem. A Pumának okkal van távvezérelt ember nélküli tornya míg a ha megnézed a Lynxé nem az. Dudinak (remélem nem haragszol hogy megnevesítelek) igaza van amikor azt mondja a Pumában nincs semmi forradalmi de én hozzá tenném azt hogy jelen pillanatban. A mérnökök a jövő csataterére készülnek és ahogy már említették előttem a Puma a teljes képességeit terv szerint 2029-ben nyeri el. A törökök a kaplanhoz már 2015-ben bemutatták mire lehet számítani a jövőben:
https://tankandafvnews.com/2015/05/08/new-turkish-kaplan-20-ifv-unveiled/

A jövőben a katonák ilyen szemüveget fognak viselni a járműben, bármerre nézel kilátsz a falon, a szemüveg ki fogja jelezni ki barát ki ellenség és csupán 1 gombnyomással elpusztítod az ellenséget a szoftver minden mást elintéz, ezzel hihetetlenül lecsökkentetve a reakcióidőt. Nem ül senki a toronyba nem vezérli senki a fegyver rendszert egyszerűen csak nézel és tüzelsz. Én ezt értem pl forradalmi alatt és én ezt inkább a Pumában látom nem a Lynx-ben ami nekem inkább még mindig a jelenkor legjobb technológiája de nem a jövő. A KMW teljesen egyértelműen ebbe az irányba fejleszt szerintem többek között ezért állt össze a Leo 3 fejlesztésére a Nexter-el mivel ők már jelentős tapasztalatra tettek szert a LecLerc-el öntöltő ágyúk terén. A Puma már most tud annyit mint 1 CV90 vagy egy Lynx csak jobban, szerintetek mégis akkor miért nyeri el a teljes képességét 2029-ben? Én azt gondolom hogy a Magyar hadiipar számára ez lehet a kiugrási lehetőség mert ilyen dolgok kifejlesztésébe be tudunk könnyen szállni például az olyan szoftver fejlesztő cégek mint az OTT-ONE aki most a hírek szerint hadiipari beszállító lett de biztos tudjátok hogy a Volvo önvezető szoftverét is magyar cég fejleszti. Ezek a dolgok nem kívánnak több milliárd eurós tőkebefektetéseket már az elején viszonylag kevés pénzből is be tudsz szállni 1 garázsból. De pl a kamera rendszerek terén is alkotunk nagyon jó dolgokat:
http://www.origo.hu/tudomany/201502...-reaktor-fuzio-wendelstein-7-x-mtawigner.html

A hardware esetén a legtöbb amiben reménykedhetünk az valamilyen szintű helyi gyártás ami persze borzasztóan fontos dolog de nem fog export képes termékeket eredményezni. Viszont szoftver vagy elektronikai berendezések, szenzorok, kamerák terén kinőhet pár cég akik valami egyedülállót tudnak megalkotni ha kapunk rá lehetőséget hogy hozzáférjünk a rendszerhez. És ha ennek az az ára hogy ki kell pengetni 100 db Pumát én erre szívesen áldoznék jóval nagyobb baromságokra megy el sokkal több pénz... itt legalább ha jól tárgyalunk lehetnek kiugrási lehetőségek. Lehet hogy naiv vagyok ebben az esetben kérlek ne haragudjatok rám de én ebben látom a lehetőséget mert nem tartom valószínűnek hogy bármi mást tudnánk mi ajánlani ipari termékek terén amit a németek ne tudnának csak jobbat. Vagy majd a Rába legyártja a tengelyeket a Pumához meg a Boxerhez? Nem sok értelme lenne szerintem... Itt a határ a csillagos ég. Mikrofonokkal már ma is pillanatok alatt meghatározzák a lövés irányát, a parancsnok szemüvegére egyből kivetül az abba az irányba néző kamera képe míg az automata fegyver rendszer rááll a célra a parancsnok csak jóváhagyja a tüzelést. Vagy ha kell továbbküldi az adatokat a kilométerekre található baráti tüzérségnek ahol az önjáró löveg parancsnoka a szemüvegén keresztül láthatja ugyan azt a képet amit az ifv parancsnoka a csatamezőn és ennek megfelelően reagálhat. Ehhez persze szoftverek kamerák szenzorok és mindenféle érzékelők tömege kell, Picit hosszú lett a bejegyzés... de amit mondani akarok az az hogy ne a jelen kor csatamezőire gondoljuk hanem a jövőre próbáljunk gondolni szerintem. Rémlem nem fogok hőzöngést kapni hogy ez egy baromság mert ezek az elektromos cuccok mindig elromolhatnak a kocsiban is kifingott az elektromos ablakemelő a múltkor :D
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
A lényeg az lenne hogy a Leopard 2-esekkel össze tudjon dolgozni valami BAttletac rendszerhez hasonló valós idejű harctéri vezetési rendszerrel! Ez megoldott lesz addigra és elvárás is szerintem!
Látják egymást ki merre van, ki mire vezet tüzet, ki lehet jelölni a parancsnoknak egyes egységek támadási irányát, így nem keverednek össze, baráti tűz esélye minimalizálható stb.... qrva sok előnye van!
Ha meg még a PZh is integrálva lenne ebbe a rendszerbe az maga lenne Amerika.... :)
Lehet relatív kevés cuccot szerzünk be de ha azok csúcskategóriások és ki is használjuk a potenciált, akkor túlerő esetén is jók az esélyeink....
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Van rá pénz, számít??? :) A K21 még drágább is lenne talán??
Azt már megtanultam ha a mostani rezsim valamire azt mondja hogy kell kategória, akkor az meg lesz véve. Nem számít mennyi az annyi.... ezt kivánja meg az Európai Néppártban maradás, ennek bizony komoly ára van. De mi örülünk, mert jó technika érkezik. Mindenki boldog!

A leokat kifejezetten olcsón kaptuk. Ahogy számolom kb. 8 millió euróra jön ki darabja.
Ha a Pumát is így lealkudnák, akkor jó lenne. Szerintem az IFV vételnél inkább az fog dönteni, hogy ki hoz ide minél több gyártást. Ebben szerintem a németek és a törökök között fog eldölni a verseny.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata