A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 574
28 222
113
Ez a tartalékos rendszer szerinted alkalmas arra,hogy valakiből pl tüzért képezzenek? Vagy harckocsizót? Jól hangzik, hogy adjunk minden már nem élvonalba tartozó felszerelést az öttösöknek, de évi 20 napban nem lehet egy kvázi szakmát kitanulni. Senkiből nem lessz sem lövész,sem tüzér, sem harckocsizó ennyi idő alatt. Sajna ez a rendszer inkább csak porhintés. Jól hangzik hogy 16 emberből mi csináltunk több ezret. Ez mindíg el van mondva. És akárhonnan nézem ezek az emberek nem katonák. Nagyrészüknek ez csak keresetkiegészítés. Ezt nem ítélem el. De sajnos ez tény.

Az ÖMT tökéletesen alkalmas arra egy igazítás után, hogy a volt hivatásos és szerződéses tüzéreket a sereg kötelékében tartsa a tartalékos tüzérosztályokra! Legalábbis azokban a pozíciókban, ahol mindenképp képzett tüzér kell az ágyú mellé, mert ez töredéke a teljes kezelőszemélyzetnek. Egy ÖMT tüzérosztályt úgy képzelek, hogy az állománya tizenöt-húsz százaléka volt hivatásos és szerződéses tüzér a kulcsfontosságú posztokon, a többiek pedig máraz ÖMT keretei között kaptak képzést!
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 207
2 702
113
Jelentkezzetek már végre az ÖTT-be kérlek!
Nézzétek már meg, hogy mire elég 15-20 nap kiképzés évente!

Arra tippelek, hogy egy posztapokaliptikus helyzet eseten jobbak lennenek a tulelesi eselyeid egy atlag Joskanal, de nem biztos, hogy egy fanatikus "Preppernel" is?
Amugy erdekel, szoval ird meg nyugodtan saccra mennyire lottem melle :p
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 044
35 854
113
Azt azert ne felejtsuk el hogy megelozo vedelmi helyzetbe mar biztos van mozgositas a tartalekosok reszere. Igy egy ket ha honap biztos rendelkezesre allna azok kikepzesere tovabbkepzesere mielott a hadiallapot ki lenne hirdetve. /egy hanoru egy masik orszaggal nem eggyik naprol a masikra tor ki hanem egy folyamat./
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 327
4 531
113
https://hvg.hu/itthon/20190111_Kiva...i_K9ma0dTcCBR8uUpEvU3-zchtQbfik0uXo29I7vnPwaw

Elég nagy szerkezeti változás. Remélem evvel a legföbb pont is beindul. Az iszopnyatos és nagyon jól fizetett vízfej leépítése.

"A vezetők elmondták, hogy a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program keretein belül a Honvédséget fel akarják készíteni hibrid és kiberhadviselésre, valamint a tömegpusztító és ballisztikus rakéták elleni védekezésre is"

ASTER 30 SAMP/T :hadonaszos::hadonaszos:;)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 203
19 228
113
Anno annak idején a sorkatonákat is ki tudták rá képezni akkor egy tartalékost megfelelő aktív létszámmal támogatva ki lehetne képezni rá modulrendszerben a későbbiekben.

Hát, azokat a sorkatonákat, az alapkiképzés után, 4-5 hónap szakkiképzéssel készítették fel adott szakbeosztásukra, napi szinten. Raj pk., irányzó, harcjármű vezető, stb. Ez csak a lövészeknél. Én ezt tudom mert ott voltam. Gondolom, harckocsizó, tüzér, légvédelmi tüzér, meg minden más egyéb fegyvernem is így járt el. Akkor, amikor másfél év volt a sorkatonai szolgálat. Azért 20 nap évi kiképzés, az is elosztva, egész évre, talán hétvégenként, nem ad olyan tudást, amivel érdemben lehetne operálni adott esetben. Rendben hogy modulonként mennek tovább a kiképzéssel, de ilyen kevés idővel a tarsolyukban, sokan el is felejjtik mit tanultak az elején, mire a végére érnek. Lehet elmondanak nekik sok mindent, meg egyszer meg is csinálják, aztán mennek haza mert letelt a kiképzési idő. Nincs elég gyakorlás a tartalékosoknál. Ráadásul életkorban, így gondolom egészségi állapotban is, nagyon heterogén az egész. Rendben hogy vannak, értékelendő az önkéntességük, de ez a tartalék nem arra való, hogy első vonalban harcoljon ha kell. Háborúban mozgósítás van és bizony a 20-35 éves legények mennek katonának. Ez a realitás igazából. Nem kell aggódni, akkor és ott lesz is belőlük használható katona. Amennyiben megvan hova bevonulni, ott megvan a megfelelő ruházat, felszerelés, fegyverzet, kiképzők. Egy behívóparancs, abban a bevezetett jogrendben, nagyon komoly dolog ám. Könnyű most azt mondani, ááááá persze, majd jól lelépek a bevonulás elől és kész.... Nem olyan egyszerű az a valóságban olyankor. Nyílván lenne olyan behívott aki nem vonul be, de a többség megtenné.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 690
15 224
113
Az ÖMT tökéletesen alkalmas arra egy igazítás után, hogy a volt hivatásos és szerződéses tüzéreket a sereg kötelékében tartsa a tartalékos tüzérosztályokra! Legalábbis azokban a pozíciókban, ahol mindenképp képzett tüzér kell az ágyú mellé, mert ez töredéke a teljes kezelőszemélyzetnek. Egy ÖMT tüzérosztályt úgy képzelek, hogy az állománya tizenöt-húsz százaléka volt hivatásos és szerződéses tüzér a kulcsfontosságú posztokon, a többiek pedig máraz ÖMT keretei között kaptak képzést!
Az ÖMT tökéletesen alkalmas arra egy igazítás után, hogy a volt hivatásos és szerződéses tüzéreket a sereg kötelékében tartsa a tartalékos tüzérosztályokra! Legalábbis azokban a pozíciókban, ahol mindenképp képzett tüzér kell az ágyú mellé, mert ez töredéke a teljes kezelőszemélyzetnek. Egy ÖMT tüzérosztályt úgy képzelek, hogy az állománya tizenöt-húsz százaléka volt hivatásos és szerződéses tüzér a kulcsfontosságú posztokon, a többiek pedig máraz ÖMT keretei között kaptak képzést!

Ez talán működhetne. A problémát csak ott látom, hogy az amúgy is kis számú tüzérünkből aki leszerel, mennyi akarna beállni ÖMTs-nek. A legtöbb ismerősöm aki leszerelt a háta közepére sem kívánja a sereget.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 044
35 854
113
Az a baj hogy aki leszerelt es beall tartalekosnak se jut elorrebb mint aki civilbol all be. /ertsd valaki leszerel szakszikent 10+ ev szolgallattal a hatamogott. Ugyan ugy el kell mennie a kopaszokkal alap alap kikepzesre es ha szerencseje van visszakapja a 3 csont csillagot./ mig titkarno erzsike kapasbol altisztkent kezd szervergazda pista meg hadnagykent...

Es igen a tartalekos tisztek nem parancsolnak aktiv allomanyuaknak ezt a toborzo tiszt tobszor elmondta. De szerencsetlen szakszinak 10 ev pampa utan igen!!! Se se plussz juttatas se magasabb rendfokozat semmi nem jar... Raadasul a hadi dolgokhoz eszkozokhoz elmelethez legkevesbe se erto lessz a felettese....

Hat ki az a hulye aki ezert vallalja.

Az omt t csak leszerelteknek kellene fentartani plussz juttatassal!!! Az ott seknel meg ne szamitson se foiskola se eretswgi kezdje kk kent mindenki es a kikepzesi szintjetol fuggjon hogy milyen rendfokozatot kap valaki...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 044
35 854
113
A nyaron engem is behivtak toborzasra. Legyek ott s... Kk kent kezdtem volna kikepzetseget figyelmenkivul hagyva mig a vizugytol az egyik irodista no torzsormesterkent kezdett volna...

Kerdeztem hogy ezt hogyan.
A valasz az volt mert hogy en nemtudok kitolteni szakszeruen xy nyomtatvanyt a no meg valoszinuleg igen...

Mindig tamogattam a tarzalekos rendszert mar joval a megalakulasa elott. /dan peldat latva./ de nem igy ebbe a formaba.., ra kene vegre gyurni es rendbe tenni a tartalekos rendszert mert ez igy nagyon nem oke. /havi segely 22800 ft nyugodtan mehetne egy tartalekosnak.+ ruhapenz / es tb szeru munkahely konpenzalas./
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 690
15 224
113
Az a baj hogy aki leszerelt es beall tartalekosnak se jut elorrebb mint aki civilbol all be. /ertsd valaki leszerel szakszikent 10+ ev szolgallattal a hatamogott. Ugyan ugy el kell mennie a kopaszokkal alap alap kikepzesre es ha szerencseje van visszakapja a 3 csont csillagot./ mig titkarno erzsike kapasbol altisztkent kezd szervergazda pista meg hadnagykent...

Es igen a tartalekos tisztek nem parancsolnak aktiv allomanyuaknak ezt a toborzo tiszt tobszor elmondta. De szerencsetlen szakszinak 10 ev pampa utan igen!!! Se se plussz juttatas se magasabb rendfokozat semmi nem jar... Raadasul a hadi dolgokhoz eszkozokhoz elmelethez legkevesbe se erto lessz a felettese....

Hat ki az a hulye aki ezert vallalja.

Az omt t csak leszerelteknek kellene fentartani plussz juttatassal!!! Az ott seknel meg ne szamitson se foiskola se eretswgi kezdje kk kent mindenki es a kikepzesi szintjetol fuggjon hogy milyen rendfokozatot kap valaki...

Ebben sajnos teljesen igazad van. Én is a sok idiotizmus, szakmailag alkalmatlan elöljáróm miatt szereltem le. Ezt még megfejelni egy teljesen civil elöljáróval nincs az a pénz. Egy hivatásoso tiszthelyettes pedig elgondolkodik meddig tudja ezt csinálni. Hiszen korkedvezményes nyugdíj nélkül eléggé bedugul a rendszer. Aki az irodában ücsörög annak ok. De egy harcoló mit csinál 50 évesen. Ugrál a BTR-ből ki. Ezek a sokszor még alkalmas emberek inkább civilben keresik a boldogulásukat. Ezeknek az embereknek a tartalékos rendszer pedig inkább csak vicc.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 574
28 222
113
Ez talán működhetne. A problémát csak ott látom, hogy az amúgy is kis számú tüzérünkből aki leszerel, mennyi akarna beállni ÖMTs-nek. A legtöbb ismerősöm aki leszerelt a háta közepére sem kívánja a sereget.

Én az ÖMT-nek havi százezer nettót fizetnék a tartalékos szolgálatáért. Úgy értve, hogy ezt kapná alapból egy hónapban, mint készenléti díjat és erre jönne rá a valós tárgyhavi szolgálatának ellenértéke is a bértábla alapján 12 órás etapokban elszámolva, minden megkezdett tizenkettővel számolva. Egy átlag hónapban mondjuk két nap és egy hosszabb nyári gyakorlat, meg egy hasonlóan hosszabb képzés valamikor, úgy egy hetes időtartamban.

Ezzel az ÖMT-t szerződéses tartalékos rendszerré formálnám, mert az aktív tartalékost ugyanúgy meg kell fizetni, mint a rendes szolgálatot ellátót!
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
471
165
43
Ebben sajnos teljesen igazad van. Én is a sok idiotizmus, szakmailag alkalmatlan elöljáróm miatt szereltem le. Ezt még megfejelni egy teljesen civil elöljáróval nincs az a pénz. Egy hivatásoso tiszthelyettes pedig elgondolkodik meddig tudja ezt csinálni. Hiszen korkedvezményes nyugdíj nélkül eléggé bedugul a rendszer. Aki az irodában ücsörög annak ok. De egy harcoló mit csinál 50 évesen. Ugrál a BTR-ből ki. Ezek a sokszor még alkalmas emberek inkább civilben keresik a boldogulásukat. Ezeknek az embereknek a tartalékos rendszer pedig inkább csak vicc.
Ez még a régi rendszer hagyatéka, a struktúra fölső része megaradt, minden egy csúcsára állított piramis, alúl lévő végrehajtó, a munkát elvégzők sanyargatásával, anyagilag meg nem becsülésével, ez a mai napig nincs rendbetéve, a Mister 20, meg 40% sápot szedőkről meg ne is beszéljünk.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 574
28 222
113
A nyaron engem is behivtak toborzasra. Legyek ott s... Kk kent kezdtem volna kikepzetseget figyelmenkivul hagyva mig a vizugytol az egyik irodista no torzsormesterkent kezdett volna...

Kerdeztem hogy ezt hogyan.
A valasz az volt mert hogy en nemtudok kitolteni szakszeruen xy nyomtatvanyt a no meg valoszinuleg igen...

Mindig tamogattam a tarzalekos rendszert mar joval a megalakulasa elott. /dan peldat latva./ de nem igy ebbe a formaba.., ra kene vegre gyurni es rendbe tenni a tartalekos rendszert mert ez igy nagyon nem oke. /havi segely 22800 ft nyugodtan mehetne egy tartalekosnak.+ ruhapenz / es tb szeru munkahely konpenzalas./

Nem hiszem, hogy havi ötven, készenléti díj alatt egyáltalán ÖTT-st lehetne találni használható minőségben! ÖMT-t meg pláne nem, ott a lekevesebb havi nettót százra lőném be, de talán már az is kevés lenne!
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 690
15 224
113
Én az ÖMT-nek havi százezer nettót fizetnék a tartalékos szolgálatáért. Úgy értve, hogy ezt kapná alapból egy hónapban, mint készenléti díjat és erre jönne rá a valós tárgyhavi szolgálatának ellenértéke is a bértábla alapján 12 órás etapokban elszámolva, minden megkezdett tizenkettővel számolva. Egy átlag hónapban mondjuk két nap és egy hosszabb nyári gyakorlat, meg egy hasonlóan hosszabb képzés valamikor, úgy egy hetes időtartamban.

Ezzel az ÖMT-t szerződéses tartalékos rendszerré formálnám, mert az aktív tartalékost ugyanúgy meg kell fizetni, mint a rendes szolgálatot ellátót!

Hát nemtudom most mi egy szerzödéses honvéd fizetése. De nemhiszem hogy nagyságrendekkel többet keres 100ezernél. Akkor viszont kicsi lenne köztük a különbség ahoz képest hogy ő aktív állományban van.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 044
35 854
113
Ebben sajnos teljesen igazad van. Én is a sok idiotizmus, szakmailag alkalmatlan elöljáróm miatt szereltem le. Ezt még megfejelni egy teljesen civil elöljáróval nincs az a pénz. Egy hivatásoso tiszthelyettes pedig elgondolkodik meddig tudja ezt csinálni. Hiszen korkedvezményes nyugdíj nélkül eléggé bedugul a rendszer. Aki az irodában ücsörög annak ok. De egy harcoló mit csinál 50 évesen. Ugrál a BTR-ből ki. Ezek a sokszor még alkalmas emberek inkább civilben keresik a boldogulásukat. Ezeknek az embereknek a tartalékos rendszer pedig inkább csak vicc.
Nem is engednek irodaba senkit ameddig nem teljesitett legalabb 10 ev csapatszolgalatot. Vegrehajto allomanykent. /hadnagy allatt./ az irodakba is kell ember en ezt nem vitatom de oda mehetnenek az oreg rokak akik mar ugy ismerik a gyakorloteret mint mas a tenyeret... /ez lenne az eletpalya modell./ no meg a szakszik 10 eve szakaszvezeto valaki reg megerdemelne mar egy altiszti rendfokozatot /ormestert legalabb./iskolai vegzetsegtol fuggetlenul.../
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 203
19 228
113
Én az ÖMT-nek havi százezer nettót fizetnék a tartalékos szolgálatáért. Úgy értve, hogy ezt kapná alapból egy hónapban, mint készenléti díjat és erre jönne rá a valós tárgyhavi szolgálatának ellenértéke is a bértábla alapján 12 órás etapokban elszámolva, minden megkezdett tizenkettővel számolva. Egy átlag hónapban mondjuk két nap és egy hosszabb nyári gyakorlat, meg egy hasonlóan hosszabb képzés valamikor, úgy egy hetes időtartamban.

Ezzel az ÖMT-t szerződéses tartalékos rendszerré formálnám, mert az aktív tartalékost ugyanúgy meg kell fizetni, mint a rendes szolgálatot ellátót!

Mindenképpen komolyan meg kell most már szólítani azokat, akik hivatásos, vagy szerződéses katonák voltak és elhagyták a rendszert. Azonban, életkorban, még teljesen használhatók lennének. Ezeket be kell vonni és megfelelő anyagi kompenzációval, adott életkorig, bent is kell tartani a rendszerben. Ők lennének a legjobb tartalékosok, mert ők katonák voltak valójában is. Minden más, csak utána a tartalékos rendszer esetében.