A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mond már el merre laksz. :)
Csak mert úgylátom 100 ropi igazi vagyon.;)
Budapest.

Egyrészt nem lehet csak abból a két-három keleti megyéből toborozni. Másrészt a hadseregnek ki kell szakítania a maga húszezres részét a több milliós munkaerőpiacból és tekintve, hogy milyen értékű és komplexitású technikákat kezel, egészen biztosan nem lesz jó az, ha az aljából teszi ezt. Harmadrészt meg az ÖMT-t arra kell tervezni, hogy a leszerelő hivatásos és szerződéses állományt megfogja és tartalékosként a rendszerben tartsa az aktív műveleti tartalékos alakulatok feltöltésére.

Nem értem mi a probléma azzal, hogy egy aktív hivatásos és szerződéses keressen három körül, míg a hasonló képzettségi szintet elváró aktív tartalékos meg száz körül! Ez nagyjából evidensnek tűnik a mai munkaerőpiacon!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Ezzel az SZJA kedvezmény dologgal én se értek nagyon egyet, minden embert jobban motivál ha kp-t kap a kezébe havonta,igaz 100 ezer forint ma itthon elé. Szerintem ami még fontos lenne, a fiatalok ,főleg az egyetemisták megszólítása lenne. Méghozzá én arra gondoltam hogy pl mondjuk 250-300-at jóváírnának a féléves tandíjukból ,igaz egyetem válogatja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Nem az embereket kell meggyőzni arról,hogy legyenek tartalékosok hanem a cégeket.A cégeknek nem érdekük havi 20 napra biztsan meg még ki tudja hányra bizonytalanul elengedni a munkavállalót akiből így is kevés van.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Én is a sok idiotizmus, szakmailag alkalmatlan elöljáróm miatt szereltem le. Ezt még megfejelni egy teljesen civil elöljáróval nincs az a pénz. Egy hivatásoso tiszthelyettes pedig elgondolkodik meddig tudja ezt csinálni. Hiszen korkedvezményes nyugdíj nélkül eléggé bedugul a rendszer. Aki az irodában ücsörög annak ok. De egy harcoló mit csinál 50 évesen. Ugrál a BTR-ből ki. Ezek a sokszor még alkalmas emberek inkább civilben keresik a boldogulásukat. Ezeknek az embereknek a tartalékos rendszer pedig inkább csak vicc.
Ez a probléma. Jól kidolgozott életpálya modell kellene, ahogy ezt pl. az angolok, amerikaiak - és az oroszok csinálják. Aki nem ér el (tisztek esetén) bizonyos rendfokozatot, beosztást adott korban, azt elbocsátják, de nem üres zsebbel. Itthon például adnék az így leszerelteknek valami havi pótlékot, és ha tartalékosnak áll, akkor megtartaná az eredeti rendfokozatát, és annak megfelelően juttatást. De ehhez sem értek, csak ötletelek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem az embereket kell meggyőzni arról,hogy legyenek tartalékosok hanem a cégeket.A cégeknek nem érdekük havi 20 napra biztsan meg még ki tudja hányra bizonytalanul elengedni a munkavállalót akiből így is kevés van.
A cégek tömegéről most kiderült, hogy a négyszáz óra túlóra se az érdekük, mert nem vezetik be.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
751
2 016
93
Ez a probléma. Jól kidolgozott életpálya modell kellene, ahogy ezt pl. az angolok, amerikaiak - és az oroszok csinálják. Aki nem ér el (tisztek esetén) bizonyos rendfokozatot, beosztást adott korban, azt elbocsátják, de nem üres zsebbel. Itthon például adnék az így leszerelteknek valami havi pótlékot, és ha tartalékosnak áll, akkor megtartaná az eredeti rendfokozatát, és annak megfelelően juttatást. De ehhez sem értek, csak ötletelek.
Aki katonai múlttal rendelkezik, és tartalékosnak áll, általába sokkal magasabb rendfokozatot kap mint a régi...
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Én azt mondom, hogy lehet bármilyen tehetséges, meg tenni akaró egy Benkő féle katona, ha a politikai akarat nincs meg mögötte. Ha a politika azt akarja, hogy hazánknak ne legyen hadserege akkor nem lesz.
Ha nincs tender akkor már korrupció van? Szerintem meg nem. Tendereztessék meg a fénymásolópapírt, a festékpatront, meg az üzemanyagot a gépekbe, de a hadi eszközöket ne. Sokan elmondták már, azon túl, hogy fegyvereket veszünk, a fegyvervásárlással kifejezzük politikai hovatartozásunkat is. Nem hiába nem vergődik a beszerzéseket látva az ellenzék. Nincs fogáspont.
Egyébként azt már lehet tudni, hogy a nekünk adott árak milyen viszonyban vannak a más országoknak történt eladásokkal?
1. A leokat jó áron kaptuk. A legutóbb számoltam, hogy a katariaknak 3x annyi volt a darabár mint nekünk(bár valószínűleg ők több lőszert vették vagy valami ilyesmi lehet a nagy árkülönbség oka azok mellett, hogy mi EU/NATO tagok vagyunk ők meg nem).
2. A carl gustaf topikban valaki számolta, hogy ebből az árból rohadt sok cső kijön plusszba szóval ott is valószínüleg jól bevásároltunk lőszerrel is.
Más országok heli beszerzéseivel nem vagyok képbe szóval azt majd valaki más leírja.:)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Igen, meg kell emelni azt is, hogy legyen ott is normális ember!A sereg létszáma minimális. Pár tízezer emberről beszélünk, miközben a versenyszféra milliókból áll! Nem létező dolog az, amit problémának látnál, miszerint a sereg fel lenne töltve normális emberekkel a normális illetményért!
Kicsit számoltam. Az egyszerűség kedvéért legyen az MH létszáma 40.000, az átlag bruttó kereset 500.000 Ft (ez nettó 332.500 Ft). Ez olyan normálisnak néz ki. Az államnak az átlag katona fizetése 605.000 Ft-ba kerülne. Így számolva a bérköltség 290,4 Mrd lenne évente.
A magyar GDP a KSH szerint 2017-ben 38.355.115 Mrd Ft volt. Ennek 2%-a 767,1 Mrd. Szerintem ahhoz, hogy működjön a dolog, a honvédelmi költségvetésnek 2,5% körül ~960 Mrd kellene lennie. Ennek a fele mehetne személyi kiadásokra (bér, elhelyezés mittoménmi), a másik fele fenntartás+beszerzés stb.
Sajnos beleért a kezem....:oops:
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
1. A leokat jó áron kaptuk. A legutóbb számoltam, hogy a katariaknak 3x annyi volt a darabár mint nekünk(bár valószínűleg ők több lőszert vették vagy valami ilyesmi lehet a nagy árkülönbség oka azok mellett, hogy mi EU/NATO tagok vagyunk ők meg nem).
2. A carl gustaf topikban valaki számolta, hogy ebből az árból rohadt sok cső kijön plusszba szóval ott is valószínüleg jól bevásároltunk lőszerrel is.
Más országok heli beszerzéseivel nem vagyok képbe szóval azt majd valaki más leírja.:)

Plusz ugye a katariaknál tudunk pontos összeget, addig nálunk csak egy alsó összeg volt megadva
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Kicsit számoltam. Az egyszerűség kedvéért legyen az MH létszáma 40.000, az átlag bruttó kereset 500.000 Ft (ez nettó 332.500 Ft). Ez olyan normálisnak néz ki. Az államnak az átlag katona fizetése 605.000 Ft-ba kerülne. Így számolva a bérköltség 290,4 Mrd lenne évente.
A magyar GDP a KSH szerint 2017-ben 38.355.115 Mrd Ft volt. Ennek 2%-a 767,1 Mrd. Szerintem ahhoz, hogy működjön a dolog, a honvédelmi költségvetésnek 2,5% körül ~960 Mrd kellene lennie. Ennek a fele mehetne személyi kiadásokra (bér, elhelyezés mittoménmi), a másik fele fenntartás+beszerzés stb.
Sajnos beleért a kezem....:oops:

Az az ideális,ha a költségvetés harmada bér,harmada dologi kiadás és harmada fejlesztés.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ezzel az SZJA kedvezmény dologgal én se értek nagyon egyet, minden embert jobban motivál ha kp-t kap a kezébe havonta,igaz 100 ezer forint ma itthon elé. Szerintem ami még fontos lenne, a fiatalok ,főleg az egyetemisták megszólítása lenne. Méghozzá én arra gondoltam hogy pl mondjuk 250-300-at jóváírnának a féléves tandíjukból ,igaz egyetem válogatja.

Nem is tudom lehet nektek van igazatok. Én magamból indulok ki nekem az a tapasztalatom a pénz csak 1 ideig motivál mindenkit. Borzasztó gyorsan elmúlik a motiváló hatása. Mikor mondjuk találkozol a körülményekkel, meg általad nem kedvelt emberek parancsolgatnak neked, meg amúgy is tele a tököd mert hetek óta nem alszol rendesen mert jön a gyerek foga na akkor mondod ezért bakker 100 ezer Ft ezért nem elég. Én a munkahelyemen azt tapasztalom legalább is, hogy megkapja a fizuemelést pár hónapig tart az eufória aztán elmúlik. Persze kell az anyagi elismerés de ennek társulni kell a megbecsüléssel, meg hogy úgy érzed értelmes dolgot csinálsz, jó közösségben vagy stb ezektől leszel elkötelezett. Mondom én ingyen is mennék de azt még 100 ezerért sem tudnám elviselni hogy valami seggfej szívasson egész nap értelmetlenül, miközben az egésznek nem látom semmi értelmét mert nincsenek normális eszközök, nem tanulok semmit, meg igazándiból senki nem veszi komolyan, ráadásul napok óta valami csöves sátorban alszom akit a mellettem fekvő folyton telefing a 3. meg folyton horkol. Nagyon hamar azt mondanám eddig is megvoltam enélkül a 100 ezer nélkül szóval akkor én most lépek. Na részemről zárom a témát.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
Nem is tudom lehet nektek van igazatok. Én magamból indulok ki nekem az a tapasztalatom a pénz csak 1 ideig motivál mindenkit. Borzasztó gyorsan elmúlik a motiváló hatása. Mikor mondjuk találkozol a körülményekkel, meg általad nem kedvelt emberek parancsolgatnak neked, meg amúgy is tele a tököd mert hetek óta nem alszol rendesen mert jön a gyerek foga na akkor mondod ezért bakker 100 ezer Ft ezért nem elég. Én a munkahelyemen azt tapasztalom legalább is, hogy megkapja a fizuemelést pár hónapig tart az eufória aztán elmúlik. Persze kell az anyagi elismerés de ennek társulni kell a megbecsüléssel, meg hogy úgy érzed értelmes dolgot csinálsz, jó közösségben vagy stb ezektől leszel elkötelezett. Mondom én ingyen is mennék de azt még 100 ezerért sem tudnám elviselni hogy valami seggfej szívasson egész nap értelmetlenül, miközben az egésznek nem látom semmi értelmét mert nincsenek normális eszközök, nem tanulok semmit, meg igazándiból senki nem veszi komolyan, ráadásul napok óta valami csöves sátorban alszom akit a mellettem fekvő folyton telefing a 3. meg folyton horkol. Nagyon hamar azt mondanám eddig is megvoltam enélkül a 100 ezer nélkül szóval akkor én most lépek. Na részemről zárom a témát.
Na ilyet hol láttál mostanában nálunk? Nemigen van már szivatás egész nap, mióta nincs néphadsereg.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A cégek tömegéről most kiderült, hogy a négyszáz óra túlóra se az érdekük, mert nem vezetik be.

A cégek általában 3 műszakban dolgoznak, vagy folymaatosban. Nem is tudnak ennyit túlóráztatni, ha ha akarnak sem. 400 óra, az 50 műszak, miközben egy évben van 52 hét. Ez egy nagyon felső határ, de gyakorlatban ennyit sehol nem fognak tudni dolgoztatni.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
994
1 529
93
Az az ideális,ha a költségvetés harmada bér,harmada dologi kiadás és harmada fejlesztés.

Vagyis a mai költségvetés 3.75% kellene amire a környéken és belföldön egy csomó okos felhördülne, hogy Magyarország fegyverkezik, háborút akar, vagy a költségvetés bevételét kellene megduplázni majdnem, hogy elég legyen a 2% is.
Pl. a fizetéseknél én azt mondanám nem vonom le a bérből az adót se semmilyen járulékot (átválalom teljesen), ami sacperkábé 30%-os fizetéselemedést jelentene azonnal.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Én, negyvenhez közel már megszoktam a többi ember létezését (fingós, horkolós, borzasztó vicceket mesélő, stb.), így sokkal inkább fontosabb, hogy ha hosszú távra elkötelezem magam, azt kiszámítható körülmények közé tegyem, amit adok, azért cserébe mindig azt kapjam amivel tudok mit kezdeni. Az átlag műveleti tartalékos nem a fiatalok közül fog kikerülni, hanem a harmincasok, negyvenesek lesznek azok! Nekik egy biztos bevételi forrás, amiből ha törik, ha szakad fedezni tudják a legalapvetőbb költségeiket, mint a számláik, vagy éppen a hitelük, az nagyon jó motiváló tényező arra, hogy leszerződjenek egy biztos munkaadóhoz és ott teljesítsék az elvárt feltételeket. És jó eséllyel ezek a harmincas-negyvenes férfiak azok közül fognak kikerülni, akik a huszas éveikben hivatásosok vagy szerződésesek voltak, így készség szinten ismerik azt a technikát, amit szerződésesként kezük közé fognak kapni, vagy a harceljárásokat, stb. Ha csak felerészben fel lehetne tölteni leendő ÖMT dandárokat a volt hivatásos/szerződéses állománnyal, akkor az már sokat érne!
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Na ilyet hol láttál mostanában nálunk? Nemigen van már szivatás egész nap, mióta nincs néphadsereg.

Szia Krisss
Légyszi ne a szivatást ragadd ki nem azt akartam mondani hogy most az van hanem azt próbálom magyarázni ha hiányoznak bizonyos dolgok a pénz nem elég motiváció. Viszont ha megvannak bizonyos dolgok az ember még akár ingyen is megcsinálja
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én, negyvenhez közel már megszoktam a többi ember létezését (fingós, horkolós, borzasztó vicceket mesélő, stb.), így sokkal inkább fontosabb, hogy ha hosszú távra elkötelezem magam, azt kiszámítható körülmények közé tegyem, amit adok, azért cserébe mindig azt kapjam amivel tudok mit kezdeni. Az átlag műveleti tartalékos nem a fiatalok közül fog kikerülni, hanem a harmincasok, negyvenesek lesznek azok! Nekik egy biztos bevételi forrás, amiből ha törik, ha szakad fedezni tudják a legalapvetőbb költségeiket, mint a számláik, vagy éppen a hitelük, az nagyon jó motiváló tényező arra, hogy leszerződjenek egy biztos munkaadóhoz és ott teljesítsék az elvárt feltételeket. És jó eséllyel ezek a harmincas-negyvenes férfiak azok közül fognak kikerülni, akik a huszas éveikben hivatásosok vagy szerződésesek voltak, így készség szinten ismerik azt a technikát, amit szerződésesként kezük közé fognak kapni, vagy a harceljárásokat, stb. Ha csak felerészben fel lehetne tölteni leendő ÖMT dandárokat a volt hivatásos/szerződéses állománnyal, akkor az már sokat érne!

Mi szerintem kb egy korosztály vagyunk. de lehet hogy totál neked van igazad csak én nem így érzem. De úgysem mi fogjuk megváltani a világot :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Vagyis a mai költségvetés 3.75% kellene amire a környéken és belföldön egy csomó okos felhördülne, hogy Magyarország fegyverkezik, háborút akar, vagy a költségvetés bevételét kellene megduplázni majdnem, hogy elég legyen a 2% is.
Pl. a fizetéseknél én azt mondanám nem vonom le a bérből az adót se semmilyen járulékot (átválalom teljesen), ami sacperkábé 30%-os fizetéselemedést jelentene azonnal.

számomra is fura,hogy a közalkalmazottak adóznak dehát ez van(ugye amikor adózok akkor az állam az egyik zsebéből a másikba rakja a pénzét).
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
A cégek általában 3 műszakban dolgoznak, vagy folymaatosban. Nem is tudnak ennyit túlóráztatni, ha ha akarnak sem. 400 óra, az 50 műszak, miközben egy évben van 52 hét. Ez egy nagyon felső határ, de gyakorlatban ennyit sehol nem fognak tudni dolgoztatni.
Lesz akinek összejön de azt az illető maga is akarja. Több embert ismerek akinek már szeptember-november táján összejött 300 óra. Panaszkodtak is kicsit hogy most mit tegyenek.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 706
113
@Telak2 @Ratamahata
Egy csőcsere meg egy kis dezodor és simán lehet használni, amúgy , szittya nem mond hülyeséget, anno nagyon sok D-20at kellett szétszedni,ami aztán raktárakba került és ezek még tuti megvannak mert (anno legalább is) nagyon sok sok tonna extra alkatrész volt a D20-akhoz szóval nem hiszem hogy a szétszedett technikákat használták fel hogy a mostani 6-ot rendbe tartsák.Ha akarták volna nagyon simán rendszerbe lehetett volna tartani 2x12db-ot (de akár többet) is csak hát , akarat nem volt nagyon rá mert " minek az nekünk ". Én még a mai napig azt mondom hogy kell a vontatott , sőt , az önkénteseknek meg a területvédelmiseknek is adnék 6-12db-ot bár lehet nem sülne el jól. Ami meg az elmúlt 30 év tapasztalatát illeti :D hát , hagyjuk inkább
Nem lenne logikusabb, a lecserélt technikát az önkéntesek helyett a másik (közepes) dandárhoz levinni, az ottani totálisan hiányzó nehézfegyverzet pótlására?
Ezt én nem tartom ideálisnak, de nem nagyon lesz pénz még egy dandárhoz értelmes nehéztechnikára!