F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Az orosz MiG-29 9.13 és R-77 kombinációt egy fénykép miatt hitték valós képességnek nyugaton és sajnos ez a téveszme beragadt, köszönhetően a hullámot részben hazafias okokból meglovagoló orosz LockOn repülőszimulátornak is. Anno a fotó egy orosz 9.13-ast ábrázolt, amivel a rendszeresítési teszteket végezték. Viszont végül mégse ment végbe a folyamat, mert elvitte az egészet a 98-as államcsőd.
Az pedig csak hab a tortán, hogy az azóta eltelt két évtized alatt az R-77-es megjelent a jemeni ex-szovjet 9.13-asok szárnyai alatt is. Márpedig - vélik sokan - ha ott megjelent, akkor kell, hogy legyen az oroszoknak is.
Nincs.
Az időközben sokadjára evolválódó DCS 2.5 szimulátor ellenére se.
Pontosan erre gondoltam. Ebből volt a 10+ évig levő téveszme, hogy van Moskit a Su-33-on.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Az egyik oldalon minden háttér adott volt...

Pont itt van a kutya elhantolva.
Véleményem szerint a jelenlegi századnyi Kecskeméti JAS-39 megenné reggelire az ezrednyi Kecskeméti MiG-29-est.

Egyszerűen más hatékonyságú a BVR fegyverzet, az üzemeltetési kultúra (pedig ugyanazok üzemeltetik) - alkatrész ellátás logisztikája, és ezáltal más a hadrafoghatóság.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Pont itt van a kutya elhantolva.
Véleményem szerint a jelenlegi századnyi Kecskeméti JAS-39 megenné reggelire az ezrednyi Kecskeméti MiG-29-est.

Egyszerűen más hatékonyságú a BVR fegyverzet, az üzemeltetési kultúra (pedig ugyanazok üzemeltetik) - alkatrész ellátás logisztikája, és ezáltal más a hadrafoghatóság.
:D
Nem akarok ünneprontó lenni, de erős a gyanúm hogy jelenleg pl. rakétánk nem sokkal több van mint anno Mig-29 ből volt amikor még repült mind a 28 db.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Gyanúd ugyan lehet, de a bevethető rakétáink száma minősített adat, úgyhogy maradjunk annyiban hogy "nem tudhatjuk".
:cool:
Ez így van. Csak ami sejthető, hogy mivel az AMRAAM mocskos drága, nem fürdünk benne. Az IR rakéták meg beszerzésre várnak. Tehát minden tiszteletem mellett, és valóban "nem tudhatjuk", én arra tennék hogy amikor még repült 28 db Mig-29 mert nem kezdtük el felélni őket, olyan létszámfölény a 14 gripennel szemben, hogy ha itt sem ott sem játszik be AWACS, meg EW gépek, hanem pusztán ezek egy teoretikus elszeparált Mo-légtérben találkoznak, nagyon erősen kétesélyesnek gondolnám én ezt a mutatványt, hiába generációs ugrás van a Gripen javára. Gondolom azt nem kell magyarázzam, mert nem vagy tudatlan nekem eddig az jött le, ha közel ér a Mig, ott a Gripen már inkább hátrányban van, a 2:1 arány meg azért nem hülyeség.

Minden lenne ott, csak reggelire megevés nem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez így van. Csak ami sejthető, hogy mivel az AMRAAM mocskos drága, nem fürdünk benne. Az IR rakéták meg beszerzésre várnak. Tehát minden tiszteletem mellett, és valóban "nem tudhatjuk", én arra tennék hogy amikor még repült 28 db Mig-29 mert nem kezdtük el felélni őket, olyan létszámfölény a 14 gripennel szemben, hogy ha itt sem ott sem játszik be AWACS, meg EW gépek, hanem pusztán ezek egy teoretikus elszeparált Mo-légtérben találkoznak, nagyon erősen kétesélyesnek gondolnám én ezt a mutatványt, hiába generációs ugrás van a Gripen javára. Gondolom azt nem kell magyarázzam, mert nem vagy tudatlan nekem eddig az jött le, ha közel ér a Mig, ott a Gripen már inkább hátrányban van, a 2:1 arány meg azért nem hülyeség.

Minden lenne ott, csak reggelire megevés nem.

Természetesen ma már játszik AWACS, plusz a NATO teljesen integrált légvédelmi rendszere.
Szerintem rosszul gondolod, megennék őket reggelire.
:cool:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Természetesen ma már játszik AWACS, plusz a NATO teljesen integrált légvédelmi rendszere.
Szerintem rosszul gondolod, megennék őket reggelire.
:cool:
Ha úgy nézzük hogy a NATO alánk ad hozzá mindent, mert nekünk nincs saját EW, sem AWACS/tanker, akkor ezekkel kiegészítve erősokszokszorozás miatt igen. Csak akkor már megint nem ott vagyunk hogy összehasonlítottuk pusztán a 28 miget a 14 gripennel.
Tedd le Taivanra a holland export F35 öd, és üss be vele Kína ellen, meglátod mire fog menni a szar export Szu35 el...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez így van. Csak ami sejthető, hogy mivel az AMRAAM mocskos drága, nem fürdünk benne. Az IR rakéták meg beszerzésre várnak. Tehát minden tiszteletem mellett, és valóban "nem tudhatjuk", én arra tennék hogy amikor még repült 28 db Mig-29 mert nem kezdtük el felélni őket, olyan létszámfölény a 14 gripennel szemben, hogy ha itt sem ott sem játszik be AWACS, meg EW gépek, hanem pusztán ezek egy teoretikus elszeparált Mo-légtérben találkoznak, nagyon erősen kétesélyesnek gondolnám én ezt a mutatványt, hiába generációs ugrás van a Gripen javára. Gondolom azt nem kell magyarázzam, mert nem vagy tudatlan nekem eddig az jött le, ha közel ér a Mig, ott a Gripen már inkább hátrányban van, a 2:1 arány meg azért nem hülyeség.

Minden lenne ott, csak reggelire megevés nem.
Megfeledkezel egy appró dologrol.Az AMRAAM ARH voltárol.Ez BVR harcban olyan előny,amit a MiG29 igencsak nehezzen tudna behozni
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ha úgy nézzük hogy a NATO alánk ad hozzá mindent, mert nekünk nincs saját EW, sem AWACS/tanker, akkor ezekkel kiegészítve erősokszokszorozás miatt igen. Csak akkor már megint nem ott vagyunk hogy összehasonlítottuk pusztán a 28 miget a 14 gripennel.
Tedd le Taivanra a holland export F35 öd, és üss be vele Kína ellen, meglátod mire fog menni a szar export Szu35 el...

Bocs, de 99-ben NEM HOLLAND AWACS vezette a Holland F-16AM-eket célra...
... a valódi háborúban nem pusztán (sterilen) összehasonlítunk fegyverrendszereket.

Fontos az üzemeltetési kultúra (logisztika) is, plusz a BVR fegyverzet találati aránya, plusz a háttérszervezet.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Bocs, de 99-ben NEM HOLLAND AWACS vezette a Holland F-16AM-eket célra...
... a valódi háborúban nem pusztán (sterilen) összehasonlítunk fegyverrendszereket.

Fontos az üzemeltetési kultúra (logisztika) is, plusz a BVR fegyverzet találati aránya, plusz a háttérszervezet.

A NATO pilóták tudták hogy A-10 + a Taszári helikopterek készen állnak ha leszedik őket (kimentési statisztika 2:0), addig a katapultált szerb srácot majdnem lehentelték a helyi pásztorok...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Ez így van. Csak ami sejthető, hogy mivel az AMRAAM mocskos drága, nem fürdünk benne. Az IR rakéták meg beszerzésre várnak. Tehát minden tiszteletem mellett, és valóban "nem tudhatjuk", én arra tennék hogy amikor még repült 28 db Mig-29 mert nem kezdtük el felélni őket, olyan létszámfölény a 14 gripennel szemben, hogy ha itt sem ott sem játszik be AWACS, meg EW gépek, hanem pusztán ezek egy teoretikus elszeparált Mo-légtérben találkoznak, nagyon erősen kétesélyesnek gondolnám én ezt a mutatványt, hiába generációs ugrás van a Gripen javára. Gondolom azt nem kell magyarázzam, mert nem vagy tudatlan nekem eddig az jött le, ha közel ér a Mig, ott a Gripen már inkább hátrányban van, a 2:1 arány meg azért nem hülyeség.

Minden lenne ott, csak reggelire megevés nem.

Semmi kétesélyes nincs. 1:1ben gripen indít amraam Mig-29 leesik.
A jobb elektronika+fegyverzet+képzés dönt.

@zsolti Su-35 egy 4gen gép sárkány pesaval. F-35 egy 5gen gép AESA+DAS+EOTS+vontatott csali+... kombó. Értem én a Su-35 iránti rajongást de ennyire már ne...
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra and Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Bocs, de 99-ben NEM HOLLAND AWACS vezette a Holland F-16AM-eket célra...
... a háborúban nem pusztán összehasonlítunk fegyverrendszereket.

Természetesen. Ezért írtam azt, hogy a NATO volt szemben Szerbiával, nem azt kéne akkor levezetni a szituációból, hogy export orosz cucc vs export amerikai mennyit ér, mert ez nem ilyen egyszerű.

El kell fogadni a tényt, miszerint a múlt század végén egy export holland F-16AM lazán lenyomta az export szerb MiG-29-est.
Lehet interpolálni, hogy egy holland export F-35 mit csinálna egy orosz export bármivel...
Szóval örülök, hogy megérkeztél néhány gondolatváltás után ^^ ebből a gondolatból oda, hogy lehet gondolkodni, hogy egy akármilyen export gép MILYEN rendszer részeként lesz bevetve, egy MILYEN rendszer részét képző másik export rendszer ellen, mert nem pusztán összehasonlítunk fegyverrendszereket...
:cool:
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Szóval örülök, hogy megérkeztél néhány gondolatváltás után ^^ ebből a gondolatból oda, hogy lehet gondolkodni, hogy egy akármilyen export gép MILYEN rendszer részeként lesz bevetve, egy MILYEN rendszer részét képző másik export rendszer ellen, mert nem pusztán összehasonlítunk fegyverrendszereket...
:cool:

Ennek én is örülök, legalább akkor már más is érti miért volt annyira fontos ez;
https://honvedelem.hu/cikk/113990_megujul_a_magyar_honvedseg_legtervedelmi_rendszere
;)

(Mac lassan jogosan toszhatna ki minket OFF-ért)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
A NATO pilóták tudták hogy A-10 + a Taszári helikopterek készen állnak ha leszedik őket (kimentési statisztika 2:0), addig a katapultált szerb srácot majdnem lehentelték a helyi pásztorok...
Még vicc is született belőle.

Légi csata közben a szerb MIG-29-es meghibásodik és a pilóta katapultál. Egy falu mellett ér földet, és a lakosok azt hiszik, hogy amerikai, ezért elkezdik vasvillával üldözni.
-Mikor utolérik, így szól a pilóta:
-Ne bántsatok, ne bántsatok, és is szerb vagyok!
-Micsoda? Még szerbül is tudsz? Az anyád...
 
  • Tetszik
Reactions: Python and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Semmi kétesélyes nincs. 1:1ben gripen indít amraam Mig-29 leesik.
A jobb elektronika+fegyverzet+képzés dönt.

@zsolti Su-35 egy 4gen gép sárkány pesaval. F-35 egy 5gen gép AESA+DAS+EOTS+vontatott csali+... kombó. Értem én a Su-35 iránti rajongást de ennyire már ne...
Természetesen BVR-ben a Gripennél van az előny. Csak ha nincs hozzá AWACS, TANKER, EW elnyomás a túloldalon, az a fránya 2x létszámfölény az garantálta volna szerintem azt hogy NEM sima kacsalövészet lett volna, hanem nagyon szoros/húzós történet, ami szerintem bőven kétesélyes.

Az F-35 is egy csúcs szuper cucc, rengeteg dolog van rajta ami a csúcsok csúcsa. A Szu-35 egy 4 gen gép, csak van olyan fegyverterhelése, hatótávolsága, hogy az sem lebecsülendő. Egy rendszer részeként nézve ha az mögé is odateszik a jót, elég komoly fenyegetést tud jelenteni, főleg védekezőként, és nem rajongás van, csak nem becsülöm le úgy mint ti.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Természetesen BVR-ben a Gripennél van az előny. Csak ha nincs hozzá AWACS, TANKER, EW elnyomás a túloldalon, az a fránya 2x létszámfölény az garantálta volna szerintem azt hogy NEM sima kacsalövészet lett volna, hanem nagyon szoros/húzós történet, ami szerintem bőven kétesélyes.

Az a rettentően szomorú, hogy nem volt NATO létszámfölény.
Hihetetlen? Olvasd el a pilóták beszámolóját.

http://www.mediafire.com/file/v7eb98xxh39583u/OAF_Dogfight_Debriefs.pdf

Eleinte a CAP 4db F-15A vadászgép volt északon, és 4db F-15A vadász délen.
Néha a 4db F-15A vadász helyett 4db CAP+SEAD F-16CJ vagy F-16AM volt csak.

A Szerb MiG-29 század a légi-helyzet tudatában (végig mentek a szerb méteres radarok) választhatta ki, hogy mikor, és mit támadnak meg.
Lásd felderítő Mirage elleni akció, vagy amikor kivárták hogy az F-16CJ CAP+SEAD kötelék üzemanyaga kifogyjon...
 
M

molnibalage

Guest
Az a rettentően szomorú, hogy nem volt NATO létszámfölény.
Hihetetlen? Olvasd el a pilóták beszámolóját.

http://www.mediafire.com/file/v7eb98xxh39583u/OAF_Dogfight_Debriefs.pdf

Eleinte a CAP 4db F-15A vadászgép volt északon, és 4db F-15A vadász délen.
Néha a 4db F-15A vadász helyett 4db CAP+SEAD F-16CJ vagy F-16AM volt csak.

A Szerb MiG-29 század a légi-helyzet tudatában (végig mentek a szerb méteres radarok) választhatta ki, hogy mikor, és mit támadnak meg.
Lásd felderítő Mirage elleni akció, vagy amikor kivárták hogy az F-16CJ CAP+SEAD kötelék üzemanyaga kifogyjon...
Az anyagodat úgy látom a többség cseszik elolvasni, de annak mantrázása megy gyökér OBB lista alapján, hogy 1000 NATO gép vs kb. tucatnyi MiG-29.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A Szu-35 egy 4 gen gép, csak van olyan fegyverterhelése, hatótávolsága, hogy az sem lebecsülendő. Egy rendszer részeként nézve ha az mögé is odateszik a jót, elég komoly fenyegetést tud jelenteni, főleg védekezőként, és nem rajongás van, csak nem becsülöm le úgy mint ti.

Lérakosként egyáltalán nem becsülöm le a Szu-35-öst, csak úgy érzem hogy a `80-as évek nyugati típusaival van azonos szinten (F-15/16/18), ami 40 éves elmaradás, és nincs esélye a jelenlegi F-22/35 generációval szemben, de azért nem írnám le a holland F-16AM + AMRAAM kombót sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Az a rettentően szomorú, hogy nem volt NATO létszámfölény.
Hihetetlen? Olvasd el a pilóták beszámolóját.

http://www.mediafire.com/file/v7eb98xxh39583u/OAF_Dogfight_Debriefs.pdf

Eleinte 4 F-15 vadászgép volt északon, és 4 F-15 vadász délen.
Néha a 4 vadász helyett 4db CAP+SEAD F-16CJ-os volt csak.

A Szerb MiG-29 század a légihelyzet tudatában (végig mentek a szerb méteres radarok) választhatta ki, hogy mikor, és mit támad meg.
Lásd felderítő Mirage-IV elleni akció, vagy amikor kivárták hogy az F-16CJ CAP+SEAD kötelék üzemanyaga kifogyjon.
Én mindent elhiszek, de az nem egyenlő erők harca volt akkor sem. Hol volt a szerbeknek olyan AWACS és EW hátterük? Eleve elavult, szar régi flottájuk volt, a legújabb/korszerűbb Mig-29-eseikből is mennyi volt a maximum 16 db közül egyáltalán üzemképes, 5db jól emlékszem? Az hogy volt olyan hogy bele tudtak csípni egy egy 2v2 be, és ott kikaptak, azért engem nagyon nem lep meg.
Lérakosként egyáltalán nem becsülöm le a Szu-35-öst, csak úgy érzem hogy a `80-as évek nyugati típusaival van azonos szinten (F-15/16/18), ami 40 éves elmaradás, és nincs esélye a jelenlegi F-22/35 generációval szemben, de azért nem írnám le a holland F-16AM + AMRAAM kombót sem.
Kb. szerintem a Szu-35 az F-15 újabb verzióival lehet egy szinten, és ezt sem, azt sem tartom esélytelennek az F-22/F-35 vonal ellen ha rendszer részeként tekintek rájuk. A Stealth karakterisztika csak egy a sok fontos dolog közül.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Az anyagodat úgy látom a többség cseszik elolvasni, de annak mantrázása megy gyökér OBB lista alapján, hogy 1000 NATO gép vs kb. tucatnyi MiG-29.

Gyors summary:

NATO (F-15/F-16 fighters) expended 10 AAMs, to score 6 MiG-29A kills.

24 March 1999
Captain Michael “Dozer” Shower (USAF)
1. AIM-120 miss
2. AIM-7MH miss
3. AIM-120 kill MiG-29 number 18111 Major Nebojsa Nikolic ejected

24 March 1999
Lt Col Cesar “Rico” Rodriguez (USAF)
4. AIM-120 kill MiG-29 number 18112 Major Iljo Arizanov ejected

24 March 1999
Maj Peter "Wobble" Tankink (Royal Netherlands Air Force - RNLAF)
5. AIM-120 kill MiG-29 number 18106 Maj Predrag Milutinovic ejected

26 March 1999
Captain J. 'Boomer' McMurray
6. AIM-120 miss

Captain Jeff “Claw” Hwang (USAF)
7. AIM-120 kill MiG-29 number 18114 Major Slobodan Peric ejected
8. AIM-120 kill MiG-29 number 18113 Cpt Zoran Radosavljevic was killed

4 May 1999
Lt Col Michael “Dog” Geczy (USAF)
9. AIM-120 kill MiG-29 number 18109 Lt Col Milenko Pavlovic killed
10. AIM-120 through fireball of MiG-29 number 18109

AIM-7MH
1 launched and missed

AIM-120
9 launched
2 miss (22%)
7 hit (78%)

6 MiG-29A kill 2 pilot kill (33%)

What it took to get a kill
AIM-7MH; no score
AIM-120 shots per kill; 1.5