[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Erre nem adható definitív válasz, mert a mögötte levő bazártól függ. Ha egyik oldalon a földi radarok és AWACS megvan és datalink felefelé, akkor az rövidebb kard is lehet jobb, és oda vissza. Egész egyszerűen a modern háborúban a bizonytalanság gyors és instakillhez vezet. Régen nem volt ennyire szélsőséges kimenetele "rajtaütés szerű" dolgoknak sem, mert a fegyverek pontatlansága ennek gátat szabott.

Érdemes megnézni azt is, hogy mi volt az esélye annak 80, 60, 40, 20 és ma annak, ha két gép légi harcot kezdeményez és mindkettő hazamegy vagy annak, hogy leesik az egyik. Drámainan megnőtt az egy bevetésre eső gépveszteség egyes konfliktusokban.
Másképpen fogalmazva. Előfordulhatott Vietnám egén, hogy több gép majdnem tökéletes helyzetből indított 2-4-6-8 db stb. rakétát, egy sem talált. Kergetőztek, majd üzemanyag hiány miatt mindkettő hazament.

Mi van 1982 óta kb? Ha rakéta HMZ-n belül kerül valaki főleg a NEZ zónában, akkor ott valaki majdnem biztosan leesik. Van elég rakéta és kellően üzembiztos és megfelelő képességű ehhez. A Sivatagi Vihar alatt volt egy alakalom, amikor 5 db kellett egy MiG-25 ellen, de akkor is leesett végül. Egy rakéta elvileg műszaki hibás volt, a többi ellen működött a flare és chaff és egy talált be végül.

Falklandon igaz, hogy totálisan alárendelt helyzetben, de kb. majdnem az jött ki, hogy ami AIM-9L paraméteren belül indult, az el is találta a célt. Persze a célpontok manőverező képessége korlátozott volt a hatósugár szélén és egyiken sem volt infracsapda...

Ma egy AIM-120 vagy AIM-9X ellen, ha NEZ-en belül vagy, akkor sok sanszod az eddigi tapasztalatok szerint nincs. Ha szerencséd van és tehetséges is vagy, akkor talán egy indítást túlélsz, de ezalatt már ki kell kerülni a NEZ-ből vagy vissza indítani, ha ez fizikailag lehetséges egyáltalán. Az ellentevékenységek módozata is egyszer szűkül. Régen egy tömeges infracsapda szórás kb. garantáltan megfogott minden IR rakétát és F-15C ellen is működött a chaff meglepő módon AIM-7M ellen. Ma egy AIM-9X ellen papíron nincs semmiféle ellenszer. Az egy szem Szu-22M esetét meg kérem senki ne hozza fel, mert elröhögöm magam.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
Helló,erről lehet vmit megtudni?Én ezt még nem hallottam.

Állítólag a románok miatt nem voltak sokáig bombák a Gripenekhez. Mert ők valahogy ezt megakadályozták. Ami vagy igaz, vagy nem.
Mintha nem lett volna elég példa az elmúlt 30 évben a hasonló bénaságra. Volt már olyan máskor is, hogy egy fegyverhez nem volt megfelelő felfüggesztő. Persze kormánykörökben valahogy mindig mindenért más a hibás és mindenki ellenük van. De most hogy lett politikai akarat, hirtelen egy év alatt valahogy lett minden a fegyvergyártástól a tankon át az A319-ig.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Állítólag a románok miatt nem voltak sokáig bombák a Gripenekhez. Mert ők valahogy ezt megakadályozták. Ami vagy igaz, vagy nem.
Mintha nem lett volna elég példa az elmúlt 30 évben a hasonló bénaságra. Volt már olyan máskor is, hogy egy fegyverhez nem volt megfelelő felfüggesztő. Persze kormánykörökben valahogy mindig mindenért más a hibás és mindenki ellenük van.
Teljesen tévúton jársz ezzel kapcsolatban...körmánykörnek ehhez semmi köze sem volt.
Helló,erről lehet vmit megtudni?Én ezt még nem hallottam.
Ha pc-n leszek holnap megkeresem neked azt a pilótával vagy műszakival készült interjút, ahol ez elhangzott,...bár emlékeim szerint már linkeltem itt valahol.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
Teljesen tévúton jársz ezzel kapcsolatban...körmánykörnek ehhez semmi köze sem volt.

Ha pc-n leszek holnap megkeresem neked azt a pilótával vagy műszakival készült interjút, ahol ez elhangzott,...bár emlékeim szerint már linkeltem itt valahol.

Lehet igazad van és rosszul emlékszem. Régen volt már.
2017-ben a románok csak azt nem engedték meg, hogy ott gyakorolják a Gripenek a bombavetést, ha már Magyarországon nem lehet ilyet?
(Végül csak 2018 nyarán bombáztak először Svédországban.) Nem valamilyen alkatrész hiányzott a felfüggesztéshez? Remélem kiderül az linkedből hogy mi tartott 3-4 évig és miért.
 
M

molnibalage

Guest
Állítólag a románok miatt nem voltak sokáig bombák a Gripenekhez. Mert ők valahogy ezt megakadályozták. Ami vagy igaz, vagy nem.
Mintha nem lett volna elég példa az elmúlt 30 évben a hasonló bénaságra. Volt már olyan máskor is, hogy egy fegyverhez nem volt megfelelő felfüggesztő. Persze kormánykörökben valahogy mindig mindenért más a hibás és mindenki ellenük van. De most hogy lett politikai akarat, hirtelen egy év alatt valahogy lett minden a fegyvergyártástól a tankon át az A319-ig.
Ez úgy nem igaz, ahogy van. Hogyan akadályozná meg azt Románia, hogy vegyünk bombát...? Te komolyan azt hiszed, hogy majd Románia mondja meg, hogy kaphatunk-e Mk bombákat...?

A H-29-hez hiányzó függesztő része pl. uptadelésre szorul a Gripen FAQ-nek. Ugyanis lehetséges, hogy az is olyan eszköz volt, amit a szovjetek akartak kontroll alatt tartani és azért nem volt hozzá függesztő, mert csak háború esetén kaptunk volna meg. Az persze más kérdés, hogy balfasz vezéreink ezt a hiányt soha nem korrigálták.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
Ez úgy nem igaz, ahogy van. Hogyan akadályozná meg azt Románia, hogy vegyünk bombát...? Te komolyan azt hiszed, hogy majd Románia mondja meg, hogy kaphatunk-e Mk bombákat...?

A H-29-hez hiányzó függesztő része pl. uptadelésre szorul a Gripen FAQ-nek. Ugyanis lehetséges, hogy az is olyan eszköz volt, amit a szovjetek akartak kontroll alatt tartani és azért nem volt hozzá függesztő, mert csak háború esetén kaptunk volna meg. Az persze más kérdés, hogy balfasz vezéreink ezt a hiányt soha nem korrigálták.

Ok, rosszul emlékszem. És túlbecsülöm a románok lobbi erejét. Vagy valami szélsőséges oldalon olvastam, esetleg hozzászólásban. Akkor csak a magyarok, a svédek és az amerikaiak bénáztak évekig. Mi tartott évekig, ha állítólag 2015-ben már megérkeztek a bombák?
 
M

molnibalage

Guest
Ok, rosszul emlékszem. És túlbecsülöm a románok lobbi erejét. Vagy valami szélsőséges oldalon olvastam, esetleg hozzászólásban. Akkor csak a magyarok, a svédek és az amerikaiak bénáztak évekig. Mi tartott évekig, ha állítólag 2015-ben már megérkeztek a bombák?
2015-ben tutira nem volt itt semmiféle bombatest. Én 2016 őszén tudtam meg, hogy lesz PGM beszerzés, de akkor azt még senki nem írta meg. Tehát akkor döntöttek róla.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
2015-ben tutira nem volt itt semmiféle bombatest. Én 2016 őszén tudtam meg, hogy lesz PGM beszerzés, de akkor azt még senki nem írta meg. Tehát akkor döntöttek róla.


Több helyen is 2014 tavaszára írják a döntés megszületését és 2015 őszére a bombatestek beérkezését. 2016 első félévében volt a V4 EU BG, ahhoz kellett volna.
De ha 2016 őszén érkeztek csak meg, onnan mi tartott még egy évig amíg végre egyszer felfüggesztették a gyakorló bombákat a Gripenre egy fotózás kedvéért?
 
M

molnibalage

Guest
Több helyen is 2014 tavaszára írják a döntés megszületését és 2015 őszére a bombatestek beérkezését. 2016 első félévében volt a V4 EU BG, ahhoz kellett volna.
De ha 2016 őszén érkeztek csak meg, onnan mi tartott még egy évig amíg végre egyszer felfüggesztették a gyakorló bombákat a Gripenre egy fotózás kedvéért?
Nem tudom, azt viszont igen, hogy egy tett vállalást nem tettünk meg. Elég arcpirító.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
"Az Egyesült Államok hadi készleteiből nem a legkedvezőbb feltételekkel beszerzett bombák ugyan beérkeztek 2015 őszén, ám különböző bürokratikus és technikai akadályok (egyes alkatrészek hiánya) miatt nem sikerült elérni, hogy azokat az előírásos módon a gépekre lehessen függeszteni,..."

- a kiemelt mondat a Sidewinderek kapcsán is elhangzott, ugyebár

"...a képességfejlesztési ügyetlenkedés – melyből forrásaink szerint nemcsak a magyar, hanem a svéd és amerikai partnerek is kivették a részüket..."

- kormány ide vagy oda, nagyon nem egy húron pendültek az illetékesek, tehát ne varrjunk mindent a magyarok nyakába, mert már volt egy H-29-es story korábban.

"Az amerikai vezetésű, főként Magyarországon, Romániában és Bulgáriában megrendezett Saber Guardian hadgyakorlaton adódott a kitűnő lehetőség, hogy a szövetségesek előtt demonstrálják a Gripenek földi célok elleni képességeit. A terv az volt, hogy néhány hazai gyakorló bombavetést követően Romániában, egy magas rangú vendégek jelenlétében zajló bemutatón dobnak majd bombát a Gripenek..."

- valószinű ehhez a gyakorlathoz kötődik a román story

"A baj persze nem jár egyedül: időközben állítólag a román szövetségesek is elbizonytalanodtak, miért is lenne jó nekik, ha a náluk zajló hadgyakorlaton a magyarok domborítanának."

- ezt a gondolatsort - ezek szerint majd Zord blogján - kell keresnem, mert taglalva volt picit részletesebben is...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
A szlovákok a 16V és a Griff C/D-t hasonlították.
https://dennikn.sk/37786/gripen-sa-slovensku-oplatil-tvrdi-cesky-general/
Kicsit visszakanyarodnék ehhez Pavel Bullant, a cseh Gripen program főtárgyalója, néhány -lehet elfogult- gondolat tőle az akkor még nyitott szlovák beszerzés kapcsán:

- az első fontos dolog amit kijelent: svédország tartja magát a szavához! ("Švédy držia slovo")...:eek:...ezek szerint mások nem?
- megerősiti ezt azzal, hogy svédország független ország, sem ők másokat sem őket nem befolyásolja semmi politikai erő, számukra az adott szó kötelez, szószerint "szent" ("je to pre nich posvätné")...:cool:...hosszútávon szerintem ez nem mindegy.
- az amerikai ajánlatokról annyit mondott, hogy vagy elavult technikára vonatkozott, vagy a legújabbra, DE minkét esetben az ár irreális volt ("cena bola vždy mimo realitou")...:eek:...azaz mindig (!) irreális ajánlattal jöttek a tengerentúlról.
- a lengyel F-16-osokról megemliti, hogy a lengyel tapasztalatok -akkor még- felemásak voltak, mert a balti légtérbe is inkább még Mig-ekkel mentek, a lengyelektől kiderült, hogy nélkülözhetetlen külső frissités kellett a Falconoknak, melyek a "lengyel lehetőségeken túl mutattak" ("mimo poľských možnosti")...:eek:...amikor azt hiszed hogy végre beülsz és használhatod a géped amire csak akarod és az első alkalommal kiderül hogy még sem,mert ezt sem tudja meg azt sem.
- elismeri, hogy volt valami probléma a Gripen kommunikációs megoldásaival - itt gondolom a svéd adatkapcsoalt link-16-os kiegészitésére utal.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
Erről kapásból a magyar LGB-beszerzés román megtorpedózása jut eszembe...


Ha pc-n leszek holnap megkeresem neked azt a pilótával vagy műszakival készült interjút, ahol ez elhangzott,...bár emlékeim szerint már linkeltem itt valahol.


Sikerült megtalálni? Most már nagyon érdekelne, mi volt az az alkatrész, ami hiányzott... és miért tartott 2 évig beszerezni.

Te mire gondoltál az "LGB-beszerzés román megtorpedózása" alatt?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Te mire gondoltál az "LGB-beszerzés román megtorpedózása" alatt?
Nem nagyon akarták, hogy ez a képesség pikk-pakk rendelkezésre álljon, s mivel mindenhol emberek dolgoznak ez az infó vissza is jött a magyar félhez...és ez biztos hogy a fentebb emlitett gyakorlaton vált nyilvánvalóvá, ahogyan azt Zord is irta (linkeltem). Igyekszem megkeresni a részletes story-t, tegnap nem jártam sikerrel - igaz időm se volt annyi.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A lengyelek azért voltak 29-esel a Balti misszióban, mert az amcsik nem engedélyezték nekik a viperek odatelepülését. Ne feledjük, hogy ezek nem F-16MLU-k, hanem block50-52-esek.. (Ilyenek a törököknek, görögöknek van csak, azok pedig nem vettek részt balti misszióban. Legutóbb már engedélyezték, igaz a polák 29-esek akkor nem voltak hadrafoghatóak..)

A románok magyar LGBU torpedózása konteo. Ők már ua képességgel már a LanceR-ral rendelkeztek, igaz izraeli bombákkal.. Ilyenről egyébként Zhord Gabi sem írt le..
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
A lengyelek azért voltak 29-esel a Balti misszióban, mert az amcsik nem engedélyezték nekik a viperek odatelepülését.
Mint irtam, Pavel Bullant, a cseh Gripen program főtárgyalójával készült interjúban hangzik ez el, Ő igy tudja, ráadásul a lengyelektől, Te másképp, nem tudom honnan.
Ilyenről egyébként Zhord Gabi sem írt le..
Zord azt irta, hogy a románok nem akarták, hogy a magyarok bombázhassanak a náluk szervezett gyakorlaton. Ezt linkeltem is, olvasd el pl. az mno-s cikkben. Ugyanerre a történetre emlékszem vissza szintén egy interjúból, amit olvastam, csak részletesebben...igyekszem megtalálni a kulcsszavakat amelyekkel újra megtalálhatom.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A románok, nem magát a magyar strikeképesség ellen tettek dolgokat, csak nem akarták, hogy náluk mutassuk be a mi "kvázi új képességünket". Mondjuk nálunk sem örülnéne, ha magyaroszági közös gyakorlaton itt mutattnának be valamit...
Én értem, hogy nem Te írtad.. és hogy Bullant úrtól idéztél, én lengyel forumon olvastam, amikor polemizáltak azon, hogy miért mindig a 29-esek mennek (2006.2008, 2010. 2012, 2014.) viszont külföldi gyakorlatokra meg általában Jastrebbel repültek (többek köztt, Izraelbe, hollandiába stb.)..
Saját véleményem, nem hiszem, hogya műszaki okok miatt nem lehetett lengyel F-16-al a Balti misszióra 10 évig repülni, inkább katonapolitikai okok voltak..