Tu-22M Backfire (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93



Jót derültem a videón, amit valószínűleg otthon készített valaki (a macska miatt gondolom), aki a netről vett egyet. Ennél azért egyszerűbb a fel- és levétele. Valahol van egy képsorozatom, amit egy sajtónapon lőttek Centralnaja Uglovaján a hajózók beöltözéséről. Egy öltöztető katona segítségével, de akár egyedül is viszonylag hamar fel lehet venni. Némi rutinnal.
Egyébként a videó annyiból megtévesztő, hogy a VKK-6 magassági ruha és a sisakja (GS-6) nem része a túlélő ruhának. Csak a steppelt bélés a csizmácskákkal, meg a kétrétegű narancssárga cucc. Magassági ruhával és sisakkal eddig csak MiG-31-es személyzeten láttam, többnyire készültségben, vagy magas-légköri feladat esetében. A többi típuson (Szu-27/30/35) repülő hajózók a túlélő ruhát csak a kék hajózóra veszik fel, ami alatt speciális (állítólag) tűzálló és nedvszívó kétrészes alsóruhát viselnek. Ők a "hétköznapi" ZS-7AP sisakkal használják. Így viszont nyilván rosszabb a hőszigetelése, hamarabb kihűl a viselője. Szerintem a Szuhojok személyzetei is ebben az összeállításban használták.
Azért el lehet képzelni, hogy milyen kellemes így, magassági ruhára felvett túlélő cuccban, éppen csak sisak nélkül, el lenni 4 órát a készültségben 2. fokban! Pláne télen, fűtött helyiségben.
A későbbi hozzászólásodban írtakra: a fordítás jó, csak az eredeti szöveg kihagyott gumitömítésére vonatkozó részét nem értem. Egyszerűen nincs ilyen. Ha csak le nem vágják a gumírozott csukló és boka részeket, de ki lenne ilyen hülye?
 

wankel

Well-Known Member
2016. december 23.
1 040
4 967
113
Dxq1JHhX0AAA7Ry.jpg
Dxq1JHfW0AALjw3.jpg

Fotók a leszállás közben balesetet szenvedett Tu-22M3 roncsáról.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azt a mindenit...csoda hogy ezt ketten is túlélték.
Nem igazán tudom hogy van a Tu-22-es felműszerezve, mennyi az időjárás minimuma, (meg mennyi volt a pilótáké) de az tuti hogy ez egy CATIIC helyzet volt...
Szerintem magasan jöttek be, és mikor észrevették ahelyett hogy átstartoltak volna, lekapták a gázt. Túl nagy függőleges sebességgel értek földet...
U.így törték össze a MALÉV Tu-154-est Prágában.
Meg ezt az MD-80-ast
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 299
10 191
113
Azt a mindenit...csoda hogy ezt ketten is túlélték.
Nem igazán tudom hogy van a Tu-22-es felműszerezve, mennyi az időjárás minimuma, (meg mennyi volt a pilótáké) de az tuti hogy ez egy CATIIC helyzet volt...
Szerintem magasan jöttek be, és mikor észrevették ahelyett hogy átstartoltak volna, lekapták a gázt. Túl nagy függőleges sebességgel értek földet...
U.így törték össze a MALÉV Tu-154-est Prágában.
Meg ezt az MD-80-ast

Úgy tűnik hogy 3-an haltak meg
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azt a mindenit...csoda hogy ezt ketten is túlélték.
Nem igazán tudom hogy van a Tu-22-es felműszerezve, mennyi az időjárás minimuma, (meg mennyi volt a pilótáké) de az tuti hogy ez egy CATIIC helyzet volt...
Szerintem magasan jöttek be, és mikor észrevették ahelyett hogy átstartoltak volna, lekapták a gázt. Túl nagy függőleges sebességgel értek földet...
U.így törték össze a MALÉV Tu-154-est Prágában.
Meg ezt az MD-80-ast

Szerintem inkább az volt a baj, hogy észre se vették hogy közeledik a föld, olyan szinten be volt havazva minden és ráadásul szakadt is a hó, pocsék volt a látás. Műszerek alapján nagyon szépen eltalálták a futópályát (legalábbis a videófelvétel közelsége erre utal), besiklottak, de a minden fehér környezetben még a pálya fölött sem vették észre milyen alacsonyan vannak. Vagy csak az utolsó pillanatban vették észre a földet, ezért már nem volt idejük lereagálni, így semmi lassítás, max tényleg csak lekapták a gázt, de semmi belehúzás, kilebegtetés (legalábbis ilyen hatás nem látszik), csak úgy anyahajós módra nagy süllyedési sebességgel "becsapódtak". Egy variaszárnyú Tupoljev meg sajnos nem erre van tervezve. Nem figyelték a rádió-magasságmérőt, vagy nem működött, esetleg a Tu-22M-en nincs is ilyen? Én mindenesetre elég csúnya hangsúllyal megkérdezném azt a parancsnokot is aki ilyen körülmények között engedélyezte a repülést, hogy mégis hogy gondolta ezt?!! Vagy annyira nincs náluk meteorológiai szolgálat, hogy nem is tudtak a közeledő hóviharról?!! Szóval nekem lenne néhány kérdésem ... de persze ez az ő dolguk ...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 358
113
Igen nagy volt a függőleges sebesség.

Az egy dolog, de nem volt kilebegtetés sem, mintha a pilótának fogalma sem lett volna a magasságáról.
Ezen kívül lehet vak vagyok, de nem látom a pályafényeket - márpedig a szegély és középvonal omnidirectional világítás (a küszöb és a pályavégfény célzott irányú, jó okkal).
Namármost a sebesség túl nagy volt - így mikor a nagy vario miatt elpattant, azonnal termelt a szárny annyi felhajtóerőt, hogy el is emelje (a zaj alapján nem tudom megmondani, adott-e gázt a go-aroundhoz).
Persze mindegy volt, mert a gép megroppant, elképesztő vario, iszonyat kemény futói vannak ennek a gépnek.

Azt a mindenit...csoda hogy ezt ketten is túlélték.
Nem igazán tudom hogy van a Tu-22-es felműszerezve, mennyi az időjárás minimuma, (meg mennyi volt a pilótáké) de az tuti hogy ez egy CATIIC helyzet volt...
Szerintem magasan jöttek be, és mikor észrevették ahelyett hogy átstartoltak volna, lekapták a gázt. Túl nagy függőleges sebességgel értek földet...
U.így törték össze a MALÉV Tu-154-est Prágában.
Meg ezt az MD-80-ast

Ez messze nem volt CATIII C
Az RVR van 150 feet (olyan 46 méter, ez a IIIC minimuma), ami már CATIII B. Ez nem vakleszállás volt.
Viszont akkor a pályafényeket kérdés mennyire látta - én semennyire, de nem ültem benne. Márpedig ahol a kamerás állt, amit célzot az a touchdown point (spotterek mindig azt célozzák), így talán nem is jött hosszúra, lett volna helye.

Talán az ILS/MLS/GLS adott rossz magasságot/siklópályát, egyetleg valamelyik hajtómű nem működött és nem volt meg az ereje -innen a nagyobb leszállósebesség. Vagy a szárnymechanizáció hibásodott meg / fagyott le.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Úgy néz ki, hogy volt rajta legalább 1 db Kh-22 -es.

Mindez a The Drive szerint emlékeztetőül szolgálhat, mennyire veszélyes a stratégiailag egyre nagyobb jelentőségű sarkvidéki régió rossz látási viszonyai között a repülés.
A portál azt is közölte: noha az orosz hadügyminisztérium azt állítja, a lezuhant bombázó nem szállított lőszert, a videón látható, hogy mégis szállított a szárnya alatt legalább egy rakétát:
https://index.hu/kulfold/2019/01/27/video_az_orosz_bombazo_katasztrofajarol_tu-22m3_lezuhant/
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Ha (nagy valószínűséggel) gyakorló rakéta volt, akkor az nem számít lőszernek (éles fegyverzetnek). A repülésben a leszállás a legveszélyesebb tevékenység, itt a példa rá.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Bokitól kaptam üzenetet (köszönet neki!), ez nem más mint az első gépírásos helyszíni gyorsjelentés a pk.-ság felé a katasztrófáról (honnan szerzi ezt??!!):
- a "35" sz. gép volt,1986-os gyártású, utolsó nagyjavítás 2012-ben volt. A kiadott első sajtóhírrel ellentétben 750db OFZ gépágyúlőszer, és a bal szárny alatt egy fel nem töltött gyakorló H-22N rakéta volt.
- a gép 500m-el a kifutópálya előtt fogott talajt, ezek szerint tévedtem mikor azt hittem hogy a videó a bázison belül készült, lehet hogy civilek készítették?
- Gépparancsnok Alekszej Germanovics Gurjev őrgy., a helyszínen meghalt, másodpilóta Konsztantyin Jurjevics Mazunyin őrgy., a helyszínen meghalt, bombázó-operátor Viktor Vlagyimirovics Greif szds., a kórházban meghalt, kiképző bombázótiszt, az ezred bombázó-parancsnoka Makszim AnatoljevicsRilkob alezr., közepes sérülésekkel kórházban.
Ennyi a friss, de sokkal pontosabb és részletesebb hír.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
- a gép 500m-el a kifutópálya előtt fogott talajt, ezek szerint tévedtem mikor azt hittem hogy a videó a bázison belül készült, lehet hogy civilek készítették?
Ahhh….akkor ezért nincsenek pályafények. Ez az egész a pályaküszöb előtt történt.
Akkor nem magasan, hanem pont fordítva, túl alacsonyan érkeztek.
Valami nagyon félrement.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
A siklópálya, ami szerint a bejövetelt végezték az ezek szerint 500 méterrel előbbre volt beállítva és - ahogy én látom - jóval alacsonyabbra is.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Magyar Honvéd Magazin facebook oldaláról:

"Ha minden igaz, 90 méter magas felhóalapnál közelítették meg a pályát. Az Aranysas szerkesztőinek értesülései szerint a gép műszaki problémával küzdött. Orosz források szerint a gép parancsnoka 3 kilométeres vízszintes és 300 méteres függőleges látástávolság minimummal rendelkezett."
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
A siklópálya, ami szerint a bejövetelt végezték az ezek szerint 500 méterrel előbbre volt beállítva és - ahogy én látom - jóval alacsonyabbra is.
Az 500 méterrel rövidebbre bejövetel persze simán kijöhet az alacsonyabbra vett siklópálya járulékos eredményeként is. Ha ugyanis "csak" vízszintes eltérésük lett volna, akkor láthattunk volna egy normális kilebegtetést a hómezőre.
De itt ennek nyoma sincs, a gázlevétel is hirtelen, reflexből történt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed