Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
2025-re kb.200GW/h fö-grid akkumulátoros energiatárolási kapacitás várható az EU-ban.
Nincs nagyon bent a hírekben de az elsö több GWh-s grid akksipakk épp Svédországban készül ~3 milliárd Eurobol..
Mi a fene az a GW/h? Mert az nem kapacitás.
Ezen felül 200 GWh kapacitás még haza szinten is mulatságos lenne, mert ez Paks I 100 órás termelése. Áthidalásra alkamatlan, backupnak felesleges.
Ezen felül erre jó lenne forrás. Tekintve, hogy a kb. 0,15 kWh/kg a Li akksik gyakorlati kapacitása, akkor a 200*10^6 kWh kapacitás tömege az kb. 1,3 millió tonna akksi ha jól számolom...

A dzsinnekben is hiszel?
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Svedorszag... Meg dania ... Szemett egettessel termelik az aramuk eleg nagy % at... /vagesz legyartanak valamit hogy a fogyasztoi tarsadalom altal ideje koran szemetrekeruljon hogy elegessek.../ ez a hatvanyozott kornyezetszennyezes /de uber zoldek./ minden komunatol par km re okadja a fustot a szemetegeto.../ oromkodnek hogy mar nem kormosak a varosaik falai... /ja mert a varosi szeneromuveket bezartak helyette van a varoson kivuli szemetegeto./ami ha nincs eleg szemet ugyan ugy szennel faval megy./szo szerint ffekete korom ult a falakon eggyes helyeken meg barna katrany lefolyasok./ nem is olyan regi kornyezetvedelem hatasa./
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
2025-re kb.200GW/h fö-grid akkumulátoros energiatárolási kapacitás várható az EU-ban.
Nincs nagyon bent a hírekben de az elsö több GWh-s grid akksipakk épp Svédországban készül ~3 milliárd Eurobol..

Az emberéletben mennyi?
Vagy az ázsiai/afrikai/dél-amerikai csak akkor számít embernek ha az országodta kell beengedni, mert a nyugati hatalmak kizsigerelik őket a mai napig?
Az ökoszisztémában okozott károkról nem is beszélve, egy V6-os dízel teljes élettartama alatt sehol sincs ahhoz képest amit egy tesla előállítása során belenyomnak a környezetbe.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Ez itt off de mar kezd elegem lenni ebbol a bezzeg skandinaviabol. /en eltem kint nem keveset.../ a termeszeti es asvanykincseiknek koszonhetik a joletete semmi masnak ./amugy egy lusta troger banda allandoan felreszegen vagy felbetepve elnek a munkajuk nem sokat er.../ inni tudnak meg penzt elkolteni meg jo marketinget csinalni maguknak... /hatalmas teruletek kis lakossag.../kozbe meg hulyeseget hulyesegre halmoznak csak a kimerithetetlen kincseknek koszonhetoen ez nem latszik meg./
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and fip7

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Te egy biztonsági berendezést kezelsz úgy, mintha részt venne a termelésben..
Az árapály erőmű legalább előrejelezhető, mert tudod, hogy mikor jön.

Az akkunak csupán egy felhasználási módja a biztonsági felhasználás, vagyis hogy stabilizálja a hálózatot ha valahol kieseik egy termelő. Ma már azért is használják mert segítségével képes vagy "black startra" így nem kell a gőz vagy a gázturbinának stanbymode-ban futnia. Valamint használják megújlulók esetén tárolásra is, olyan mértékben hogy besegítsen a kiegyenlítésben amig indulnak a csúcs erőművek (gáz, szén esetleg tározós).
https://www.ge.com/reports/california-utility-used-battery-jumpstart-power-plant/
Megvan ennek is a helye értelmes mértékben, hidd el ez nem csak egy biztonsági felhasználás. Hatalmas rugalmasságot tudsz bevinni vele a rendszerbe ami fontos. Persze abban teljesen igazad van hogy ennek van egy értelmes mértéke nem arra való hogy hatalmas mennyiségeket betárolj.
 
M

molnibalage

Guest
Svedorszag... Meg dania ... Szemett egettessel termelik az aramuk eleg nagy % at... /vagesz legyartanak valamit hogy a fogyasztoi tarsadalom altal ideje koran szemetrekeruljon hogy elegessek.../ ez a hatvanyozott kornyezetszennyezes /de uber zoldek./ minden komunatol par km re okadja a fustot a szemetegeto.../ oromkodnek hogy mar nem kormosak a varosaik falai... /ja mert a varosi szeneromuveket bezartak helyette van a varoson kivuli szemetegeto./ami ha nincs eleg szemet ugyan ugy szennel faval megy./szo szerint ffekete korom ult a falakon eggyes helyeken meg barna katrany lefolyasok./ nem is olyan regi kornyezetvedelem hatasa./
Bocs, de megkérhetnélek, hogy ilyen bugyutaságot / téveszmét ne kommentelj, amikor 5 sec lenne csekkolna az kb. 100-szor linkelt térképpel?

  1. Fizikai képtelenség szemét égetésével nagy %-ot elérni.
  2. Svédország https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=SE A kapacitás döntő része vízienergia és nukleáris, meg némi szél. A többi kerekítési hiba. Az összes többiben esetleg van valahol szemét és biomassza is. Ez minden, csak nem nagy %.
  3. Dánia. https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=DK-DK1 Szén, gáz és szél és minimális biomassza.
Ez itt off de mar kezd elegem lenni ebbol a bezzeg skandinaviabol. /en eltem kint nem keveset.../ a termeszeti es asvanykincseiknek koszonhetik a joletete semmi masnak ./amugy egy lusta troger banda allandoan felreszegen vagy felbetepve elnek a munkajuk nem sokat er.../ inni tudnak meg penzt elkolteni meg jo marketinget csinalni maguknak... /hatalmas teruletek kis lakossag.../kozbe meg hulyeseget hulyesegre halmoznak csak a kimerithetetlen kincseknek koszonhetoen ez nem latszik meg./
Ja persze.

  • Svédország olyan színvonalú iparral rendelkezik, ami egyes területeken a jenki közelében van. Svédország egy 10 milliós ország, mint Magyarország, de nem látom azt, hogy mi képesek lennénk gyártani még külföldi beszállítóval is vadászgép gázturbinát, AESA/PESA radart vagy világszínvonalú IFV-t.
  • Ez a "lusta tróger" banda rakja össze a SCANIA kamionokat, ami tudtommal egy fogalom az iparban.
  • Ipari területen az Alfa Laval eléggé megbízható brand, többször dolgoztam velük.
  • Az ipari folyamatirányítás terén az ABB egy fogalom. Itthon ABB és SIEMES-en kívül és szinte nem is láttam mást.
  • Atlas Copco-val is dolgoztam, DRA szállítás és teszt során. Olajozottan ment minden.
Szerintem első körben ennyi elég lesz példának, de lenti linken levő cégek között van pár világszinten húzó név. Egy 10 milliós országban, mint mi. Szólják, ha majd itthon ilyen innovatív cégek leszek majd. Ezek a lusta trógerek...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_of_Sweden

Mi lenne, ha leállnál a sztereotipikus gondolkodással és téveszmék menetrendszerű posztolgatásával?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Bocs, de megkérhetnélek, hogy ilyen bugyutaságot / téveszmét ne kommentelj, amikor 5 sec lenne csekkolna az kb. 100-szor linkelt térképpel?

  1. Fizikai képtelenség szemét égetésével nagy %-ot elérni.
  2. Svédország https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=SE A kapacitás döntő része vízienergia és nukleáris, meg némi szél. A többi kerekítési hiba. Az összes többiben esetleg van valahol szemét és biomassza is. Ez minden, csak nem nagy %.
  3. Dánia. https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=DK-DK1 Szén, gáz és szél és minimális biomassza.

Ja persze.

  • Svédország olyan színvonalú iparral rendelkezik, ami egyes területeken a jenki közelében van. Svédország egy 10 milliós ország, mint Magyarország, de nem látom azt, hogy mi képesek lennénk gyártani még külföldi beszállítóval is vadászgép gázturbinát, AESA/PESA radart vagy világszínvonalú IFV-t.
  • Ez a "lusta tróger" banda rakja össze a SCANIA kamionokat, ami tudtommal egy fogalom az iparban.
  • Ipari területen az Alfa Laval eléggé megbízható brand, többször dolgoztam velük.
  • Az ipari folyamatirányítás terén az ABB egy fogalom. Itthon ABB és SIEMES-en kívül és szinte nem is láttam mást.
  • Atlas Copco-val is dolgoztam, DRA szállítás és teszt során. Olajozottan ment minden.
Szerintem első körben ennyi elég lesz példának, de lenti linken levő cégek között van pár világszinten húzó név. Egy 10 milliós országban, mint mi. Szólják, ha majd itthon ilyen innovatív cégek leszek majd. Ezek a lusta trógerek...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_of_Sweden

Mi lenne, ha leállnál a sztereotipikus gondolkodással és téveszmék menetrendszerű posztolgatásával?
Daniaba a szeneromuvekbe egetik a szemet jelentos reszet. /ezt irtam is./ svedorszag meg ha csak tavfutesre hasznalja akkor megnagyobb pazarlas amit csinalnak. /a tavfutesuk tulnyomo resze zemet egetes. Es van tavfutes boven ahogy szukseg is ra./
 
M

molnibalage

Guest
Daniaba a szeneromuvekbe egetik a szemet jelentos reszet. /ezt irtam is./ svedorszag meg ha csak tavfutesre hasznalja akkor megnagyobb pazarlas amit csinalnak. /a tavfutesuk tulnyomo resze zemet egetes. Es van tavfutes boven ahogy szukseg is ra./
Erre a szemét égetés ökörségre adjál már valami forrást jó...? 2007-ben BME-n egy tárgy keretében láttam statisztikát. Biogázt használnak sokat a skandinávok, mert a fenyő asszem jól gázosítható. A városi buszok ezért gázüzeműek. Szemétégetésről energetika kapcsán nem esett szó, bár tény, hogy 2007 nem tegnapelőtt volt. Viszont forrást kérnék. Én adtam neked..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Gyorsan csak wikizek ha megfelel.https://da.wikipedia.org/wiki/Kraftvarmeværk de kesobb majd ha lessz ra idom bovebben.
maengder_1.png
ez csak a genbrugsstationbol emelle jon a lakossagi hulladek ami atlagosan 1 kuka/fo a haztartasba + a papir hulladek./hihetetlen sok szorolap.../ es az ipari /genbrugba pl cegek csak korlatozottan szallithatnak szemetet azt kozvetlen a helyi szemetegetobe kell vinni./ minden heten vitem egy nagy utanfutonyi szemetet /foleg papirt meg csomagolo anyagot /es egy adag veszelyes hulladekot meg egy futo vegyest /havi egy nap csak butort szallitottam.../ a komunna egyik szemetegetojebe./minden heten egy nap ez volt a melom./a szalonok hulladekat nem en rendeztem hanem a helyi mindenes./en csak a haztartasukat es a nagykert rendeztem./igaz a fonoknek 17 fodrasszalonja volt meg 1 nagykereskedese ami hulladekat szllitottam./ de a haztartasi kenbrugos "szemetet " is kethetente egy futoval vittem... Kinabol usabol rendelt ez meg azok amik nem tetszettek vagy epp tetszett es a regit kellett vinnem. /volt biliardasztalt pl 2 ot is vittem egy evbe aztan megunta a biliardot../ hihetetlen mennyi a " szemet " elektronikai ciktol butorig /2 evente az atlag is lecsereli a butorzatat a komplett lakasba /a fonokomek evente.../
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Egyebkent akinek valallkozasa van az egybol a szemetegetobe viszi/viteti. Melossal./haztartasbol is./ a hulladekot es nem genbrug.ba genbrugnal van egy limit haztartasonkent. /afelett fizetos./ a hoeromube meg 10 t annkent kell fizetni /vezetik mazsazzak hogy mikor mennyit visz valaki./
 
M

molnibalage

Guest
Gyorsan csak wikizek ha megfelel.https://da.wikipedia.org/wiki/Kraftvarmeværk de kesobb majd ha lessz ra idom bovebben.
maengder_1.png
ez csak a genbrugsstationbol emelle jon a lakossagi hulladek ami atlagosan 1 kuka/fo a haztartasba + a papir hulladek./hihetetlen sok szorolap.../ es az ipari /genbrugba pl cegek csak korlatozottan szallithatnak szemetet azt kozvetlen a helyi szemetegetobe kell vinni./ minden heten vitem egy nagy utanfutonyi szemetet /foleg papirt meg csomagolo anyagot /es egy adag veszelyes hulladekot meg egy futo vegyest /havi egy nap csak butort szallitottam.../ a komunna egyik szemetegetojebe./minden heten egy nap ez volt a melom./a szalonok hulladekat nem en rendeztem hanem a helyi mindenes./en csak a haztartasukat es a nagykert rendeztem./igaz a fonoknek 17 fodrasszalonja volt meg 1 nagykereskedese ami hulladekat szllitottam./ de a haztartasi kenbrugos "szemetet " is kethetente egy futoval vittem... Kinabol usabol rendelt ez meg azok amik nem tetszettek vagy epp tetszett es a regit kellett vinnem. /volt biliardasztalt pl 2 ot is vittem egy evbe aztan megunta a biliardot../ hihetetlen mennyi a " szemet " elektronikai ciktol butorig /2 evente az atlag is lecsereli a butorzatat a komplett lakasba /a fonokomek evente.../
Ez jelentéktelen mennyiség, ha jól látom 174 ezer tonna.
Gondolj bele, ha ez kőolaj vagy fűtőolaj vagy tökmindegy milyen szénhidrogén lenne, akkor mekkora mennyiségről van szó. Fűtőérték * 30-40%-kal megkapod hány kWh áram.

A fa fűtőértéke bőven nem kőolaj, de Ajka 8 éve kb. évi 200 ezer tonnát evet meg kiegészítő tüzelőanyagként, mert éppen olcsó volt a fa és az akkor támogatási rendszer az azzal termelt áramot támogatta.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Cegeknek vallalkozasoknak egybol a szemetegetobe kell vinni a kukas komunalist is odaviszik a kukasautok.a komuna a koz hulladekat is egybol az egetobe viszi. A haztartasoknak is oda kell vinni egy bizonyos mennyiseg folott. A lakotelepekrol is egybol az egetobe megy minden./ott is vannak lerakatok minden haztombnek azok nem genbrugstationok valami mas a nevuk/ha egyszerre visz is van limit./es havonta is a genbrugstationba /a kep./

A genbrugstationos kepet cak erdekesseg kep tettem be.

/ez ccsak genbrug station... Nem szemettelep... A hoeromu atvevo pontja./
 
M

molnibalage

Guest
Számolgassunk.

http://www.incineration.info/files/...ste_in_a_rotary_kiln_and_in_a_cement_kiln.pdf
High calorific waste typicallyhas a lower heating value (LHV) of above 16 MJ/kg, for medium calorificwastethis is typically 11-16 MJ/kg.

http://web.mit.edu/urbanupgrading/urbanenvironment/resources/references/pdfs/MunicipalSWIncin.pdf
25. oldalon táblázat. Alig van benne 15 MJ/kg feletti hulladék összevevő. Ez nem is meglepő megnézve a különféle fafajták és szénhidrogének fűtőértékét nézve.
  • Röviden, az átlagos kevert városi hulladék fűtőértéke (LHV) jó, ha van 15 MJ/kg, de inkább kisebb. Orvosi hulladékokra találtam 19-es átlagot, de azok mennyisége kerekítési hiba és sok a műanyag benne, ami felfelé húzza.1 MJ = 0,277 kWh. Tehát az átlagos hulladék 1 kg-ja igen erős felfelé torzítással 4,16 kWh energiát ad, ha 15 MJ/kg-ot veszek. (15*0,277 = 4,16)

  • Erre jön a hatásfok, mire a fűtőértékből lesz áram. Ez jó, ha 35%, mert a hulladékok víztartalma sanszosan magas és ezzel nem lehet magas gőzparamétert elérni. Szalma és biomassza erőműveknél 450-550 fokos gőz felett én még nem láttam semmit. Ezek hatásfoka nemhogy 35% nincs, de inkább 30%. Legyen 33,3%, hogy 1/3-dal könnyű legyen számolni. Tehát hatásfok után 1 kg hulladékból lesz 15*0,277*0,33 = 1,37 kWh áram = 1,37 kWh/kg vagy ha jobban tetszik 1,37*10^3 kWh/tonna. Hát, ez nem sok.
Nézzük a termelési oldalt.
  • A 2016-os svéd fogyasztás 139 TWh és a termelés 149 TWh volt. Legyen 150 TWh.---> 150*10^9 kWh.
    (ezt korábban elírtam) T-->G--M-->k = 10^9

  • Legyen a nagy arány mondjuk 10%, akkor 15*10^9 kWh áramról beszélünk.

  • (15*10^9 kWh) / (1,37*10^3 kWh/tonna) = 10,94*10^6 tonna. Tehát a 10%-os arányhoz durván 11 millió (!) tonna hulladékot kéne elégetni.
Ezen nincs mit csodálkozni, amikor a magyar kőolajimport 8-9 millió tonna így fejből perpill, de ebből nem csak motor hajtóanyag készül, de érződik a nagyságrend.
Paraméterezheted te akárhogyan a fűtőértéket, akár gázolajra is (ami nettó hülyeség lenne) vagy lehet totál nevetséges 45%-os erőművi hatásfok, akkor is az jön ki, hogy a hulladék égetés úgy kb. 1%-os aránnyal bírhat és betolták a biomasszához talán vagy valahova eldugták. És ez is igen erős túlzásnak tűnik a számok alapján, mert ez is 1 millió tonna szemetet jelent.

Mindehhez csak 2 perc Google és középiskolás fizika kell. Nem értem, hogy miért olyan nehéz. Bár ok, a fűtőérték az tüzeléstechnika, de első éves anyag az egyetemen/fősulin. Az égéshőt ismeri már a középsulis is. Legalábbis az én időmben kellett, mert számoltunk már ott is termodinamikában ezzel-azzal.

Mikor jutunk már el oda, hogy energetikai vitában legalább a négy alapműveletet tetszik használni? De komolyan...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Számolgassunk.

http://www.incineration.info/files/...ste_in_a_rotary_kiln_and_in_a_cement_kiln.pdf
High calorific waste typicallyhas a lower heating value (LHV) of above 16 MJ/kg, for medium calorificwastethis is typically 11-16 MJ/kg.

http://web.mit.edu/urbanupgrading/urbanenvironment/resources/references/pdfs/MunicipalSWIncin.pdf
25. oldalon táblázat. Alig van benne 15 MJ/kg feletti hulladék összevevő. Ez nem is meglepő megnézve a különféle fafajták és szénhidrogének fűtőértékét nézve.
  • Röviden, az átlagos kevert városi hulladék fűtőértéke (LHV) jó, ha van 15 MJ/kg, de inkább kisebb. Orvosi hulladékokra találtam 19-es átlagot, de azok mennyisége kerekítési hiba és sok a műanyag benne, ami felfelé húzza.1 MJ = 0,277 kWh. Tehát az átlagos hulladék 1 kg-ja igen erős felfelé torzítással 4,16 kWh energiát ad, ha 15 MJ/kg-ot veszek. (15*0,277 = 4,16)

  • Erre jön a hatásfok, mire a fűtőértékből lesz áram. Ez jó, ha 35%, mert a hulladékok víztartalma sanszosan magas és ezzel nem lehet magas gőzparamétert elérni. Szalma és biomassza erőműveknél 450-550 fokos gőz felett én még nem láttam semmit. Ezek hatásfoka nemhogy 35% nincs, de inkább 30%. Legyen 33,3%, hogy 1/3-dal könnyű legyen számolni. Tehát hatásfok után 1 kg hulladékból lesz 15*0,277*0,33 = 1,37 kWh áram = 1,37 kWh/kg vagy ha jobban tetszik 1,37*10^3 kWh/tonna. Hát, ez nem sok.
Nézzük a termelési oldalt.
  • A 2016-os svéd fogyasztás 139 TWh és a termelés 149 TWh volt. Legyen 150 TWh.---> 150*10^9 kWh.
    (ezt korábban elírtam) T-->G--M-->k = 10^9

  • Legyen a nagy arány mondjuk 10%, akkor 15*10^9 kWh áramról beszélünk.

  • (15*10^9 kWh) / (1,37*10^3 kWh/tonna) = 10,94*10^6 tonna. Tehát a 10%-os arányhoz durván 11 millió (!) tonna hulladékot kéne elégetni.
Ezen nincs mit csodálkozni, amikor a magyar kőolajimport 8-9 millió tonna így fejből perpill, de ebből nem csak motor hajtóanyag készül, de érződik a nagyságrend.
Paraméterezheted te akárhogyan a fűtőértéket, akár gázolajra is (ami nettó hülyeség lenne) vagy lehet totál nevetséges 45%-os erőművi hatásfok, akkor is az jön ki, hogy a hulladék égetés úgy kb. 1%-os aránnyal bírhat és betolták a biomasszához talán vagy valahova eldugták. És ez is igen erős túlzásnak tűnik a számok alapján, mert ez is 1 millió tonna szemetet jelent.

Mindehhez csak 2 perc Google és középiskolás fizika kell. Nem értem, hogy miért olyan nehéz. Bár ok, a fűtőérték az tüzeléstechnika, de első éves anyag az egyetemen/fősulin. Az égéshőt ismeri már a középsulis is. Legalábbis az én időmben kellett, mert számoltunk már ott is termodinamikában ezzel-azzal.

Mikor jutunk már el oda, hogy energetikai vitában legalább a négy alapműveletet tetszik használni? De komolyan...
+ számoljuk hozzá, hogy ez egy valamilyen összetételű hulladék - agyig kénnel, klórtartalmú anyagokkal, lúgos cucctól kezdve minden van benne. Az átlagos erőművi körülmények között szenet/gáz vagy olajat égetsz. A biomassza brutál kéntartalma miatt egészen érdekes anyagokat kell beépíteni - ha nem lenne támogatás rá, senki nem csinálná meg, mert istentelenül drága mind a gyártás mind az időszakos pótlás. Ezt ritkán számolják bele

Hulladék szállítás - nem veszik bele, pedig bele kellene. Ha összhatásfokot nézünk, szerintem igen is bele kellene venni, mert egy gázvezeték vagy egy tartálykocsi tüzelőolaj mozgatása más energia, mint egy térfogatilag tele hulladékszállító. Ha tömörítenek, annak is van energiaigénye. A fentinek együtt meg CO2 kibocsátása. van. Nem is kevés. A hatástanulmányok általában a lakott településtől távolibb létesítési helyet adnak, szóval lehet szállítani

Filterek, katalizátorok. Ezt még kevésbé hozzá szóba. Egy csatolt gáz-gőz erőműből vízgőz megy ki. Egy hulladékos erőműből meg huhu... A füst tartalmaz egy csomó klórt, ként, szénhidrogént, alkáli anyagot, port, NOx-et, CO2-öt. Ezzel valamit kell kezdeni. Ipari méretű füstkezelő rendszerek üzemeltetése sem 2 fillér a katalizátorok aranyárban vannak, lehet építeni a kéntelenítő kört a kéményre (brutális anyagár - egzotikus anyagok, bonyolult gyártástechnológia), amit megint csak vagy katalizátorral oldasz meg vagy karbamiddal lehet szórakozni (ekkor meg a végén ammónia keletkezik, amivel valamit megint kell kezdeni...)

Elégett hulladékból marad egy csomó salak - ami nem egészséges. Azzal mi lesz!? Dioxinok, nehézfémek? Ezeket szűrni kell, azok hová kerülnek!?

Hulladékot újrahasznosítani kellene - amit meg nem lehet, azt plazmaégővel elégetni.

De ezeket hiába mondjuk, hiába írod le az energetikai mérlegeket, a sötétzöldek immúnisak a fizikára meg a kémiára...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
A hulladékégetés szerintem elsősorban a hulladéktól való megszabadulás miatt van, másodlagosan az energia miatt. De nekem a hulladékégetéssel kapcsolatban elsőnek mindig az jut eszembe, hogy vajon milyen gázok is keletkeznek ott...

Azt mondjuk nem tudom, hogy csak szelektív hulladékfeldogozásnál van ilyen? Vagy úgy ahogy van mindent a tűzre és ami marad azt ássák el? :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
A salakkal mit csinalnak /amiota nem hajoztatjak kinaba/ pass talan a tengerbe ontik a nagy zoldulesbe vagy a sullyedo szigeteik pakoljak korbe tombositett formaba... /nem akkora szentek a skandinavok mint sokan gondoljak.../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
A genbrugstationokba /a kepecske/ szelektive ment a gyujtes. /lakossagi limitalt./

A szemetegetobe vegyi anyag /olajok sampon hasonlok kulon./ fem uveg vegyesen./ fa/butor anyagok kulon. Vegyeshulladek /fele fa fele uveg pl./ es minden mas papirtol a muanyagig egybe...
Zoldhulladekot a genbrugba kellett vinni korlatlan mennyisegbe./fu agak stb./

Nem voltam kukas igy csak annyit tudok mint barki aki kint elt...

A lakossagi szemetnel csak a papirt gyujtottek szelektiven. Egy kuka/haztartas. A vegyes hulladeknak 1 kuka/fo /heti szallitas./
Mindig tele volt. Az egybol a szemetegetobe ment /szoktam latni a kukas autokat amikor en vittem a cegest./
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero