A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113

Én képviseltem itt sokáig a V4+Izrael együttműködést, de egy rasszista zsidó miatt ez lehetetlen. Nem az a gond, hogy kineveztek egy rasszistát külügyminiszternek, hanem az, hogy nem tudják kordában tartani, vagy egy ilyen hülyeség után lemondatni, hogy mentsék, ami menthető! Orbán súlyos hibát követ el, ha a konferenciát a külügyminiszteri szintű reprezentációval már amúgy is büntető lengyelek teljesen lemondják és ő meg elmegy egy immár V3 csonkakonferenciára! Ez lesz az első komoly szög a visegrádi együttműködés koporsójában és az amúgy is önjáró lengyelek szemében most fogja elveszteni Orbán miatt a visegrádi együttműködés az értelmét is innentől figyelmen kívül fogják hagyni a politikai narratíváikban! +meg fogják jegyezni nagyon Orbán smúzolását Izraelben akkor, amikor ők éppen gyűlölnek! Sértődékeny, irracionális népség az északi szomszédunk, mégis többet érnek, mint a zsidók!

Csak egy ésszerűbb, racionálisabb, reálpolitikát folytató Izraelnek lenne helye egy V4 együttműködésben. Ilyen opció most úgy tűnik nincs.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
De vicces, hogy izraelnek mi köze a v4-hez, ami egy magyar és lengyel ősszövetség és közép-európai. A zsidóknak semmi közük hozzá. Inkább Izraelt kéne lemondani és nem a lengyelekkel veszekedni, sőt a lengyelekkel kell jóba lenni.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Hát ha már közepes hatótávú rakéta védelmi rendszerekről beszélnek akár David Sling.
Egyébként benne csak most realizálódott higy a David Sling stunner rakétája alapján fejlesztette a Rayetheon a SkyCeptor rakétát. És elvileg a lenygelek is ezeket kapják majd a Patriotjaikhoz. Sőt:
"Poland requested a low-cost interceptor option as part of the interest it expressed in acquiring Patriot. Polish industry would co-develop and produce the system with Raytheon."

Tudják ők is hogy nagyon drága a PAC3-MSE:
"The SkyCeptor interceptor is based on the Stunner hit-to-kill missile, currently in full-rate production. It will be the newest hit-to-kill weapon in the Patriot family, which includes the PAC-3 and PAC-3 MSE missiles, which destroy threats by the sheer force of collision. Also in the family is the GEM-T interceptor, which uses a blast fragmentation warhead to obliterate tactical and ballistic missiles or manned and unmanned aircraft. All four missiles can be fired from the same launcher.
“We’re redefining the price tag on what are traditionally very expensive missile defense capabilities,” said John Baird, vice president of Raytheon’s Poland programs. “SkyCeptor gives Poland a much more cost-effective option to take out the threat.”

Érdekes.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Nem mindenki szeretne lerészegedni mint te. Tudod csak a részegesek meg alkoholisták isznak délelőtt. És merjél te kicsi lenni, azok viszik előre a világot akik nagyot álmodnak és utána megvalósítják. A merjünk kicsik lenni, csak ostoba droidok tömegét képes kitermelni ezt már bizonyította.
Igenis merjünk nagyok lenni és megcsinálni!
Nem vagyok alkoholista, csak azt hittem ittas vagy és azért jön belőled a hülyeség,
És igen, fel kell mérni hogy egy ország mit képes gyártani és mit nem. Itt nem kell repülőt gyártani, mert nincsen rá kereslet ami eltartani a gyárat. Németország, Olaszország, Spanyolország sem álmodik már ilyenről önállóan, Te meg a hagymázos agyaddal igen, de biztosan én vagyok ostoba droid.
És igen, meg kell nézni mit tudunk mi észszerű költségekkel legyártani, azt meg könyörtelenül itthon kell tartani. De lehetőleg minél inkább piaci alapon működő cégekkel, mert különben drágán lesz szar minőség.
Luxemburg, Dánia, Hollandia mer kicsi lenni, ott biztosan szar az élet amiért nem gyártanak repülőt maguknak 1db/év ütemben vadászrepülőt...
(és igen, bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani elszórtunk, mint a mozdonyok, hajók, buszok míg mások megőriztké ezt az ipart vagy létrehozták az utóbbi években, de ennek ezer oka van, nem az hogy én ittam-e már idén)
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Nem vagyok alkoholista, csak azt hittem ittas vagy és azért jön belőled a hülyeség,
És igen, fel kell mérni hogy egy ország mit képes gyártani és mit nem. Itt nem kell repülőt gyártani, mert nincsen rá kereslet ami eltartani a gyárat. Németország, Olaszország, Spanyolország sem álmodik már ilyenről önállóan, Te meg a hagymázos agyaddal igen, de biztosan én vagyok ostoba droid.
És igen, meg kell nézni mit tudunk mi észszerű költségekkel legyártani, azt meg könyörtelenül itthon kell tartani. De lehetőleg minél inkább piaci alapon működő cégekkel, mert különben drágán lesz szar minőség.
Luxemburg, Dánia, Hollandia mer kicsi lenni, ott biztosan szar az élet amiért nem gyártanak repülőt maguknak 1db/év ütemben vadászrepülőt...
(és igen, bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani elszórtunk, mint a mozdonyok, hajók, buszok míg mások megőriztké ezt az ipart vagy létrehozták az utóbbi években, de ennek ezer oka van, nem az hogy én ittam-e már idén)

Pont az ilyen gondolkodással dobtuk a képességeket a kukába. Gratulálok neked, hadoválsz a piacról de közben 10 millió főben gondolkozol. Ki mondta, hogy exportra repülő nem mehetne. Nem veszekszem veled, mert tántoríthatatlan vagy a véleményedben még ha 1 poszton belül is ellentmondasz saját magadnak. Részemről téma lezárva. Te saját magadban nyugodtan merjél kicsi lenni, de másokra ne próbáld ráilleszteni.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Pont az ilyen gondolkodással dobtuk a képességeket a kukába. Gratulálok neked, hadoválsz a piacról de közben 10 millió főben gondolkozol. Ki mondta, hogy exportra repülő nem mehetne. Nem veszekszem veled, mert tántoríthatatlan vagy a véleményedben még ha 1 poszton belül is ellentmondasz saját magadnak. Részemről téma lezárva. Te saját magadban nyugodtan merjél kicsi lenni, de másokra ne próbáld ráilleszteni.
Merj kicsi lenni dumától én is falra mászok.... pont az, hogy Magyarországra tipikusan jellemző, hogy nem szeret kicsi lenni és nem a másikat akarja követni, de ettől függetlenül nem az ország népessége határozza ezt meg, hanem inkább az akarat, hogy például mit akar gyártani és semmi esetre sem szabad semmiben sem kicsiben gondolkozni...

Ott van Svédország 10 millióan alig vannak még is gripeneket gyártanak, tehát olyan, hogy lehetetlen az tuti nincs, az már más kérdés mire mit érdemes fordítani energiát.
 

Dactilus

Active Member
2018. november 10.
89
175
33
Merj kicsi lenni dumától én is falra mászok.... pont az, hogy Magyarországra tipikusan jellemző, hogy nem szeret kicsi lenni és nem a másikat akarja követni, de ettől függetlenül nem az ország népessége határozza ezt meg, hanem inkább az akarat, hogy például mit akar gyártani és semmi esetre sem szabad semmiben sem kicsiben gondolkozni...

Ott van Svédország 10 millióan alig vannak még is gripeneket gyártanak, tehát olyan, hogy lehetetlen az tuti nincs, az már más kérdés mire mit érdemes fordítani energiát.
Hiányzik hozzá az innováció, illetve a pénz, de leginkább a politikai akarat. Lásd a jugoszláv J-22 Oraot, egy kis brit segítséggel, és megfelelő akarattal képesek voltak, egy repképes vadászgépet összetákolni. Ne merjünk kicsik lenni, hanem inkább merjük kicsiben kezdeni.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
én azt mondom hogy kicsit nyugodjanak le a kedélyek , a vitátok jelen pillanatban értelmetlen mert nem egy logikus és egy logikátlan dolog csap össze hanem 2 hozzáállás , ember válogatja ki melyik mellé teszi le a voksát
Ami a zsidókat illeti , fura tőlük hogy egy olyan embert raknak fontos helyre ait nem tudnak aztán irányítani , az a baj hogy ha a lengyeleknek estek akkor simán kaphatunk mi is a fejünkre , nyilván az amiknak csak nem mennek neki de akkor is fura ez nekem, szerintem Viktor csak kedélyt ment csitítani de ha tévednék akkor hazafele hozhatna SPIKE-LR-t meg valami MLRS-t ha már ott jár
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 327
113
Ez ot off de ez a lengyel zsido dolog kicsit bonyolultabb...

Lengyelorszag es iran kapcsolata jelentosen javult a kozelmultban. Ez izraelnek nem tetszik.., tobbek kozott a lengyelek es a holokauszt ezert jott elo. /politikus amit a maganvelemenyenek tartanak csupan politika./

Nem kell aggodni ilyen aprosag miatt nem fog szetesni a v4 /ha ennyitol szetesne amugy is mindegy lenne erte./
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Nem vagyok alkoholista, csak azt hittem ittas vagy és azért jön belőled a hülyeség,
És igen, fel kell mérni hogy egy ország mit képes gyártani és mit nem. Itt nem kell repülőt gyártani, mert nincsen rá kereslet ami eltartani a gyárat. Németország, Olaszország, Spanyolország sem álmodik már ilyenről önállóan, Te meg a hagymázos agyaddal igen, de biztosan én vagyok ostoba droid.
És igen, meg kell nézni mit tudunk mi észszerű költségekkel legyártani, azt meg könyörtelenül itthon kell tartani. De lehetőleg minél inkább piaci alapon működő cégekkel, mert különben drágán lesz szar minőség.
Luxemburg, Dánia, Hollandia mer kicsi lenni, ott biztosan szar az élet amiért nem gyártanak repülőt maguknak 1db/év ütemben vadászrepülőt...
(és igen, bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani elszórtunk, mint a mozdonyok, hajók, buszok míg mások megőriztké ezt az ipart vagy létrehozták az utóbbi években, de ennek ezer oka van, nem az hogy én ittam-e már idén)

Luxemburg mer kicsi lenni? Hűha! Ez ám a teljesítmény!!! :rolleyes:
Te Hollandia nem gyárt repülőt? Azt a Fokker micsoda, csokigyár? :)

Na jó nem szívatlak tovább. De Hollandia is csak egy Dunántúlnyi ország és Belgium is. Együttműködnek és BENELUX államok néven államcsoportban vannak.
Együtt gyártották a holland és a belga F-16-osokat. Sabca-Fokker kooperációban. Sajnos a svéd példát lelőtték előlem korábban, pedig a SAAB is elég ütős kis gépet hozott össze. Tehát a helyzet az, hogy nem mernek kicsik lenni még a területi kicsinységük ellenére sem.

Még egy megjegyzés: "bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani" Nos a Mávag fénykorában harci gépeket gyártott meg harckocsikat, a Weiss Manfréd (Csepel Művek) úgy szintén, a Ganz világhírű volt, soroljam? A komcsik a KGST-vel pont hogy hagyták lerohadni őket, és a végén szintén a már demokratizálódott komcsik privatizáció néven a cégeket szétdarabolták és a képességeket veszni hagyták. Ezt lehet ugyan kétségbe vonni, de a Zrínyi rohamlöveg vs csepel bicikli bizony nem egy kategória.
Nem kell merni kicsinek lenni! Nagyot kell álmodni és megoldani. Pl V4 szinten egy Benelux mintájú együttműködést megteremtve.

ui: Éljen Luxemburg, aki mer kicsi lenni! :hadonaszos::D
 
T

Törölt tag 008

Guest
....Ott van Svédország 10 millióan alig vannak még is gripeneket gyártanak, tehát olyan, hogy lehetetlen az tuti nincs, az már más kérdés mire mit érdemes fordítani energiát.
Azok a svédek akik mindkét világháborúból kimaradtak és rommá keresték magukat rajta? Ja hát ők tudnak is fejleszteni.
A 3ik hibrid háborúnak viszont a közepében vannak. Beszéljünk majd 10 év múlva a Gripenről.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Luxemburg mer kicsi lenni? Hűha! Ez ám a teljesítmény!!! :rolleyes:
Te Hollandia nem gyárt repülőt? Azt a Fokker micsoda, csokigyár? :)

Na jó nem szívatlak tovább. De Hollandia is csak egy Dunántúlnyi ország és Belgium is. Együttműködnek és BENELUX államok néven államcsoportban vannak.
Együtt gyártották a holland és a belga F-16-osokat. Sabca-Fokker kooperációban. Sajnos a svéd példát lelőtték előlem korábban, pedig a SAAB is elég ütős kis gépet hozott össze. Tehát a helyzet az, hogy nem mernek kicsik lenni még a területi kicsinységük ellenére sem.

Még egy megjegyzés: "bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani" Nos a Mávag fénykorában harci gépeket gyártott meg harckocsikat, a Weiss Manfréd (Csepel Művek) úgy szintén, a Ganz világhírű volt, soroljam? A komcsik a KGST-vel pont hogy hagyták lerohadni őket, és a végén szintén a már demokratizálódott komcsik privatizáció néven a cégeket szétdarabolták és a képességeket veszni hagyták. Ezt lehet ugyan kétségbe vonni, de a Zrínyi rohamlöveg vs csepel bicikli bizony nem egy kategória.
Nem kell merni kicsinek lenni! Nagyot kell álmodni és megoldani. Pl V4 szinten egy Benelux mintájú együttműködést megteremtve.

ui: Éljen Luxemburg, aki mer kicsi lenni! :hadonaszos::D

A mondandód nagy részével egyet értek, de a Fokker tudtommal jó néhány éve csődbe ment.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
https://honvedelem.hu/cikk/115686_a_sved-magyar_katonai_kapcsolatokrol_egyeztettek
"A kétoldalú védelmi együttműködés meghatározó eleme a Gripen-program, ugyanakkor figyelembe véve a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program céljait, érdemes megvizsgálni, hogy a svéd hadiipari technológiát hogyan lehetne bevonni a magyar védelmi ipar fejlesztésébe. Magyarország célja, hogy ne csak vásárlóként tekintsenek az országra, hanem a hadiipari termékek gyártásában is részt tudjon venni, így fejlődési lehetőséghez juttatva és erősítve a hazai védelmi ipari cégeket – emelte ki Benkő Tibor."
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
A
Pont az ilyen gondolkodással dobtuk a képességeket a kukába. Gratulálok neked, hadoválsz a piacról de közben 10 millió főben gondolkozol. Ki mondta, hogy exportra repülő nem mehetne. Nem veszekszem veled, mert tántoríthatatlan vagy a véleményedben még ha 1 poszton belül is ellentmondasz saját magadnak. Részemről téma lezárva. Te saját magadban nyugodtan merjél kicsi lenni, de másokra ne próbáld ráilleszteni.
"Legyen ez a vas és acél országa".... ismerős??? Ne akarjunk már spanyolviaszt kakálni!!! Olyan szintű ipari know-how lemaradásunk van amit nem lehet behozni ebben a végletekig globalizált világpiaci rendszerben..... milyen repülőgépet akarsz te gyártani???? Az megvan hogy a CZ kézifegyverek gyártását sem tudjuk megszervezni???? Vagy mit akarsz, csináljuk úgy mint a focival?? Toljunk bele pár évtized GDP 20% ot és majd lesz valami?? Csak hogy elmondhassuk hogy mi is tudunk repülőt gyártani?? Én meg néha ettől a hurrámagyarságtól vagyok lebénulva, hogy nincs gondolkodás, csak agyatlan akarat.... azt kell erősiteni amiben jók vagyunk, és igen néha kicsinek maradni hosszútávon kifizetődő..... van pár ország a világon aki nem gyárt repülőt és tök jól elvan köszöni szépen.... :)
 
  • Tetszik
Reactions: alali77 and Celebra

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Luxemburg mer kicsi lenni? Hűha! Ez ám a teljesítmény!!! :rolleyes:
Te Hollandia nem gyárt repülőt? Azt a Fokker micsoda, csokigyár? :)

Na jó nem szívatlak tovább. De Hollandia is csak egy Dunántúlnyi ország és Belgium is. Együttműködnek és BENELUX államok néven államcsoportban vannak.
Együtt gyártották a holland és a belga F-16-osokat. Sabca-Fokker kooperációban. Sajnos a svéd példát lelőtték előlem korábban, pedig a SAAB is elég ütős kis gépet hozott össze. Tehát a helyzet az, hogy nem mernek kicsik lenni még a területi kicsinységük ellenére sem.

Még egy megjegyzés: "bizonyos dolgokat amiket a komcsik tudtak gyártani" Nos a Mávag fénykorában harci gépeket gyártott meg harckocsikat, a Weiss Manfréd (Csepel Művek) úgy szintén, a Ganz világhírű volt, soroljam? A komcsik a KGST-vel pont hogy hagyták lerohadni őket, és a végén szintén a már demokratizálódott komcsik privatizáció néven a cégeket szétdarabolták és a képességeket veszni hagyták. Ezt lehet ugyan kétségbe vonni, de a Zrínyi rohamlöveg vs csepel bicikli bizony nem egy kategória.
Nem kell merni kicsinek lenni! Nagyot kell álmodni és megoldani. Pl V4 szinten egy Benelux mintájú együttműködést megteremtve.

ui: Éljen Luxemburg, aki mer kicsi lenni! :hadonaszos::D
Lelőtték előttem de valóban a Fokker lehúzta a rolót a 90es évek közepén. Miért?? Mert nem volt létjogosultsága, az F16 gyártása tartotta el sokáig... de vége lett. Brutális méretben zajlik a globalizácio minden téren, új piaci szereplők a semmiböl nem fognak piacra törni. Az Embraer is már 80% Boeing, csak egy példa... hiába példállózol a Zrinyivel, az 70 éve volt!!! Merjünk nagyot álmodni, de mit is??? Nagy akarásnak bekaki a vége :)