[HUN] Katonai ruházat és kiegészitő felszerelések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 465
113
Ilyesmi.
Army_PLA1.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Mondjuk háborús, vagy csak hadgyakorlati helyzetben nem hinném hogy maguk mosnak a katonák. Ott kell hogy legyen ruhacsere. Viszzatérve a tisztításra. Nekem civil vállalatnál, 3 garnitúra ruhám van, amit a cég tisztít, 11 db pólval egyetemben. Ki sem hozhatom a gyárból. Chip van a ruhákban az adataimmal, még a pólókban is. Kissé meglepett dudi kommentje, hogy maguk mosnak a katonák gyakorlót. Hadműveleti területen ezt hogy oldják meg ? Néphadsereges időben, Szombathelyen, minden pénteken volt ruhacsere. Mindent cseréltek, leadtuk a használtat és kaptuk a mosottat. így is volt 2 garnitúra gyakorlónk. Igaz, az egyik, úgynevezett szolgálati gyakorló volt, amit kiképzésre nem használhattunk, csak szolgálatba.

Gyakorlaton is magadnak mosod mert visznek mosógépeket.Cserélni csak akkor cserélbek ha tönkrement.

Igen! Köszi. Nem jutott eszembe a helyes elnevezés.
:)

Ja,így már értem.Nem, nincs már kimenő ruházat.Van gyakorlója mindenkinek,ezen kívül őrmestertől felfelé van köznapi és társasági egyenruha.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
https://honvedelem.hu/cikk/114812_rajszintu_kikepzest_tartottak_tatan

Már kérdezni akartam. A képeken látható mellény valami lövedékálló darab? És miért ilyen rikítóan zöld?
Illetve van olyan kép ahol egyszerre 4 különféle sisakot is vélek felfedezni, Remélem nemzetközi gyakorlatokra nem így megyünk.

Igen az a rendszeresített mellény,TMK neve.
És de valószínűleg nemzetközi gyakoelatra is 1000 fajta sosakban vannak a katonák.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Igen az a rendszeresített mellény,TMK neve.
És de valószínűleg nemzetközi gyakoelatra is 1000 fajta sosakban vannak a katonák.

Már várom azt a vagány katonát, aki egy a királyi Honvédségnél egykoron rendszeresített rohamsisakot fog felvenni. Legalább az aztán feltűnő lenne rendesen, pláne egy nemzetközi gyakorlaton. ....ha már ennyiféle sisakot lehet viselni, akkor talán azt is lehetne.

II__vilaghaborus__Magyar_Kiralyi_Honvedsegi_35M_rohamsisak_MAVAG__66__537781188965581.jpg
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Mondjuk háborús, vagy csak hadgyakorlati helyzetben nem hinném hogy maguk mosnak a katonák. Ott kell hogy legyen ruhacsere. Viszzatérve a tisztításra. Nekem civil vállalatnál, 3 garnitúra ruhám van, amit a cég tisztít, 11 db pólval egyetemben. Ki sem hozhatom a gyárból. Chip van a ruhákban az adataimmal, még a pólókban is. Kissé meglepett dudi kommentje, hogy maguk mosnak a katonák gyakorlót. Hadműveleti területen ezt hogy oldják meg ? Néphadsereges időben, Szombathelyen, minden pénteken volt ruhacsere. Mindent cseréltek, leadtuk a használtat és kaptuk a mosottat. így is volt 2 garnitúra gyakorlónk. Igaz, az egyik, úgynevezett szolgálati gyakorló volt, amit kiképzésre nem használhattunk, csak szolgálatba.

Off:
Nekem egy kb 50-60 főt foglalkoztató cégnél nem volt váltás ruhám.
Talán két pólóm volt úgy, hogy valahonnan mentetem még egyet. Volt minden nap mosás, de mosoda a nappalos műszak közepén zárt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 817
117 981
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 328
113
Mosasra visszaterve van rendszeresitve mosohalo gyakorlatokon muveleti teruleten /felveheto/ ha jofej az ellatos kiosztja majd. Majd heti remdszeresseggel bekeri es kimosatja... De nem mind ilyen... Mosogep van minden alegysegnek legalabb egy automata es annyi keverotarcsas amennyit igenyel. /loveszeknel/ket automata volt a szazadszinten es egy szaritogep./ ebbol az egyiket vittuk pluszba gyakorlatokra hogy ott is legyen boven... Es volt ket keverotarcsas meg a szinten meg 2-3 raktaron./ gyakorlaton hk nal nem vitte az ellatos a ruhakat a loveszeknel elvitte /kontener mosodaba./ hatarzar epitesnel volt a legnagyobb gond a mosassal. Csak a teli gyakorlot volt ertelme hordani mert a nyarit szagatta a gyoda./de mivel agusztusba letunk levezenyelve./ a 3 telibol mindenki csak kettot rakott be. /foleg nallunk hk nal volt bajos./ mert 2 hetre keszultunk es kozel masfel honap lett a brigad javanak... /elorre nem tervezheto okok miatt.../ polot gatyat zoknit minden nap kezzel mostam. Mosogephez csak a 2. Heten jutottam de akkor ketszer is../elso szerencsevel/balszerencsevel..majdnem mindig utolsonak ertunk be a taborba igy mindig minden mosogep foglalt volt.. Mig nem az eggyik nap defektet nem kapott az eggyik uralunk /szelep/potkerek persze rossz iranyu volt.. A potkerek persze rossz iranyu volt. De azert nagynehezen a laza talajon kicsereltuk. Majd a taborba visszaerve kaja majd ujra csere fel ejfelig be is tartott aztan furdes ujra kaja/ez volt a mazli mert fel egyre felszabadult ket gep is.../de az elejen a gyakorlokat is kezzel mostam ahogy tudtam./ majd egy volt egy munkabol kiesett emberunk ra par napra a taborban maradt es amig varta a valtasat kimosott rank napkozben... /akikkel lejott az ellatosuk azoknak az rendezte a mosast./napkozben./
Majd megjott a brigad felenek a valtas vele egy hadnagy onnettol kezdve meg volt oldva a heti egy mosas... /jo pk volt hadnagy letere.../

Ugyhogy gyakorlaton vagy muveleti teruleten eleg valtozatos ez a dolog. /alegyseg fuggo./ ugye a lehetoseg mindenkinek adott hogy maga mossa de vannak alegysegek es szituaciok amikor meg van a lehetoseg a kollektiv mosasra is... /en ugy vettem eszre hogy ellatos fuggo a dolog no meg tiszt./ ha az ellatos bevallalja akkor elviszi konteneresbe ha nem akkor mindenki mos magara... De egy jo tiszt azert meg tudja oldani hogy az allomanyara mosva legyen.../

A legenysegi altiszti es tiszti szallokon is van mosasi lehetoseg...

En pl majdnem mindig a szazadszinten mostam altalaba melo alatt. Reggel ruha be a mosoba amikor lejart vagy delbe at a szaritoba. /ha lejart a gep es mas mosott volna vagy en talaltam mas ruhajat a lejart gepbe atpakol a szaritoba es a szennyes a mosogepbe./ soha nem volt problema belolle.../ de altalaba tudtuk is hogy ki mos meg aznap kinek a ruhaja van epp mosoba vagy szaritoba.../komunikacio./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Mosasra visszaterve van rendszeresitve mosohalo gyakorlatokon muveleti teruleten /felveheto/ ha jofej az ellatos kiosztja majd. Majd heti remdszeresseggel bekeri es kimosatja... De nem mind ilyen... Mosogep van minden alegysegnek legalabb egy automata es annyi keverotarcsas amennyit igenyel. /loveszeknel/ket automata volt a szazadszinten es egy szaritogep./ ebbol az egyiket vittuk pluszba gyakorlatokra hogy ott is legyen boven... Es volt ket keverotarcsas meg a szinten meg 2-3 raktaron./ gyakorlaton hk nal nem vitte az ellatos a ruhakat a loveszeknel elvitte /kontener mosodaba./ hatarzar epitesnel volt a legnagyobb gond a mosassal. Csak a teli gyakorlot volt ertelme hordani mert a nyarit szagatta a gyoda./de mivel agusztusba letunk levezenyelve./ a 3 telibol mindenki csak kettot rakott be. /foleg nallunk hk nal volt bajos./ mert 2 hetre keszultunk es kozel masfel honap lett a brigad javanak... /elorre nem tervezheto okok miatt.../ polot gatyat zoknit minden nap kezzel mostam. Mosogephez csak a 2. Heten jutottam de akkor ketszer is../elso szerencsevel/balszerencsevel..majdnem mindig utolsonak ertunk be a taborba igy mindig minden mosogep foglalt volt.. Mig nem az eggyik nap defektet nem kapott az eggyik uralunk /szelep/potkerek persze rossz iranyu volt.. A potkerek persze rossz iranyu volt. De azert nagynehezen a laza talajon kicsereltuk. Majd a taborba visszaerve kaja majd ujra csere fel ejfelig be is tartott aztan furdes ujra kaja/ez volt a mazli mert fel egyre felszabadult ket gep is.../de az elejen a gyakorlokat is kezzel mostam ahogy tudtam./ majd egy volt egy munkabol kiesett emberunk ra par napra a taborban maradt es amig varta a valtasat kimosott rank napkozben... /akikkel lejott az ellatosuk azoknak az rendezte a mosast./napkozben./
Majd megjott a brigad felenek a valtas vele egy hadnagy onnettol kezdve meg volt oldva a heti egy mosas... /jo pk volt hadnagy letere.../

Ugyhogy gyakorlaton vagy muveleti teruleten eleg valtozatos ez a dolog. /alegyseg fuggo./ ugye a lehetoseg mindenkinek adott hogy maga mossa de vannak alegysegek es szituaciok amikor meg van a lehetoseg a kollektiv mosasra is... /en ugy vettem eszre hogy ellatos fuggo a dolog no meg tiszt./ ha az ellatos bevallalja akkor elviszi konteneresbe ha nem akkor mindenki mos magara... De egy jo tiszt azert meg tudja oldani hogy az allomanyara mosva legyen.../

A legenysegi altiszti es tiszti szallokon is van mosasi lehetoseg...

En pl majdnem mindig a szazadszinten mostam altalaba melo alatt. Reggel ruha be a mosoba amikor lejart vagy delbe at a szaritoba. /ha lejart a gep es mas mosott volna vagy en talaltam mas ruhajat a lejart gepbe atpakol a szaritoba es a szennyes a mosogepbe./ soha nem volt problema belolle.../ de altalaba tudtuk is hogy ki mos meg aznap kinek a ruhaja van epp mosoba vagy szaritoba.../komunikacio./

Még is milyen központi mosatásról beszélsz te itthon?A határon próbálkoztak vele de a kutya se vette igénybe ezért abbahagyták.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 328
113
A mosokontenerekrol. A szazad ellatosa oda hordta... /a tabori konyha furdo kontenerei mellett szoktak lerakni a bakonyba. /gondolom a vizellatas es a szenyvielvezetes miatt vagy nemtudom./konyhai textil mosas miatt/elokeszito "helyisegbol" kijove a 3. Kontener. /meg mikor a hk nal voltam csellozni szemetszurt./pedig akkor ruham nem kerult oda./ egyebkent csak a loveszeknel szedte ossze az ellatos a cuccunkat mosasra /aki akarta odaadta neki moso haloba./ hk nal nem tett ijen felajanlast a masik... Ezert mondtam hogy ellatosa valogatja en ugy tapasztaltam.... Sokan a zuhamyzo kontenerbe bekotott mosogepbe mostak /en is pl../de volt hogy mosattam./mert akkor vadaltak szaritottak is nem kellett teregetni/de alsonemut akkor is kezzel mostam./
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A mosokontenerekrol. A szazad ellatosa oda hordta... /a tabori konyha furdo kontenerei mellett szoktak lerakni a bakonyba. /gondolom a vizellatas es a szenyvielvezetes miatt vagy nemtudom./konyhai textil mosas miatt/elokeszito "helyisegbol" kijove a 3. Kontener. /meg mikor a hk nal voltam csellozni szemetszurt./pedig akkor ruham nem kerult oda./ egyebkent csak a loveszeknel szedte ossze az ellatos a cuccunkat mosasra /aki akarta odaadta neki moso haloba./ hk nal nem tett ijen felajanlast a masik... Ezert mondtam hogy ellatosa valogatja en ugy tapasztaltam.... Sokan a zuhamyzo kontenerbe bekotott mosogepbe mostak /en is pl../de volt hogy mosattam./mert akkor vadaltak szaritottak is nem kellett teregetni/de alsonemut akkor is kezzel mostam./

Egy civil vállalatnál, ahol több száz, vagy ezer főt foglalkoztatnak, megoldják a munkaruházat tisztíztását simán. Egy katonai szervezetnél pláne meg kellene tudni oldani ezt. Nem a katonáknak kellene mosni a gyakorlót, szerintem. Néha visszakanyarodok a múltba, ami nem biztos hogy mindenkinek tetszik, de a Néphadseregben ezt simán megoldották. Hetente volt tisztaruhacsere. Olyankor leadtuk a szennyest, a tisztát meg kaptuk. A szolgálatvezető intézte. Meg a segédei. Nyílván egy laktanyában kell hogy legyen egy központi mosoda, ahol nagyüzemi mosógépekkel elintézik ezt a feladatot. Ma már nem gond, a ruházatba berakni a katona egyedi azonosítóját, így még a saját ruháját is kaphatja vissza mindenki. El nem tudom képzelni, hogy a Honvédségnél a gyakorlóruházat tisztítását miért nem oldják meg laktanyánként, központilag.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Egy civil vállalatnál, ahol több száz, vagy ezer főt foglalkoztatnak, megoldják a munkaruházat tisztíztását simán. Egy katonai szervezetnél pláne meg kellene tudni oldani ezt. Nem a katonáknak kellene mosni a gyakorlót, szerintem. Néha visszakanyarodok a múltba, ami nem biztos hogy mindenkinek tetszik, de a Néphadseregben ezt simán megoldották. Hetente volt tisztaruhacsere. Olyankor leadtuk a szennyest, a tisztát meg kaptuk. A szolgálatvezető intézte. Meg a segédei. Nyílván egy laktanyában kell hogy legyen egy központi mosoda, ahol nagyüzemi mosógépekkel elintézik ezt a feladatot. Ma már nem gond, a ruházatba berakni a katona egyedi azonosítóját, így még a saját ruháját is kaphatja vissza mindenki. El nem tudom képzelni, hogy a Honvédségnél a gyakorlóruházat tisztítását miért nem oldják meg laktanyánként, központilag.

Sokkal jobb így.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Egy civil vállalatnál, ahol több száz, vagy ezer főt foglalkoztatnak, megoldják a munkaruházat tisztíztását simán. Egy katonai szervezetnél pláne meg kellene tudni oldani ezt. Nem a katonáknak kellene mosni a gyakorlót, szerintem. Néha visszakanyarodok a múltba, ami nem biztos hogy mindenkinek tetszik, de a Néphadseregben ezt simán megoldották. Hetente volt tisztaruhacsere. Olyankor leadtuk a szennyest, a tisztát meg kaptuk. A szolgálatvezető intézte. Meg a segédei. Nyílván egy laktanyában kell hogy legyen egy központi mosoda, ahol nagyüzemi mosógépekkel elintézik ezt a feladatot. Ma már nem gond, a ruházatba berakni a katona egyedi azonosítóját, így még a saját ruháját is kaphatja vissza mindenki. El nem tudom képzelni, hogy a Honvédségnél a gyakorlóruházat tisztítását miért nem oldják meg laktanyánként, központilag.
Az akkor volt. Nekem10 evvel kesobb ugyanott ahol te voltal, november kozepetol februar elejeig 1 db gyakorlom volt, ja es mosas nelkul. Szoval lehuztam kozel harom honapot ugyanabban a gatyaban mosas nelkul. Januarra mar fekete volt a combja a retektol, kanalgeppel lehetett vakargatni rola. Meg lehetett szokni.