Légimentés Magyarországon

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 074
13 704
113
Hirtelen az ugrott be hogy esetleg egy gép annyi de aztán rájöttem jogy nagyon sok lenne egy gépétt annyi
Arra tudok gondolni hogy esetleg elírás vagy valamiért nagyon bekellett nyalni a norvégoknak , nagyon nagyon nagyon szomorú lenne hogyha igaz lenne az hogy vehettünk volna 9 ÚJ gépet 17 milliàrdért de mi inkább vettünk 9 használtat ( 9 éves gépeket , érdekes ez a 9-es szám , na mindegy ) gépet 13 milliárdért

Az eurocopter oldalán 5,7m euró a darabára.
Úgyhogy a 17 milliárd reális.
Bár az gondolom az alap gép ára nem a mentőhelié. Úgyhogy ki tudja mennyi lenne igazából.
Bár amennyi helit vettünk tőlük mostanában az is megoldható lett volna valami jó csomagba.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 476
113
(Most látom, hogy valaki már leírta a facebookon kb. ugyanazt mint én és még az egyik korábbi linkemet is használta... a hasonlóság a véletlen műve, nem én voltam, én nem írok a facebookra soha.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 476
113
Nem ismerem a részleteket, ha esetleg lesz alkalmam majd rákérdezek.. Nem tudom mennyire volt jó üzlet vagy sem... De azért az biztos, hogy a gépek most vannak itt, működnek és ha minden igaz, pár hónap múlva éjszaka és rossz időben is fognak tudni repülni. (Ami a mentés gyorsaságát, színvonalát így a beteg/sérült túlélési esélyét JELENTŐSEN növelni fogja!) Míg a másik gépek, kérdéses, hogy mikorra érkeztek volna meg, milyen árban és addig mennyit kellett volna kifizetni a cégnek.

No meg azt sem tudjuk mi van a csomagban... volt-e valami nagy javítás/felújítás, mentéstechnikai eszközök, a helikopter berendezései, alkatrészek, képzés, szerszámok.. stb. Lehet, hogy ezek mind benne vannak az árban.. és a gépek élettörténete gondolom visszakövethető.. a tárolás sem gondolom, hogy rossz helyen volt...

A régi gépek színe tökéletes, ez a világosabb szín nekem kevésbé észlelhető.. de nagyobb dolgokra nincs pénz, nem hogy festésre...

De én is jobban örülnék új gépeknek,akár új típussal.

Az eurocopter oldalán 5,7m euró a darabára.
Úgyhogy a 17 milliárd reális.
Bár az gondolom az alap gép ára nem a mentőhelié. Úgyhogy ki tudja mennyi lenne igazából.
Bár amennyi helit vettünk tőlük mostanában az is megoldható lett volna valami jó csomagba.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
Az eurocopter oldalán 5,7m euró a darabára.
Úgyhogy a 17 milliárd reális.
Bár az gondolom az alap gép ára nem a mentőhelié. Úgyhogy ki tudja mennyi lenne igazából.
Bár amennyi helit vettünk tőlük mostanában az is megoldható lett volna valami jó csomagba.
akkor elég szomorú szerintem
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
Azt viszont valami hozzáértő megírhatná esetleg egy jól felszerelt mentőheli mennyivel drágább mint az alapgép.
Ugyan hozzáértő nem vagyok, de talán az alábbi link segíthet némi támpontot adni az árakról. (Igaz H145 és nem 135.) Ha jól emlékszem a találat @Terminator érdeme.

https://www.flugrevue.de/airbus-helicopters-bundeswehr-bestellt-h145-fuer-sar-dienst/

2018. decemberében rendelt a Bundeswehr 7 H145-t SAR feladatra. A felszereltség: csörlő, teherkampó, nagyfelbontású kamera, ELT kereső, kereső fényszórók és teljes értékű mentőfelszerelés. Pl. időjárásradart nem említik.
Az ár: beszerzés képzéssel 72.4 millió €, 9 éves átfogó logisztikai támogatás 66.1 m €.
Összesen: 138.5m €, azaz ~19.78millió €/gép.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ha jól látom a dolgokat, akkor még mindig megy a sírás, hogy nagy melegben a gépek csak korlátozottan használhatók. Holott ezek a létező legerősebb hajtóművel kapható H135-ök. Esetleg azóta fejlesztettek az Airbus-nál valamit a forgószárnyakon?
Vagy a légimentők kértek csörlőt, időjárás radart, éjjeli bevethetőséghez felszerelést stb., de ezek össz. tömege meghaladja még a legerősebb H135 képességeit is a mi klímánkon? Tehát, ők mondjuk H145-re vágytak igazából, vagy valami erősebb, nagyobb gépre?
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Kis szösszenet: Pletyka szinten azt hallottam, hogy már mentenek velük éjszak (én még nem hallottam, se rádión, se azt,hogy valakihez éjjel ment volna a kopter) és ha jól tudom a KR adja a pilótákat rá, akiknek van éjjeli repülésre is jogosítványuk, a csörlős részről semmi infóm.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
Most akkor lesz rajtuk csorlo vagy csak egy emelokampo?

, a csörlős részről semmi infóm.

Szerintem nincs rajtuk csörlő. A @Terminator által berakott linken, ahol a norvégok árulták őket, egyik gépnél sincs a felszereltségnél megemlítve. Másrészt elég egy feltűnő valami, amit ezeken a képeken és videókon nem láttam:

https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Eurocopter_EC135_BAS_winch_aircraft.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Kicsit érdeklődtem:

Jelenleg NINCS éjszaka mentőhelikopter, ráadásul egyenlőre nem is tudni, hogy mikor fog indul... ha fog egyáltalán... csak éppen nincsenek erre utaló jelek,hogy valóban elindulna az éjszakai mentés.
 

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Szerintem nincs rajtuk csörlő. A @Terminator által berakott linken, ahol a norvégok árulták őket, egyik gépnél sincs a felszereltségnél megemlítve. Másrészt elég egy feltűnő valami, amit ezeken a képeken és videókon nem láttam:

https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Eurocopter_EC135_BAS_winch_aircraft.jpg

Szia!
Igen ezt en is lattam, hogy nincs csorlo, de tobb helyen nyilatkoztak a koteltechnikai mentes kepesseget.

Akkor valami beakasztos kampovalamire gondoltak?

Udv!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 476
113
Kicsit érdeklődtem:

Jelenleg NINCS éjszaka mentőhelikopter, ráadásul egyenlőre nem is tudni, hogy mikor fog indul... ha fog egyáltalán... csak éppen nincsenek erre utaló jelek,hogy valóban elindulna az éjszakai mentés.



2019/S 089-212818

Ajánlati/részvételi felhívás

24 db Hajózó sisak éjjellátó készülékkel beszerzése

Ajánlatok benyújtásának határideje: 12/06/2019
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 476
113

nagyoncivil

Well-Known Member
2018. október 26.
320
795
93
Valaki tud valamit az "új", (asszem') ex-norvég mentőhelikről?
Nem találkoztam mostanában hírrel velük kapcsolatban, viszont az előbb kb. Kőbánya felett megjelent a HA-HBG (fr24 szerint; színre biztosan más volt, mint a megszokott).
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 358
22 881
113