Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
https://vpk.name/news/275949_v_sssr_razrabatyivalsya_dvuhpushechnyii_tank_topol.html
ne_fantastika_v_sssr_mog_poyavitsya_tank_topol_s_dvumya_152mm_pushkami-kuz9eb2a-1556138881.t.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 457
46 355
113
:D:D:D
Nem sokkal vagyunk Április 1. után, és a cikkben nem láttam dátumot, de kötődik a 2 dolog! ;)
Fizikailag mégis hogy oldanák meg a stabilizációt? El tudod képzelni, hogy egy 100+mm es ágyu elsütése - még csillapítással is - milyen forgatónyomatékot generálna erre a forgatható toronyra? Leszakítaná a francba! :)
A tankoknak, tornyos lövegeknek nem véletlenül helyezik el a lövegcsövet a torony forgástengelyére metszésben vagy ahhoz nagyon közel.
Esetleg ha pontosan egyszerre sütöd el a 2 csövet, az működhet, de hogy pontos nem lenne az fix.
 
M

molnibalage

Guest
Kis gondolatkísérlet. Mikor vált elavulttá pusztán a páncélvédelem és tűzerőt nézve a Tiger I/II az amerikai és szovjet harckocsikkal szemben? Gondolok itt az M47/48/60 és a T-54/55/62 stb. fejlesztésekre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 062
113
Kis gondolatkísérlet. Mikor vált elavulttá pusztán a páncélvédelem és tűzerőt nézve a Tiger I/II az amerikai és szovjet harckocsikkal szemben? Gondolok itt az M47/48/60 és a T-54/55/62 stb. fejlesztésekre.
Hát szerintem 1950 körülre már elavulhatott. Bár a hosszú 88-as még egy darabig biztos elmuzsikált volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 030
113
Kis gondolatkísérlet. Mikor vált elavulttá pusztán a páncélvédelem és tűzerőt nézve a Tiger I/II az amerikai és szovjet harckocsikkal szemben? Gondolok itt az M47/48/60 és a T-54/55/62 stb. fejlesztésekre.

Mikortól tudtak olyan ágyút a harckocsiba rakni ami mindenfajta homogén(csak acélból álló)páncélzatot feleslegessé tett?

Ha ez a kérdés akkor kb az 50-es évek végétől.A 88-assal vagy a 128-assal szemben még lehetett olyan harckocsit építeni aminek a páncélja ellenáll a két német lövegnek de az angol L7-es ellen már pusztán acél alapú páncéllal nem lehetett védekezni.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 861
15 261
113
Kis gondolatkísérlet. Mikor vált elavulttá pusztán a páncélvédelem és tűzerőt nézve a Tiger I/II az amerikai és szovjet harckocsikkal szemben? Gondolok itt az M47/48/60 és a T-54/55/62 stb. fejlesztésekre.

Tiger I már 44 közepére. Az 76/17 fontos/85mm ruszki és a 122-es ruszki már értelmes távolságból is átvitték.

Tiger II szintén nem volt sebezhetetlen, legalábbis a torony front volt a gyenge láncszem, a ruszki 100 milis (SzU 100) és leválóköpenyes 17 fontos, leválóköpenyes 90 milis (M36) már közepes távolságból átvihették. Mi lett volna ha kategória, mert erre válaszul valszeg meg lehetett volna kissé erősíteni a toronypáncélt, de valahol tényleg a leválóköpenyes L7-től indul be az, hogy teljesen reménytelen normál homogénpáncéllal hatékony páncélvédelmet biztosítani egy ekkora méretű harckocsinak, muszáj volt más megoldást választani.

Tűzerő tekintetében a hosszú 88-as űrméret alatti lőszerrel még sokáig ott lett volna, rossz nyelvek szerint a brit 20 fontos köztes löveg sok mindenben hasonlít rá, és az L7 is annak a továbbfejlesztése..

Apró megjegyzés - a méret/forma optimalizáció volt a járható út, de azt se felejtsük el hogy a Tigereket 1-1,5 év alatt a tervezőasztalról a harctérre kerültek, nyilván ez a tervezésre is kihatott, és az egyszerűbb, bolondbiztosabb megoldásokat választották a harckocsitest kialakításkor.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Tiger II szintén nem volt sebezhetetlen, legalábbis a torony front volt a gyenge láncszem, a ruszki 100 milis (SzU 100) és leválóköpenyes 17 fontos, leválóköpenyes 90 milis (M36) már közepes távolságból átvihették.

A Tiger II-őt harcban, szemből, nem igazán lőtték ki, az akkori fegyverekkel. Részben az erős homlokpáncélzat, illetve a harckocsi 88-as ágyúja miatt. 2000 méterről ledarált simán bármit, ami ellenség lehetett, azok hatásos lőtávolán kívül. Az kétségtelen tény, hogy a rövid tervezési és kipróbálási idő folytán, a háború alatt kifejlesztett német harckocsik számos problémával küzdöttek, ettől azonban, nagyon hatékonyak tudtak lenni.