A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
En emlegettem, de csak mint logical deduction vegeredmenyt. :)
A vicces angoljukat felreteve en tenyleg remelem, hogy Patria jon, es az uj XP lesz (8x8), mondjuk 2x mennyisegben, mint Puma, raadasul vmi lengyel kozos konstrukcio kereteben (mondjuk megorizve pl az uszokepesseget az XP chassis eseten vagy ilyesmi)... nekem amugy is kedvencem, a regioban is mindehol van, a lengyelek meg kb az egyetlen nep, akire mindig szamithatunk (es ez kolcsonos, ugye.)
Nem rosz a Pátria. Ide is elmenne. De szívesebben látnám a Pumákkal együtt. Puma vagy bármilyen jó láncos is kellene. Nemcsak kerekes. A kettő kombinálva. Egyébként a lengyelek már tesztelik vagy tesztelték a saját láncosukat. Amit maguknak fejlesztettek.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
En emlegettem, de csak mint logical deduction vegeredmenyt. :)
A vicces angoljukat felreteve en tenyleg remelem, hogy Patria jon, es az uj XP lesz (8x8), mondjuk 2x mennyisegben, mint Puma, raadasul vmi lengyel kozos konstrukcio kereteben (mondjuk megorizve pl az uszokepesseget az XP chassis eseten vagy ilyesmi)... nekem amugy is kedvencem, a regioban is mindehol van, a lengyelek meg kb az egyetlen nep, akire mindig szamithatunk (es ez kolcsonos, ugye.)
Én egy kicsit beleástam magam a Pátria járműveibe pár héttel ezelőtt.
Az AMV XP verzió szerintem nem tud úszni, csak ha leveszik róla külső kiegészítő páncélzatot. A határ valahol 24-26t magasságában van. Elvileg létezik az AMV 28a, ami tulajdonképpen egy demo darab. Ezzel a verzióval, amerikai módira átnevezve (Havoc) pályáztak a amerikai tengerészgyalogság kétéltű járműveinek lecserélésére. Ezt a pályázatot végül az olasz versenytárs nyerte. A 28a-nak az a különlegessége, hogy az alap model úszóképessége meg van növelve, mégpedig az oldalára (az extra páncélzat helyére) modulárisan felhelyezhető úszótömbökkel. Így elérhető, hogy nagyobb tömeggel (28t) is úszóképes marad, akár tengeri körülmények között is. Persze ez utóbbi nekünk nem feltétel, ugyanakkor a földrajzi adottságaink okán fontos lenne, hogy a haderő egy része (nem pár darab!) rendelkezzen úszóképességgel. Ebben az a zseniális, hogy modulba fejlesztették ezeket az úszó feltéteket, és szerintem ezek a többi verzióra is felrakhatók. És pont ez a moduláris felfogás teszi alkalmassá arra, hogy nem kell külön-külön járműveket beszerezni a különböző feladatokra, hanem akár a feladatra is módosíthatóak az vanília járművek. Továbbá a későbbi fejlesztések (páncélzat, fegyverek, szenzorok) egyszerűen beépíthetőek. A modularitás megfigyelhető a Boxeren is, azonban az semmilyen konfigban sem úszóképes.
A Patria 6x6 nem az AMV család tagja. Az a Pasi vonal fejlesztése.
Azonban a AMV 6x6 is létezik. Bár a linkelt cikkben szereplőkkel nem értek egyet, mert céljárműnek (csapatlégvédelmi, ATGM hordozó vagy felderítő) simán megfelelő lehet, amellett, hogy megtartja a 8x8 védettségét. Sajnos a sima Patria 6x6 a kialakításából eredően is sokkal kevésbé védett, mint az AMV 6x6.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Nem rosz a Pátria. Ide is elmenne. De szívesebben látnám a Pumákkal együtt. Puma vagy bármilyen jó láncos is kellene. Nemcsak kerekes. A kettő kombinálva. Egyébként a lengyelek már tesztelik vagy tesztelték a saját láncosukat. Amit maguknak fejlesztettek.
Ebben abszolút egyetértek. Szerintem is láncos kell a nehéz dandárba. A könnyű és a közepes meg megkaphatja a kerekest. Bár mondjuk úgy már kicsit érdekes a könnyű besorolás. A távlati terv szerintem az lesz, hogy a könnyűt is méretben fejleszteni fogják, amennyiben a jövőben rendelkezésre fog állni elegendő katona, mert 2 zászlóalj azért még nem egy dandár...;)
Van erről valakinek infója?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Alapvetően láncos kellene.
Egyetértek. Sőt másodvonalba (komolyabb tartalékba) il könnyű/közepes dandárba se ártana valami láncos. Alap/támogató erőnek. Mondjuk ezekbe nem hiszem hogy egy Puma árszinvonalú láncos kellene. Inkább ár értékben kedvező. Ha a lengyel Borsuk kedvező ár értékben lenne akkor talán mehetne. Vagy Ascod vagy ezeknél is kedvezőbb árú vas. A gumisnak megvannak a hátrányai és az előnyei is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Ebben abszolút egyetértek. Szerintem is láncos kell a nehéz dandárba. A könnyű és a közepes meg megkaphatja a kerekest. Bár mondjuk úgy már kicsit érdekes a könnyű besorolás. A távlati terv szerintem az lesz, hogy a könnyűt is méretben fejleszteni fogják, amennyiben a jövőben rendelkezésre fog állni elegendő katona, mert 2 zászlóalj azért még nem egy dandár...;)
Van erről valakinek infója?
A különleges nem a könnyű dandár.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Kérdezzétek lelki vezetőnket Tibi atyát, amúgy én is szeretném tudni :D
Szerintem a tartalékosokból is. Nagyon rá vannak katanva. Azzon se lepődnék meg hogy a kiképzés/felkészítés komolyabb lenne. Hónapokra tippelek. Szerintem nem egyszerre hanem lebontva modulrendszerben. Egyre jobban állnak rá az egyetemi/főiskolai toborzó/ismertető túrákra. Továbbá a honvédelmi kadét/alapismeretek programra is nagyon ráaltak a középiskoláknál. Sokkan azt hiszik hogy nincs semmi. De van. Csak még nincs olyan viszhangja. Hisz csak most indulnak elfele a dolgok.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Ebben abszolút egyetértek. Szerintem is láncos kell a nehéz dandárba. A könnyű és a közepes meg megkaphatja a kerekest. Bár mondjuk úgy már kicsit érdekes a könnyű besorolás. A távlati terv szerintem az lesz, hogy a könnyűt is méretben fejleszteni fogják, amennyiben a jövőben rendelkezésre fog állni elegendő katona, mert 2 zászlóalj azért még nem egy dandár...;)
Van erről valakinek infója?

Egy zászlóalj sincs a szervezetében nemhogy kettő,de erről volt már szó.
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 780
8 333
113
Kérdezzétek lelki vezetőnket Tibi atyát
tibi-atya-froccse-10-1024x577.jpg

Hányszor ajánlott kérdezni ? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
A különleges nem a könnyű dandár.
És, ha mostani különleges kap még egy zászlóaljat? Mondjuk vagy még egy könnyű-vegyeset, vagy sima könnyűt, akkor az minek fog számítani? Még akkor is különleges lesz, vagy esetleg átnevezik gyors reagálásúnak, vagy akkor már könnyű-vegyes dandár lesz?
Nem kötözködöm, csak nem tudom, hogy mi alapján határoznak a dandár besorolásánál.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
És, ha mostani különleges kap még egy zászlóaljat? Mondjuk vagy még egy könnyű-vegyeset, vagy sima könnyűt, akkor az minek fog számítani? Még akkor is különleges lesz, vagy esetleg átnevezik gyors reagálásúnak, vagy akkor már könnyű-vegyes dandár lesz?
Nem kötözködöm, csak nem tudom, hogy mi alapján határoznak a dandár besorolásánál.
A különleges műveleti dandár a beígért 3 dandáros szervezeten felül működik, a normál dandároktól teljesen eltérő szerkezeti felépítéssel. Szóval azt hagyjuk ki ebből az egészből.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Kérdezzétek lelki vezetőnket Tibi atyát, amúgy én is szeretném tudni :D
25 es 88 esete. Debrecen es hodmezo tekinteteben. Legalabbis szerintem ez a leglogikusabb... /uj helyorseg eggyenlore nem nyillik de ez nem jelenti azt hogy a kesobbiekbe ne tortenne ilyen./lasd reskitolto lokator allomas./ tipre elsonek nevbe alakul dd ve mind a ketto a gyengebbikhez kesobb rendelnek hozza egy zaszloaljat valahonnett.., /a konnyube meg a rendeszek is betagozodhatnak./ majd felfejlodes utan levalasztjak ujfent a hozzacsapott zaszloaljat a felfejlodott dd k nel meg szetszdik /megosztjak./ valamelyik zaszloaljat es ket felest csinalnak es toltogetik... Legalabbis eddig igy szerveztek...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
25 es 88 esete. Debrecen es hodmezo tekinteteben. Legalabbis szerintem ez a leglogikusabb... /uj helyorseg eggyenlore nem nyillik de ez nem jelenti azt hogy a kesobbiekbe ne tortenne ilyen./lasd reskitolto lokator allomas./ tipre elsonek nevbe alakul dd ve mind a ketto a gyengebbikhez kesobb rendelnek hozza egy zaszloaljat valahonnett.., /a konnyube meg a rendeszek is betagozodhatnak./ majd felfejlodes utan levalasztjak ujfent a hozzacsapott zaszloaljat a felfejlodott dd k nel meg szetszdik /megosztjak./ valamelyik zaszloaljat es ket felest csinalnak es toltogetik... Legalabbis eddig igy szerveztek...
Te tudod a legjobban mekkora sikertörténet az is...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Ennek van egy olyan elonye hogy a messzebb levo betagolt zaszloalj nagy mertekben onallosodik a dd tol. Amig annak az alarendeltegebe tarzozik. Igy onallo zaszloalja alakitasa konnyebb mert az onalosagot reszben mar megszerezte.., a dd tekintetebe azert hasznos mert a papirforma valtozik igy atmenetileg magasabb prioritasba kerul a dd mint teszem azt ezredkent ezert a lehetosegei is nagyobbak... Plusz kiepul egy dd torzs ami meg ha reszben feltoltott is csupan de hatekonyabb lehet mint egy ezred torzs /ami alapbol lenne./ igy a zaszlaljak megosztasakor eleg azok feltoltesere koncentralni a torzs toltese nem igenyel akkora eroforrast mert azt a csatolt zaszlalj megletekor mar feltoltottek/felkeszitettek.../ annyi valtozik hogy eddig tavoli zaszloaljra kellett keves energiat fordotani /nagyfoku onallosaga vegett./ ekkor viszont ket gyenge zaszloaljra kell koncentralni helyette ami kozel azonos /nem sokkal nagyobb/ eroforrast igenyel...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Te tudod a legjobban mekkora sikertörténet az is...
Igen :) /en nem is igy csinalnam /csinaltam volna.../ de nekem ez a szervezesi sema jott at... /es azota fejben szerintem nem sok minden valtozott e teren.../elmelettel elvileg amugy nincs baj csak az elmelet es a gyakorlat ez esetben nagyon messze all egymastol a sok kiszamithatatlan tenyezo miatt./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Ezzel az ide oda csatolasos modszer legnagyobb hatranya az emberi tenyezo reagalasa.
Egyszeruen a jovot kiszamithatatlanna teszi az egesz a valtozas mind olyan a rendszer mukodeseben legyen az barmilyen rendszer atmeneti fennakadast okoz... Ezzel terhelve tulterhelve az allomanyt idolegesen majd a tisztulasi es bejarodasi folyamat vegen kezdodik mindwn elorrol... Es ezzel nagy streszhatasnak van kiteve az egyseg/alegyseg mint szervezeti egyseg/alegyseg /ezt nem ugy kell ertelmezni mind szemelyek halmaza hanem mint onallo "entitas"/ magasabb/ szervezes tekinteteben. /nem csak a magasegyseg tekinteteben a magasabbat nem ugy ertem./

Jajj pedig olyan jol elmagyaraztak anno nekem...