Úgy dijazom az ilyen optimista hozzászólásokat
Ahhoz bármit is le tudjál itthon gyártani ahhoz jelentős fejlesztésekre, beruházásokra lenne szükség. Nem beszélve hogy honnét akasztol le cnc kezelőt. Minősített hegesztőt stb..... Ja megfizetjük őket. A valóság az hogy emelt fizetésért is alig kapol szakit.
Ha realistán gondolkodunk max egyenlőre és még pár évig max ősszeszerelés tudnék elképzelni. Egyébként is gyártást kis szériákra minnek szervezni? Pár száz db nem tétel. Pár ezer igen. Ezért is nem értem pl a csehek miért ragaszkodnak nagy mértékben a gyártáshoz az ifv el. Többe kerül a leves mint a hús.
Bármilyen gyártást beinditani nem olyan könnyű mint azt sokkan gondolják itt. Rengeteg szívás buktattó lenne vele. Nagyon de nagyon ritkán menne minden flottul.
Egyébként dolgoztál már a való versenyszférában?
Nem véletlenül kerültek a hozzászólásba ezek a cégek, típusok.
A Gammánál szerintem megvan a képesség, ha a kapacitás esetleg még nem is, mivel a Komondort is folyamatosan promózzák. A berendezés/telephely bővítésre pedig a pályázati pénzek tökéletesen alkalmasak. A Pátria eddigi összes alkalmazója (lengyel, svéd, szlovén, szlovák, dél-afrikai, kivéve az arabokat) licenceben gyártja a géptestet.
A torony vagy saját fejlesztés, vagy vásárolt.
Mivel a felépítése moduláris, és pontosan az ilyen techtransfer környezetre van fejlesztve, így olyan hatalmas szívás nem lenne a modulok "összefejlesztésével" (de legalább lehetne rá pályázni)
Ami pedig a darabszámot illeti. Mivel gyakorlatilag a teljes dandárszintű géppark cserét igényel, így meg merem kockáztatni, hogy simán meg is lenne a különböző változatból összesen az 1000-es mennyiség.
A lengyelek verziói. És még nincs is ott minden, mert lefejlesztették maguknak a 6X6 verziót is (mintha a finneknél is meg lett volna, de náluk új alapú 6x6 is készült).
Az 1000es példányszám pedig már több 10 évre biztosítaná a fejlesztő/gyártó cég munkáját. Mivel onnantól a karbantartás javítások is saját erőböl megoldhatóak.
Nem mellesleg egy fullban vásárlás nekünk szimplán nem éri meg. Nem véletlen, hogy mindenki magának akart gyártani: románok, szlovákok, lengyelek, szlovénok, stb. Ebben az esetben a vásárlás teljes összege kiadás lesz államháztartási szempontból.
A gyártásnál meg csak a haszon és az alapanyag költségek.
Szerintem sokkal kevesebb olyan ország van, aki fullban megveszi mástól az IFV/APC-jét, mint aki magának gyártja.
És igen, hogy érdeklődő, és minden maliciát nélkülöző kérdésedre válaszoljak, idestova 20 éve a versenyszférában dolgozom. Pedig ha belegondolsz ez az ügy messze nem lenne versenyszférai beruházás...