[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Ja, és a görög gazdasági mutatók? Ha neked az a mérce, hogy egy 18-25%-os munkanélküliséggel bíró ország eltart ekkora haderőt, akkor hajrá. Meg lehet ezt is célozni. A fiatalok meg lépnek le a búsba.
A hadrafoghatóság meg nem látszik a fenti listában.
A görög haderő elég potens, és a hadrafoghatósággal sincs problémájuk tudomásom szerint. Nekik az ellenség Törökország, ellenük fegyverkeznek, nem a NATO miatt.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 982
113
Az index.hu szamomra eleg meglepö cikk jelent meg, amiböl idezek: https://index.hu/techtud/2019/05/20/ki_vannak_ehezve_a_magyarok_a_jofele_nyugati_haditechnikara/
.
"A légierő három Jas-39 Gripen vadászgéppel kedveskedett a sugárhajtású vadászgépek szerelmeseinek, megelőlegezve egyben a típus hazai búcsúját is, mivel a közeljövőben várható ezek lecserélése korszerű amerikai gépekre. Pár év, és nosztalgiával gondolunk majd vissza a svéd vadászokra, ez persze most még nem látszott a kellően hangos és látványos fordulókkal tűzdelt műsoron."
.
Valamiröl ezek szerint nagyon lemaradtam, mert a Gripen szerzödesnek vege? Korszeru amerikai gepekre? Par ev mulva???
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 485
113
https://index.hu/techtud/2019/05/20/ki_vannak_ehezve_a_magyarok_a_jofele_nyugati_haditechnikara/

Az Indexnél már tudnak vmit vagy ezt honnan szedték?? "A légierő három Jas-39 Gripen vadászgéppel kedveskedett a sugárhajtású vadászgépek szerelmeseinek, megelőlegezve egyben a típus hazai búcsúját is, mivel a közeljövőben várható ezek lecserélése korszerű amerikai gépekre. Pár év, és nosztalgiával gondolunk majd vissza a svéd vadászokra, ez persze most még nem látszott a kellően hangos és látványos fordulókkal tűzdelt műsoron." Egyébként elég korrekt cikket írtak, érdemes megnézni annak aki nem volt kint.

Indexék is találgatnak. Egy kormányzati bejelentésből tudható meg leghamarabb biztosra, nem egy ellenzéki médiából ami 90%-ban csak bújtogatni szokott.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

fulcrum11

Well-Known Member
2015. április 17.
246
293
63

Jaja nekem is kiakadt a hülyeségmérő ennél a résznél, azért egy ilyen váltás 10 éven belül nem esélyes, búcsúnak nevezni elég meredek. Mióta ócskavas a Gripen, hogy "korszerű amerikai gépekre" kell lecserélni? Egyszer végigszaladt egy kamu F-35-ös hír, azóta nem tudnak leszállni róla ezek szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
M

molnibalage

Guest
Jaja nekem is kiakadt a hülyeségmérő ennél a résznél, azért egy ilyen váltás 10 éven belül nem esélyes, búcsúnak nevezni elég meredek. Mióta ócskavas a Gripen, hogy "korszerű amerikai gépekre" kell lecserélni? Egyszer végigszaladt egy kamu F-35-ös hír, azóta nem tudnak leszállni róla ezek szerint.
Hol használta az írás az "ócskavas" szót?
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 982
113
Hol használta az írás az "ócskavas" szót?
.
.
Tulajdonkeppen tenyleg sehol, de attetelesen azert igy is lehet olvasni. Mert ha a itt a közelgö bucsu, es hamarosan jönnek a KORSZERU amerikai gepek, akkor ezek szerint a Gripen nem korszeru, mert amugy miert is kene lecserelni? Innentöl meg mar csak vermerseklet es a szavakkal jatek kerdese, hogy ocskavasnak ertelmezi-e az ember az irottakat.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 839
113
V
Az a gond, hogy a Horvátok nem tudnak használt Gripent venni. Nincs kitől.
A Svédek megtartják a C/D gépeiket. Ha náluk marad, az max. már csak akkor mire az összes hozzájuk megrendelt E leszállításra kerül. Tippem szerint kb. 2024-26 körül.
Mi, meg a csehek nem fogjuk elengedni ezeket a gépeket. :rolleyes:
A dél-afrikaiaknál állítólag le volt tárolva egy jópár gép, mert egyszerűen nem volt pénzük fenntartani az egész flottát, de pont mostanában volt hír, hogy ezeket is reaktiválják, és használni fogják.
Szóval használtat 4-6 éven belül szerintem nehezen találnak. Az újra is kellene legalább annyit várni.
Szerintem egy pár évig még mi fogjuk a horvátoknál adni a készenlétet... ;)
Veszünk a horvátoknak vagy 2 századnyi Kfir-t block 60 at. És mindenki jól jár. Vagy besegítünk nekik a tárgyalásokba hogy könyebben tudják megszerezni :D :D
Ha viszont úgy alakul hogy a horvátoknál is készenlétett kell majd adni akkor az az 1 századnyi gripen nem lesz kurta kevés ide meg oda?
Lehet hogy viccesen hangzik a kefir de ha azt nézzem akkor a horvátok kihúznák vele még 10-15 évig. Arra meg bőven elég lenne nekik amire kellene.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Lehet hogy viccesen hangzik a kefir de ha azt nézzem akkor a horvátok kihúznák vele még 10-15 évig. Arra meg bőven elég lenne nekik amire kellene.
"Távozz tőlem, sántán! ":D
Nekem különben vannak fenntartásaim ezzel a "2 géppel felügyeljük a szlovén, magyar, horvát légteret" üggyel. Ezt a haderőfejlesztési topicban már leírtam.
Most még hagyján, de akkor lesz majd különösen érdekes, amikor visszakerülnek a Gripenek Kecskemétre.
Ha mondjuk Dubrovniknál van valami fincsi kis légtérsértés, akkor elég csücskös dolog lesz leérni oda, egész Bosznia megkerülésével... 7-800km.
Riasztástól számított 45-50 perc? Ebből fél óra utánégetővel?:cool: Vagy közben leszállnak tankolni? :rolleyes:
A másik opció a kitelepülés. Ehhez viszont szerintem nem lesz elég ember, különösen, ha továbbra is részt veszünk a Baltikum védelmében. Pápa egy kicsit talán jobb opció, de még ez sem ideális, különösen, hogy elvileg ideiglenes az ott tartózkodás.
 
K

kamm

Guest
"Távozz tőlem, sántán! ":D
Nekem különben vannak fenntartásaim ezzel a "2 géppel felügyeljük a szlovén, magyar, horvát légteret" üggyel. Ezt a haderőfejlesztési topicban már leírtam.
Most még hagyján, de akkor lesz majd különösen érdekes, amikor visszakerülnek a Gripenek Kecskemétre.
Ha mondjuk Dubrovniknál van valami fincsi kis légtérsértés, akkor elég csücskös dolog lesz leérni oda, egész Bosznia megkerülésével... 7-800km.
Riasztástól számított 45-50 perc? Ebből fél óra utánégetővel?:cool: Vagy közben leszállnak tankolni? :rolleyes:
A másik opció a kitelepülés. Ehhez viszont szerintem nem lesz elég ember, különösen, ha továbbra is részt veszünk a Baltikum védelmében. Pápa egy kicsit talán jobb opció, de még ez sem ideális, különösen, hogy elvileg ideiglenes az ott tartózkodás.

Ez szerintem is vilagos, en ezt annno par honapja mar pedzegettem az air refueling kapcsan valahol - ugye-ugye, mennyire KELL az a 3 Atlas? :D -, hogy ket-harom szazadnyi Gripennel mar szinte folyamatosan lehetne legalabb ket gep a levegoben, bar tudomasom szerint 24/7 CAP csak combat zone szokas, azon kivul nemigen eri meg... Amig csak ennyi gepunk van, addig viszont szerintem kitelepitenek 2-4 gepet valahova a horvatokhoz (lasd mobil hangarok), majd ha megvan egy E/F szazad is, akkor siman lehet az upgradelt oregebbeket szetrakjak (plane, ha az ernyonk alatt marad a szloven es horvat legter is.)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
"Távozz tőlem, sántán! ":D
Nekem különben vannak fenntartásaim ezzel a "2 géppel felügyeljük a szlovén, magyar, horvát légteret" üggyel. Ezt a haderőfejlesztési topicban már leírtam.
Most még hagyján, de akkor lesz majd különösen érdekes, amikor visszakerülnek a Gripenek Kecskemétre.
Ha mondjuk Dubrovniknál van valami fincsi kis légtérsértés, akkor elég csücskös dolog lesz leérni oda, egész Bosznia megkerülésével... 7-800km.
Riasztástól számított 45-50 perc? Ebből fél óra utánégetővel?:cool: Vagy közben leszállnak tankolni? :rolleyes:
A másik opció a kitelepülés. Ehhez viszont szerintem nem lesz elég ember, különösen, ha továbbra is részt veszünk a Baltikum védelmében. Pápa egy kicsit talán jobb opció, de még ez sem ideális, különösen, hogy elvileg ideiglenes az ott tartózkodás.
taszár és minden meg van oldva, én látok rá esélyt, hogy reaktiválják abban az esetben ha lesz 2-3 század repülőnk.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
taszár és minden meg van oldva, én látok rá esélyt, hogy reaktiválják abban az esetben ha lesz 2-3 század repülőnk.
Vagy Sármellék. Közelebb is van Szlovéniához, Horvátországhoz, élő-üzemelő reptér (ha nincs is rajta nagy tülekedés), tehát kevesebb pénz kell hozzá hogy vegyes polgári-katonai üzemelés lehessen rajta, ott vannak a régi szovjet betonbunkerek amik raktárnak is, fedezéknek is, készültségi állóhelynek is használhatók ... szerintem minden szempontból jobb lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
taszár és minden meg van oldva, én látok rá esélyt, hogy reaktiválják abban az esetben ha lesz 2-3 század repülőnk.
taszár bezárása ami kérés volt anno , nem gondolom hogy azóta megváltozott volna a dolog , akkor már inkább Sármellék tényleg , ha jól emlékszem ott vannak bunkerek meg kiépített (igaz azóta lehet kicsit elrohadt) infrastruktúra , nem lenne nagy pénz felújítani szerintem
 
M

molnibalage

Guest
Vagy Sármellék. Közelebb is van Szlovéniához, Horvátországhoz, élő-üzemelő reptér (ha nincs is rajta nagy tülekedés), tehát kevesebb pénz kell hozzá hogy vegyes polgári-katonai üzemelés lehessen rajta, ott vannak a régi szovjet betonbunkerek amik raktárnak is, fedezéknek is, készültségi állóhelynek is használhatók ... szerintem minden szempontból jobb lenne.
Magam előtt van már a kép, hogy a balatoni nyaralók és ingatlan tulajok kapát kaszát ragadva mennek tiltakozni a hangos gépek miatt.
taszár és minden meg van oldva, én látok rá esélyt, hogy reaktiválják abban az esetben ha lesz 2-3 század repülőnk.
Lassan 2 évtizede csak rohad tudtommal.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 485
113
taszár bezárása ami kérés volt anno , nem gondolom hogy azóta megváltozott volna a dolog , akkor már inkább Sármellék tényleg , ha jól emlékszem ott vannak bunkerek meg kiépített (igaz azóta lehet kicsit elrohadt) infrastruktúra , nem lenne nagy pénz felújítani szerintem

Miután elmentek az amerikaiak, kérték hogy szüntessék meg a taszári bázist?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Magam előtt van már a kép, hogy a balatoni nyaralók és ingatlan tulajok kapát kaszát ragadva mennek tiltakozni a hangos gépek miatt.
Nem állandó alakulat kellene Sármellékre, hanem csak egy második készültség, amit mondjuk hetente lehetne váltani. Ez csak heti egy startot váltáskor (ilyenkor még az utánégetőt se fontos használni) + a dunántúli és szlovén-horvát irányú készültségi riasztásokat jelentené - mondjuk félévente egyszer-kétszer? Ennél még a nyári utasforgalom is sűrűbb ...
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
taszár bezárása ami kérés volt anno , nem gondolom hogy azóta megváltozott volna a dolog , akkor már inkább Sármellék tényleg , ha jól emlékszem ott vannak bunkerek meg kiépített (igaz azóta lehet kicsit elrohadt) infrastruktúra , nem lenne nagy pénz felújítani szerintem
Vajon mit felejthettek/hagyhattak ott hogy qnnyira kérték a bezárását? :eek:
 
K

kamm

Guest
taszár bezárása ami kérés volt anno , nem gondolom hogy azóta megváltozott volna a dolog , akkor már inkább Sármellék tényleg , ha jól emlékszem ott vannak bunkerek meg kiépített (igaz azóta lehet kicsit elrohadt) infrastruktúra , nem lenne nagy pénz felújítani szerintem

Ma mar nem igazan diktalnak az amerikaiak magyar teruleten, lasd a DCA koruli huzavonat.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Miután elmentek az amerikaiak, kérték hogy szüntessék meg a taszári bázist?
Vajon mit felejthettek/hagyhattak ott hogy qnnyira kérték a bezárását? :eek:
nem hagytak ott semmit és nem kérés volt hanem anno utasítás hogy taszárnak zárnia kell
Ma mar nem igazan diktalnak az amerikaiak magyar teruleten, lasd a DCA koruli huzavonat.
hidd el ha azt akarják hogy ne nyíljon újra akkor nem fog , nem tudom mennyit fordult azóta a világ és mennyire realitás taszár újranyitása de anno a fű alatt hatalmas ügy volt belőle , kezdve a megszervezéstől , a kiürítésen át egészen odáig hogy ne tudjanak kérdést feltenni róla , amit mi tudtunk annó a zárásról azaz volt hogy az amik a "terepviszonyok" miatt nem szeretnének oda egy ilyen bázist
 
K

kamm

Guest
nem hagytak ott semmit és nem kérés volt hanem anno utasítás hogy taszárnak zárnia kell

hidd el ha azt akarják hogy ne nyíljon újra akkor nem fog , nem tudom mennyit fordult azóta a világ és mennyire realitás taszár újranyitása de anno a fű alatt hatalmas ügy volt belőle , kezdve a megszervezéstől , a kiürítésen át egészen odáig hogy ne tudjanak kérdést feltenni róla , amit mi tudtunk annó a zárásról azaz volt hogy az amik a "terepviszonyok" miatt nem szeretnének oda egy ilyen bázist

Annyira nincs az elasva:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Taszar_Air_Base_-_aerial_view.JPEG

A Wikipedia szerint csak 2005-ben zartak be es a magyarok - amerikaiak addigra mar regen elmentek, ha jol tudom (legalabbis a delszlav sztori regen lezarult, a mindenfele "afgan rendorok" ;) kikepzese is elment mashova.) Nekem az volt mindig a gyanum, hogy csak ideiglenesen, de valami nagyon nem jogszeru dologra hasznaltak valamelyik sarkat, azert akartak, hogy ne legyen nyoma.

Igazabol mindegy is, szerintem eleg vilagos, hogy nem lenne beleszolasuk. 2019 van, Orbanek vannak idestova 10 eve es Trump alatt Pompeo - hatalmasat fordult a vilag, el sem tudom kepzelni, mivel tudnak ellentetelezni, ha ezt valamifele kobe vesett modon akarnak elkerulni az amerikaiak (es plane miert erne meg nekik.) Szerintem valakik siman tulfontoskodtak az ugyet anno, az nagyon tipikus magyar kormanyzati viselkedes volt akkor (valoszinuleg most is, max mas elojellel.)