A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Jah el is felejtem te azt hiszed magadról, hogy egyszemélybe te vagy a honvédség ( jó vicc ) XD ne beszélj mások nevében mert sértés szerintem számukra is.

Még arra sem vagy képes, hogy Rába oldalát megnézd, hogy mit linkeltem és legalább az elnevezésekkel tisztában legyél.
És aki olyan hülyeséget ír mint te, hogy a saját súlyát nem birja el a Rába az inkább kuszon mászon a szégyentől és ne arcoskodjon.....
Hát ha én most fogom magam lemegyek a telephelyre és megkérdezem a Rába sofőröket erről, szerinted mit fognak mondani ? :) Az a baj, hogy ugyan az a motor van az összes rábába, (a legkisebb MAN motor) és ez a Rába H14-ben még elég, de dombon felfelé már eléggé küzd, főleg földúton a nagyobbak meg meg akarnak szakadni..... Az ne arcoskodjon aki képen látott, de mondjuk a gyaktéren nemigen járt vele, meg nem látott se elakadni, se ott helyben tönkremenni.. És sajna a Rába futómű amit itthonra gyártottak nem hozza ugyan azt a minőséget mint ami a németeknek megy ki a MAN gyárba.
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
A hidraulikus felfüggesztés emelő-süllyesztő rendszernek menet közben és teherrel is működni kéne, benne van a típuskönyvében, hozták Győrből a rábások a vadi új gépet és mondta a faszi, hogy csak üresen állítsák a sofőrök a felfüggesztést mert nem fogja bírni.
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
elég hülye vagy még is pofázol
Most tudom, hogy már ezt kérdeztem a múltkor, de esetleg szolgálsz is valahol, hogy ilyen magasröptű gondolatokat osztasz meg velünk úgy általánosságban a Honvédségi eszközparkot meg a rendelkezésünkre álló erőt illetőleg?
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Hát ha én most fogom magam lemegyek a telephelyre és megkérdezem a Rába sofőröket erről, szerinted mit fognak mondani ? :) Az a baj, hogy ugyan az a motor van az összes rábába, (a legkisebb MAN motor) és ez a Rába H14-ben még elég, de dombon felfelé már eléggé küzd, főleg földúton a nagyobbak meg meg akarnak szakadni..... Az ne arcoskodjon aki képen látott, de mondjuk a gyaktéren nemigen járt vele, meg nem látott se elakadni, se ott helyben tönkremenni.. És sajna a Rába futómű amit itthonra gyártottak nem hozza ugyan azt a minőséget mint ami a németeknek megy ki a MAN gyárba.
"Rába futómű amit itthonra gyártottak nem hozza ugyan azt a minőséget mint ami a németeknek megy ki a MAN gyárba."
Jah szóval már az egész Rába is vagy és gyártasz is :))) minden Man teherautót láttál már és minden Rábát mi?
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Most tudom, hogy már ezt kérdeztem a múltkor, de esetleg szolgálsz is valahol, hogy ilyen magasröptű gondolatokat osztasz meg velünk úgy általánosságban a Honvédségi eszközparkot meg a rendelkezésünkre álló erőt illetőleg?
Inkább a haverodra szoljál aki ok nélkül sértő kommentet írt és utána dumálj a téma fontoságáról te kis kettős mérceske.
Mellesleg semmi közöd hozzá, hogy én szolgálok vagy sem és irreleváns.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
"Rába futómű amit itthonra gyártottak nem hozza ugyan azt a minőséget mint ami a németeknek megy ki a MAN gyárba."
Jah szóval már az egész Rába is vagy és gyártasz is :))) minden Man teherautót láttál már és minden Rábát mi?
A szerelők lent a telephelyen elég sokat láttak ;) Van lent kb 100 darab az összes típusból :)
Meg konkrétan ezt akkor mondta a Rábás ürge amikor hozták az új gépeket tavaly, hogy ez a futómű a B minőségi szintet képviseli, a némethez képest. Amikor azt mondta, hogy ne használjuk teherrel mert eldurran. (durrant is el amúgy mert volt olyan sofőr aki nem fogadta meg a tanácsát)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Inkább a haverodra szoljál aki ok nélkül sértő kommentet írt és utána dumálj a téma fontoságáról te kis kettős mérceske.
Mellesleg semmi közöd hozzá, hogy én szolgálok vagy sem és irreleváns.
Nem irreleváns mert 0 tapasztalattal az eszközök gyakorlati alkalmazásáról, pofázol faszságokat, mintha a jóisten osztána az igét az égő csipkebokorból.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
A szerelők lent a telephelyen elég sokat láttak ;) Van lent kb 100 darab az összes típusból :)
Meg konkrétan ezt akkor mondta a Rábás ürge amikor hozták az új gépeket tavaly, hogy ez a futómű a B minőségi szintet képviseli, a némethez képest. Amikor azt mondta, hogy ne használjuk teherrel mert eldurran. (durrant is el amúgy mert volt olyan sofőr aki nem fogadta meg a tanácsát)
Haverom haverja ezt mondta szöveg elég gáz tényként beállítani....
Nem kell minden hülyeséget elhinni. Vannak olyan hülye tüzérek akik azt mondják Gvozdika jobb mint a pzh 2000 és nagyobb harcértékel bír több darab, ami egy vicc kategória.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Nem irreleváns mert 0 tapasztalattal az eszközök gyakorlati alkalmazásáról, pofázol faszságokat, mintha a jóisten osztána az igét az égő csipkebokorból.
Mert te minden harci eszközt kiprobáltál mi? Jah bocs 1 haverodtól flaskázás közepette megkérdezted még a "frankót", és amit Pista mondott az szent és természetesen az egész honvédséget is képviseli.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Mert te minden harci eszközt kiprobáltál mi? Jah bocs 1 haverodtól flaskázás közepette megkérdezted még, és amit Pista mondott az szent és természetesen az egész honvédséget is képviseli.
Nekem elég annyi, hogy a sajátjainkat kipróbáltam meg jópár külföldit, a rába szállítmányát kísérő mérnököt meg nem nevezném a haveromnak aki, akkor figyelmeztet a dologról amikor átveszed a technikát, és ráadásul amire figyelmeztet meg is történik.... :) De mondjuk a szerelők meg sofőrök azóta dolgoznak ezekkel, hogy rendszeresítve lettek és ismerik a nyűgjeiket, és ha egy olyan ember mondja, hogy a motor gyenge abban gépben amit 10 éve vezet, azért lehet, hogy érdemes elhinni. De ezt nem egy ember mondja, hanem búvalbaszott teljes logisztikai század, meg a többi alakulat logisztikája. És nem a nyugdíjas néphadsereges tüzérek.
 
  • Tetszik
Reactions: Sulaco

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
A szerelők lent a telephelyen elég sokat láttak ;) Van lent kb 100 darab az összes típusból :)
Meg konkrétan ezt akkor mondta a Rábás ürge amikor hozták az új gépeket tavaly, hogy ez a futómű a B minőségi szintet képviseli, a némethez képest. Amikor azt mondta, hogy ne használjuk teherrel mert eldurran. (durrant is el amúgy mert volt olyan sofőr aki nem fogadta meg a tanácsát)
Látam már a híres Rába futómű alatt kb 30 perc állás után jókora olajtócsát.
Egyébként azt az Eva löveget csak is kizárólag a gyári Tatra alvázzal és a legerősebb motorral venném meg. A csehek azért 8x8 as megerősített vázbol sokkal jobban ott vannak mint mi. Meg lehet hogy olcsóbban is jövünk ki. Nálunk max valamilyen rakétás blockot tudnék elképzelni azzon a vázon. Nem egy 155 ös 52 es kalibert. Elég csak megnézni egy yugoimport videot ahol a Szerbek Nora lövege tűzeléskor milyen erőhatást fejt ki arra a vázra. Majd szét nyirja.
Éppen ezért szerintem az a Rába alvázas löveget mi nagyon ne erőltesük. Lehetőség szerint maradjunk csak meg ha lesz feltéve a gyári Tatra alváznál és ne akarjunk mi legozni. Majd ha licencbe lesz erősített 8x8 as vázunk és legalább tudunk majd belerakni 450 lovas feletti motort plusz erős megbizható váltott akkor gondolkodhatunk 155 ös lövegeken.
Addig meg jöhetnek azzok a rákétás 122 mm körüli bolckok a jelenlegi termékpalettán, mert azzok is elférnének itthon.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and blogen

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 678
34 563
113
Ez nagyon nem poén, hogy a Rábákban B kategóriás futómű van és gyenge motor, mi lesz így ha kitör a balhé és élesben kell őket használni?
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 600
5 242
113
Nem irreleváns mert 0 tapasztalattal az eszközök gyakorlati alkalmazásáról, pofázol faszságokat, mintha a jóisten osztána az igét az égő csipkebokorból.

Becsülöm a türelmedet.
Sajnos az utóbbi időben ismét "szintet lépett az internet" ☹ eszméletlen mértékben megszaporodott a "mindenhez is értek,ha nem az a szakteruletem akkor is jobbantudom" mukik száma! Ráadásul mostmár nem csak gyerekek hanem felnőtt emberek is! :(

Mint anno egy sorkatona aki erősködött hogy márpedig van hangsebesség feletti helikopter! Mondom nyugi heliszerelo vagyok,nincs olyan. Erre ő "De van mert látta a tvben..."

Vagy ami mostanában divat hogy "a zorban esztelenül fegyverkezik, biztos meg akar támadni valakit!" És ha rávilágítasz ez egykori és mostani darabszámokra,lehetőségekre akkor még te vagy a köcsög!

Fuuuu de kiborítottak! Óriásit csalódtam az emberekben!

Ja és bocs a sírásért...
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A Rába H25 háromtengelyes teherautó megengedett legnagyobb össztömege műúton 24 tonna, terepen pedig 22 tonna. Létezik háromtengelyes zárt felépítménnyel rendelkező 155mm L/52 ágyúval szerelt jármű. RWG-52 a neve. Szerény 48 tonnát nyom. Szóval a Rábánál találni kéne még néhány tonnát.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Látam már a híres Rába futómű alatt kb 30 perc állás után jókora olajtócsát.
Egyébként azt az Eva löveget csak is kizárólag a gyári Tatra alvázzal és a legerősebb motorral venném meg. A csehek azért 8x8 as megerősített vázbol sokkal jobban ott vannak mint mi. Meg lehet hogy olcsóbban is jövünk ki. Nálunk max valamilyen rakétás blockot tudnék elképzelni azzon a vázon. Nem egy 155 ös 52 es kalibert. Elég csak megnézni egy yugoimport videot ahol a Szerbek Nora lövege tűzeléskor milyen erőhatást fejt ki arra a vázra. Majd szét nyirja.
Éppen ezért szerintem az a Rába alvázas löveget mi nagyon ne erőltesük. Lehetőség szerint maradjunk csak meg ha lesz feltéve a gyári Tatra alváznál és ne akarjunk mi legozni. Majd ha licencbe lesz erősített 8x8 as vázunk és legalább tudunk majd belerakni 450 lovas feletti motort plusz erős megbizható váltott akkor gondolkodhatunk 155 ös lövegeken.
Addig meg jöhetnek azzok a rákétás 122 mm körüli bolckok a jelenlegi termékpalettán, mert azzok is elférnének itthon.
Amúgy nem igazán értem hogy a legtöbb konstrukciónál miért az alvázhoz rögzítik a löveget...
A d.afrikai Denel már rég megoldotta ezt a T5-52 lövegénél.
Ott a löveg egy alváztól független külön kereten van és a letalpalás ehhez a kerethez kapcsolódik. Lövésnél az erő a kereten keresztül a lábaknak adódik át és nem az alvázat terheli. Ennek, meg a masszív támasztó lábaknak köszönhetően a löveg vízszintesen 270 fokban képes tüzelni
denel-t5-155mm-52-calibre-truck-mounted-gun-system-3.jpg

denel-t5-155mm-52-calibre-truck-mounted-gun-system-2.jpg
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Inkább a haverodra szoljál aki ok nélkül sértő kommentet írt és utána dumálj a téma fontoságáról te kis kettős mérceske.
Mellesleg semmi közöd hozzá, hogy én szolgálok vagy sem és irreleváns.
Mellesleg, ha közelebb vagy a technikához, valószínűleg teljesebb véleményt tudsz megfogalmazni. Ez olyan, mint a drukkerek a pálya széléről ordítják, hogy lődd be!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Anno mikor katona voltam:),mentem egy kort a taszári reptéren az akkor még csak proto Rába H18assal.Annak még Kamaz fülkéje volt,Rába-MAN motorja,és laprugói.Emlékeim szerint,nem volt rossz.Késöbb kiállitáson láttam a tervezett H családot,1tonnás zárt furgondtol a 4tengelyes nehézteherig tartott.Amit rendszeresitettek,azt csak papiton láttam-de már papiron is kicsi a MAN LT motorja egy katonai közepes teherkocsihoz.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 678
34 563
113
Ez most nekem nem megy ki a fejemből, nehogy már ezen spóroljanak, hogy másodosztályú futóműveket meg a leggyengébb motort pakolják bele a Rábákba aztán ha kitör a balhé lerobbannak az első héten, mert logisztika nélkül megsüthetjük a nehéztechnikát. Üzemanyagot, lőszert, vizet, kaját mi fogja vinni ha nem lesz épkézláb teherautó, lovaskocsik?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Ez most nekem nem megy ki a fejemből, nehogy már ezen spóroljanak, hogy másodosztályú futóműveket meg a leggyengébb motort pakolják bele a Rábákba aztán ha kitör a balhé lerobbannak az első héten, mert logisztika nélkül megsüthetjük a nehéztechnikát. Üzemanyagot, lőszert, vizet, kaját mi fogja vinni ha nem lesz épkézláb teherautó, lovaskocsik?
A jó öreg ural :D