Kiberhadviselés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Függően attól, mit tekintesz informatikának. Hardverek terén nincsenek a toppon épenséggel, szoftverek terén nem rosszak, de azért kiemelkedőnek se mondanám őket...
Emberi erőforrások (agyak) terén jól állnak (és elsősorban ez számít) - gondolj csak a legutóbbi amerikai elnökválasztásra. Szerintem hardverügyileg meg nem tudunk semmit róluk, de az biztos, mindent be tudnak szerezni ahhoz, hogy szuperszámítógépet építsenek. Az meg nem kérdés, hogy az elméleti tudás megvan náluk. Az ne tévesszen meg senkit, hogy nincsenek a TOP 500-ban: nem szokásuk nagydobra verni, milyük van. Nem kell lebecsülni őket.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Emberi erőforrások (agyak) terén jól állnak (és elsősorban ez számít) - gondolj csak a legutóbbi amerikai elnökválasztásra.

Megbocsáss, de ez nem agy kérdése. Csinálsz kismillió felhasználót a népszerű oldalakra, majd napi 8 órában nyomogatja Szása és Mása a like gombot, illetve copy-paste-eli az egyenszöveget, ami Dimitrij kitalált.
A koncepció jól van kitalálva, de ugyanezt megcsinálják bárhol máshol, sőt, megcsinálták évekkel ezelőtt. A like-vásárlás meg kattintás-bérlés nem valami ultra-szofisztikált dolog, hanem kvázi bevett üzleti modell. Még magyar celeb-aspiránsok is csinálják, mi meg csak kamillázunk, amikor azt látjuk, hogy egy vérrosz videoklip a youtube-on hirtelen csinált egy nap alatt félmillió megtekintést, meg ötvenezer like-ot. És van alatta hét hozzászólás...

Itt csak azt kell mindenképpen elismerni és felismerni, hogy ezt most politikai célokra használták fel. Ügyes, nem vitás, de ettől még nem valami ultra-csúcs szoftvert írtak hozzá, amitől leteszed a hajad... :D

Szerintem hardverügyileg meg nem tudunk semmit róluk, de az biztos, mindent be tudnak szerezni ahhoz, hogy szuperszámítógépet építsenek. Az meg nem kérdés, hogy az elméleti tudás megvan náluk. Az ne tévesszen meg senkit, hogy nincsenek a TOP 500-ban: nem szokásuk nagydobra verni, milyük van. Nem kell lebecsülni őket.

Az elméleti tudás terén is vannak kétségeim, de a gyártástechnológia terén extrém nagy a függőség. Most a kínai-amerikai gazdasági háborús-erősködés kapcsán szembesült Kína is, azzal, hogy tök jó, ha megszerez processzorgyártáshoz szükséges IP-ket, de gyártani nem fog tudni modern technológiával, mivel az ehhez szükséges méregdrága speciális gépeket mind amerikai és európai gyártók szállítják.
Hiába vannak szuperjó mérnökeid, ha mondjuk 28nm-nél kisebb csíkszélességgel nem tudsz gyártósort építeni és működtetni, akkor a 10 évvel ezelőtti szinten megrekedsz. Persze, lehet optimalizálni, lehet célhardvereket kifejleszteni, de reménytelenül le fogsz maradni a nyugati hardverekhez képest, amelyeket 7, 10, 12 meg 14nm-en gyártanak. Még akkor is, ha dollármilliárdokat öntesz a félvezető iparba. Erre van egy kis cikk a témában...

Vissza a témához. Az oroszok a maximum, amiben bízhatnak, az, hogy amerikai alapú (Intel, AMD, nVidia) hardvereket vásárolnak, és azokból építkeznek. Ez reális, de ismét: függés. Ha megnézed, akkor az összes RT propaganda-videóban is azt látni, hogy a gyárakban Windows-okon futó, általában nyugadi CAD szoftvereken dolgoznak a mérnökeik. Éljen a globalizáció...
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Emberi erőforrások (agyak) terén jól állnak (és elsősorban ez számít) - gondolj csak a legutóbbi amerikai elnökválasztásra. Szerintem hardverügyileg meg nem tudunk semmit róluk, de az biztos, mindent be tudnak szerezni ahhoz, hogy szuperszámítógépet építsenek. Az meg nem kérdés, hogy az elméleti tudás megvan náluk. Az ne tévesszen meg senkit, hogy nincsenek a TOP 500-ban: nem szokásuk nagydobra verni, milyük van. Nem kell lebecsülni őket.
Azért én olyan nagyon sok híres orosz szoftverről nem hallottam. Meg arról sem, hogy a szoftverfejlesztőik annyira keresettek lennének a világban.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and Cifu

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 814
113
Megbocsáss, de ez nem agy kérdése. Csinálsz kismillió felhasználót a népszerű oldalakra, majd napi 8 órában nyomogatja Szása és Mása a like gombot, illetve copy-paste-eli az egyenszöveget, ami Dimitrij kitalált.
A koncepció jól van kitalálva, de ugyanezt megcsinálják bárhol máshol, sőt, megcsinálták évekkel ezelőtt. A like-vásárlás meg kattintás-bérlés nem valami ultra-szofisztikált dolog, hanem kvázi bevett üzleti modell. Még magyar celeb-aspiránsok is csinálják, mi meg csak kamillázunk, amikor azt látjuk, hogy egy vérrosz videoklip a youtube-on hirtelen csinált egy nap alatt félmillió megtekintést, meg ötvenezer like-ot. És van alatta hét hozzászólás...

Itt csak azt kell mindenképpen elismerni és felismerni, hogy ezt most politikai célokra használták fel. Ügyes, nem vitás, de ettől még nem valami ultra-csúcs szoftvert írtak hozzá, amitől leteszed a hajad... :D



Az elméleti tudás terén is vannak kétségeim, de a gyártástechnológia terén extrém nagy a függőség. Most a kínai-amerikai gazdasági háborús-erősködés kapcsán szembesült Kína is, azzal, hogy tök jó, ha megszerez processzorgyártáshoz szükséges IP-ket, de gyártani nem fog tudni modern technológiával, mivel az ehhez szükséges méregdrága speciális gépeket mind amerikai és európai gyártók szállítják.
Hiába vannak szuperjó mérnökeid, ha mondjuk 28nm-nél kisebb csíkszélességgel nem tudsz gyártósort építeni és működtetni, akkor a 10 évvel ezelőtti szinten megrekedsz. Persze, lehet optimalizálni, lehet célhardvereket kifejleszteni, de reménytelenül le fogsz maradni a nyugati hardverekhez képest, amelyeket 7, 10, 12 meg 14nm-en gyártanak. Még akkor is, ha dollármilliárdokat öntesz a félvezető iparba. Erre van egy kis cikk a témában...

Vissza a témához. Az oroszok a maximum, amiben bízhatnak, az, hogy amerikai alapú (Intel, AMD, nVidia) hardvereket vásárolnak, és azokból építkeznek. Ez reális, de ismét: függés. Ha megnézed, akkor az összes RT propaganda-videóban is azt látni, hogy a gyárakban Windows-okon futó, általában nyugadi CAD szoftvereken dolgoznak a mérnökeik. Éljen a globalizáció...

Katonai cuccokban hol vannak legújabb procik? Szerintem a legtöbb eszközben jócskán "elavult" technikát használnak. Ruszkik persze pláne, ahogy a Szojuzokban is a közelmúltig valami majdnem mázsás cucc volt a fedélzeti komputer... ja megtaláltam mi:
http://www.computer-museum.ru/english/argon16.htm

Ez persze egy céleszköz, de a katonai cuccokban is hasonló korú eszközök fordulnak elő (a MiG-31-ben is Argon-15 volt a fedélzeti komputer, valamint ilyeneket használ sok légvédelmi rakétakomplexum, az A-50-es ruszki AWACS (legalábbis az eredeti 80-as évekbeli) , a BM változatnál cserélték le a Baget-55-re), az amcsiknál persze ennél "kicsit" modernebbek, de nem a teljesítményre vannak azok se kihegyezve.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Katonai cuccokban hol vannak legújabb procik? Szerintem a legtöbb eszközben jócskán "elavult" technikát használnak. Ruszkik persze pláne, ahogy a Szojuzokban is a közelmúltig valami majdnem mázsás cucc volt a fedélzeti komputer... ja megtaláltam mi:
http://www.computer-museum.ru/english/argon16.htm

Ez persze egy céleszköz, de a katonai cuccokban is hasonló korú eszközök fordulnak elő (a MiG-31-ben is Argon-15 volt a fedélzeti komputer, valamint ilyeneket használ sok légvédelmi rakétakomplexum, az A-50-es ruszki AWACS (legalábbis az eredeti 80-as évekbeli) , a BM változatnál cserélték le a Baget-55-re), az amcsiknál persze ennél "kicsit" modernebbek, de nem a teljesítményre vannak azok se kihegyezve.

Nem tévedtél egy picit el? A kiber-hadviselésben szerinted majd 386-os procikon 640kbyte RAM-al, 8 800 bit/s-os betárcsázós modemmel fogod romba dönteni a dekadens nyugati világot MS DOS alól?
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
Azért én olyan nagyon sok híres orosz szoftverről nem hallottam. Meg arról sem, hogy a szoftverfejlesztőik annyira keresettek lennének a világban.

Pedig nagyon keresettek az orosz IT-sek. Az orosz közpiskolások, főiskolások sorra nyerik a nemzetközi informatikai-programozói versenyeket, olimpiákat. A fiatal tehetségekre lecsapnak a külföldi cégek, így Oroszországban sokszor csak a harmadrendüprogramozók maradnak. A Szuhojnál sincsenek csúcsprogramozók(azokat nem tudnák megfizetni) Rengeteg orosz programozó él és dolgozik külföldön. Sok videójátékot oroszok programoztak. Ezenkívül híresek az orosz hackerek is, akikre az amerikaik vadásznak. Hamis váddal megvádolják, majd arra kényszerítik őket, hogy dolgozzanak az amerikai kormánynak(természetesen saját hazájuk ellen) vagy mehetnek börtönbe.

Nem hallottál Pavel Durovról a VK és a Telegram megalkotója, az orosz Zuckerberg. Yandex, V Kontakte, Odnoklassznyiki, Kassperszkij Laboratórium világmárkák.

Sok jó IT szakemberrel rendelkeznek-szakembert képeznek az oroszok. A baj az , hogy kevesen maradnak otthon.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and svajcibeka

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Az első részére már kaptál választ fentebb.
A másodikról meg annyit, hogy üsd be a gúgliba :), hogy orosz processzor. Az biztos, hogy nem világkereskedelmi mennyiségben, de vannak - és ezeket preferálják az Intel/AMD termékeivel szemben kormányzati szinten. Az, hogy nincs a TOP500 szuperszámítógép listán egyetlen orosz gép sem, megint megtévesztő szerintem, mert inkább a beteges titkolózásnak köszönhető.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Az első részére már kaptál választ fentebb.
A másodikról meg annyit, hogy üsd be a gúgliba :), hogy orosz processzor. Az biztos, hogy nem világkereskedelmi mennyiségben, de vannak - és ezeket preferálják az Intel/AMD termékeivel szemben kormányzati szinten. Az, hogy nincs a TOP500 szuperszámítógép listán egyetlen orosz gép sem, megint megtévesztő szerintem, mert inkább a beteges titkolózásnak köszönhető.
OK, de azok a processzorok valójában koreaiak, mert Ooban nincs olyan gyár, ami le tudná gyártani őket. 3-4 generációval korábbi gépeik vannak. Ha meg Koreában gyártották őket, akkor az amiknak is van belőlük.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
OK, de azok a processzorok valójában koreaiak, mert Ooban nincs olyan gyár, ami le tudná gyártani őket. 3-4 generációval korábbi gépeik vannak. Ha meg Koreában gyártották őket, akkor az amiknak is van belőlük.
Ebben nem vagyok biztos, mert még a szovjet érában is tudtak koppintani amerikai (RISC) processzorokat. Akár egy modern (de nem top, hanem -1\2 gen) gyártósorba simán beruházhatnak, ha stratégiai cél a saját proci.
Egyébként (nem tudom, csak gondolom), hogy a hadicuccaikba inkább a bevált, és megbízható elektronikát pakolják be.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ebben nem vagyok biztos, mert még a szovjet érában is tudtak koppintani amerikai (RISC) processzorokat. Akár egy modern (de nem top, hanem -1\2 gen) gyártósorba simán beruházhatnak, ha stratégiai cél a saját proci.
Egyébként (nem tudom, csak gondolom), hogy a hadicuccaikba inkább a bevált, és megbízható elektronikát pakolják be.
Senki sem ad el nekik élvonalbeli gyártósort. Csak harmadkézből tudják megvenni. Az Elbrusz csipre volt nagyon büszke Boki. Utána néztem, és Koreában gyártják.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Senki sem ad el nekik élvonalbeli gyártósort. Csak harmadkézből tudják megvenni. Az Elbrusz csipre volt nagyon büszke Boki. Utána néztem, és Koreában gyártják.
A legsúlyosabb COCOM érában is be tudtak szerezni bármit, szerintem most könnyebb.
A TSMC gyártja az újabb Elbruszt (8SZ), az pedig tajvani bérgyártó. A Mikron Russia 65 nm-es technológiával rendelkezik, a 16SZ 28 nm-es. Az Elbrusz szerverekbe való. Inkább érdekes szerintem haditechnikai szempontból a Multicore család, ott DSP chipeket is integráltak a procik mellé. http://multicore.ru/
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and gacsat