A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Senki nem ragadt le annál a begyepesedett nézetnél(még az oroszok sem akik a haderőfejlesztést 2008 után a katonák élatkörülményeinek javításával meg új ruházattal és felszefeléssel kezdték) amivel ide írsz ebben a témában.
Hat igen egy aktiv haborus zonaban biztosan azok lehetnek. A legfontosabbaz lehet hogy legyen zuhany, legkondi, meg minden reggel tiszta ruha. Azert gondolom neked is vannak tapasztalataid. Voltal esetleg külszolgalatban valahol?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Aha, nem. 12 órás gyalogos szolik voltak a maxok. De egyben az 5 liter kevesebb helyet foglal mint 5x1 liter pet palack.
Én jártam úgy, hogy a camelbakket kiszúrta valami. Ami nem csak azért volt szopó mert átázott a hátamon a ruha hanem azért is mert elszivárgott 2,5 liter víz belőle. Nem feltétlen jó a nagy kiszerelés.

A higiéniás résznél szerintem kimaradt a kézfertőtlenítő gél. Pici 50 milliliteres palack, nem foglal helyet, de evés előtt az ember megdörzsölheti a szutykos mancsát vele. Egyszerűbb mint terepen 3 napig fosni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Hat igen egy aktiv haborus zonaban biztosan azok lehetnek. A legfontosabbaz lehet hogy legyen zuhany, legkondi, meg minden reggel tiszta ruha. Azert gondolom neked is vannak tapasztalataid. Voltal esetleg külszolgalatban valahol?

Igen voltam és volt légkondi,tiszta ruha meg zuhany minden nap.Bár az hozzátartozik az igazsághoz,hogy nem voltak több napos feladatok hanem minden nap visszajártunk a bázisra.

De olyan szempontból ez lényegtelen,hogy már az első vh-ban is 2 hetente rotálták az állományt az első vonalban és ott is törekedtek az állomány rendes elhelyezésére és ellátására.Azaz már akkoriban is voltak az első vonalban rendes körletek ággyal, asztallal, egy lavórral,hogy mosakodni tudj meg kimosni a zoknid.

Értem én,hogy aki a Néphadseregen szocializálódott annak elképzelhetetlen az,hogy már a közepesen normális helyeken is törődbek a katonával(már akkor is törődtek máshol csak itthon nem) de ez van.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Igen voltam és volt légkondi,tiszta ruha meg zuhany minden nap.Bár az hozzátartozik az igazsághoz,hogy nem voltak több napos feladatok hanem minden nap visszajártunk a bázisra.

De olyan szempontból ez lényegtelen,hogy már az első vh-ban is 2 hetente rotálták az állományt az első vonalban és ott is törekedtek az állomány rendes elhelyezésére és ellátására.Azaz már akkoriban is voltak az első vonalban rendes körletek ággyal, asztallal, egy lavórral,hogy mosakodni tudj meg kimosni a zoknid.

Értem én,hogy aki a Néphadseregen szocializálódott annak elképzelhetetlen az,hogy már a közepesen normális helyeken is törődbek a katonával(már akkor is törődtek máshol csak itthon nem) de ez van.

Sokat írok vissza a régi időkről, lehet sokan néha unják, de most megint ezt teszem. Amikor gyakorlatokon voltunk, minden ilyen eseményen jött velünk, illletve ha mozgés volt, némileg lamradva mögöttünk a kommendáns alegység Csepel aggregát kocsikkal, fürdetősátrakkal. Amit gyorsan feldobtak minden este és mindenki, minden nap fürdött. Voltak olyan harcászati napok, amikor éjjel, nappal ment a buli, akkor esetleg kimaradt, mert nem volt megvílósítható, ha éjszakai harcászat is folyt. De másnap tuti volt zuhany. A század anyagos kocsi, reggel, délben, este, mindíg hozta a meleg ételt és a hideget. Az is velünk haladt, vagy mögöttünk, de az ellátás rendben votl. Ráadásul gyakorlatokon, plusz ételpótlék járt. Ivóvíz folyamatosan volt műanyag kannákban a BMP-ben. Amit pótoltunk. persze, valódi háborús körülmények közöttt biztosan nehezebben megoldható néha ez. Illetve olyankor több hiányosságra is fény derül, de összességében, a katonák ellátása hozzátartozik a harcérték megőrzéséhez, ezt aláírom.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Sokat írok vissza a régi időkről, lehet sokan néha unják, de most megint ezt teszem. Amikor gyakorlatokon voltunk, minden ilyen eseményen jött velünk, illletve ha mozgés volt, némileg lamradva mögöttünk a kommendáns alegység Csepel aggregát kocsikkal, fürdetősátrakkal. Amit gyorsan feldobtak minden este és mindenki, minden nap fürdött. Voltak olyan harcászati napok, amikor éjjel, nappal ment a buli, akkor esetleg kimaradt, mert nem volt megvílósítható, ha éjszakai harcászat is folyt. De másnap tuti volt zuhany. A század anyagos kocsi, reggel, délben, este, mindíg hozta a meleg ételt és a hideget. Az is velünk haladt, vagy mögöttünk, de az ellátás rendben votl. Ráadásul gyakorlatokon, plusz ételpótlék járt. Ivóvíz folyamatosan volt műanyag kannákban a BMP-ben. Amit pótoltunk. persze, valódi háborús körülmények közöttt biztosan nehezebben megoldható néha ez. Illetve olyankor több hiányosságra is fény derül, de összességében, a katonák ellátása hozzátartozik a harcérték megőrzéséhez, ezt aláírom.
Most is menne a Csepel kocsikkal ha elindulnak még. :) Viccet félretéve ma lenne elég kapacitás télen nyáron ellátni hónapokon át ezt a kis haderőt? Nem egy meg két hetes gyakorlatokon 2-300 főt meg 400-at előre rákészülve, azokat is a táborban, hanem élesben. Lenne olyan tökvakarás hogy csak na, teljes Nato szinten, kivéve az amerikaiakat, bár ők is belefutnak néha a pofonba. Egy huszi ott lenn Jemenben vajon milyen ellátmányt kap, mit visz a tarisznyában?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Most is menne a Csepel kocsikkal ha elindulnak még. :) Viccet félretéve ma lenne elég kapacitás télen nyáron ellátni hónapokon át ezt a kis haderőt? Nem egy meg két hetes gyakorlatokon 2-300 főt meg 400-at előre rákészülve, azokat is a táborban, hanem élesben. Lenne olyan tökvakarás hogy csak na, teljes Nato szinten, kivéve az amerikaiakat, bár ők is belefutnak néha a pofonba. Egy huszi ott lenn Jemenben vajon milyen ellátmányt kap, mit visz a tarisznyában?
Nemtudtad?Az új harcászati buszokban beépitett WC és zuhanyfülke is van.Valamint vonóhorog a gulyáságyú vontatására.:cool::p
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Most is menne a Csepel kocsikkal ha elindulnak még. :) Viccet félretéve ma lenne elég kapacitás télen nyáron ellátni hónapokon át ezt a kis haderőt? Nem egy meg két hetes gyakorlatokon 2-300 főt meg 400-at előre rákészülve, azokat is a táborban, hanem élesben. Lenne olyan tökvakarás hogy csak na, teljes Nato szinten, kivéve az amerikaiakat, bár ők is belefutnak néha a pofonba. Egy huszi ott lenn Jemenben vajon milyen ellátmányt kap, mit visz a tarisznyában?


Milyen harcértéke is van a huszinak?
Csak saját tapasztalatról tudok beszélni de egy osztrák,német,holland vagy finn haderőnek csípőből menne nemhogy egy zászlóalj de egy dandár ellátása is.2 éve a német logisztikának már volt 3D nyomtatója amiken max tenyérnyi méretűanyag alkatrészeket tudtak nyomtatni.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and krisss

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
816
4 126
93
Most is menne a Csepel kocsikkal ha elindulnak még. :) Viccet félretéve ma lenne elég kapacitás télen nyáron ellátni hónapokon át ezt a kis haderőt? Nem egy meg két hetes gyakorlatokon 2-300 főt meg 400-at előre rákészülve, azokat is a táborban, hanem élesben. Lenne olyan tökvakarás hogy csak na, teljes Nato szinten, kivéve az amerikaiakat, bár ők is belefutnak néha a pofonba. Egy huszi ott lenn Jemenben vajon milyen ellátmányt kap, mit visz a tarisznyában?
2015 nyaràtòl 2016 nyaràig elég sok katonât és rendört kellett ellàtni egy kb 135 kmes hatàrsàvban. Mozgatni kellett, kajàltatni, pihentetni, a feladatokat végrehajtani, ès bàr voltak szar napok, senki nem halt éhen.Csak pénz kérdès az egész. Mikor akartâk, akkor a kaja jó volt, ès a szàllàs is meg volt oldva. Sztem egy 10.000 fös létszàmot bàrmikor el tud làtni a magyar logisztika akàr egy éven àt. 2015 öszèn nekünk a csapaterös szàzad logisztika a meleg ételt kihozta és kiosztotta mindenkinek, pedig mi 100an sem egy helyen voltunk, hanem mindenfelé. Semmi màs, csak pènkèrdès, hogy mennyi pénzt szànnak egy napi fejadagra. Hàborut nem tudom, békében màr tesztelve lett ez az ellàtósdi.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Egy egy modellek nagyon sok kaliberből készültek az elmúlt 25 évben. Elég csak a hk futurisztikus puskáira gondolni.


Persze, de azok protók voltak. A GD .338-asa meg már termék.

Nehéz-géppuskával senki nem megy gyalog dehová sokat mert nem lehet ezt érdemben megtenni a harcmezőn.

Oké. De a .338-assal már jelentősen mobilisabb lehet.

Nem könnyebb csak a tök szar nyugati géppuskáknál a PKM 7,5 kg nem 12kg mint az M240B vagy az MG3.

Hát én arról nem tehetek, hogy a nyugatiak ilyen szar géppuskákat csináltak (vagy ennyire jót az oroszok). Mindenesetre nyugaton cipelik biza a 10+ kilós 7.62-eseket.

Miért akarsz géppuskával APC-re ellőni egy halom lőszert amikor minden rajban van páncéltörő eszköz pont ezek miatt.

Én ugyan nem akarok. Csak azt gondoltam, talán nem árt, ha egy 21. századi géppuskával le lehet küzdeni a könnyebben páncélozott célokat is szükség esetén. De a tévedés jogát fenntartom. :)

Az pedig vicces,hogy a leggyengébben páncélozott APC-vel indoklod a legnagyobb átütőerejű géppuska létjogosultságát.Ne a BTR-80-ból indulj már ki...Ja hogy akkor kiderül,hogy még APC ellen is kevés a .338?

Ne haragudj, de ez már szándékos ferdítés és kötekedés a részedről. Mivel egy normális APC-t nem a .338-as, de még a 12.7-es, dedikált páncéltörő lövedékkel szerelve sem visz át és ezt te is pontosan tudod.
Direkt nem is APC-t írtam, hanem "BTR-hez hasonló járműveket". Amikből még rengeteg helyen van és rengeteg, szóval nem nehéz beléjük botlani bármilyen konfliktuszónában. Meg vannak még a különböző sufnituning páncélozott "dzsihádmobilok" (ilyesmiket még Donbasszban is használtak).


Nem nagyon van olyan MRAP amit 12,7 alatt át tudsz lőni.Ráadasul ha kalibert váltasz akkor vagy 50-100 évig az lesz.Gondolom nem árulok el nagy titkot azzal,hogy a jövőben még annyi gyengén páncélozott jármű sem lesz amit átlősz .338-al mint ma(pedig ma is ritka mint a fehér holló) szóval miért is akarsz kalibert váltani?

A legtöbb MRAP-re (már ahol megadják...) STANAG 4569 Level 2, vagy Level 3 védelmi szintet írnak. Sajna általában nem részletezik, hogy ez most a ballisztikai, vagy az aknavédelmi szintje-e. De egy Level 2-es ballisztikai védelmű MRAP-et át fog vinni a .338-as (AP).

A kaliberváltással kapcsolatban, én akkor látom értelmét, mint már korábban is leírtam, ha lesz-lenne a jelenlegi 7.62-es géppuskák többségének helyére a 6.5-6.8-as (és ugyanez a karabélyokba, DMR fegyverekbe) és a kisebb részük helyére meg a .338-as.

A modern LvL IV platek ma 2kg körül vannak ezt át tudod lőni .338-as lőszerrel de ha ugyan ezzel a technológiával nem 2 hanem 3 kg-s platet gyartasz azt már nem fogod tudni átlőni.Azaz elköltöttél egy halom pénzt arra,hogy egy-két évig le tudd küzdeni a mai plateket.Nagyon valószínű,hogy előbb megjelennek a .338-nak ellenalló platek minthogy le tudnád bármelyik hadsereg cserélni a géppuskáit teljeskörűen a lőszerrel együtt.

Ööö, az amcsik azt nyomják most, hogy még az új 6.8-asuk is át fog vinni minden jelenlegi és közeljövőben várható testpáncélt. Persze nyilván nem rézköpenyes ólommagvas lövedékkel...
A modern Lvl 4-es plate-et ugye 7.62-essel is átlövöd közelről, ha kellően spéci a lövedék (M993). Meg ugye, géppuskával nem csak 100 méterre, hanem gyakran 1 km-re vagy azon túl is lősz. Na ott már korántsem mindegy, hogy mekkora a lövedék (maradék)energiája. És a 7.62-es ebben nem túl fényes. Az benne a poén, hogy úgy 1 km-en már a 6.5 Grendel is erősebb, mint a kifejezetten "mesterlövész" célra szánt és ezért az átlag 7.62x51-es lőszerek lövedékénél jobb BC-vel rendelkező M118LR.
Na most a .338-as meg pláne. Tehát ahol a 7.62-es már csak egy 9 mm-es pisztolylőszer energiájával rendelkezik, ott még a .338-asnak akkora energiája lesz, mint a 7.62-esnek a csőtorkolatnál.
De mindegy én elengedtem ezt a témát, úgy sem én döntök.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Még a 90es évektől 10 éven át hordtam M65-öt, napi 12 órában. Télen csúszott, hideg volt, nyáron meg meleg. Azt hogy mennyire volt szar, csak akkor tudtam meg, mikor évekkel később használtam más bakancsokat is, aztán azok után valamiért elővettem és használtam. Majndem sírva fakadtam, és egyben nagyon büszke voltam magamra, hogy anno a 20as éveimben hogy tudtam abban egész éjszakás szolgálatokat átgyalogolni városban, betonon.

Aki a surranót dícséri, az sztem vagy nem hordta kötelező jelleggel, vagy olyan régen hordta, hogy azokra az időkre már párás szemmel néz vissza a nosztalgiafaktor miatt.

Soha nem adnék kötelező jelleggel surranót senki lábára. Jól mondja aki írta, disznóvágásra jó, meg arra hogy ha valaki a hátsó udvarban fát vág, akkor ne a jó cipőt gányolja szét. De ezekre is csak akkor, ha ingyen volt, mert egyébként inkább gumicsizma.

Szintén sok évig hordtam (fekete kétcsatos határőrségit főleg, meg a későbbiekben a normál egycsatos barnát). Azt tapasztaltam, hogy némi idő, amíg megszokja az ember lába, de utána én relatív kényelmesnek találtam (de hangsúlyozom, általában nem napi tizenpluszórákon át hordtam). Amit én kiemelnék, mint fő negatívum, az szar talpa, vagyis a csúszóssága. És nem csak télen, hanem pl. nedves sziklán bármelyik évszakban. Egy normális vibram talpas bakancshoz képest nagyon pocsék.
Viszont otthoni munkálatokhoz, ahogy mondod is, nem rossz. Szerintem favágáshoz jobb is, mint a gumicsizma, mert jobban védi a lábat, ha épp ráesne a levágott fatuskó, vagy bármi.
 
  • Tetszik
Reactions: Shed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Persze, de azok protók voltak. A GD .338-asa meg már termék.



Oké. De a .338-assal már jelentősen mobilisabb lehet.



Hát én arról nem tehetek, hogy a nyugatiak ilyen szar géppuskákat csináltak (vagy ennyire jót az oroszok). Mindenesetre nyugaton cipelik biza a 10+ kilós 7.62-eseket.



Én ugyan nem akarok. Csak azt gondoltam, talán nem árt, ha egy 21. századi géppuskával le lehet küzdeni a könnyebben páncélozott célokat is szükség esetén. De a tévedés jogát fenntartom. :)



Ne haragudj, de ez már szándékos ferdítés és kötekedés a részedről. Mivel egy normális APC-t nem a .338-as, de még a 12.7-es, dedikált páncéltörő lövedékkel szerelve sem visz át és ezt te is pontosan tudod.
Direkt nem is APC-t írtam, hanem "BTR-hez hasonló járműveket". Amikből még rengeteg helyen van és rengeteg, szóval nem nehéz beléjük botlani bármilyen konfliktuszónában. Meg vannak még a különböző sufnituning páncélozott "dzsihádmobilok" (ilyesmiket még Donbasszban is használtak).




A legtöbb MRAP-re (már ahol megadják...) STANAG 4569 Level 2, vagy Level 3 védelmi szintet írnak. Sajna általában nem részletezik, hogy ez most a ballisztikai, vagy az aknavédelmi szintje-e. De egy Level 2-es ballisztikai védelmű MRAP-et át fog vinni a .338-as (AP).

A kaliberváltással kapcsolatban, én akkor látom értelmét, mint már korábban is leírtam, ha lesz-lenne a jelenlegi 7.62-es géppuskák többségének helyére a 6.5-6.8-as (és ugyanez a karabélyokba, DMR fegyverekbe) és a kisebb részük helyére meg a .338-as.



Ööö, az amcsik azt nyomják most, hogy még az új 6.8-asuk is át fog vinni minden jelenlegi és közeljövőben várható testpáncélt. Persze nyilván nem rézköpenyes ólommagvas lövedékkel...
A modern Lvl 4-es plate-et ugye 7.62-essel is átlövöd közelről, ha kellően spéci a lövedék (M993). Meg ugye, géppuskával nem csak 100 méterre, hanem gyakran 1 km-re vagy azon túl is lősz. Na ott már korántsem mindegy, hogy mekkora a lövedék (maradék)energiája. És a 7.62-es ebben nem túl fényes. Az benne a poén, hogy úgy 1 km-en már a 6.5 Grendel is erősebb, mint a kifejezetten "mesterlövész" célra szánt és ezért az átlag 7.62x51-es lőszerek lövedékénél jobb BC-vel rendelkező M118LR.
Na most a .338-as meg pláne. Tehát ahol a 7.62-es már csak egy 9 mm-es pisztolylőszer energiájával rendelkezik, ott még a .338-asnak akkora energiája lesz, mint a 7.62-esnek a csőtorkolatnál.
De mindegy én elengedtem ezt a témát, úgy sem én döntök.

ABTR-hez hadonló jármű az APC mert a BTR is APC...
Géppuskával nem nagyon lövöldözöl 1000 méterre,mert minek is tennéd?Területcélokon kívül semmit sem találnál el...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Géppuskával nem nagyon lövöldözöl 1000 méterre,mert minek is tennéd?Területcélokon kívül semmit sem találnál el...

Hát, én azt látom, hogy mostanában már pakolgatják fel a 3-4x-es nagyítású optikákat a géppuskákra. Gondolom azért, mert szeretnének messzebbre is pontosabban lőni és a nézőke-célgömb kombót már kevésnek találják oda.
De nem tudom.
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
A szagrol meg annyit. Hogy evek ota nem hasznalok tusfurdot./csak szappant./ mehek miatt../ hiszitek vagy sem de ha egy ket nap kiesik furdesbe sincs szagom. Biszont ha valami miatt tusfurdot hasznalok. /par ora a melegbe es mar szagom van.../ olyan ez szerintem mint a wc legfrissito. Elsonek jo illatu aztan annak lessz sz.r szaga. /komolyan probaljatok ki fujatok be a szobaba wc legfrissitovel 10-20 perc mulva sz.r szag lessz a szobaba a wc tol messze :) /ez ilyen trukk hogy hasznald surubben./egyebkent amikor lavorba mosakodtam a tanyan 1,5 evig voltam a legtisztabb.,,/egy fel ev utan mar hiaba lett kessz a furdo pont tel volt futes nem volt megoldva igy kicsit tovabb mosakodtam a kelletenel lavorba konyhaba... De aztana tobbi par honapra se valtottam mert tenyleg tisztabb voltam ./urva de igaz../
A tusfürdőt nem tudod rendesen lemosni magadról. valami mindig marad belőle a bőrödön. A gyártó szerint jót tesz neked.
Szerintem meg nem.
A nedves seggtörlőkről meg azt mondják a bőrgyógyászok, hogy mivel ott a legvékonyabb a bőröd, előbb vagy utóbb, de tutira allergiát fog okozni.
Egyszer egy külföldi fórumon mesélte egy finn srác, hogy a húga Olaszországba ment cserediáknak. Egy olasz családnál lakott, akiknek a fia hegyivadász volt, ha jól értettem. Állítólag egyszer föllázadtak a parancsnokaik ellen, mert egy hétig fürdés és meleg kaja nélkül kellett a hegyek közt lenniük.