Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 712
113
Csodálatos ahogy egyes sajtótermékeknél tények szinte teljesen hiányoznak, ellenben a napi FUD technikák ezerrel, rutinból mennek.

Lásd.

"Hatalmas pofonba szaladhat bele Magyarország - erre nem vagyunk felkészülve" (mire?)
"Borús kilátások" (miért, esni fog?)
"egyoldalú iparfejlesztő politika" (megfoghatatlan lózung)
"nagyon sérülékeny, ciklusérzékeny" (mert csak, de azt nagyon)
"mindenki kivárásra játszik" ("mindenki", "senki", konkrétum nulla)
" Amennyiben éles fordulat történik, akkor hónapokon belül kialakulhat egy durva foglalkoztatási válság" (lásd - ha van alattunk egy 1000 km átmérőjű aktív vulkán, és amennyiben az kitör, még rosszabb lesz. "Ha". )
"Van-e a kormánynak vészforgatókönyve?" (Mire? zombiinvázióra? 3. világháborúra? Sugalljuk hogy fenyegetés van)
"Óriási bizonytalanságok sújtják a világ járműiparát, ráadásul egyszerre sok tényező jelent meg fenyegetésként az ágazat számára 2019-ben." (ismét nagyon konkrét)
"kínai piac okozza, ahol az értékesítések több mint egy éve visszaesést tükröznek" (random statisztikai adat. Összefüggés az EU és a kínai piac között? Többnyire helyben, vagy Ázsiában gyártanak arra piacra..)
"A gazdasági és politikai kockázatokat hosszasan lehetne sorolni" (ééés felsorol három random általános parát: Trump, Brexit, CO2..)
"A sok bizonytalanság másik következménye, hogy a befektetők jelentős része más iparágakba helyezi át tőkéjét" (forrás, mennyiségi mutató, hatásbecslés persze nuku. Sok bizonytalanság, befektetők jelentős része)
"így a gyártóknak és a beszállítóknak mindinkább saját tőkéből kell fejleszteniük, ami szintén egyfajta lassulást okoz" (mindinkább... egyfajta. Szintén nagyon konkrét, tegyük gyorsan hozzá: Peruban elfingta magát egy pillangó)
"mégis miért úszta meg Magyarország eddig a lassulás hullámait, arra nincs egzakt magyarázat. Egy nemrég megjelent elemzés szerint az egyik ok a "véletlen faktor" (BÁZZ közgazdasági Nobel díjat az elemzőnek: az OK: a VÉLETLEN..)
"Minden politikai szlogen ellenére a magyar kormánynak nagyon gyenge az alkuereje a külföldi vállalatokkal - szűken véve az exportáló, feldolgozóipari cégekkel - szemben - értékelt lapunknak Gerőcs Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatója." (baráti szakértő bevetése - neten utánakeresve az ipsének: lófasz tapasztalata sincs, 10 éve végzett a közgázon, aztán újságíró lett, töbek között a napi.hu-nál, 2 évig volt kezdő pénzügyi elemző, most egy segédkutató, meg már vagy 6 éve próbál PhD-ni. http://www.vki.hu/gerocs.tamas)
"Ebben a helyzetben az Orbán-kormány a legkönnyebb és legolcsóbb módszert választotta, vagyis csúcsra járatta az ipari tőke kiszolgálását, ahelyett, hogy például a helyi tudásintenzív vállalkozásokat és az oktatást támogatta volna. " (fizetett politikai hirdetésünket hallották)
"Mi történik, ha valóban kemény lesz a földet érés? (Mi történik, HA kitör alattunk a nagy vulkán?)
"Ha valóban átfordulunk egy dekonjunkturális ciklusba, akkor hónapokon belül durva foglalkoztatási krízis alakulhat ki." ("Ha")
"A magyar foglalkoztatáspolitikát régóta kritizálják amiatt... (Kik?)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
A foglalkoztatásban egyébként tényleg bajok vannak. Csak egy probléma a sok közül. A mai y generáció őszintén szólva (kívételek akadnak) leszarja a munkát nagy ívben. Az elmúlt 2 évben ebből a korosztályból csak 13 an fordultak meg az üzemben. 3 an maradtak meg egyenlőre. A többi dobantott. Vagy pár nap után, vagy egész egyszerűen fogta magát és a műszak elején, harmadánál "hazament" dobantott. Vagy 1-2 pár műszak után be se jött. Máshol is siralmas a helyzet főként a 20-25-(30) as közötti korosztályal. Lazák,belesza..ik, nem érdekli stb..... sajnos max a negyede kezelhető il lehet számítani rájuk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
A foglalkoztatásban egyébként tényleg bajok vannak. Csak egy probléma a sok közül. A mai y generáció őszintén szólva (kívételek akadnak) leszarja a munkát nagy ívben. Az elmúlt 2 évben ebből a korosztályból csak 13 an fordultak meg az üzemben. 3 an maradtak meg egyenlőre. A többi dobantott. Vagy pár nap után, vagy egész egyszerűen fogta magát és a műszak elején, harmadánál "hazament" dobantott. Vagy 1-2 pár műszak után be se jött. Máshol is siralmas a helyzet főként a 20-25-(30) as közötti korosztályal. Lazák,belesza..ik, nem érdekli stb..... sajnos max a negyede kezelhető il lehet számítani rájuk.
Ez a negatív oldal. Viszont sokan 1 vagy 2 idegen nyelvet lazán beszélnek. 20 éve még ez nagy előny volt, ma lassan alap. Igencsak rácsodalkozok ezen a napi munkában. Amin én sokat küzdöttem, azt ők lazán vágják. Ezért is jön ennyi külföldi cég Magyarországra.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
A foglalkoztatásban egyébként tényleg bajok vannak. Csak egy probléma a sok közül. A mai y generáció őszintén szólva (kívételek akadnak) leszarja a munkát nagy ívben. Az elmúlt 2 évben ebből a korosztályból csak 13 an fordultak meg az üzemben. 3 an maradtak meg egyenlőre. A többi dobantott. Vagy pár nap után, vagy egész egyszerűen fogta magát és a műszak elején, harmadánál "hazament" dobantott. Vagy 1-2 pár műszak után be se jött. Máshol is siralmas a helyzet főként a 20-25-(30) as közötti korosztályal. Lazák,belesza..ik, nem érdekli stb..... sajnos max a negyede kezelhető il lehet számítani rájuk.
Az előző munkahelyemen egy 50+ tervező egyszer csak egyik nap nem jött be melózni, aztán soha többet. Nem felmondott, semmi ilyesmi, csak nem jött be többet. A fickó megfejelte azzal, hogy semmire nem reagált, csak amikor már rendőrséget zavarták volna rá, akkor vissza küldte a mobilt és a laptopot, hogy törött és tönkrement. Aha...

Régen is volt ilyen, ma is és nem csak fiatalok.
A kérdés az, hogy a kezdeti pár pofára esés után mikor jönnek rá, hogy mi az, ami célravezető és mi az, amivel nem mennek semmire. Van aki magától is rájön ezekre és nem kretén. Viszont az emberiség nagy átlagban soha nem arról szólt, hogy mindenki normális és nem kell rugdosni és hajtani a munkaerőt adott esetben adott helyen és szellemi színvonal és bérszínvonal alatt...

Amikor nálam 5-10 évvel fiatalabbakkal dolgoztam együtt, akkor volt közte ilyen és olyan is, akár rakárosként egyetem végén vagy akár tervezőként. Nem szabad általánosítani. A szar idővel elválik a májtól...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Ez a negatív oldal. Viszont sokan 1 vagy 2 idegen nyelvet lazán beszélnek. 20 éve még ez nagy előny volt, ma lassan alap. Igencsak rácsodalkozok ezen a napi munkában. Amin én sokat küzdöttem, azt ők lazán vágják. Ezért is jön ennyi külföldi cég Magyarországra.
Lehet hogy lazán beszélnek egy két idegen nyelvet. De kreatívitás,probléma megoldás, kicsit kitartás stb..... ezeknek a túlajdonságoknak híján vannak, vagy egy kettővel rendelkeznek közüle. Nézd én a saját üzemi részben mentori és ismerettségi köröm tapasztalatait írom le. Mint írtam máshol se jobb a helyzet.
Egyébként az elfuserált "szakképzésünk" is rátesz egy lapáttal még.
Ja jönnek a külföldi befektettők. Egyébként hány ilyen befektettő tesz azért is hogy normális "szakmunkásai" legyenek? Mert tudod nem csak bio robotokra van szükség hanem nagyon sok "tapasztalt" profi karbantartókra, technikusokra és így tovább. Azt a gépet vagy gépsort tudni is kell beállítani,javítani,üzemeltetni...........
Nem elég csak a robotott vagy plc beprogramozni mert a programozo mérnők ha beszar a sor il a robot hardveresen vajon kimegy e neked rendbevágni? Pl a finomechanikát, az érzékeny finom hidrolikus rendszert rendbevágni, beállítani. Vagy a sorvezető ismeri e annak az anyagnak,alapterméknek a túlajdonságát ami után tud e állítani ha szűkséges. Egy betanított operátor kötve hisszem. Mindezekhez idő,energia és pénz kell. Na ezért is nem láttol vagy alig modern felszerelt demo tanműhelyet,sort......... az ide jövő befektetőinknél. Mert ők elvárják hogy készen kapjanak mindent. A gond ezzel hogy a szakmai képzésünk le van maradva a béka segge alatt. És tettézi mindezt hogy a fiataljainkat mármint a nagyrészét egyáltalán nem érdekli hogy mi lesz holnap. Mert úgy vannak vele il a jó szülői háttér belesujkolta il nevelés hogy kint minden jobb. A ló.aszt.
Hiábba a jó tanulói készségük ha nem tudja kihasználni il nem is akarja egy része kihasználni. Mert azt kapta,éreztették vele il érzi hogy dolgozni,foglalkozni ne keljen vele. Szerencsére még azért akadnak kívételek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Lehet hogy lazán beszélnek egy két idegen nyelvet. De kreatívitás,probléma megoldás, kicsit kitartás stb..... ezeknek a túlajdonságoknak híján vannak, vagy egy kettővel rendelkeznek közüle. Nézd én a saját üzemi részben mentori és ismerettségi köröm tapasztalatait írom le. Mint írtam máshol se jobb a helyzet.
Egyébként az elfuserált "szakképzésünk" is rátesz egy lapáttal még.
Ja jönnek a külföldi befektettők. Egyébként hány ilyen befektettő tesz azért is hogy normális "szakmunkásai" legyenek? Mert tudod nem csak bio robotokra van szükség hanem nagyon sok "tapasztalt" profi karbantartókra, technikusokra és így tovább. Azt a gépet vagy gépsort tudni is kell beállítani,javítani,üzemeltetni...........
Nem elég csak a robotott vagy plc beprogramozni mert a programozo mérnők ha beszar a sor il a robot hardveresen vajon kimegy e neked rendbevágni? Pl a finomechanikát, az érzékeny finom hidrolikus rendszert rendbevágni, beállítani. Vagy a sorvezető ismeri e annak az anyagnak,alapterméknek a túlajdonságát ami után tud e állítani ha szűkséges. Egy betanított operátor kötve hisszem. Mindezekhez idő,energia és pénz kell. Na ezért is nem láttol vagy alig modern felszerelt demo tanműhelyet,sort......... az ide jövő befektetőinknél. Mert ők elvárják hogy készen kapjanak mindent. A gond ezzel hogy a szakmai képzésünk le van maradva a béka segge alatt. És tettézi mindezt hogy a fiataljainkat mármint a nagyrészét egyáltalán nem érdekli hogy mi lesz holnap. Mert úgy vannak vele il a jó szülői háttér belesujkolta il nevelés hogy kint minden jobb. A ló.aszt.
Hiábba a jó tanulói készségük ha nem tudja kihasználni il nem is akarja egy része kihasználni. Mert azt kapta,éreztették vele il érzi hogy dolgozni,foglalkozni ne keljen vele. Szerencsére még azért akadnak kívételek.
A szakképzés tényleg xar volt. De mostanában mind az állam, mind jópár cég bőven tol bele zsét. Aki akar simán mehet értelmes szakmai gyakorlatra és a munkaerohiany miatt egyre jobban megfizetik. Van jópár cég aki már a suliból magának képzi a szakikat. Ezek a lehetőségek az utóbbi években nagyon kiszélesedtek.
 
T

torsen

Guest
Szerintem nem kéne szapulni a mai fiatalokat a szakképzettségük miatt. Támogatni kéne őket és segíteni a "felzárkózásban" amikor munkába állnak, és meglepően hamar felveszik a ritmust. Nekem 30 évem volt, hogy napról-napra eljussak az elosztós gyújtórendszertől és a karburátortól (akkor minden autó ilyen volt) a Motronic MED9-ig, vagy a soros adagolótól a EDC17-ig (például) Nekik erre az iskolapadban van jó esetben 1 évük. Hogy várjuk el, hogy kész tudással érkezzenek? Utána meg beleütköznek abba a dumába, hogy "ezek a mai fiatalok" mindez durva helyesírással leírva...csoda, hogy a nagy része azonnal elpucol? Ráadásul megteheti, mert bőven van a szakképzettségének megfelelő munkahely. Nem rosszabbak ők, csak másként élig meg a világot, ugyanakkor a "régiek" azt hiszik, csak az a tudás, amit ők tudnak, és ahogy ők tudják. Hogy simuljon a konfliktus egyértelműen a szakképzést kellene korszerűsíteni rendszerében, módszerében, eszközeiben és főleg szellemiségében.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
68806534_2518497008202135_3811321439798165504_n.jpg
 
R

rejsz felügyelő

Guest
68954636_2274102269355839_7262201879721934848_n.jpg

Kíváncsi vagyok az itteni véleményekre, mit gondoltok egy ilyen álláshirdetésről?
Rengeteg semmitmondó, nulla konkrétumú hirdetést olvastam és dacára annak hogy ez a frenkizős stílus annyira nem jön be, azért nekem kifejezetten tetszik.
Arra mondjuk kíváncsi lennék mit jelent a "szokásos" pótlék, az utolsó 3 munkahelyemen nulla%-ot adtak, a 200ezer fejpénz meg hihetetlennek tűnik.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
68954636_2274102269355839_7262201879721934848_n.jpg

Kíváncsi vagyok az itteni véleményekre, mit gondoltok egy ilyen álláshirdetésről?
Rengeteg semmitmondó, nulla konkrétumú hirdetést olvastam és dacára annak hogy ez a frenkizős stílus annyira nem jön be, azért nekem kifejezetten tetszik.
Arra mondjuk kíváncsi lennék mit jelent a "szokásos" pótlék, az utolsó 3 munkahelyemen nulla%-ot adtak, a 200ezer fejpénz meg hihetetlennek tűnik.
Nekem tetszik, a Boschnál 300k nettót fejpénznek adtak tavaly ha mérnököt viszel és megfelel a 3 hónapos próbaidőnek, ezt tudom mert volt nekem is hasznom belőle.
A szokásos pótlék meg gondolom az az, hogy este 6 után +50%-ot ad, vagyis eddig nekem a legdurvább melóhelyem is csak 2 műszakos volt na ott így volt, ezért szerettem délutános lenni mert akkor este 6-10 között 50%-al többet kerestem óránként.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
68954636_2274102269355839_7262201879721934848_n.jpg

Kíváncsi vagyok az itteni véleményekre, mit gondoltok egy ilyen álláshirdetésről?
Rengeteg semmitmondó, nulla konkrétumú hirdetést olvastam és dacára annak hogy ez a frenkizős stílus annyira nem jön be, azért nekem kifejezetten tetszik.
Arra mondjuk kíváncsi lennék mit jelent a "szokásos" pótlék, az utolsó 3 munkahelyemen nulla%-ot adtak, a 200ezer fejpénz meg hihetetlennek tűnik.
Fejpenz egyre több helyen van. Az összeg is hasonló mint a nyugati végeken megszokott.