[HUN] T-72 M1

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Mert lehet celozni akartak vele valamire..vagy jelezni. Nem tudhatjuk hogy mi volt a feladatuk mennyit hogy mentek...

Tehat hogy hogy szimulaltak le a feladatokat... /valoszinuleg meg voltak veluk elegedve ezert ugy dontottek hogy ha mashogy nem igy elismerik oket./


Nem voltam ott. Nem tudom mit csináltak.

De tapasztalatból és a távból azt mondanám azt az 1 szem lövészetet gyakorolták be. Nap mint nap. Telephelytől a lövészet szinhelye. Pár begyakorlás, kaja, még pár begyakorlás. Vissza a telephely.

Amikor én csináltam hasonlót a bakonyban azt is faszságnak tartottam. Képmutatás, szemfényvesztés,színház. Nem valós helyzetre készít föl.

Ha ezután még maradnak és harcászkodnak, és lessz még lövészetük akkor nagyjábol ok.

Megjegyzem napi 30km az 15km/h-val 2 óra menet. Amit egy bakonyban keveslek.
A bakonyban(szerintem) azért vagy, hogy amit elméletben tudsz, esetleg kicsiben már a saját gyaktereden, lőtereden begyakoroltál azt itt nagyban csináld.

Na a maradék 22ből aludtak 8at. Karbantartottak 2t.
Ha már ott vannak lent "minden" percét ki kellene használni.
De ez 10-15 éve sem volt így. És ahogy látom most sincs.
Akkor azt mondták kevés a pénz. Most akkor mi a kevés ha az van?

Akarat? Ész? Szakmai tudás?
Vagy örültek, hogy ennyit kibírtak a járművek! Nem az állomány.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Nem voltam ott. Nem tudom mit csináltak.

De tapasztalatból és a távból azt mondanám azt az 1 szem lövészetet gyakorolták be. Nap mint nap. Telephelytől a lövészet szinhelye. Pár begyakorlás, kaja, még pár begyakorlás. Vissza a telephely.

Amikor én csináltam hasonlót a bakonyban azt is faszságnak tartottam. Képmutatás, szemfényvesztés,színház. Nem valós helyzetre készít föl.

Ha ezután még maradnak és harcászkodnak, és lessz még lövészetük akkor nagyjábol ok.

Megjegyzem napi 30km az 15km/h-val 2 óra menet. Amit egy bakonyban keveslek.
A bakonyban(szerintem) azért vagy, hogy amit elméletben tudsz, esetleg kicsiben már a saját gyaktereden, lőtereden begyakoroltál azt itt nagyban csináld.

Na a maradék 22ből aludtak 8at. Karbantartottak 2t.
Ha már ott vannak lent "minden" percét ki kellene használni.
De ez 10-15 éve sem volt így. És ahogy látom most sincs.
Akkor azt mondták kevés a pénz. Most akkor mi a kevés ha az van?

Akarat? Ész? Szakmai tudás?
Vagy örültek, hogy ennyit kibírtak a járművek! Nem az állomány.


Magyarisztánban olyan kevés a szabad lefolyású hadgyakorlat vagy éleslövészet,hogy kb nincs is,főleg nem a nagyobb alegységeknél.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 043
5 488
113
Szóljatok,ha láttok vágás nélkül 5-nél több harckocsit egyszerre.Jah és jól mutatja a helyzetet amit elmond a törzsfőnök(a jelenlegit és a múltat is).


Mit mondott a törzsfőnök?sajnos már nincs fennt a videó...Érdekes egyébként máskor kínosan ügyelnek rá, hogy ne lehessen megtudni miből mennyit visznek pl gyakorlatra, most minden cikkben, videóban kihangsúlyozták, hogy 12 db harckocsi és egy vontató megy a Bakonyba...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
Mit mondott a törzsfőnök?sajnos már nincs fennt a videó...Érdekes egyébként máskor kínosan ügyelnek rá, hogy ne lehessen megtudni miből mennyit visznek pl gyakorlatra, most minden cikkben, videóban kihangsúlyozták, hogy 12 db harckocsi és egy vontató megy a Bakonyba...

Valószínűleg azért vették le amit mondott az aki beszélt a videóban.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Mit mondott a törzsfőnök?sajnos már nincs fennt a videó...Érdekes egyébként máskor kínosan ügyelnek rá, hogy ne lehessen megtudni miből mennyit visznek pl gyakorlatra, most minden cikkben, videóban kihangsúlyozták, hogy 12 db harckocsi és egy vontató megy a Bakonyba...
Szerintem a következő mondat miatt vették le: nagyjából azt mondta, hogy nagyon régen nem volt alkalmuk ilyen sok harckocsival kijönni ide.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nem voltam ott. Nem tudom mit csináltak.

De tapasztalatból és a távból azt mondanám azt az 1 szem lövészetet gyakorolták be. Nap mint nap. Telephelytől a lövészet szinhelye. Pár begyakorlás, kaja, még pár begyakorlás. Vissza a telephely.

Amikor én csináltam hasonlót a bakonyban azt is faszságnak tartottam. Képmutatás, szemfényvesztés,színház. Nem valós helyzetre készít föl.

Ha ezután még maradnak és harcászkodnak, és lessz még lövészetük akkor nagyjábol ok.

Megjegyzem napi 30km az 15km/h-val 2 óra menet. Amit egy bakonyban keveslek.
A bakonyban(szerintem) azért vagy, hogy amit elméletben tudsz, esetleg kicsiben már a saját gyaktereden, lőtereden begyakoroltál azt itt nagyban csináld.

Na a maradék 22ből aludtak 8at. Karbantartottak 2t.
Ha már ott vannak lent "minden" percét ki kellene használni.
De ez 10-15 éve sem volt így. És ahogy látom most sincs.
Akkor azt mondták kevés a pénz. Most akkor mi a kevés ha az van?

Akarat? Ész? Szakmai tudás?
Vagy örültek, hogy ennyit kibírtak a járművek! Nem az állomány.

Sok, mert:

A harcászat foglalkozások során sok körletfoglalás, körletben, TÁS-ban végrehajtott feladatot kell gyakorolni, ezek nem igényelnek nagy futásteljesítményt, de az eszközök folyamatosan mennek, a katonák, ki be ugrálnak, végzik feladataikat, és természetesen nagyon elfáradnak, mert ez kb. napi 12 órás kiképzéseket jelent.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 043
5 488
113
Értem! Vagyis mégsem, hiszen mindenki tudja, hogy milyen szar volt a honvédség helyzete és, hogy Z2026 ide vagy oda még mindig messze van az ideálistól, tehát nem hiszem, hogy olyan nagy "hadititkot" árult el a videóban, amit rögtön cenzúrázni kell!

Amúgy most akkor vajon 12 tank ment a Bakonyba, vagy ez is csak kozmetikázott adat és tényleg a 7 db? Ha minden igaz hétvégén már mennek is haza, majd Hajmáskéren meglesem őket mennyi az annyi :)
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 043
5 488
113
Szerintem a következő mondat miatt vették le: nagyjából azt mondta, hogy nagyon régen nem volt alkalmuk ilyen sok harckocsival kijönni ide.
Ez abban a videóban is elhangzik, ahol a berakodást mutatták, hogy "elszoktak már a lövészek a harckocsiktól", meg hogy nagyon régen nem volt ennyi gép egy gyakorlaton.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nem voltam ott. Nem tudom mit csináltak.

De tapasztalatból és a távból azt mondanám azt az 1 szem lövészetet gyakorolták be. Nap mint nap. Telephelytől a lövészet szinhelye. Pár begyakorlás, kaja, még pár begyakorlás. Vissza a telephely.

Amikor én csináltam hasonlót a bakonyban azt is faszságnak tartottam. Képmutatás, szemfényvesztés,színház. Nem valós helyzetre készít föl.

Ha ezután még maradnak és harcászkodnak, és lessz még lövészetük akkor nagyjábol ok.

Megjegyzem napi 30km az 15km/h-val 2 óra menet. Amit egy bakonyban keveslek.
A bakonyban(szerintem) azért vagy, hogy amit elméletben tudsz, esetleg kicsiben már a saját gyaktereden, lőtereden begyakoroltál azt itt nagyban csináld.

Na a maradék 22ből aludtak 8at. Karbantartottak 2t.
Ha már ott vannak lent "minden" percét ki kellene használni.
De ez 10-15 éve sem volt így. És ahogy látom most sincs.
Akkor azt mondták kevés a pénz. Most akkor mi a kevés ha az van?

Akarat? Ész? Szakmai tudás?
Vagy örültek, hogy ennyit kibírtak a járművek! Nem az állomány.

Sok, mert:

A harckocsik kora és egyéb tényezők miatt minden tömítés, gumicső, szigetelés el van öregedve, emiatt gyakori a meghibásodás. Így a gyakorlaton lévő harckocsik nem mindegyike hajt végre kiképzést, gyakran egy-két napos (éjszakás) javítás miatt kiesnek a feladatokból.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
1 hét alatt 200km.
Kb napi 30.
Ez komoly kihívás???
De még jó, hogy kibírták gépek, emberek.
Hála az úristennek.
Félelmetes, hogy nem tudnak valami értelmesebb bandát összeverbuválni a mh sajtósainak.

Sok, mert:

A T-72 nagyon bonyolult harceszköz (BTR-hez képest), üzemeltetése, javítása nehéz és sok időt igényel, mind a „kezszemtől”, mind a maroknyi javító szakembertől. A napi üzemeltetés során több órát vesz el a kezelők idejéből a szükséges technikai kiszolgálások végrehajtása (kiműszakizás, levegő, elektromos problémák elhárítása, olaj, fagyálló utántöltés, fegyverzeti eszközök beszabályozása, hibaelhárítások, stb.)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
1 hét alatt 200km.
Kb napi 30.
Ez komoly kihívás???
De még jó, hogy kibírták gépek, emberek.
Hála az úristennek.
Félelmetes, hogy nem tudnak valami értelmesebb bandát összeverbuválni a mh sajtósainak.

Sok, mert:
Nagyon kevés katona üzemelteti a harckocsikat, a parancsnoki állomány (aki szintén a kezszem tagja) éjszaka végzi a harcfeladat tervezésével, megszervezésével kapcsolatos feladatait, úgy, hogy közben egy vagy több, bonyolult lőgyakorlatot is meg kell szervezniük, valós biztosítással, híradással, stb.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
1 hét alatt 200km.
Kb napi 30.
Ez komoly kihívás???
De még jó, hogy kibírták gépek, emberek.
Hála az úristennek.
Félelmetes, hogy nem tudnak valami értelmesebb bandát összeverbuválni a mh sajtósainak.

Sok, mert:
A konkrét lőgyakorlat előtt kötelék összekovácsolást hajtottak végre (lövészekkel együtt manővereztek, harcászkodtak), a lőgyakorlat begyakorlására nem volt lehetőségük. A tűzszakaszra csupán előző este jutottak ki egyszer, célok nélkül, a szétbontakozás begyakorlására.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
1 hét alatt 200km.
Kb napi 30.
Ez komoly kihívás???
De még jó, hogy kibírták gépek, emberek.
Hála az úristennek.
Félelmetes, hogy nem tudnak valami értelmesebb bandát összeverbuválni a mh sajtósainak.

Sok, mert:

A napi futásteljesítmény hektikusan változik, van, hogy néhány kilométer csupán, és van, hogy 70-nél több. Van, hogy ebből 30 km-t egyhuzamban, pihenés nélkül mennek (hisz mélységből előrevonás volt a feladat, ha minden igaz). A tank nem kényelmes, minden kezelőszerv működtetése fizikai meló, nem egy személyautó. Ráadásul mindezt kemény terepen, alakzatváltásokkal, melegben koszban. Hidd el nagyon nehéz, nem mindenki bírja, sokan feladják.

A harckocsiban mindenki (EURO nullás) kipufogógáz és gázolajszagú. Kezük, arcuk fekete, mint az ördögé, izzadnak és sárosak, a kocsi belülről is mocskos, minden csöpög, a motor üvölt, a beszváltód meg nem jó. A technika mindig elromlik, javítani kell (a helyszínen), mert feladat van, amit végre kell hajtani. Napokig gyíkhúson élnek, néha az sem jut, mert a logisztika lemaradt, de a tanknak menni kell. És nincs megállás mindig mennek….

A harckocsizó munka kemény, mert az acél kemény, nem lesz puhább az évek múlásával. Egy ilyen gyakorlaton mindig megsérülnek emberek, összetörik magukat a tankban, leesnek, stb. A legtöbb hk-s összeszed ezt azt élete során (törés, ficam, „mokka”, meg ilyenek)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
1 hét alatt 200km.
Kb napi 30.
Ez komoly kihívás???
De még jó, hogy kibírták gépek, emberek.
Hála az úristennek.
Félelmetes, hogy nem tudnak valami értelmesebb bandát összeverbuválni a mh sajtósainak.

Sok, mert:
Kevesen akarják, hogy menjenek a tankok, de ők nagyon akarják. Nagyon sokan viszont nem örülnek annak, ha ez a maroknyi harckocsizó a nehéz körülmények ellenére sikert ér el. Nagy az ellenszél, ők pedig küzdenek, az egész zászlóalj együtt, egy irányban. Talpra állítják a leharcolt harckocsijaikat (6 fő javító segítségével, 0 forintból), és felkészülnek a következő gyakorlatra…

Ne bántsd őket, hidd el ők mindent megtesznek, amit katona megtehet….

Ez már nem az amin te voltál, hidd el. Van célja, van eredménye, még akkor is ha ez valakinek kevésnek tűnik.