A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Ez is újdonság és így még soha nem hangzott el (vagy én még nem hallottam) :
"Mindezt azzal egészítette ki Benkő Tibor, hogy: 2026 után esedékessé válik a hazai vadászgépek, a svéd Gripenek cseréje. Nem árulunk el nagy titkot, hogy ennek a költsége önmagában csillagászati lesz, és ez nincs benne a jelzett 3500 milliárd forintban.2026 után esedékessé válik a hazai vadászgépek, a svéd Gripenek cseréje. Nem árulunk el nagy titkot, hogy ennek a költsége önmagában csillagászati lesz, és ez nincs benne a jelzett 3500 milliárd forintban."
2026-ban lejár a Gripen lízing, tehát akkor már rendszerben kell állnia az új típusnak, feltételezve, hogy nem hosszabbítunk néhány évet a lízingen.
Ezek szerint 1-2 éven belül meg kell nevezni a típust és a mennyiséget.
Tippelnék az F-35-re.
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
álmodozgathatunk pumáról, de a riport szerint brutál gondok vannak az egésszel. pl. hónapokig húzódó alkatrészhiány.
Hm. Érdekes. A pótalkatrészhiány csak szervezési kérdés. Ha jól értettem a gondok egyik oka, túl korán indult be a szériagyártás és a gyerekbetegségeket még nem orvosolták. Illetve nincs pótalkatrész, mert nem rendeltek. ( Ursula remélem az Uniót profibban fogja vezetni, mint a német hadsereget.) Igy csere esetén egy masik Pumából szerelik ki. Ez ismerős lehet itthon. :)
Emiatt a kiképzése a katonáknak is csúszik.

Ezek a gondok sztem pénzhiányra utalnak. Igy sanszosabb, hogy mi veszünk.

Egyébként a ZDF balos-zöld állami propagandacsatorna, kettővel el kell osztani. A riportban is csak a Linke meg egy Grüne bohóc nyilatkozott. Ők ha tehetnék felszámolnák a sereget...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 610
113
2026-ban lejár a Gripen lízing, tehát akkor már rendszerben kell állnia az új típusnak, feltételezve, hogy nem hosszabbítunk néhány évet a lízingen.
Ezek szerint 1-2 éven belül meg kell nevezni a típust és a mennyiséget.
Tippelnék az F-35-re.
Eddig én is az F35-re raktam volna a garast, de az utóbbi napok eseményei után inkább ne....
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
álmodozgathatunk pumáról, de a riport szerint brutál gondok vannak az egésszel. pl. hónapokig húzódó alkatrészhiány.
Sajna nem értem a németet, remélem valaki majd pontosítja a tartalmát. A BW-ben , mint mindenhol az új és bonyolult eszközök rendszeresítésével bajok vannak (A400M, EF2000). Az, hogy náluk kicsit több, annak oka a korábban sokat bírált rendkívül bürokratikus üzemeltetés, és jelentős alulfinanszírozás (új alkatrészek nincsenek raktáron, meg kannibalizáció útján sem férni hozzá). Szerintem, ha most kezdenék rendszerbe állítani a Lynxet, azzal is hasonló gondokról számolnának be a különböző érdekeltségű politikai szervezetek képviselői. A Puma még mindig 10-12 évvel a Lynx előtt jár, a tapasztalatok beépülhetnek a későbbi változatokba, szóval jóval közelebb van a kiforrott konstrukcióhoz, mit a Lynx. (Bár távolabb, mint az ASCOD).
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 427
113
Hm. Érdekes. A pótalkatrészhiány csak szervezési kérdés. Ha jól értettem a gondok egyik oka, túl korán indult be a szériagyártás és a gyerekbetegségeket még nem orvosolták. Illetve nincs pótalkatrész, mert nem rendeltek. ( Ursula remélem az Uniót profibban fogja vezetni, mint a német hadsereget.) Igy csere esetén egy masik Pumából szerelik ki. Ez ismerős lehet itthon. :)
Emiatt a kiképzése a katonáknak is csúszik.

Ezek a gondok sztem pénzhiányra utalnak. Igy sanszosabb, hogy mi veszünk.

Egyébként a ZDF balos-zöld állami propagandacsatorna, kettővel el kell osztani. A riportban is csak a Linke meg egy Grüne bohóc nyilatkozott. Ők ha tehetnék felszámolnák a sereget...
Mekkora lehet(tett) szerintetek a fejetlenség a Bundeswherben, ha a fentebb felsoroltak mellett lehet tudni, hogy a tavalyi BW költségvetésből annyi pénzt nem költöttek el, mint a magyar HM költségvetés.? Az ismert problémák mellett! :eek:
Azt gondolom, hogy AKK rendet fog csinálni. Nyilvánvalóan változás jön, mivel azonnal intézett + pénzeket, és gondolom, hogy nem azért mert ne tudnák elkölteni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
2026-ban lejár a Gripen lízing, tehát akkor már rendszerben kell állnia az új típusnak, feltételezve, hogy nem hosszabbítunk néhány évet a lízingen.
Ezek szerint 1-2 éven belül meg kell nevezni a típust és a mennyiséget.
Tippelnék az F-35-re.
Az F-35-öt nem igazán látom reális célnak.
Érvek az F-35 ellen:
- A rep.óra klts.e 3-4X több mint a Gripené. Hacsak nem növelik többszörösére a légierő költségvetését, nincs esély megfelelő színvonalon üzemeltetni és biztosítani az évi minimum 100 óra (de inkább több) repülési időt (per pilóta)
- Még a Gripeneknek is csak kb. 10%-ban használjuk ki a képességeit. Minek vennénk F-35-öst? Air policy célra elég luxus lenne.
- Arról nem szólnak a hírek hogy mihez akarnak kezdeni a meglévő Gripenekkel. Ha a cserét úgy értik hogy a Gripenek HELYETT akarnak más típust, akkor azzal az a probléma hogy továbbra egy 12 gépes légierőben gondolkoznak. Ennyi gép semmire nem elég, hiába F-35.
- Ha a Gripenek MELLETT akarnak még egy századot az már jobban hangzik, de akkor meg abszolút pazarlás és üzemeltetési rémálom lenne hogy a két század eltérő típusú gépekkel lenne felszerelve.

Én mindenféle szempontból azt tartanám logikusnak maradnánk továbbra is a Gripennél, növelnénk a db.számot, a pilóták repült idejét és megpróbálnánk 100%-ban kihasználni a gépben lévő képességeket.
Én vennének a Svédektől még kb. 20-30 használt Gripen C/D-t, majd az egész flottát korszerűsíteném (AESA radar, IRST, új EW rendszer, Arexis konténer, hajtómű, Meteor, Iris-T, HMCS, SDB, Brimstone, stb…) és vennének hozzá valamilyen ELINT / AEW-C gépeket is. Tanker képes teherszállító úgy tűnik hogy lesz.
Még két század is elég vékony, de már több mint az egy, és szerintem K.k.Eu.i viszonyok között még sokáig nem a STEALTH képesség lesz a leg fontosabb szempont.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A rep.óra klts.e 3-4X több mint a Gripené.
de akkor meg abszolút pazarlás és üzemeltetési rémálom lenne hogy a két század eltérő típusú gépekkel lenne felszerelve.
A két megállapitás nem üti egymást?Miért pazarlás a géplétszám növelésére egy harmadakkora költséggel üzemeltethető tipus?Nyilvánvalóan nem tudunk F35ökböl a ténylegesen honvédelemhez szükséges géplétszámot vásárolni,de üzemeltetni sem.F16 is azért született,mert még az ami költségvetés sem birta csak F15 gépekböl kiállitani a szükséges légiflottát.El vannak túlozva a logisztikai problémák.A kiszolgáló eszközök tiplizáltak,a fegyverzet csereszabatos.A külön alkatrészraktározást meg bőven ellensúlyozza az olcsóbb üzemeltetés.
Viszont az F35 képességei,élén a lopakodással,olyanok,hogy azok igenis fontos és perdöntő fölényt tudna biztositani
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Az F-35-öt nem igazán látom reális célnak.
Érvek az F-35 ellen:
- A rep.óra klts.e 3-4X több mint a Gripené. Hacsak nem növelik többszörösére a légierő költségvetését, nincs esély megfelelő színvonalon üzemeltetni és biztosítani az évi minimum 100 óra (de inkább több) repülési időt (per pilóta)
- Még a Gripeneknek is csak kb. 10%-ban használjuk ki a képességeit. Minek vennénk F-35-öst? Air policy célra elég luxus lenne.
- Arról nem szólnak a hírek hogy mihez akarnak kezdeni a meglévő Gripenekkel. Ha a cserét úgy értik hogy a Gripenek HELYETT akarnak más típust, akkor azzal az a probléma hogy továbbra egy 12 gépes légierőben gondolkoznak. Ennyi gép semmire nem elég, hiába F-35.
- Ha a Gripenek MELLETT akarnak még egy századot az már jobban hangzik, de akkor meg abszolút pazarlás és üzemeltetési rémálom lenne hogy a két század eltérő típusú gépekkel lenne felszerelve.

Én mindenféle szempontból azt tartanám logikusnak maradnánk továbbra is a Gripennél, növelnénk a db.számot, a pilóták repült idejét és megpróbálnánk 100%-ban kihasználni a gépben lévő képességeket.
Én vennének a Svédektől még kb. 20-30 használt Gripen C/D-t, majd az egész flottát korszerűsíteném (AESA radar, IRST, új EW rendszer, Arexis konténer, hajtómű, Meteor, Iris-T, HMCS, SDB, Brimstone, stb…) és vennének hozzá valamilyen ELINT / AEW-C gépeket is. Tanker képes teherszállító úgy tűnik hogy lesz.
Még két század is elég vékony, de már több mint az egy, és szerintem K.k.Eu.i viszonyok között még sokáig nem a STEALTH képesség lesz a leg fontosabb szempont.
Ha jóban akarunk lenni az USÁ-val, márpedig most ez a helyzet, akkor nekik is kell egy nagy szelet a tortából, amin a 180 AMRAAM csak a hab lesz. Ez fontos szempont! Politikai öngyilkosság lenne Viktor részéről, ha a svédek zsebét tömné ki egy ilyen üzlettel, nem az USÁ-ét. Egyébként más komolyan vehető váltótípust nem is tudok mondani.

Szerintem is egy típus kell, de ezt az "üzemeltetési rémálom" kifejezést két típus miatt ennyit emlegetni elég vicces. Svájc, Lengyelo. Szerbia, románia, Bulgária,stb. megbírkózik a feladattal. Tudom, most majd kapom az ellenpéldákat, meg számokat, de akkor sem értek egyet vele.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Mekkora lehet(tett) szerintetek a fejetlenség a Bundeswherben, ha a fentebb felsoroltak mellett lehet tudni, hogy a tavalyi BW költségvetésből annyi pénzt nem költöttek el, mint a magyar HM költségvetés.? Az ismert problémák mellett! :eek:
Azt gondolom, hogy AKK rendet fog csinálni. Nyilvánvalóan változás jön, mivel azonnal intézett + pénzeket, és gondolom, hogy nem azért mert ne tudnák elkölteni.
Hát én egy női hadügyminiszternél mindig szkeptikus vagyok....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Ha jóban akarunk lenni az USÁ-val, márpedig most ez a helyzet, akkor nekik is kell egy nagy szelet a tortából, amin a 180 AMRAAM csak a hab lesz. Ez fontos szempont! Politikai öngyilkosság lenne Viktor részéről, ha a svédek zsebét tömné ki egy ilyen üzlettel, nem az USÁ-ét. Egyébként más komolyan vehető váltótípust nem is tudok mondani.

Szerintem is egy típus kell, de ezt az "üzemeltetési rémálom" kifejezést két típus miatt ennyit emlegetni elég vicces. Svájc, Lengyelo. Szerbia, románia, Bulgária,stb. megbírkózik a feladattal. Tudom, most majd kapom az ellenpéldákat, meg számokat, de akkor sem értek egyet vele.
Azert 2026 előtt kell vmit villantanunk az USA részére, mégpedig a Zrínyiből. Márpedig a vadászgépbuli Z2026 után jön.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 495
113
Benkő Szegeden.
A szokásos hakniblabla mellett néhány érdekesség.

https://www.vadhajtasok.hu/2019/10/...legerosebb-hadserege-lesz-a-magyar-honvedseg/

150mrd.-ért jönnek az AMRAAM rakéták 180db.
"A mai tervek szerint ebben az évben már 1147 milliárd forinttal gazdálkodhat a honvédség"
Ez izgi, mert év elején még 513 mrd. volt tervezve az idei évre. Ebből 150mrd. volt a fejlesztési pénz. Ez kilövi a fenti rakétákat.
630mrd.-ot még idén el kell szórni!!!
Hadd szóljon!!!!! :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

120-130 pilótával terveznek.


Amraam: az amerikai hivatalos közleményben megadott USD érték szorozva 300 Ft-os USD árfolyammal. Nem árult el semmi újat :(



"A nagyszabászú haderő-fejlesztés eredményekét 2024-re éri el az ország, hogy a GDP 2 százalékát fordítja védelmi kiadásokra. A mai tervek szerint ebben az évben már 1147 milliárd forinttal gazdálkodhat a honvédség, ami óriási nominális, de ezen is túlmutató emelkedés a 2018-os 427 milliárdhoz képest."


Nekem kicsit furcsa a megfogalmazás... nem 2024-re gondolt, amikor azt írta hogy "A mai tervek szerint ebben az évben már 1147 milliárd forinttal gazdálkodhat a honvédség..."?
Remélem tényleg már idén sikerült a honvédelemre ilyen hatalmas összeget átcsoportosítani valahonnan. (És hogy onnan nem fog hiányozni.)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD