Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Rám ne hivatkozzatok, én nem értek hozzá :cool:
Én még mindig azon gondolkozom, hogy mi van ábrázolva a grafikon függőleges tengelyén...
Ipari termelés volumenének változása százalékban? És az ipari termelést az euróban mérték vagy darabban vagy miben?
Az értem, hogy két valami különböző mértékben változik, de ebből a grafikonból akár azt is ki lehet olvasni, hogy az utóbbi időben a magyar ipar hajtja a németet, mert amikor a magyar jobban növekszik akkor kicsit a német is :D

Euróban megadott érték %-os javulása a kezdőpillanat értékéhez képest.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Rám ne hivatkozzatok, én nem értek hozzá :cool:
Én még mindig azon gondolkozom, hogy mi van ábrázolva a grafikon függőleges tengelyén...
Ipari termelés volumenének változása százalékban? És az ipari termelést az euróban mérték vagy darabban vagy miben?
Az értem, hogy két valami különböző mértékben változik, de ebből a grafikonból akár azt is ki lehet olvasni, hogy az utóbbi időben a magyar ipar hajtja a németet, mert amikor a magyar jobban növekszik akkor kicsit a német is :D
A jó hir, hogy nem kell megfejtenünk a cikkben a válasz. :)

"Ahogy az alábbi ábrán látható, 2015-től a német és a magyar gazdaság is lassú növekedési pályán volt, majd 2016 második felétől élénkülés következett be. 2017 végéig jó tempóban bővült mindkét gazdaság ipari volumene, és igazából csak 2018 második felétől lett igazán látványos a "decoupling". A német ipar - elsősorban a kínai gazdasági lassulás és a kereskedelmi háború okozta bizonytalanság miatt - recesszióba süllyedt, a magyar viszont még gyorsulni is tudott kissé. Mára a hazai ipari termelés volumene mintegy 15%-kal magasabb, mint 2015-ben volt, a német viszont alig jobb annál."
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ők is a magyarországi német autógyárakról beszélnek.
Oké, akkumulátor. Van az a pécsi elektromos repülő. (Csak azért, hogy segítsek, bár még az sem exportsiker még.) De utána? Mit szállítunk nagy tömegben, ami magyar és high tech, és amivel állvahagytuk a németeket?
@Terminator magyarázatát számszerűsítettem, hátha felfogod végül, mit írt. Úgy látom megértetted. :) Ha csak a növekedési trendre vonatkozik az ábra, akkor meg én értettem félre. (Egyébként 2006-ban nem szakadt be a GDP-nk.) Az 5,5%-nak utánanézek, hogy pontosan miért írták, és hol.

Többek között a német elektromos autók nagy részét is a magyar SDI fogja ellátni akkuval? Szerintem ez eléggé hi-tech és exportsiker is.
Persze azon lehet vitatkozni, hogy mennyire számít az akku magyar terméknek, ha jó része nem nálunk lett kifejlesztve, de szerintem mindegy is hol lett, a lényeg, hogy nálunk gyártják, itt csinálnak több tízezer munkahelyet (ha a közvetett munkásokat is számoljuk) és nem Szlovákiában, Romániában vagy máshol.
Nem beszéltem olyansmikről, hogy a magyar gazdaság állvahagyta a németet.
Hogy is beszélhetnék, hisz nagyságrendnyi külömbség van a két ország lakossága, és főleg gazdasága között.
Amit én is és mások is írtak az az, hogy a magyar gazdaság egy éve elszakadt a némettől. Amíg náluk csökkent az ipari termelés, addig nálunk nőtt.
Egyébként ez pont az SDI miatt is van. 2019 az első év, hogy nem a németek fektettek a legtöbbet hazánkba, hanem a koreaiak.
De tovább megyek. Még az BMW gyár debreceni bővítése is benne van, hisz azt a pénzt itt fektették be a németek, a mi gazdaságunkat növelve gyorsabban ezzel és nem a magukét.

(Egyébként 2006-ban nem szakadt be a GDP-nk.

Bocs, igazad van, 2016-ban még volt növekedés (persze messze elmaradt a szlovák, cseh, lengyel, román négyestől), majd 2017-ben jött a zuhanás, amikor mi összehoztunk egy kemény 0,4%-os növekedést, míg mások meg 6-7%-okat. 2008-2009-ről meg jobb nem is beszélni.
Jah, és igen, most jön az EU-s pénz. Mint ahogy jött 2010 előtt is, csak még azt is cseszték lehívni. Helyette inkább duzzasztották brutális mértékben az államadósságot.
Na most van gazdasági növekedés is és az államadósság is csökken.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Rám ne hivatkozzatok, én nem értek hozzá :cool:
Én még mindig azon gondolkozom, hogy mi van ábrázolva a grafikon függőleges tengelyén...
Ipari termelés volumenének változása százalékban? És az ipari termelést az euróban mérték vagy darabban vagy miben?
Az értem, hogy két valami különböző mértékben változik, de ebből a grafikonból akár azt is ki lehet olvasni, hogy az utóbbi időben a magyar ipar hajtja a németet, mert amikor a magyar jobban növekszik akkor kicsit a német is :D

Jól értelmezed.
A függőleges ábra azt mutatja, hogy 2015-hez képest hogyan változott a két ország ipari termelése értékben (pénzben mérve, nem darabszámban).
Vagyis a német ipar most kb. csak 2%-al termel többet, mint 2015-ben, míg a magyar ipar 15%-al.
Még mielőtt félreértené valaki, leszögezném, hogy százalékos összehasonlítás van. Ez az ábra nem azt mutatja, hogy a magyar ipar többet termelt, mint a német, hanem azt, hogy gyorsabban növekedik.
Egyébként ez természetes kell legyen, hisz ahhoz, hogy közelítsenek a magyar bérek és életszínvonal a némethez, meg kell közelítsük az ő egy főre eső kibocsátásukat, ahhoz meg nekünk gyorsabban kell növekedjünk.
És igen azt is jól látod, ha a magyar ipar növekedik, az egyben a német ipar növekedését is húzza magával kicsit *(ugyebár ha itt megnyílik a BMW, akkor a német GDP is nő egyben, hisz pl. a fejlesztés valószínűleg ott zajlik és valószínűleg alkatrészeket is vesz az itteni gyár a németektől). Persze jóval kevésbbé húzza a magyar a németet, mint amennyire a német ipar húzza a magyart, hisz hatalmas a két gazdaság közötti méretbeli külömbség.

*Nyitott a világgazdaság, mindenki mindenkire hat valamennyire: a magyar gazdaság is húzza a világ összes országának a gazdaságát, mint ahogy mindenki más is húzza a miénket közvetlenül vagy közvetetten. Persze Vanuatu nem hat ránk annyira, mint Németország és ugyanígy mi sem hatunk annyira a német vagy kínai gazdaságra, mint a szlovákra vagy románra.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 993
113
Hagyjuk, mert parttalan. Hülyeségeket írsz "milyen high tech, amivel állvahagytuk a németeket"?
Senki nem irt ilyet, sőt amit betettem ábrát azt mutatja, hogy abban velük egész Európában nincs partiban. De nekünk sincs, miért magunkat degradálni és jelenleg még ütésálló a gazdaság.
2006ot, Gyurcsányt meg inkább hagyjuk.....
Tényleg hagyjuk. De azért, hogy képben legyél, javasolom az itt megtaláható ábra (A tíz legnagyobb forgalmat bonyolító high-tech iparral rendelkező EU-tagállam és Magyarország) tanulmányozását is. Az mondjuk meglepett, hogy mennyi a high tech vállalat itthon, de még így is kevesebb, mint a fele a csehekének és a lengyelekének. De az is igaz, hogy nem a számuk, hanem a forgalom a lényeg (ld. pont a franciáknál).
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Többek között a német elektromos autók nagy részét is a magyar SDI fogja ellátni akkuval? Szerintem ez eléggé hi-tech és exportsiker is.
Persze azon lehet vitatkozni, hogy mennyire számít az akku magyar terméknek, ha jó része nem nálunk lett kifejlesztve, de szerintem mindegy is hol lett, a lényeg, hogy nálunk gyártják, itt csinálnak több tízezer munkahelyet (ha a közvetett munkásokat is számoljuk) és nem Szlovákiában, Romániában vagy máshol.
Nem beszéltem olyansmikről, hogy a magyar gazdaság állvahagyta a németet.
Hogy is beszélhetnék, hisz nagyságrendnyi külömbség van a két ország lakossága, és főleg gazdasága között.
Amit én is és mások is írtak az az, hogy a magyar gazdaság egy éve elszakadt a némettől. Amíg náluk csökkent az ipari termelés, addig nálunk nőtt.
Egyébként ez pont az SDI miatt is van. 2019 az első év, hogy nem a németek fektettek a legtöbbet hazánkba, hanem a koreaiak.
De tovább megyek. Még az BMW gyár debreceni bővítése is benne van, hisz azt a pénzt itt fektették be a németek, a mi gazdaságunkat növelve gyorsabban ezzel és nem a magukét.

(Egyébként 2006-ban nem szakadt be a GDP-nk.

Bocs, igazad van, 2016-ban még volt növekedés (persze messze elmaradt a szlovák, cseh, lengyel, román négyestől), majd 2017-ben jött a zuhanás, amikor mi összehoztunk egy kemény 0,4%-os növekedést, míg mások meg 6-7%-okat. 2008-2009-ről meg jobb nem is beszélni.
Jah, és igen, most jön az EU-s pénz. Mint ahogy jött 2010 előtt is, csak még azt is cseszték lehívni. Helyette inkább duzzasztották brutális mértékben az államadósságot.
Na most van gazdasági növekedés is és az államadósság is csökken.
Bocs, igazad van, 2016-ban még volt növekedés (persze messze elmaradt a szlovák, cseh, lengyel, román négyestől), majd 2017-ben jött a zuhanás"
Nah most itt 10 evet tévedtél. :D
2006, 2007 a helyes.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and blitzkrieg

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Az mondjuk meglepett, hogy mennyi a high tech vállalat itthon, de még így is kevesebb, mint a fele a csehekének és a lengyelekének. De az is igaz, hogy nem a számuk, hanem a forgalom a lényeg (ld. pont a franciáknál).

Sztem az általad belinkelt számok és az általam belinkelt kép nem mond ellent egymásnak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...asag/imf-weo-oct-2019.693380.html.693380.html

Ez tehet be a magyar gazdaságnak
Jócskán feljavította idei gazdasági előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap. A magyar teljesítmény az IMF mostani várakozása szerint 2019-ben és jövőre is elérheti az amúgy egyre rosszabb globális átlagot.
Egy százalékponttal javította idei és 0,6 százalékponttal jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az újonnan megjelent World Economic Outlook az idén 4,6 százalékkal, jövőre pedig 3,3 százalékkal növekedést jósol a 2018-as 4,9 százalékot követően.

A cím mintha nem is ehhez a cikkhez tartozna.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...asag/imf-weo-oct-2019.693380.html.693380.html

Ez tehet be a magyar gazdaságnak
Jócskán feljavította idei gazdasági előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap. A magyar teljesítmény az IMF mostani várakozása szerint 2019-ben és jövőre is elérheti az amúgy egyre rosszabb globális átlagot.
Egy százalékponttal javította idei és 0,6 százalékponttal jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az újonnan megjelent World Economic Outlook az idén 4,6 százalékkal, jövőre pedig 3,3 százalékkal növekedést jósol a 2018-as 4,9 százalékot követően.

A cím mintha nem is ehhez a cikkhez tartozna.
Megnyugtattál. Olvastam,azt gondoltam az behalt a szövegértő olvasás módom!:D
Már évek óta megy az ellendrukk,szánalmas egy jó ideje.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...asag/imf-weo-oct-2019.693380.html.693380.html

Ez tehet be a magyar gazdaságnak
Jócskán feljavította idei gazdasági előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap. A magyar teljesítmény az IMF mostani várakozása szerint 2019-ben és jövőre is elérheti az amúgy egyre rosszabb globális átlagot.
Egy százalékponttal javította idei és 0,6 százalékponttal jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az újonnan megjelent World Economic Outlook az idén 4,6 százalékkal, jövőre pedig 3,3 százalékkal növekedést jósol a 2018-as 4,9 százalékot követően.

A cím mintha nem is ehhez a cikkhez tartozna.
A napi.hu elég komolytalan oldal. Gazdasági portálnak akarja eladni magát, de inkább az ellenzéki vágyakról cikkez.

Ha gazdasági témában akarsz tájékozódni, akkor az ellenzéki indexen megjelenő, de a véleménycikkeket leszámítva egész korrekt portfolio.hut ajánlam.

Ha még a kormány gazdaságpolitikájának hátteréről, céljairól is akarsz olvsni, akkor novekedes.hu.

Ez a kettő gazdasági portál a többi amit ismerek vicc.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...asag/imf-weo-oct-2019.693380.html.693380.html

Ez tehet be a magyar gazdaságnak
Jócskán feljavította idei gazdasági előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap. A magyar teljesítmény az IMF mostani várakozása szerint 2019-ben és jövőre is elérheti az amúgy egyre rosszabb globális átlagot.
Egy százalékponttal javította idei és 0,6 százalékponttal jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az újonnan megjelent World Economic Outlook az idén 4,6 százalékkal, jövőre pedig 3,3 százalékkal növekedést jósol a 2018-as 4,9 százalékot követően.

A cím mintha nem is ehhez a cikkhez tartozna.
hejesirasa is mijen e
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Csepel a 3D-s technológia központja

A csepeli székhelyű CraftUnique Kft. egy száz százalékban magyar fejlesztésű cég, amely a világ közel 25 országába exportálja a saját fejlesztésű 3D-nyomtatóit és közel félszáz szakképzési centrumban segíti a hazai oktatást.
A CraftUnique Kft. egy garázsműhelyből, közösségi finanszírozással indult el 2013-ban. Ma már a globális piac vezető szerepelői között vannak úgy, hogy a manufaktúrás jellegű, kézi összeszerelés, illetve megmunkálás egy 450m2-es csepeli gyártóegységben zajlik, a Szikratávíró utcában. A száz százalékban magyar tulajdonban lévő cég eddig több mint 10.000 darab 3D-nyomtatót értékesített, főként Észak-Amerikában és az Európai Unió területén. A következő években szeretnék fejleszteni a magyar piacot és évente megduplázni forgalmukat. A cég fejlesztői csapata a kezdeti néggyel szemben ma már 15 főt számlál, amit 2021-ig szeretnének megduplázni.
Fazekas Csaba ügyvezető igazgató elmondta, a cég több szempontból is mérföldkőhöz érkezett. Idén ünneplik öt éves fennállásukat, így a vállalkozás új fejlődési szakaszba léphet, valamint hamarosan piacra dobják a magyar mérnökök, magyar fejlesztők által létrehozott új 3D nyomtató-családot.Szepesi Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára szerint azok a gyerekek, akik már az általános iskolában megtanulják a 3D-ben gondolkodást, egészen máshogy állnak hozzá az alkotási folyamathoz, ezért a kormány fontosnak tartja, hogy minél többen megtanulják a jövő technológiáját. – A magyar gazdaság érdeke, hogy minél több magyar tudásra, magyar tőkére épülő vállalkozás működjön, amelyek dinamikusan növekedve világszínvonalú technológiákkal vannak jelen a piacon. Fontos, hogy a CraftUnique Kft. által létrehozott érték Magyarországon realizálódjon, a magyar iskolák igényei szerinti 3D-nyomtatókat hazánkban fejlesszük ki. A magyar gazdaság kiteljesedése azon múlik, hány olyan cég lesz, mint a CraftUnique – mondta, majd hozzátette, az ilyen cégeknek a kormány minden segítséget megad. Reményét fejezte ki, hogy a 3D-forradalom egyik központja Csepelen lesz.
Mákos Csaba a CraftUnique ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a 3D-nyomtatás egy olyan dinamikusan növekvő technológia, amely a következő tíz évben a gépipar, a prototípus-fejlesztés, az egészségügyi-ipar húzó tényezője lesz.
A cég idén 20 új munkahelyet teremtett Budapesten. Számos magyar és külföldi egyetem használja a Craftbotokat, a cég saját fejlesztésű 3D-nyomtatóit.. Fontosnak tartják, hogy minden hazai iskolában legyen legalább egy 3D-nyomtató, valamint diákokat, és a későbbi ipari szereplőket felkészítsék arra, mire használható egy 3D-nyomtató. Becslések szerint a következő két évben közel 7 millió darabra nő a 3D-nyomtatók száma az oktatásban. Fő céljuk, hogy a globális 3D nyomtatási piac meghatározó szereplőjévé váljanak, valamint az észak-amerikai illetve az európai piacokon bekerülni az oktatási ágazat öt legmeghatározóbb szereplői közé.

https://craftbot.com/

75446556_2557967804260536_1198621468464775168_n.jpg

75246684_2557968104260506_6707270247990165504_n.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Mit jelent a közeljövőben? Ha 2023-at akkor közelítünk a valósághoz.
Létszámcsökkenés és nem elbocsátás. Azaz nyugdíjazás és természetes fluktuáció, a felmondott melós helyét nem pótolják, hanem átcsoportosítanak. A be nem töltött állásokat megszüntetik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Mit jelent a közeljövőben? Ha 2023-at akkor közelítünk a valósághoz.
Létszámcsökkenés és nem elbocsátás. Azaz nyugdíjazás és természetes fluktuáció, a felmondott melós helyét nem pótolják, hanem átcsoportosítanak. A be nem töltött állásokat megszüntetik.
Miert?
2020 jan. 1től fasza EU szabályok lesznek a CO2 kibocsátással kapcsolatban.
Központilag erőltetik az elektromosat, amire nincsenek az autógyártók felkészülve.
Jogszabályokkal megölik a Dieselt.
Danke EU, Danke Grüne, Danke Mutti!!!!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 361
113
Mit jelent a közeljövőben? Ha 2023-at akkor közelítünk a valósághoz.
Létszámcsökkenés és nem elbocsátás. Azaz nyugdíjazás és természetes fluktuáció, a felmondott melós helyét nem pótolják, hanem átcsoportosítanak. A be nem töltött állásokat megszüntetik.

A grafikon alapján szerintem 2020 áprilisig...
 
  • Tetszik
Reactions: torsen
T

torsen

Guest
Mit jelent a közeljövőben? Ha 2023-at akkor közelítünk a valósághoz.
Létszámcsökkenés és nem elbocsátás. Azaz nyugdíjazás és természetes fluktuáció, a felmondott melós helyét nem pótolják, hanem átcsoportosítanak. A be nem töltött állásokat megszüntetik.
Olvasd el a cikket! Határozott idejű szerződések nem megújítása. Milyen más már ez egy munkavállaló szempontjából, mint az hogy eleve el akart menni.