A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Ahogy én olvasom külföldi oldalak azt írják nálunk most az IRIS-T a befutó. Gondolom a DIEHL által fejlesztett új IRIS-T SL- re golndolnak azt meg a Lockheed Martin által fejlesztett Falcon használja meg a MEADS-ba töltik be a németek a Patriot mellé kiegészítőnek. Én sztem törekszünk az oroszokkal a jó kapcsolatra szóval én nem gondolom hogy mi vennénk valamit amibe PAC-3 MSE rakétát lehetne tölteni szóval sztem marad a Falcon.
https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/idex/2019/02/18/meet-the-falcon-a-new-short-range-air-defense-system

Egyébként még májusban volt erről egy cikk:
https://444.hu/2019/05/11/orban-es-...eszul-de-ennek-magyar-civilek-lathatjak-karat

“A források szerint Cornstein a gázüzleteken felül azzal is büszkélkedett, hogy a magyar kormány csillagászati árú fegyverüzletekre is készül. A nagykövet azt állította, hogy egy egymilliárd dolláros (közel 290 milliárd forint) nagyságrendű üzletet terveznek hamarosan bejelenteni, amelyet a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin nevű céggel kötne Magyarország”

Vagyis az USA nagykövet már májusban az LM-hez kötötte a légvédelmi rendszer vásárlást nem pedig a Ryathonhoz márpedig a NASAMS-ot tőllük kéne rendelni.
Szóval ha LM-től veszünk légvédelmet akkor az MEADS vagy Falcon lehet.
Sztem azért nem ugrálnak az amik mert nem változott semmi a megbeszéltekhez képest május óta. Mindenki azt hitte NASAMS lesz pedig már májusban eldőlt hogy Falcon.
Tévedés jogát fenntartom :)
A NASAMS-ot a norvégoktól kellene rendelni az usákok jóváhagyásával-
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
"Év végéig további három Piranha-csapatszállítót kap a hadsereg

Újabb három Piranha 5 típusú páncélozott csapatszállító érkezik év végéig Romániába, és februárra teljes lesz az első, 36 darabos flotta – közölte pénteken a harci járműveket gyártó és forgalmazó General Dynamics (GD) vállalat.
Jelenleg húsz ilyen típusú páncélozott csapatszállítója van Romániának. Miután az első, 36 járműből álló flotta teljes lesz, a gyártás a Bukaresti Mechanikai Üzemben (UMB) folytatódik majd."

Pontosan így szólt a cikk. Most jutottam gép komolyabb gép elé...
Tehát ha jól értem most 23 van, de februárra teljes lesz a flotta (már 36 gépes).

"A Romtehnica társaság, amelynek egyetlen részvényese a védelmi minisztérium (MApN), ősszel 8,5 millió euró összegű számlát nyújtott be a Piranha 5 páncélosok gyártójának késedelmi büntetésként, mert késett azoknak a járművek leszállítása, amelyekre 2018. januárjában kötöttek szerződést."

E szerint viszont lehet, hogy lesz még csúszás.... De érdemben 2020 I. félévben meglesz nekik.
A magyar haderő fejlesztéséhez ennek mi köze van?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A Kongsberg 2023-ra integrálja az IRIS-T -t a NASAMS-ba. Ha jól olvasom.
https://www.janes.com/article/92928/norwegian-army-mgbads-ioc-by-mid-2023
Nem a NASAMS-ba, hanem az MGBADS-rendszerbe, ami egy kis hatótávolságú csapatlégvédelmi rendszer (tehát kb. a Mistral-nak felel meg). A terv szerint ezt 2022 végére kezdik átadni a csapatoknak, 2023 közepére már bevethető lehet, és képes együttműködni a már működő NASAMS-al. De tekintve hogy még épphogy csak 2020 van, minden ez utáni dátum szerintem csak terv lehet, aztán vagy úgy sikerül vagy nem.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
A NASAMS-ot a norvégoktól kellene rendelni az usákok jóváhagyásával-

Szerintem veheted közvetlen Ryathontól is

https://www.raytheon.com/capabilities/products/nasams

“Together with Norwegian partner KONGSBERG Defence and Aerospace, AS, Raytheon continues to integrate new capabilities into NASAMS to develop and field highly capable and fully integrated solutions. NASAMS is comprised of the Raytheon Sentinel radar, the KONGSBERG Fire Distribution Center, and the Raytheon Advanced Medium Range Air to Air Missile.”


Qatar is tőlük vette

http://raytheon.mediaroom.com/2019-...integrated-air-and-missile-defense-capability
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
A Kongsberg 2023-ra integrálja az IRIS-T -t a NASAMS-ba. Ha jól olvasom.
https://www.janes.com/article/92928/norwegian-army-mgbads-ioc-by-mid-2023
Ebben a cikkben volt pár újdonság számomra. Az új légvédelmi rendszer már megrendelve a norvég állam által. A régebbi eszközök megtartásával,de új eszközök felhasználásával (új jármű,IRIS-T) készül,a Kongsberg vezetésével.
Na ami belepett, az a jármű.
Armoured Combat Support Vehicle,vagyis páncélozott harci támogató jármű ami a német FFG cég gyártotta PMMC G5 nevű járművén alapul. Azt gondoltam,hogy ezt már sehol nem fogják alkalmazni,erre tessék. Az M113 PSZH-kat is ezek fogják leváltani. Mondjuk az északi időjárás miatt van értelme,de a finnek Patriája,a svédek ARCHER-je is kerekes.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 595
113
Mitől ez a legjobb kedves kolléga?
Széttelepíthetőség, az abból fakadó védettség, a nagyfokú modularitás, a lefedett terület mérete, stb. Semmilyen egyenértékű analógiája nincs. Vagy ezt vesszük, vagy ha nem, akkor biztosan valami rosszabbat számos tekintetben a rendelkezésre álló lehetőségekből.
 
  • Tetszik
Reactions: Laci1970

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Széttelepíthetőség, az abból fakadó védettség, a nagyfokú modularitás, a lefedett terület mérete, stb. Semmilyen egyenértékű analógiája nincs. Vagy ezt vesszük, vagy ha nem, akkor biztosan valami rosszabbat számos tekintetben a rendelkezésre álló lehetőségekből.
Már hogyne lenne.Pl Spyder rendszer.Elég széles rakétaválasztékkal,és igény esetén beleitegrálják az AMRAAM vagy /és az IRIS-T rakétákat is-csak pénz kérdése.
stunner-580x514.jpg

A NASAMS volt ebben a minta,de ma már több ilyen rendszer is van.A nyitott arhitectúra miatt a rakéták átintegrálhatóak egymás közt,csak pénz kérdése
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Nem a NASAMS-ba, hanem az MGBADS-rendszerbe, ami egy kis hatótávolságú csapatlégvédelmi rendszer (tehát kb. a Mistral-nak felel meg). A terv szerint ezt 2022 végére kezdik átadni a csapatoknak, 2023 közepére már bevethető lehet, és képes együttműködni a már működő NASAMS-al. De tekintve hogy még épphogy csak 2020 van, minden ez utáni dátum szerintem csak terv lehet, aztán vagy úgy sikerül vagy nem.

Hivatalosan a NASAMS kis hatótávolságú légvédelmi rendszer (SHORAD). A Mistral pedig úgy tudom, hogy nagyon kis hatótávolságú (VSHORAD). Az a rendszer ami IRIS-T SL rakétát használ, jóval nagyobb léptékű mint a Mistral rendszer. Nem tudom, jól értelmezem-e, de nekem az jön le a cikkből, hogy az új SHORAD csapatlégvédelmi rendszer a meglévő NASAMS elemek felhasználásával jön létre, lánctalpas hordozójárművön, IRIS-T integrációval és a NASAMS 3 rendszer része lesz.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Már hogyne lenne.Pl Spyder rendszer.Elég széles rakétaválasztékkal,és igény esetén beleitegrálják az AMRAAM vagy /és az IRIS-T rakétákat is-csak pénz kérdése.
stunner-580x514.jpg

A NASAMS volt ebben a minta,de ma már több ilyen rendszer is van.A nyitott arhitectúra miatt a rakéták átintegrálhatóak egymás közt,csak pénz kérdése
De ha mar lesz AMRAAM es az a NASAMS-hoz jo akkor miert költsünk penzt ennek mas rendszerhez valo integralasára? Minden csak penz kerdese egyebkent.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Volt a HMinisztet levele az állománynak?

Jan 1 től 20% bérfejlesztés, majd 5-5-5% a következő 3 ban?

A Honvédelem. hu- n fent van. Most olvastam...
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
De ha mar lesz AMRAAM es az a NASAMS-hoz jo akkor miert költsünk penzt ennek mas rendszerhez valo integralasára? Minden csak penz kerdese egyebkent.
Pl hogy bőviteni tudjuk az utánpótlási lehetőségeinket?(vagy mert elqrt politikai okokbol nem veszünk,vehetünk?,NASAMSt?)
Különben ez az integrálás elsősorban szoftver kérdése.A fizikai integrálás könnyebb,hisz a nyugati rakéták függesztő pontjai szabványosak.Ezek egykaptafára készűlt lego rendszerek.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 988
113
Azt nem tudom hogy IRIS-T vagy IRIS-T SL jön, de a kettő közül a logika azt diktálja, valami jönni fog. Egy nagyobb tétel AMRAAM-ot vettünk, meg ment ki Viktor Trumphoz, akkor mindenki tolta hogy NASAMS így, NASAMS úgy, akkor elhittem. Most 50% nál több esélyt én nem adok a NASAMS-nak. Valami DIEHL termék szerintem lesz a légvédelmünkben, vagy Falcon, vagy MEADS, vagy tényleg valami NASAMS HunPuma lesz a vége, IRIS-T vel :p.
Mivel megvettük/megvehetjük az amraamot (tételezzük fel, hogy csak a griffek használják majd) így a sima iris-t már felesleges, szóval ha lérakot veszünk akkor iris-t sl/slm jöhet szóba de a neten úgy írják hogy az sl/slm verzió passzolni fog a nasamshoz is, így mindhárom rendszer opcióban marad nekünk.