A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Még nem ők gyártják, 34-et szállítottak le eddig, elméletileg a többit már ők szerelik össze részleges alkatrész beszállítással.
"Év végéig további három Piranha-csapatszállítót kap a hadsereg

Újabb három Piranha 5 típusú páncélozott csapatszállító érkezik év végéig Romániába, és februárra teljes lesz az első, 36 darabos flotta – közölte pénteken a harci járműveket gyártó és forgalmazó General Dynamics (GD) vállalat.
Jelenleg húsz ilyen típusú páncélozott csapatszállítója van Romániának. Miután az első, 36 járműből álló flotta teljes lesz, a gyártás a Bukaresti Mechanikai Üzemben (UMB) folytatódik majd."

Pontosan így szólt a cikk. Most jutottam gép komolyabb gép elé...
Tehát ha jól értem most 23 van, de februárra teljes lesz a flotta (már 36 gépes).

"A Romtehnica társaság, amelynek egyetlen részvényese a védelmi minisztérium (MApN), ősszel 8,5 millió euró összegű számlát nyújtott be a Piranha 5 páncélosok gyártójának késedelmi büntetésként, mert késett azoknak a járművek leszállítása, amelyekre 2018. januárjában kötöttek szerződést."

E szerint viszont lehet, hogy lesz még csúszás.... De érdemben 2020 I. félévben meglesz nekik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
"Év végéig további három Piranha-csapatszállítót kap a hadsereg

Újabb három Piranha 5 típusú páncélozott csapatszállító érkezik év végéig Romániába, és februárra teljes lesz az első, 36 darabos flotta – közölte pénteken a harci járműveket gyártó és forgalmazó General Dynamics (GD) vállalat.
Jelenleg húsz ilyen típusú páncélozott csapatszállítója van Romániának. Miután az első, 36 járműből álló flotta teljes lesz, a gyártás a Bukaresti Mechanikai Üzemben (UMB) folytatódik majd."

Pontosan így szólt a cikk. Most jutottam gép komolyabb gép elé...
Tehát ha jól értem most 23 van, de februárra teljes lesz a flotta (már 36 gépes).

"A Romtehnica társaság, amelynek egyetlen részvényese a védelmi minisztérium (MApN), ősszel 8,5 millió euró összegű számlát nyújtott be a Piranha 5 páncélosok gyártójának késedelmi büntetésként, mert késett azoknak a járművek leszállítása, amelyekre 2018. januárjában kötöttek szerződést."

E szerint viszont lehet, hogy lesz még csúszás.... De érdemben 2020 I. félévben meglesz nekik.

A 36db az kb 2 század vagy logikusabban 1 század meg a maradék szakaszonként elosztva kiképzési intézmények közt vagy egyközpontban.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A 36db az kb 2 század vagy logikusabban 1 század meg a maradék szakaszonként elosztva kiképzési intézmények közt vagy egyközpontban.
Ez az első rész amit a svájciak visznek. A többit maguknak gyártják....
A te szakmád, de én azt képzelem, hogy ez ahhoz kell hogy folyamatosan átképezzék az állományt az új gépekre..., persze lehet úgyis ahogy te mondod és rögtön mennek a csapatokhoz....
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Ez az első rész amit a svájciak visznek. A többit maguknak gyártják....
A te szakmád, de én azt képzelem, hogy ez ahhoz kell hogy folyamatosan átképezzék az állományt az új gépekre..., persze lehet úgyis ahogy te mondod és rögtön mennek a csapatokhoz....
6 konfigurációval 227 gépet írnak a szerződésről....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Ez az első rész amit a svájciak visznek. A többit maguknak gyártják....
A te szakmád, de én azt képzelem, hogy ez ahhoz kell hogy folyamatosan átképezzék az állományt az új gépekre..., persze lehet úgyis ahogy te mondod és rögtön mennek a csapatokhoz....

1 századnyi gép elég a tiszt/altiszt képzéshez és a szerelők(fegyverre,elektronika stb)képzéséhez.Felesleges ennél többet erre tartani bár ők azért nagyobb számú sereget tartanak fenn viszont a számokból jól látszik,hogy kb egy dandár lesz felszerelve annak meg elég az 1 század kiképzésre.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Valószínűbb hogy az amerikai tervekben nincs nagy jelentősége Magyarországnak, különben jobban erőltetnék...
Persze az is lehet, hogy már rendeltek 1-2 milliárd USD-ért valamit, csak ügyesen titkolják.

Ahogy én olvasom külföldi oldalak azt írják nálunk most az IRIS-T a befutó. Gondolom a DIEHL által fejlesztett új IRIS-T SL- re golndolnak azt meg a Lockheed Martin által fejlesztett Falcon használja meg a MEADS-ba töltik be a németek a Patriot mellé kiegészítőnek. Én sztem törekszünk az oroszokkal a jó kapcsolatra szóval én nem gondolom hogy mi vennénk valamit amibe PAC-3 MSE rakétát lehetne tölteni szóval sztem marad a Falcon.
https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/idex/2019/02/18/meet-the-falcon-a-new-short-range-air-defense-system

Egyébként még májusban volt erről egy cikk:
https://444.hu/2019/05/11/orban-es-...eszul-de-ennek-magyar-civilek-lathatjak-karat

“A források szerint Cornstein a gázüzleteken felül azzal is büszkélkedett, hogy a magyar kormány csillagászati árú fegyverüzletekre is készül. A nagykövet azt állította, hogy egy egymilliárd dolláros (közel 290 milliárd forint) nagyságrendű üzletet terveznek hamarosan bejelenteni, amelyet a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin nevű céggel kötne Magyarország”

Vagyis az USA nagykövet már májusban az LM-hez kötötte a légvédelmi rendszer vásárlást nem pedig a Ryathonhoz márpedig a NASAMS-ot tőllük kéne rendelni.
Szóval ha LM-től veszünk légvédelmet akkor az MEADS vagy Falcon lehet.
Sztem azért nem ugrálnak az amik mert nem változott semmi a megbeszéltekhez képest május óta. Mindenki azt hitte NASAMS lesz pedig már májusban eldőlt hogy Falcon.
Tévedés jogát fenntartom :)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az LM az F-35 kapcsán került szóba. A NASAMSra sokkal nagyobb szükségünk lenne, mint ötödik generációs repülőre. Nekünk konkrétan az kell, amit a NASAMS tud, mert ez a legjobb.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ez az F35 egy kacsa szerintem. HM részéről senki nem nyilatkozott 5. generációs gép beszerzésről emlékeim szerint. Ahogy felmerült LM neve sok újságíró egyből feldobta a témát Benkő akkor nyilatkozta is hogy Gripen cserén gondolkodni jelenleg nem időszerű. Következő a légvédelem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 208
113
Ahogy én olvasom külföldi oldalak azt írják nálunk most az IRIS-T a befutó. Gondolom a DIEHL által fejlesztett új IRIS-T SL- re golndolnak azt meg a Lockheed Martin által fejlesztett Falcon használja meg a MEADS-ba töltik be a németek a Patriot mellé kiegészítőnek. Én sztem törekszünk az oroszokkal a jó kapcsolatra szóval én nem gondolom hogy mi vennénk valamit amibe PAC-3 MSE rakétát lehetne tölteni szóval sztem marad a Falcon.
https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/idex/2019/02/18/meet-the-falcon-a-new-short-range-air-defense-system

Egyébként még májusban volt erről egy cikk:
https://444.hu/2019/05/11/orban-es-...eszul-de-ennek-magyar-civilek-lathatjak-karat

“A források szerint Cornstein a gázüzleteken felül azzal is büszkélkedett, hogy a magyar kormány csillagászati árú fegyverüzletekre is készül. A nagykövet azt állította, hogy egy egymilliárd dolláros (közel 290 milliárd forint) nagyságrendű üzletet terveznek hamarosan bejelenteni, amelyet a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin nevű céggel kötne Magyarország”

Vagyis az USA nagykövet már májusban az LM-hez kötötte a légvédelmi rendszer vásárlást nem pedig a Ryathonhoz márpedig a NASAMS-ot tőllük kéne rendelni.
Szóval ha LM-től veszünk légvédelmet akkor az MEADS vagy Falcon lehet.
Sztem azért nem ugrálnak az amik mert nem változott semmi a megbeszéltekhez képest május óta. Mindenki azt hitte NASAMS lesz pedig már májusban eldőlt hogy Falcon.
Tévedés jogát fenntartom :)
Nekem gyanús volt már régóta, hogy a DIEHL nem két szép szemünkért hoz ide bizniszt. Meglátjuk, mert annyira mondta mindenki a NASAMS-ot hogy már majdnem elhittem, de minél jobban nyúlik ez a sztori, annál több esélyt látok rá hogy végül még sem az lesz belőle.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Nekem gyanús volt már régóta, hogy a DIEHL nem két szép szemünkért hoz ide bizniszt. Meglátjuk, mert annyira mondta mindenki a NASAMS-ot hogy már majdnem elhittem, de minél jobban nyúlik ez a sztori, annál több esélyt látok rá hogy végül még sem az lesz belőle.

Emlékszem még januárban találgattuk hogy jön Gripenre IRIS- T mikor bejelentették Debrecenbe a beruházást:
https://magyarepitok.hu/mi-epul/2019/01/airbus-beszallito-fejlesztokozpontjat-adtak-at-debrecenben

Aztán Gripenre IRIS- T sehol viszont külföldi oldalakon elkezdenek arról írogatni hogy nálunk a légvédelem alapja IRIS-T lesz. Persze az is lehet lesz Falcon meg NASAMS is :) Beszéltünk már erről a vegyes alkalmazásról itt:
https://forum.htka.hu/threads/magyarország-légvédelme.976/page-21
Mondjuk én meglepődnék ha erre ennyi pénz lenne :D
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 208
113
Emlékszem még januárban találgattuk hogy jön Gripenre IRIS- T mikor bejelentették Debrecenbe a beruházást:
https://magyarepitok.hu/mi-epul/2019/01/airbus-beszallito-fejlesztokozpontjat-adtak-at-debrecenben

Aztán Gripenre IRIS- T sehol viszont külföldi oldalakon elkezdenek arról írogatni hogy nálunk a légvédelem alapja IRIS-T lesz. Persze az is lehet lesz Falcon meg NASAMS is :) Beszéltünk már erről a vegyes alkalmazásról itt:
https://forum.htka.hu/threads/magyarország-légvédelme.976/page-21
Mondjuk én meglepődnék ha erre ennyi pénz lenne :D
Azt nem tudom hogy IRIS-T vagy IRIS-T SL jön, de a kettő közül a logika azt diktálja, valami jönni fog. Egy nagyobb tétel AMRAAM-ot vettünk, meg ment ki Viktor Trumphoz, akkor mindenki tolta hogy NASAMS így, NASAMS úgy, akkor elhittem. Most 50% nál több esélyt én nem adok a NASAMS-nak. Valami DIEHL termék szerintem lesz a légvédelmünkben, vagy Falcon, vagy MEADS, vagy tényleg valami NASAMS HunPuma lesz a vége, IRIS-T vel :p.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Az 500 000 mindenkinek.

Én a másikról nem hallottam.
Viszont akkor tényleg nagy a baj létszámügyileg.

Szerződéseseknél ott a toborzópénz.
Évek után különböző havi. Már nem emlékszem.
A htk ebből a szempontból hátrányban vannak.

Mire gondoltál a htk-val? A hivatásos állomány rövidítése: ht, és nem htk. A htk: hiánytérítési kötelezettség.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and zsolti

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Ahogy én olvasom külföldi oldalak azt írják nálunk most az IRIS-T a befutó. Gondolom a DIEHL által fejlesztett új IRIS-T SL- re golndolnak azt meg a Lockheed Martin által fejlesztett Falcon használja meg a MEADS-ba töltik be a németek a Patriot mellé kiegészítőnek. Én sztem törekszünk az oroszokkal a jó kapcsolatra szóval én nem gondolom hogy mi vennénk valamit amibe PAC-3 MSE rakétát lehetne tölteni szóval sztem marad a Falcon.
https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/idex/2019/02/18/meet-the-falcon-a-new-short-range-air-defense-system

Egyébként még májusban volt erről egy cikk:
https://444.hu/2019/05/11/orban-es-...eszul-de-ennek-magyar-civilek-lathatjak-karat

“A források szerint Cornstein a gázüzleteken felül azzal is büszkélkedett, hogy a magyar kormány csillagászati árú fegyverüzletekre is készül. A nagykövet azt állította, hogy egy egymilliárd dolláros (közel 290 milliárd forint) nagyságrendű üzletet terveznek hamarosan bejelenteni, amelyet a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin nevű céggel kötne Magyarország”

Vagyis az USA nagykövet már májusban az LM-hez kötötte a légvédelmi rendszer vásárlást nem pedig a Ryathonhoz márpedig a NASAMS-ot tőllük kéne rendelni.
Szóval ha LM-től veszünk légvédelmet akkor az MEADS vagy Falcon lehet.
Sztem azért nem ugrálnak az amik mert nem változott semmi a megbeszéltekhez képest május óta. Mindenki azt hitte NASAMS lesz pedig már májusban eldőlt hogy Falcon.
Tévedés jogát fenntartom :)
A NASAMS-ot a norvégoktól kellene rendelni az usákok jóváhagyásával-
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
"Év végéig további három Piranha-csapatszállítót kap a hadsereg

Újabb három Piranha 5 típusú páncélozott csapatszállító érkezik év végéig Romániába, és februárra teljes lesz az első, 36 darabos flotta – közölte pénteken a harci járműveket gyártó és forgalmazó General Dynamics (GD) vállalat.
Jelenleg húsz ilyen típusú páncélozott csapatszállítója van Romániának. Miután az első, 36 járműből álló flotta teljes lesz, a gyártás a Bukaresti Mechanikai Üzemben (UMB) folytatódik majd."

Pontosan így szólt a cikk. Most jutottam gép komolyabb gép elé...
Tehát ha jól értem most 23 van, de februárra teljes lesz a flotta (már 36 gépes).

"A Romtehnica társaság, amelynek egyetlen részvényese a védelmi minisztérium (MApN), ősszel 8,5 millió euró összegű számlát nyújtott be a Piranha 5 páncélosok gyártójának késedelmi büntetésként, mert késett azoknak a járművek leszállítása, amelyekre 2018. januárjában kötöttek szerződést."

E szerint viszont lehet, hogy lesz még csúszás.... De érdemben 2020 I. félévben meglesz nekik.
A magyar haderő fejlesztéséhez ennek mi köze van?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A Kongsberg 2023-ra integrálja az IRIS-T -t a NASAMS-ba. Ha jól olvasom.
https://www.janes.com/article/92928/norwegian-army-mgbads-ioc-by-mid-2023
Nem a NASAMS-ba, hanem az MGBADS-rendszerbe, ami egy kis hatótávolságú csapatlégvédelmi rendszer (tehát kb. a Mistral-nak felel meg). A terv szerint ezt 2022 végére kezdik átadni a csapatoknak, 2023 közepére már bevethető lehet, és képes együttműködni a már működő NASAMS-al. De tekintve hogy még épphogy csak 2020 van, minden ez utáni dátum szerintem csak terv lehet, aztán vagy úgy sikerül vagy nem.