Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Csak, hogy érzékeljük a nagyságrendeket a repülőgépeknél milyen teljesítményekről van szó.
F-16CJ F110-GE-129
Két esetet nézzünk meg.
  • A tengerszinten demózgatás, amikor istenesen tolja neki a pilóta. Teljes utánégető, M0.8
  • Egy saccolt átrepülési leggazdaságosabb teljesítmény, MIL, 30k láb M0.8 (A magasság és sebesség függ a légellenállástól és tömegtől.)
  • A teljes hatásfokot mindkét esetben kb. 40%-nak veszem fel. Nem a tűpontosság a lényeg.
  • A kerozin fűtőértéke 43MJ/kg --> 19,5 MJ/font
Tengerszinten a fogyasztás az első esetben 80 000 lb/h = 22 font/sec = ~ 10 kg/sec. (Sokkoló ugye?)
Hajtómű kimeneti teljesítménye: 22*19500*0,4 =171600 kW = 171.6 MW (autós összehasonlításhoz 229 000 LE, ha eltekintünk a definíciótól)

30 ezer lábon a fogyasztás az második esetben 5000 lb/hr = 1.4 font/sec
Hajtómű kimeneti teljesítménye: 1.4*19500*0,4 = 11 MW (14 700 LE)

Ez nem is annyira irreális, ha belegondol az ember. Egy átlagos sportautó, ami 330 km/h táján koppan ki tengerszinten, annak 500-600 lóerős motorja van.
Az F-16CJ meg utazósebességen két pótossal átrepülve, ha azok már üresek is és csak belső keró van, akkor is minimum 11 tonnás és 3-szor gyorsabban repül, még ha a levegő sűrűsége 1/3-a sincs a tengerszintinek. Csak felülete az szép nagy a kocsihoz képest.

Az utánégetős teljesítmény is kb. stimmel.

main-qimg-94d471d495551f7d03d1124fcf5a7029

main-qimg-56ab217972d2b602b1c7a48240283c5c
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
last year, some 50 drones and around 30 unguided rockets were shot down by Khmeimim’s anti-aircraft defences.y
 
M

molnibalage

Guest
Na ez biztos buta kérdés de, hogy lehet 11g-s manővert csinálni?
Nincsenek lekorlátozva a gépek?
Vagy a 9g az csak egy érték amit be kellene tartani, de ezt nem szabájozza semmi?
Minden gép esetén át lehet lépni a korlátozásokat, de ilyenkor jön a gépek átvizsgálása.

Mondta, hogy kimaradt neki öt év.... lapozz vissza pl. A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai topikban 6-7 évet és kezd el onnan újraolvasni. Vagy csak egyszerűen gondolj vissza arra az időre... akkor volt egy hírforrás ahol mindig azt olvashattuk hogy sz@r a Gripen, drága a Gripen, korrupció volt, nincs már helikopter se, semmi sincs, az új helikopter beszerzése is korrupció lesz, azért nincs pénz mert ellopják, rendszerszintű hiba van, mindenki hülye a Honvédségnél és korábban is az volt stb. stb. Ezt sikerült olyan jól beültetni a közgondolkodásba, hogy most már elég nehéz meggyőzni az embereket arról, hogy jött a Zrínyi2026 és ma már semmi sem úgy van mint előtte és varázsütésre minden tökéletes lett... legalábbis a marketing szerint.

Mármint Fade-nek maradt ki 5 év?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
M

molnibalage

Guest
Na, mivel ennek semmit köze a Szu-34-hez...

A többiben igazad van, de ezt érdemes némileg jobban kifejteni:
"hogy nulla bizonyítékkal a kezében behazudta,hogy az Iszkander nagyobb hatótávú mint a megengedett és erre fogva felmondhatta az egyezményt."

Az amcsik ugye az "Iszkander-K"-ról mondják, hogy megsérti az INF-szerződést.

Nézzük meg ennek a CM-nek a méreteit:

http://www.military-today.com/missiles/iskander_k.htm

https://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/ssc-8.htm

R-500-cruise-missile-launch.jpg


Hasonlítsuk össze a Tomahawk méreteivel:

http://www.military-today.com/missiles/tomahawk.htm

http://www.military-today.com/missiles/bgm_109g_gryphon.htm

Namármost, ha a Tomahawkhoz hasonló méretű Iszkander-K csak maximum 500 km-re képes elreppeni az oroszok szerint, míg a Tomahawk meg 1500-2500 km-re, akkor az oroszok vagy minimum 40 évvel le vannak maradva az amcsiktól, vagy pedig hazudnak. Én valamiért az utóbbira tippelek, de ha van itt olyan ember, aki szerint igazat mondanak és tényleg annyira csírák, hogy nem képesek hasonló méretben a 40 éves Tomahawk-kal egyenértékű CM-et letenni az asztalra, az szóljon.
Egyébként szerintem az oroszok azért fejlesztették ki az Iszkander-K-t, mert az amcsik korábban egyeztetés nélkül felrúgták az ABM-szerződést.
Ezt az Iszkander K-t nem is értem micsoda. Egy BM sok Mach sebességnél ereget magából valamekkora CM-eket magasan vagy micsoda...?

A BM-ek hatótávolságára van jó közelítő képlet.


Flight Times of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
FlightTime = SQRT (Range) * 14
where
FlightTime is in seconds
Range is in kilometers

Speeds of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Speed = SQRT (Range) * 0.09
where
Speed is in km/sec
Range is in kilometers

Apogees of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Apogee = Range * 0.25
where
Apogee is in kilometers
Range is in kilometers


Iszaknderre M6.0 égésvégi sebesség van megadva, de az nem hogy milyen magasságban, hogy akkor 330 m/s-mal számoljak vagy sem. Mivel referencia érték gondolom a tengerszinti...
6*330 = 1980 = 2 km/s

A második egyenletbe behelyettesítve:
2 m/s = √(hatótáv) * 0.09
22.2 = √(hatótáv)
hatótáv = 22.2² = 492 km

A wiki szerint meg 500 km. Ez azt is jelenti, hogy ekkora táv esetén nem manőverez a rakéta semmi. Szerintem...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Na, mivel ennek semmit köze a Szu-34-hez...


Ezt az Iszkander K-t nem is értem micsoda. Egy BM sok Mach sebességnél ereget magából valamekkora CM-eket magasan vagy micsoda...?

A BM-ek hatótávolságára van jó közelítő képlet.


Flight Times of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
FlightTime = SQRT (Range) * 14
where
FlightTime is in seconds
Range is in kilometers

Speeds of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Speed = SQRT (Range) * 0.09
where
Speed is in km/sec
Range is in kilometers

Apogees of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Apogee = Range * 0.25
where
Apogee is in kilometers
Range is in kilometers


Iszaknderre M6.0 égésvégi sebesség van megadva, de az nem hogy milyen magasságban, hogy akkor 330 m/s-mal számoljak vagy sem. Mivel referencia érték gondolom a tengerszinti...
6*330 = 1980 = 2 km/s

A második egyenletbe behelyettesítve:
2 m/s = √(hatótáv) * 0.09
22.2 = √(hatótáv)
hatótáv = 22.2² = 492 km

A wiki szerint meg 500 km. Ez azt is jelenti, hogy ekkora táv esetén nem manőverez a rakéta semmi. Szerintem...

Az Iszkander K gyakorlatilag egy CM aminek azért adták az Iszkander nevet mert arról indítják.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Jajj most látom,hogy a K-ról írsz!Könyörgöm,az akkor még nem is létezett(még ma sincs rendszerben...) amikor az amerikaiak elkezdték a hisztit...

Látod, ilyen az, amikor a gagyi médiabaromságok és/vagy a szándékos agitprop keveredik a valósággal... :(

Az amcsiknak mindig is az Iszkander K-val volt bajuk.

És az annyira nem létezett, hogy:

"Указывалось, что комплекс может также применять крылатые ракеты Р-500, эта возможность была продемонстрирована в сентябре 2014 года в ходе стратегических учений «Восток-2014»."

https://tvzvezda.ru/news/forces/content/201411191213-jq7i.htm

OFF
Egyrészt az általad linkelt weboldalak kb. a CIA kottàjàból muzsikàlnak. Tehát annyira nem tekinteném kőbe vésettnek azt amit ők írnak. Tudom az Rt meg Putyinnak játszik. De nem Putyin lépett ki az INF-ből. :hadonaszos:

Szóval azt mondod, hogy a CIA meghamisította a CM méreteit (az összes, orosz oldalakon publikált képpel együtt, ahol látható a CM)? :D :D
Valóban, Putyin nem lépett ki papíron... Na erről is megvan a véleményem, ha már felhoztad. Ez is olyan oroszos. Mert az amcsik legalább nem sunnyogtak, hanem bejelentetten rúgták fel az ABM-szerződést.

Másrészt az oroszok tavaly tartották egy átfogó bemutatót az amcsik által kifogàsolt rakétàkról. Meghivtàk az európai és az amerikai felet is.
A jenkik inkább kihagytàk. :rolleyes::confused:

Egy CM pont olyan távolságra repül, amennyire be van programozva az üzemanyagmennyisége által megszabott hatósugarán belül. Ha 10 km-re, akkor annyit fog repülni. Ha kevés üzemanyagot töltenek bele (pl egy bemutató kedvéért) és a többi részt kitöltik valami ballaszttal, akkor is. Okosan tolták az oroszok. Elismerésem! Az, hogy bedobták ezt a bemutató-témát, amivel az átlag médiafogyasztót jól be lehet hülyíteni, nagy húzás volt. Az amcsik persze nem voltak annyira hülyék, hogy még asszisztáljanak is a színjátékhoz, ezt valahogy meg tudom érteni.

Még egyszer megkérdezem akkor, hogy egy kb Tomahawk-méretű CM hogyan lehet mindössze maximum 500 km hatótávolságú?
Mert én három lehetőséget tudok elképzelni.

1; Hazugsággal.
2; Mesterségesen le van korlátozva (akár egy bemutató erejéig, vagy exportváltozatra), ami persze bármikor feloldható.
3; Több évtizeddel le van maradva technológiailag.

Egyéb ötlet?

Harmadrészt vicces, hogy folyton folyvást azt olvasom a szakmai topikokban, hogy az oroszok az őskorban vannak az USA-hoz képest.
Persze most, hogy az érdekek úgy kívánják, egy pillanat alatt felzárkoztak.
ON

Nekem inkább sírni támad kedvem, amikor azt olvasom, hogy bármi, ami orosz, az csak rakás szar lehet, meg akkor is, amikor azt, hogy az orosz a csúcsszuperlegnagyobbkirályság és mindenki mögöttük kullog, meg ha megindulnának, akkor két hét alatt Párizsban lennének szőröstől-bőröstől-tankostól... De sok-sok edződés után mostanában már azért legalább a könnyeimet vissza tudom tartani.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 666
113
Szóval azt mondod, hogy a CIA meghamisította a CM méreteit (az összes, orosz oldalakon publikált képpel együtt, ahol látható a CM)? :D :D

Nem erre gondoltam, de ezt te is tudod, csak inkább ferdítesz.

Valóban, Putyin nem lépett ki papíron... Na erről is megvan a véleményem, ha már felhoztad. Ez is olyan oroszos. Mert az amcsik legalább nem sunnyogtak, hanem bejelentetten rúgták fel az ABM-szerződést.

Jah igaz. Az amcsik mindig a jó oldalon állnak. Pont. Mert ugye az oroszok szerint a Romániába és Lengyelországba telepítendő rakétavédelmi rendszerek képesek akár CM-ek indítására is. Na most ha erre hivatkozva az oroszok nem sunnyogva, hanem bejelentett módon rúgták volna fel az ABM szerződést, akkor most azért fikáznád őket. Tudod, ha van rajta sapka, ha nincs rajta sapka...

Egy CM pont olyan távolságra repül, amennyire be van programozva az üzemanyagmennyisége által megszabott hatósugarán belül. Ha 10 km-re, akkor annyit fog repülni. Ha kevés üzemanyagot töltenek bele (pl egy bemutató kedvéért) és a többi részt kitöltik valami ballaszttal, akkor is. Okosan tolták az oroszok. Elismerésem! Az, hogy bedobták ezt a bemutató-témát, amivel az átlag médiafogyasztót jól be lehet hülyíteni, nagy húzás volt. Az amcsik persze nem voltak annyira hülyék, hogy még asszisztáljanak is a színjátékhoz, ezt valahogy meg tudom érteni.

Pedig a politika így működik, főleg azon a szinten, ahol egy egy döntés milliók életébe is kerülhet. Tárgyalások útján lehet egymás álláspontját megismerni. Kivéve, ha már elvan döntve a kérdés az egyik fél részéről. Egyébként lehetne még ide sorolni az Iráni Atomegyezmény felrúgását is, amit szintén egyoldalúan, az európai államok kérése ellenére lépett meg Washington. Ott is kísértetiesen hasonló volt a hozzáállás: Nuku tárgyalás, hanem erőből lenyomás.

Még egyszer megkérdezem akkor, hogy egy kb Tomahawk-méretű CM hogyan lehet mindössze maximum 500 km hatótávolságú?
Mert én három lehetőséget tudok elképzelni.

1; Hazugsággal.
2; Mesterségesen le van korlátozva (akár egy bemutató erejéig, vagy exportváltozatra), ami persze bármikor feloldható.
3; Több évtizeddel le van maradva technológiailag.

Egyéb ötlet?

Nem szeretnék ötletelni. Mivel én, mint itt a fórumon jelen lévők egyike sem , nem vagyok szakértője a CM-eknek.

Viszont a lehetőség adott volt. Az amcsik elmehettek volna, meghallgathatták volna az orosz álláspontot. Szakértőket vihettek volna magukkal.
Igazi szakértőket, nem fotelhuszárokat.
Kicsit megalapozottabbnak tűnhetett volna a döntésük, ha ezt meglépik. Persze egy országnak, aki simán megtámad egy másik országot hazugságokra alapozva következmények nélkül, miért is kellene ilyesmikkel foglalkoznia, igaz?

Nekem inkább sírni támad kedvem, amikor azt olvasom, hogy bármi, ami orosz, az csak rakás szar lehet, meg akkor is, amikor azt, hogy az orosz a csúcsszuperlegnagyobbkirályság és mindenki mögöttük kullog, meg ha megindulnának, akkor két hét alatt Párizsban lennének szőröstől-bőröstől-tankostól... De sok-sok edződés után mostanában már azért legalább a könnyeimet vissza tudom tartani.

Ezzel egyet értek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nem erre gondoltam, de ezt te is tudod, csak inkább ferdítesz.

Figyi, én csak azért tettem be azt a két oldalt, mert ott fel voltak tüntetve a méretek (és nem volt kedvem orosz nyelvű oldalt keresni, mivel még mindig nem túlzottan beszélek oroszul sajna). Mint ahogy a kísérőszövegemben is a méretekről írtam, nem másról. Te jöttél erre mindenféle CIA-s befolyásos témával. Hol is van itt a ferdítés?

Jah igaz. Az amcsik mindig a jó oldalon állnak. Pont.

Úgy véled? Szerintem nem és ezért nem is mondtam ilyet, de ha te mégis így gondolod akkor... Akkor biztos lesz itt jelentkező bőven, aki majd meggyőz arról, hogy nem jól gondolod sőt, egyenesen a sötét oldal szolgája vagy. :D

Mert ugye az oroszok szerint a Romániába és Lengyelországba telepítendő rakétavédelmi rendszerek képesek akár CM-ek indítására is. Na most ha erre hivatkozva az oroszok nem sunnyogva, hanem bejelentett módon rúgták volna fel az ABM szerződést, akkor most azért fikáznád őket. Tudod, ha van rajta sapka, ha nincs rajta sapka...

Itt mintha kicsi fogalomzavar lenne. Az ABM-szerződést az amcsik mondták fel, jó régen. Bizony, repül az idő, már lassan 20 éve volt.... És én tökéletesen megértem, ha emiatt az oroszok meg leszarják az INF-szerződést. Mert illett volna erről egyeztetni az oroszokkal. Még akkor is, ha az oroszok már nem voltak egy súlycsoportban a volt Szovjetunióval. Vagy talán éppen azért kellett volna. Mert, szerintem, nem az oroszok az ellensége akár az amcsiknak. Maximum ellenfele lehet bizonyos területeken. De mégiscsak azonos kultúrkör. Az USA (és akár Európa, Oroszország, úgy en bloc a nyugati kultúrkör) valódi ellensége jelenleg Kína (most még eléggé eltérő és veszélyes kultúra, ami persze változhat) és a muszlim országok, birodalmak, szervezetek (amik, amíg tart a vallásuk, addig nem fognak változni és veszélyt fognak jelenteni).
Az ABM-szerződést nem is az oroszok miatt mondták fel (Észak-Korea fenyegetőzései, nukija, stb). De partnerként kellett volna kezelni őket és nem lenézni. Akár még közösen is tervezhették volna az ABM-rendszereket az oroszokkal... Mindegy, ez a hajó már elment.
Gondolatolvasónak meg ne menj el, mert hamar felkopna az állad. ;) Ugyanis engem a hazudozás zavar ebben a sztoriban, nem pedig az Iszkander K.



Pedig a politika így működik, főleg azon a szinten, ahol egy egy döntés milliók életébe is kerülhet. Tárgyalások útján lehet egymás álláspontját megismerni. Kivéve, ha már elvan döntve a kérdés az egyik fél részéről. Egyébként lehetne még ide sorolni az Iráni Atomegyezmény felrúgását is, amit szintén egyoldalúan, az európai államok kérése ellenére lépett meg Washington. Ott is kísértetiesen hasonló volt a hozzáállás: Nuku tárgyalás, hanem erőből lenyomás.

Látod, ebben egyetértünk, valóban így kéne csinálni, amikor csak lehet.
Az iráni atomalku felrúgása meg tipikus amerikai történet, az idióta Trump által kimaxolva. A pökhendi arrogancia mintapéldája, ami sok amerikai megnyilvánulásban megmutatkozik, mármint, hogy ők tudják mindig jól és ha mégsem, akkor is erőből áttolják akár az egész világon, ha tetszik, ha nem.



Nem szeretnék ötletelni. Mivel én, mint itt a fórumon jelen lévők egyike sem , nem vagyok szakértője a CM-eknek.

Viszont a lehetőség adott volt. Az amcsik elmehettek volna, meghallgathatták volna az orosz álláspontot. Szakértőket vihettek volna magukkal.
Igazi szakértőket, nem fotelhuszárokat.
Kicsit megalapozottabbnak tűnhetett volna a döntésük, ha ezt meglépik. Persze egy országnak, aki simán megtámad egy másik országot hazugságokra alapozva következmények nélkül, miért is kellene ilyesmikkel foglalkoznia, igaz?

Elmehettek volna. Az oroszok ugyanazt mondták volna, hogy márpedig nem reppen 500 km-nél messzebb a cucc, esetleg tartottak volna egy bemutatólövészetet, ahol a rakéta megtett volna 3-400 km-t. A mainstream sajtó lehozta volna. Az alter pláne és még jól rá is fűtött volna, hogy kb.: "az oroszoknak láthatóan nincs titkolnivalójuk és az amcsik hazudnak, mert el akarják pusztítani a világot" Az amcsik ebből sehogy nem jöhettek volna ki jól. Ha igazuk van, akkor sem. Ezért is nem mentek. Azért ők sem tökhülyék, még ha egyes körökben divat is ezt hinni. Ezért is írtam, hogy nagy húzás volt ez az oroszok részéről.
Az igazi szakértők már a meghajtásából és a méretéből megmondják, hogy kb. mire lehet képes. Ezért kár is odamenni. A tervezési és gyártási dokumentációt meg szerinted kiadnák az oroszok? Amiből kiderülne, hogy mi foglalja el azt a sok "felesleges helyet", ha valóban csak max 500 km-t tud megtenni? Hát persze.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 572
113
Elmehettek volna. Az oroszok ugyanazt mondták volna, hogy márpedig nem reppen 500 km-nél messzebb a cucc, esetleg tartottak volna egy bemutatólövészetet, ahol a rakéta megtett volna 3-400 km-t. A mainstream sajtó lehozta volna. Az alter pláne és még jól rá is fűtött volna, hogy kb.: "az oroszoknak láthatóan nincs titkolnivalójuk és az amcsik hazudnak, mert el akarják pusztítani a világot" Az amcsik ebből sehogy nem jöhettek volna ki jól. Ha igazuk van, akkor sem. Ezért is nem mentek. Azért ők sem tökhülyék, még ha egyes körökben divat is ezt hinni. Ezért is írtam, hogy nagy húzás volt ez az oroszok részéről.
Az igazi szakértők már a meghajtásából és a méretéből megmondják, hogy kb. mire lehet képes. Ezért kár is odamenni. A tervezési és gyártási dokumentációt meg szerinted kiadnák az oroszok? Amiből kiderülne, hogy mi foglalja el azt a sok "felesleges helyet", ha valóban csak max 500 km-t tud megtenni? Hát persze.

Te is tudod, hogy a CM hatótávja attól függ mennyi(kg) harci rész van benne, mennyi üzemanyag, tartályok...stb. Be lehet szépen állítani a hatótávot. Hiszen a nemzetközi szerződések értelmében( a rakétás technológiák terjedése miatt) az exportváltozatok mind max.300km-ben adják meg a hatótávot. Iszkander-E-280km, Kalibr-300km, Brahmos sokáig 280 km volt(miután India aláírta a szerződést növelték 480 km-re).
Ezt mind tudták az amerikaiak és nem volt probléma, Obama alatt legalább is nem. Csak hát jöttek a kemény neokon héják mint Bolton és társai, akik mindenáron fegyverkezni akartak és Kína tüskét szúrt a szemükben a rengeteg közepes hatótávolságú rakéta(DF verziók) megléte miatt, amivel "fenyegetik" az amerikai hajókat. Kína miatt rúgták fel az INF szerződést az orosz 9M729 rakéta csak ürügy volt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Rotten878

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Te is tudod, hogy a CM hatótávja attól függ mennyi(kg) harci rész van benne, mennyi üzemanyag, tartályok...stb. Be lehet szépen állítani a hatótávot. Hiszen a nemzetközi szerződések értelmében( a rakétás technológiák terjedése miatt) az exportváltozatok mind max.300km-ben adják meg a hatótávot. Iszkander-E-280km, Kalibr-300km, Brahmos sokáig 280 km volt(miután India aláírta a szerződést növelték 480 km-re).

Igen, írtam is, hogy: "2; Mesterségesen le van korlátozva (akár egy bemutató erejéig, vagy exportváltozatra), ami persze bármikor feloldható."

Ezt mind tudták az amerikaiak és nem volt probléma, Obama alatt legalább is nem.

Zsolti mondott ezzel kapcsolatban valamit valaha, amivel egyetértek.

Csak hát jöttek a kemény neokon héják mint Bolton és társai, akik mindenáron fegyverkezni akartak és Kína tüskét szúrt a szemükben a rengeteg közepes hatótávolságú rakéta(DF verziók) megléte miatt, amivel "fenyegetik" az amerikai hajókat. Kína miatt rúgták fel az INF szerződést az orosz 9M729 rakéta csak ürügy volt.


Kb én is így gondolom. Igaz, szerintem a Trump-kormány (a neokonok) és maga Trump (mert nekem eléggé önjárónak, meg idiótának is tűnik, legalábbis bizonyos témákban) nagyjából egyetlen értelmes külpolitikai húzása az volt, hogy végre beleálltak Kínába (bár még ezt is szarul csinálják...), meg kicsit a törökökbe. Azon kívül jóformán minden lépésük katasztrofális koncepciótlan kapkodás (a grönlandos baromság, az észak-koreai bohóckodás, stb...).
Na de részemről elég is ennyi mára a biztpolból...