A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 381
113
Mert barmily furcsan is hamgzik de szerintem a jovo nagy konfliktusaba. A csovesek lovik majd a pergot es a raketasak a sortuzet... /a csoves jobb pergot lonni mert olcson pontos mig az iramyitatlan raketa olcdon pontatlan./ a pontloves meg egyertelmu iranyitptt raketaje lessz./ 5 km er azert mar nem rossz tavolsag./ 25 re tolva mar tamogato /de ahhoz kell hogy legyen tapasztalat 5 km eseel. Legallabbis nem art ha hozzatanulas kell mint teljes tanulas./
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 911
113
Mert barmily furcsan is hamgzik de szerintem a jovo nagy konfliktusaba. A csovesek lovik majd a pergot es a raketasak a sortuzet... /a csoves jobb pergot lonni mert olcson pontos mig az iramyitatlan raketa olcdon pontatlan./ a pontloves meg egyertelmu iranyitptt raketaje lessz./ 5 km er azert mar nem rossz tavolsag./ 25 re tolva mar tamogato /de ahhoz kell hogy legyen tapasztalat 5 km eseel. Legallabbis nem art ha hozzatanulas kell mint teljes tanulas./

25 km-t vezetékessel nem tudok, de mire a hazai elkészül, addigra itt a drónok kora: a hiányzó 20-200-(xezer) km-t rábíznám.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 381
113
25 km-t vezetékessel nem tudok, de mire a hazai elkészül, addigra itt a drónok kora: a hiányzó 20-200-(xezer) km-t rábíznám.
A szerbeknek az alas pl. De tobb is akad.
Eleinte en is nagy remenyeket fuztem a dronokhoz uav khez es azt lattam bennuk hogy AKARgyokeresen is megvaltoztathatjak a jovo hadviseleset. Ma mar tudom hogy nem. /ez nem azt jelenti hogy elutasito vagyok veluk szembe./ de ma mar helyen kezelem . haszmosak szuksegesek de messze vannak attol hogy akar ak egs komolyabb csata kimenetele is muljon rajtuk /uyg hogy azt massal ne lehetne megoldani akar hatekonyabban./ felderitesbe ami a legkezenfekvobb egy konfliktusba nagyon arulkodo a jelenletuk es ezzel akar tobbet arthatnak mint hasznalnak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 381
113
Lehet konzervativizmussal es fiatal korom ellenere begyoposodessel vadolni aki nem veszi eszre a jovo csodas kepeit. De en inkabb ovatosnak neveznem magam. Szeretem az alternativakat. /olyan szinten hogy barmikor kaphato vagyok akar meg vitaba is bocsaljtkozni ertuuk./ de belatom a korlatokat es az erem mind 3 oldalat nezem. Ha engedik latni. Az elektronikat pl a legsebezhetobbnek es a legveszejesebbe vlhato segedeszkoznek tartom.... A tulzott elektronikar valo tamaszkodas szerintem komoly ellenfel ellen a biztos bukast eredmenyezi.nem csak hadi hasznalatba hanem az allami szferaba is ezeet vagyok az allami digitalizacio ellen /legalabbis a papiralap es hagyomanyos felszamolasa ellen./ de epp ezert fontos annak fejlesztese hogy a kiberterbe minel nagyobbat legyunk kepesekmutni az ellenen.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Huh? :eek:

Mond az a nev neked valamit, hogy Bay Zoltan? Ha nem, guglizz ra, olvasgass kicsit a magyar radiotechnikai ipar torteneterol, hatha kepbe kerulsz.
??? Kezd megártani az idegeidnek a karantén?

Esetleg neked kéne olvasgatni...
Bay Zoltán 1948 tól az USA ban élt egyébként meg 1992 ben meghalt.
Radarral a háború után már nem foglalkozott úgyhogy XXI. századi magyar radar technológiában, különösen ebben a fejlesztésben, semmi szerepe nem volt.
 
K

kamm

Guest
??? Kezd megártani az idegeidnek a karantén?

Esetleg neked kéne olvasgatni...
Bay Zoltán 1948 tól az USA ban élt egyébként meg 1992 ben meghalt.
Radarral a háború után már nem foglalkozott úgyhogy XXI. századi magyar radar technológiában, különösen ebben a fejlesztésben, semmi szerepe nem volt.

De kinos... ez a valasz nem engem minosit, csak szolok. :p
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 911
113
Homályos emlékeim vannak a Covid előtti időkből, amikor vmi ukrán tulajdonú nehézipari céget vették/kértek volna vissza, mert nem tartott be szerződéses kötelezettségeket.
Azzal a céggel nem lehetne valami kisebb kapacitású, hadi-ipari célú (is) acél-ipari kapacitást kiépíteni?
...merthogy, vmi "pár-száz" APC/IFV pót-páncél nem kis mennyiség kezdetnek. ...és a Z2026 (nem) kicsit lenne hatékonyabb/gazdaságosabb.


Szívesen látnám, amint a "szomszéd" belerokkan a hadsereg-fejlesztésbe! :)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 911
113
Homályos emlékeim vannak a Covid előtti időkből, amikor vmi ukrán tulajdonú nehézipari céget vették/kértek volna vissza, mert nem tartott be szerződéses kötelezettségeket. Azzal a céggel nem lehetne valami kisebb kapacitású, hadi-ipari célú (is) acél-ipari kapacitást kiépíteni? ...merthogy, vmi "pár-száz" APC/IFV pót-páncél nem kis mennyiség kezdetnek. ...és a Z2026 (nem) kicsit lenne hatékonyabb/gazdaságosabb. Szívesen látnám, amint a "szomszéd" belerokkan a hadsereg-fejlesztésbe! :)



Ne akarjunk ismét vasérc nélkül a vas és acél országa lenni ! Tetszik , nem tetszik mindent nem állíthat elő egy ilyen kis ország mint mi ! A Labancok más tészta ők Trianon előtt és után is komoly fegyver és fémiparral rendelkeztek ! Mondom ezt Diósgyőr-Perecesi születésűként . Jártam a gyárban , kohászatban fénykorukban is , a szétlopásuk alatt is meg most is amikor már csak a torzó gyár és csarnok maradványok emlékeztetnek a régi szép időkre !

Én sem írtam ilyet. Ebben egyetértünk. Vannak viszont kulcs ipar-ágak ahol nem engedhető meg a nulla kapacitás! Ez a veszteség még egy magyar GDP-ben is elenyésző.
A Z2026-os beszerzések eseteben a megtakarítás sok-sok évre fedezi a veszteséges üzemeltetést. Az ilyen "apróságok" meg mint: függetlenség, nagyobb politikai-, gazdasági-, katonai mozgástér megfizethetetlenek, adott pillanatokban! Ezek most a 100. évforduló körül (és máskor sem) felejtendő dolgok.
 
K

kamm

Guest
Mar miert is nincs igaza szerinted Rudinak? Konkretan?
Vagy ez csak amolyan "beszeljunk felre ha mar kiderult hogy hulyeseget mondtam" valasz volt?
Szemelyeskedni akarsz avagy megint valami, amihez nem értesz (á la gazdasági témák), de unatkozol? :p
Ha tudnál barmit a temarol vilagos lenne, amit szerintem ő is tud amúgy, hogy mellébeszélt (ti. az o leszolasara jegyeztem meg, hogy korrekt radiotechnikai ipar volt 40-50 évig az orszagban, kb Baytol szamolva, de amúgy a radart is egy Csorba nevű miskolci magyar csinálta meg és szabadalmaztatta először - plusz Bay konkrétan otthon végezte el a mérését, így kifejezetten kínos volt a válasza emiatt, mert elárulta a mellébeszélést.)
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Mindent lehet a kérdés csak az , hogy milyen áron és , hogy ki fizeti a révészt ?
Pontosan!

Volt anno vilagszinvonalu textiliparunk is de mara mar semmi nem maradt belole . Ujra feltamasztani a jelenlegi piaci helyzetben rohadt hosszu esmeg rohadtabbul dragabb folyamat lenne.
Es nagyon nagyon sok ilyen terulet van. Nem ezekre kene koncentralnia magyarorszagnak hanem amiben jo kiemelkedo. Kreativitas "can do" attitude know how centerek letrehozasa magas hozzaadott erteku termekek ( szoftver hardver) letrehozasa. Ehez az osszes szukseges jo tulajdonsag adott sajnos par nemszukseges negativ is. Ezek miatt a "nem szukseges" dolgok miatt lesz amagyar mernok technikus akarki nagyreszt kulfoldon sikeres.

A mentalitason kene valtoztatni es konybben es gyorsan viragozna fel magyarorszag sem mint ahogy azt barki eltudna kepzelni.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Szemelyeskedni akarsz avagy megint valami, amihez nem értesz (á la gazdasági témák), de unatkozol? :p
Ha tudnál barmit a temarol vilagos lenne, amit szerintem ő is tud amúgy, hogy mellébeszélt (ti. az o leszolasara jegyeztem meg, hogy korrekt radiotechnikai ipar volt 40-50 évig az orszagban, kb Baytol szamolva, de amúgy a radart is egy Csorba nevű miskolci magyar csinálta meg és szabadalmaztatta először - plusz Bay konkrétan otthon végezte el a mérését, így kifejezetten kínos volt a válasza emiatt, mert elárulta a mellébeszélést.)


Figyelj nagytudasu! Az alap tema onnan indult hogy olyanban ugattal amihez nemertesz. Ausztral aktiv fazisvezerelt radartechnika. Te ilyenhez nem hogy nem ertesz de meg csak a csomagolofoliajat sem lattad! Ehez kepest osztottad az eszt hogy teljesen huluyesegeket mondva.
Most megint beleszoltal radar temaba es egy oruletes baromsagot sikerult megint mondanod arra utalva hogy mivel egyszer anno domini volt egy Bay a magyar radarfejlesztesben akkor nekunk mar milyen radariparunk van MA! Az egy csoppet sem zavart hogy az altalad hivatkozott illeto nem hogy nincs mar az elok soraban de cca 70 eve sem nem el es dolgozik magyarorszagon sem nem foglakozott radartechnikaval.

Del lassuk lassuk. Milyen radar ipar volt Bay utan 40-50 evig ?


Amugy annyira nem vagyok ott a temaban hogy radar technikuskent szolgalok a USN nel. Es te mivel foglalkozol hogy ennyire magabiztosan ugatsz le masokat a temaban raadasul baromsagokat mondva?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Szemelyeskedni akarsz avagy megint valami, amihez nem értesz (á la gazdasági témák), de unatkozol? :p
Ha tudnál barmit a temarol vilagos lenne, amit szerintem ő is tud amúgy, hogy mellébeszélt (ti. az o leszolasara jegyeztem meg, hogy korrekt radiotechnikai ipar volt 40-50 évig az orszagban, kb Baytol szamolva, de amúgy a radart is egy Csorba nevű miskolci magyar csinálta meg és szabadalmaztatta először - plusz Bay konkrétan otthon végezte el a mérését, így kifejezetten kínos volt a válasza emiatt, mert elárulta a mellébeszélést.)


"Ha tudnal barmit a temarol......." En a USN el vagyok radartechnikus mar egy "ideje" . Es te?

"az o leszolasara jegyeztem meg, hogy korrekt radiotechnikai ipar volt 40-50 évig az orszagban," A gond ezzel csak az hogy tisztan mutatja mennyire nem vagy tisztaban a fogalmakkal. A radiotechnika egy gyujtofogalom es az hogy valaki abban tevekenykedik meg nem jelenti azt hogy radarokat tervez gyart. Amolyan minden vereb madar de nem minden madar vereb modon.

Ismet megkerdeznem mivel foglalkozol hogy ennyire"tudsz" a radarok radiotechnika teren?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A katasztrófavedelemnek minek panzelozott műszaki mentő???? Bàrmennyire is akarnak valami profilt adni neki nem érzem hogy lenne létjogosultsaga... Azt a pár darab műszaki speciális mentőt meg még kell venni a világ legjobbját... Nézzük meg mi miben vagyunk jók és azt toljuk de azt nagyon. Ezután lenne pár olyan termékünk ami cserealapnak is jó lehet ha bizniszelni akarunk..... Nem kell újra a szén és acél program köszi... :)
És meddig tartanna azt a fülkét átalakítani? Meg a vázat is reszben ha szükséges.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Az a baj, hogy a próbálkozásokat sem támogatjuk!
Van egy technológia centruma a Rábának elég komoly tervező-fejlesztő kapacitással, infrastruktúrával. Acélszerkezetek méretezését (úthengerekhez, tengelyhidakhoz, egyéb acélszerkezetekhez) csinálják. Egy IFV-t nem tudnak önerőből létrehozni, DE!!!
Van olyan hogy licensz.....
Van olyan, hogy részegység fejlesztés és gyártás....
És van összeszerelés.....
A baj, hogy egy VZF nél cserben hagyta a magyar állam a saját cégét!
Nem lehet, hogy mégis csak az a rohadt kishitűség, az igénytelen szemlélet a baj?
A magyarorszagi "probalkozasokat" melyen atjarja a politikai huseg es a korrupcio. Ebbol kifolyolag a termek minosege sokadrangu. Tehetseg otlet lenne sot meg toke is hogy finanszirozza de a jelenlegi gazdasagi es politikai kultura megoli. Egyik ismerosom csaladja egy Miskolc kozeli teleplesen kezdett bele a valalkozasaba. HI TECH katonai kikepzo berendezeseket ( szoftver hardver) fejlesztettek gyartottak EXPORTRA. Azert exportra mert a MH nak nem kelett ilyen "jatek" ( szimulator) Ez a "jatek" a szocik alatt hangzott el. Problema egy szall se szallitottak nyugatra is meg azsiaba is. Aztan a Fidesz era alatt tobbszori uzenet erkezett hogy kiket kene bevenni tulajdonosnak az uzletbe majd ezek udvarias de hatarozott elutasitasa utan a selyemzsinor is megerkezett. Vagy eladod vagy radszallunk. Eladta a ceget egy Cheh cegnek ahol megtarthatta a szakmai onallosagat es tulajdonreszenek jelentos vetot ero reszet. Fejleszt gyart exportal tovabbra is.

Ilyen egy atlag magyar probalkozas. A masik oldal meg a Komondor szintu "fejlesztes es gyartas"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 827
113
A magyarorszagi "probalkozasokat" melyen atjarja a politikai huseg es a korrupcio. Ebbol kifolyolag a termek minosege sokadrangu. Tehetseg otlet lenne sot meg toke is hogy finanszirozza de a jelenlegi gazdasagi es politikai kultura megoli. Egyik ismerosom csaladja egy Miskolc kozeli teleplesen kezdett bele a valalkozasaba. HI TECH katonai kikepzo berendezeseket ( szoftver hardver) fejlesztettek gyartottak EXPORTRA. Azert exportra mert a MH nak nem kelett ilyen "jatek" ( szimulator) Ez a "jatek" a szocik alatt hangzott el. Problema egy szall se szallitottak nyugatra is meg azsiaba is. Aztan a Fidesz era alatt tobbszori uzenet erkezett hogy kiket kene bevenni tulajdonosnak az uzletbe majd ezek udvarias de hatarozott elutasitasa utan a selyemzsinor is megerkezett. Vagy eladod vagy radszallunk. Eladta a ceget egy Cheh cegnek ahol megtarthatta a szakmai onallosagat es tulajdonreszenek jelentos vetot ero reszet. Fejleszt gyart exportal tovabbra is.

Ilyen egy atlag magyar probalkozas. A masik oldal meg a Komondor szintu "fejlesztes es gyartas"
Hát igen.Államszinten,beleértve a sereget is,úgy szar a szervezeti rendszer,ahogy van.Kontraszelektiv rendszer.Tudás nem,csak a nyalás számit.Urambátyám ország.És még lehetne sorolni.A baj az,hogy ez maga az államhatalmi rendszer.Amig ez nem változik,semmi nem fog változni.
Az utolsó modern járműcsalád katonai vonalon a Csepel D566....lett volna,ha befejezik.50éve.A tervezők,ha még élnek,a hamut is mamunak mondják.Aki tehetséges mérnök van,az meg húz el az országbol.Nem fog nyalni itthon kisebb pénzért,ha nyugaton a tehetségével nagyságrenddel többet kereshet.Bár azért a külföldi kézben lévő magániparban itthon is van már lehetőség.Azokhoz nem mer annyira enyves kézzel nyulni az aktuálisan(akármilyenpárti) hatalmon lévő kleptokrácia.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 113
113
Nem teljesen értem ha egy magáncég, önerőből fejleszt valamit, amire az MHnak nincs szüksége, vagy nem ilyen formában, akkor miért baj ha nem rendelnek belőle.

De ha annyira jó lenne valószínű(kellő korrupcióval megtámogatva) rendszeresítették volna.

Nem vagyok oda a török vasakért de megnézve azokról egy videót, vagy a komondorról a totalcarosat (ahol a szakadt traktor 1 másodperc alatt rántja ki az elakad magyar csodát) ezerszer a török.

Elég sok szart rendszeresített a mh csak mert magyar. És a katonák szopnak/tak vele.
Pl p9rc/gepard/szép puska/kgp9/Tisza bakancs/currus által modernizált, átalakított járművek stb.

Egy ilyen jármű kifejlesztése, főleg a nulláról iszonyat összeg. Tevezés, tesztelés,gyártósor kiépítése. Ha meg úgy vásárolgatjak össze az alkatrészeket, ez lessz a végeredmény.

Rossz példa a VZF mert amúgy éktelen egy szar.

Mi volt vele a baj?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Rohej es szegyen rank nezve hogy aszocik anno jobb nagyobb ( nem jo csak jobb ) hadiipart hoztak letre a nagytestver arnyekaban mint mi a fene nagy szabadsagban.

Fogom a fejem !
Világnézet kérdése.
Én azon vagyok ki, hogy a HH alatt, offenzív katonapilitika mellett hová züllött a magyar hadiipar... Zrínyi rohamlöveg, Botond, Messerschmidt bf 109 G és társai. De 40-ben a Turan, vagy a Héjja is világszínvinalú volt... erre csodázunk egy PSZH-n....
Züllött ez folyamatosan, és a privatizáció sem segített az ügynek... :oops: