Falkland - 1982

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Én nem vagyok 1 gyakorlott író, de írnék néhány sort A HÁBORÚ KÖVETKEZMÉNYEI-ről:

Argentínában az elvesztett háború után a katonai rezsim megbukott. Azóta választott kormányok váltják egymást "mérsékelt sikerrel", mert mint 40 éve, az ország ma is gazdasági gondokkal küzd. Siker viszont, hogy hosszú évtizedek huzavonái után elítélték a puccs vezetőit. /Igaz, nem a háború, hanem az erőszakos halomátvételt követő "tisztogatás" során elkövetett gyilkosságok miatt./ Előrelépés, hogy rendezték kapcsolataikat a szomszédos országokkal, sőt, a britek irányába is volt némi közeledés, de szigetek ügye továbbra is "mérgezi" a 2 ország viszonyát. - Minden évben megemlékeznek a háborúról és nem akarják Falkland /Malvinas/ szellemét "palackba zárni".
Újabb háborútól viszont nem kell tartani, mert a mai argentin haderő mérete töredéke a 40 évvel ezelőttinek, plusz a minőségi különbségek is jóval nagyobbak, mint akkoriban.

Britanniában - a győztes háború okán - sokak számára Margaret Thatcher lett a szigetország 2.VHB utáni történelmének legsikeresebb miniszterelnöke, mely talán ma is igaz. És hála a brit gazdaság elfogadható teljesítményének, /Argentínával ellentétben/ volt pénzük katonai kiadásokra, így ki tudták javítani a Navy '82-es hiányosságait és mostanra már a hordozókat is lecserélték.

A háború katonai következménye, hogy Britannia ma jóval több figyelmet szentel a Falklandoknak. Növelték az ott állomásozó csapatok létszámát és 4 Typhoont telepítettek a konfliktus után épített új reptérre, valamint 1 romboló és 1 fregatt is a szigetek közelében járőrözik. - Összességében ez nem egy elrettentő haderő, de alkalmas a több évtizedes technikai hátránnyal küzdő argentin hadak "elrettentésére"...!

A "figyelem" és az új reptér jót tett a gazdaságnak és növekedett népesség is, így /a '82-es 2000-hez képest/ ma 3400-an élnek Falklandon. A gazdaságban az állattenyésztésen kívül a halászat is jóval fejlettebb, mint a háború előtt volt. /Itt természetesen a halfogáson van a hangsúly, ellentétben a háború kapcsán emlegetett ruszki módszerrel!/ Megkezdődött az olajkutatás is, ám a kitermelésre még várni kell, mert az Északi-tengeri Shetland mező olcsóbban bányászható, ráadásul az ottani Brent olaj minőségével nem lehetne versenyezni. - Mindenesetre a szigetlakók addig sem maradnak energiahordozó nélkül, mert az állandó és erős nyugati szél a rendelkezésükre áll...

Kellemetlen éghajlat ide vagy oda, megjelent a turizmus, tekintettel arra, hogy a 2 óceán között közlekedő sokemeletes üdülőhajóknak alacsonyak a Panama-csatorna hídjai. Különösebb látnivaló hiányában a szigetlakók - jó pénzért - pingvinnéző túrákat szerveznek a "már biztonságos" partszakaszokon. /- A háborúban ugyanis az argentinok több tízezer aknát raktak le a partraszállásra alkalmas területeken, melyek többsége azóta is ott van, - a pingvinek legnagyobb örömére./

2013-ban Falklandon népszavazást rendeztek a szigetek hovatartozásáról: 90%-nál magasabb részvétel mellett a megjelentek 99%-a brit fennhatóságra szavazott, mely mutatja, hogy a jobb élet reményében Dél-Amerikából - elsősorban Chiléből - érkezők nem argentin szegénységre vágynak. /- Argentína nem fogadja el a népszavazás eredményét sem./

Végül 1 mondat Chiléről /mely országgal szemben szintén volt területi követelése Argentínának/: Kimaradtak a konfliktusból és hála a vendégmunkásoknak, a kereskedelemnek és a közvetlen repülőjáratnak, mára hasznuk van a brit-argentin viszályból...

Részemről csak ennyit akartam hozzáfűzni Hpasp jóval lebilincselőbb írásaihoz...
 

EditorDG

New Member
2017. február 7.
15
10
3
nagyon jó összefoglaló

Hozzátenném, hogy manapság Argentína nem alakíthatja meg magát nemzetközi szerződésekkel, nem szerezhet be olyan új repülőgépeket, amelyek bármelyik alkotóeleme függ a NATO-tól, példát mutatva

és biztosan van valami titkos szerződés, amelyet nem tudunk
 
M

molnibalage

Guest
Ha @Hpasp nem foglalja össze, akkor majd megtenném én és kérem akkor ne előzzön meg. :)

Az elsőt végighallgattam és a másodikat a közepéig. Simán kijön az anyagból a német MiG-29-es pilótához hasonló vagy akár több is. Az első rész első fele viszonylag unalmas, aztán beindul.

A második rész feléig már annyi mindenről beszélt, hogy bringán hallgatva már nem tudtam fejben tartani. Konkrét bevetésekről és harceljárásokról is. Végre nem csak locsifecsi, mint sok már ilyen interjú. Bár hozzá tenném, hogy helyenként mint ő tudná rosszul.

A kérdés az, hogy akkor cikk legyen belőlve, vagy komment. A cikket szeretem felpolírozni, az viszont sokáig tartana...
Meg ez új vállalás, amit nem terveztem. Elkezdem megírni és majd meglátom. Szóval coming soon. ;)
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ha @Hpasp nem foglalja össze, akkor majd megtenném én és kérem akkor ne előzzön meg. :)

Az elsőt végighallgattam és a másodikat a közepéig. Simán kijön az anyagból a német MiG-29-es pilótához hasonló vagy akár több is. Az első rész első fele viszonylag unalmas, aztán beindul.

A második rész feléig már annyi mindenről beszélt, hogy bringán hallgatva már nem tudtam fejben tartani. Konkrét bevetésekről és harceljárásokról is. Végre nem csak locsifecsi, mint sok már ilyen interjú. Bár hozzá tenném, hogy helyenként mint ő tudná rosszul.

A kérdés az, hogy akkor cikk legyen belőlve, vagy komment. A cikket szeretem felpolírozni, az viszont sokáig tartana...
Meg ez új vállalás, amit nem terveztem. Elkezdem megírni és majd meglátom. Szóval coming soon. ;)

Jöhet.

Ahogy nézem két Skyhawk-ot is elintézett, mindkét Argi pilóta bele is halt.

2020-05-18-21-39-02-Window.jpg


Írt amúgy könyvet is.

512LGjYlF-L._SX331_BO1,204,203,200_.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Jöhet.

Ahogy nézem két Skyhawk-ot is elintézett, mindkét Argi pilóta bele is halt.

2020-05-18-21-39-02-Window.jpg


Írt amúgy könyvet is.

512LGjYlF-L._SX331_BO1,204,203,200_.jpg
Az első rész elején mintha azt mondta volna az interjút készítő, hogy négy győzelme volt. Vagy csak rosszul hallottam...

Mert azt fejből is tudtam, hogy Nigel "Sharkey" Ward ért el annyit. Az ő róla készült kép az háború (egyik) ikonja lett. Az igazi angol pilóta, a vagány mosolyával és szakállal. Az igazi vén róka kinézetét és kőkemény magabiztosságát mutatva. Mondhatni ő volt az angol Robin Olds.

1519875.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

nagyteso

Member
2019. június 6.
32
48
18
Ha @Hpasp nem foglalja össze, akkor majd megtenném én és kérem akkor ne előzzön meg. :)

Az elsőt végighallgattam és a másodikat a közepéig. Simán kijön az anyagból a német MiG-29-es pilótához hasonló vagy akár több is. Az első rész első fele viszonylag unalmas, aztán beindul.

A második rész feléig már annyi mindenről beszélt, hogy bringán hallgatva már nem tudtam fejben tartani. Konkrét bevetésekről és harceljárásokról is. Végre nem csak locsifecsi, mint sok már ilyen interjú. Bár hozzá tenném, hogy helyenként mint ő tudná rosszul.

A kérdés az, hogy akkor cikk legyen belőlve, vagy komment. A cikket szeretem felpolírozni, az viszont sokáig tartana...
Meg ez új vállalás, amit nem terveztem. Elkezdem megírni és majd meglátom. Szóval coming soon. ;)

Miért nem mondod fel szóban instant valami erre alkalmas csatornára? Akár csak egy zártabb közösség számára is. Hátha valami értékelhető nő ki abból is amit első felindulásból reagálsz, de megspórolod vele a szerkesztgetéses szarakodással járó időt.
Win-win.
 
M

molnibalage

Guest
Miért nem mondod fel szóban instant valami erre alkalmas csatornára? Akár csak egy zártabb közösség számára is. Hátha valami értékelhető nő ki abból is amit első felindulásból reagálsz, de megspórolod vele a szerkesztgetéses szarakodással járó időt.
Win-win.
Mert ahhoz a szkriptet amúgy is meg kell írni. Meg nincs jó mikrofonom. Egyébkét egy ilyen projekt folyamatban van. A Binkov Battlegrounds csatornával közösen készül a Haditechnikai összefoglalóban bemutatott az első SAM videó az Sz-25 Berkutról. Lesz magyar változata is. Több lesz benne, mint a leírt változatában, ami anno kutyafuttában készült...
Ha bejön az a videós formula, akkor az lesz a jövő.
A HTKA-n számára nagy projektet már nem tervezek amúgy sem. Ami van, azt lezárom és legfeljebb ilyen interjús videókat hébe-hóba.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Mert ahhoz a szkriptet amúgy is meg kell írni. Meg nincs jó mikrofonom. Egyébkét egy ilyen projekt folyamatban van. A Binkov Battlegrounds csatornával közösen készül a Haditechnikai összefoglalóban bemutatott az első SAM videó az Sz-25 Berkutról. Lesz magyar változata is. Több lesz benne, mint a leírt változatában, ami anno kutyafuttában készült...
Ha bejön az a videós formula, akkor az lesz a jövő.
A HTKA-n számára nagy projektet már nem tervezek amúgy sem. Ami van, azt lezárom és legfeljebb ilyen interjús videókat hébe-hóba.

A videós megjelenés tuti be fog jönni, ma már ez az út, a célközönséghez.
 
M

molnibalage

Guest
A videós megjelenés tuti be fog jönni, ma már ez az út, a célközönséghez.
Azért kerestem meg őket, mert hiába tolnám ki angolul a kb. ismeretlen csatornámon a kutya se nézné meg. Az első kimegy náluk, aztán meglátjuk mi lesz a jövő.
A másik ok, hogy az én angol kiejtésem borzalmas. Az övék legalább karakteres. :)

Ne de ez az utolsó OFF.